Zagnańsk

Informacje na temat znaczących inwestycji w województwie świętokrzyskim i nie tylko.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5698
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 25 listopada 2008, o 23:29

Wandale zdewastowali otoczenie wokół "Bartka"

Po raz kolejny wandale zniszczyli i zdewastowali otoczenie wokół dębu "Bartek" w Zagnańsku. Zniszczono wiaty, ławki oraz tablice edukacyjne - wylicza Mariusz Turczyk rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Leśnicy obawiają się, że następnym razem wandale uszkodzą drzewo.

To nie pierwszy taki przypadek. Kilka miesięcy temu wandale zdemolowali tablice informacyjne. Później zniszczono ławki. Policji nie udało się zatrzymać sprawców. O obecnych zniszczeniach natomiast funkcjonariusze nic nie wiedzą, poinformowała Karolina Stachura oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji.

http://www.radio.kielce.pl/page,,Wandal ... f649e.html

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 18 lutego 2009, o 16:38

Obrazek
Władze gminy Zagnańsk mogą wreszcie odkupić zabytkowe obiekty w Samsonowie
Iwona ROJEK

Wreszcie nadarzyła się sposobność, by zabytkowe budynki w Samsonowie stały się własnością gminy Zagnańsk.

Obrazek
Tak będzie wyglądał Dom Zarządcy Fryszerek, jeśli władzom gminy Zagnańsk uda się go odkupić.

- Taka okazja może się więcej nie powtórzyć. Władze gminy Zagnańsk mogą wreszcie odkupić zabytkowy Dom Zarządcy Fryszerek i przyległe zabytki w Samsonowie - twierdzi Lidia Putowska, kierownik Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

- Trzeba podjąć konkretne kroki - uważa Putowska. Tłumaczy, że niedawno zmarł właściciel zabytkowego dworku, który przez lata nie chciał odsprzedać zabytku. - Teraz po nieżyjącym panu Ryszardzie Stacherze, z którym gmina nie mogła dojść do porozumienia, zabytkowy dworek Fertów, czyli Dom Zarządcy Fryszerek odziedziczył jego syn - tłumaczy kierownik.

CHCE SPRZEDAĆ

- Już z tym panem rozmawiałam, to mądry człowiek, który jest zainteresowany porozumieniem się z gminą w tej sprawie i ma dużo dobrej woli. Chciałby odsprzedać dworek, dawny magazyn wyrobów gotowych i kantorek. Uważam jednak, że dalsze rozmowy z nim powinna prowadzić już gmina Zagnańsk. Pod warunkiem, że chce pomóc naszej miejscowości w stworzeniu unikalnego Otwartego Muzeum Techniki przy Hucie Józef.

Mieszkańcy Samsonowa nie bardzo jednak wierzą w tę dobrą wolę władz Zagnańska, a ich przypuszczenia zdaje się potwierdzać postawa rządzących gminą.

NIE SPIESZĄ SIĘ

Mirosław Garecki, zastępca wójta Zagnańska, mówi, że śmierć właściciela, o której dowiedział się jakiś czas temu, niczego nie rozwiązuje. - Spadkobiercą stał się syn, który nie chce nam niczego sprzedać - podsumowuje wicewójt.

Wójt Zbigniew Zagdański mówi natomiast, że nic nie wie o tym, jakoby zmarł właściciel dworku. Obiecuje jednak, że tą sprawą się zainteresuje. - Dobrze by było stworzyć tam atrakcje dla turystów, tym bardziej że stara się o to profesjonalistka Lidia Putowska, która już kieruje Muzeum w Oblęgorku - wyraża swoją opinię. - Na całe przedsięwzięcie niepotrzebne byłyby kolosalne pieniądze, można by zacząć od małych kroków. Przecież Muzeum Regionalne już zaczęło funkcjonować w budynku po przychodni w Samsonowie.

- Trzeba natychmiast ratować niszczejące od lat obiekty przy hucie - twierdzą przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Samsonowskiej. - Docelowo muzeum powinno mieścić się w historycznych wnętrzach, a nie w przychodni. Będziemy o to walczyć z całych sił - zapowiadają.

źródło: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /475524817
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 29 kwietnia 2009, o 22:56

Obrazek

Potrzebne dodatkowe zabezpieczenia dla „Bartka”

Naukowcy z Polski i Niemiec pracują nad nowymi zabezpieczeniami dla najbardziej znanego drzewa w Polsce.

Podpory sprzed kilkunastu lat są już za słabe, by utrzymać najsłynniejsze i jedno z najstarszych w Polsce drzewo, jakim jest dąb „Bartek”. Najpierw było siedem podpór, następnie dołożono jeszcze pięć, ale jest to i tak za mało. By wykonać nowe zabezpieczenia, konieczne są badania, które pozwolą określić jaki jest stan najstarszego drzewa w Polsce. Naukowcy z Niemiec i Politechniki Krakowskiej wykorzystali tomograf soniczny i podłączone do niego czujniki, które były montowane na różnych fragmentach drzewa. Dzięki temu będą mogli stwierdzić, jakim częściom „Bartka” potrzebne są dodatkowe zabezpieczenia. Badania kosztują niewiele, bo naukowcy nie chcieli za nie honorariów, a ich wyniki poznamy w najbliższych tygodniach.
Dąb „Bartek” jest jednym z najstarszych drzew w Polsce. Wiele przeżyło - uszkodził je pożar, uderzył w niego piorun i spowodował zapalenie się części pnia. Legendarny dąb stoi w Zagnańsku. Szacuje się, że ma od 700 do 1200 lat. Jest wysoki na 30 m, ma 985 cm obwodu , rozpiętość jego korony waha się między 20 a 40 m. Ma dziewięć konarów ważących po 15 ton. Jest najbardziej znanym dębem w Polsce. Legenda podaje, że pod Bartkiem odpoczywał Jan III Sobieski, gdy wracał spod Wiednia.

Awatar użytkownika
T0MIKE
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1375
Rejestracja: 25 marca 2007, o 19:35
Lokalizacja: ni stąd ni z owąd
Kontakt:

Post autor: T0MIKE » 20 lipca 2009, o 20:13

W trakcie wykonywania jest nowy dywanik asfaltowy drogi Kielce - Zagnańsk od góry Krzemionki do granicy miejscowości Zagnańsk. W końcu, teraz czas na ul. Zagnańską, przypominającą kartoflisko :(
BTW, otwarto też wiadukt nad przyszłą trasą S7 w miejscowości Zabłocie w ciągu drogi Kajetanów - Gruszka. Może otwarto, to za dużo, nie ma już zakazów wjazdu z obu stron wiaduktu i ustwiono znaki oraz namalowano znaki poziome.

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 19 sierpnia 2009, o 14:24

Świętokrzyskie na pomoc dla Dębu Bartek
Artykuł dodany: 2009-08-19 14:33:20, ostatnia aktualizacja: 2009-08-19 14:42:45

Podpory, na których wspiera się Dąb Bartek mają być tymczasowo wzmocnione. Do Zagnańska przyjechał Bodo Siegert dyrektor Norymberskiej Szkoły Drzew i profesor Marek Siewniak z Politechniki Krakowskiej. Mają wskazać miejsca, które wymagają natychmiastowego usztywnienia, aby drzewo nie uległo zniszczeniu do czasu opracowania nowego systemu zabezpieczeń.
Ponadto naukowcy przeprowadzają badania nawiezionej 20 lat temu warstwy ziemi otaczającej drzewo. Sprawdzą, czy dopuszcza ona odpowiednią ilość powietrza do systemu korzeniowego dębu.
Jak dodał Bodo Siegert z Norymberskiej Szkoły Drzew, dąb Bartek jest unikatem na skalę światową.
Wstępnie szacowany koszt zainstalowania usztywnienia podpór waha się w granicach od 5 do 10 tysięcy Euro.

źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,Swieto ... 845c6.html

ObrazekObrazek
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
T0MIKE
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1375
Rejestracja: 25 marca 2007, o 19:35
Lokalizacja: ni stąd ni z owąd
Kontakt:

Post autor: T0MIKE » 11 listopada 2009, o 18:48

Swego czasu (bodaj w 2004r.) postulowałem W gminie stworzenie planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów, bedących własnością Gminy Zagnańsk i osób prywatnych w bezpośrednim sąsiedztwie Węzła Kielce - Północ. Czy Drogowcy nie mają jakiejś informacji nt. ewentualnych inwestycji, propozycji, planów etc. na tych terenach? To także Gmina Masłów, więc może to być "rozdarty" temat. Aż się prosi o magazyny, jakąś nieszkodliwą produkcję, hotele/motele, MOP-y, czy serwisy dla ciężarówek. Nikt o tym nie chciał pomyśleć, a minęło już 5 lat, no i węzeł jest... :?

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 19 listopada 2009, o 21:28

Niezagospodarowany teren wokół Bartka
Artykuł dodany: 2009-11-19 12:07:56, ostatnia aktualizacja: 2009-11-19 12:19:28

Jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego dąb Bartek nie może się doczekać odpowiedniej infrastruktury turystycznej. Wszystko wskazuje na to, że nic w tej sprawie nie zmieni się w również w przyszłym roku.
Wójt gminy Zagnańsk Zbigniew Zagdański mówi, że są plany na uatrakcyjnienie tego terenu, ale nie uda się ich szybko zrealizować, bo teren wokół dębu należy do Lasów Państwowych. Te nie zgodziły się na sprzedaż gruntu.
Wójt dodaje, że możliwym rozwiązaniem jest zamiana gruntów, ale na razie urzędnikom nie udało się znaleźć odpowiednich, które można by zaproponować.

Jeśli dojdzie do zamiany, to teren wokół Barta zostanie zagospodarowany. Ma powstać m.in. plac zabaw dla dzieci niewykluczone, że również budynek w którym mogłaby zostać otwarta kawiarnia.

źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,Niezag ... d321d.html
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Oskar
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1330
Rejestracja: 19 marca 2006, o 14:34
Lokalizacja: Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Oskar » 15 marca 2010, o 09:59

Obrazek
Bartkowi na ratunek, póki jest co ratować

Ratujmy Bartka! - pod takim hasłem miłośnicy zabytkowego dębu rozpoczynają dyskusję na temat jego przyszłości. Apelują o działania na rzecz samego drzewa oraz infrastruktury wokół niego. I ostrzegają, że niedługo nie będzie co ratować.


Trzon grupy tworzą Krzysztof Pęczalski, Artur Okła i Sebastian Murzynowski. Fotograf, grafik i programista. Mężczyźni pracują nad projektem "Wirtualne świętokrzyskie", na który mają się złożyć wirtualne spacery po największych atrakcjach regionu. Jedną z nich jest właśnie Dąb Bartek. - Dostaliśmy zaproszenie do Brukseli, aby pokazać dąb. Prezentacja ma się odbyć w październiku. Kiedy zaczęliśmy ją opracowywać zdaliśmy sobie sprawę, że do czasu pokazu dębu może już nie być - mówi Krzysztof Pęczalski.

Stan drzewa jest zły. - Badania wykazały, że dla utrzymania Bartka potrzebna jest dodatkowa stabilizacja zarówno całego drzewa, jak i poszczególnych konarów. Trwają rozważania nad nadzwyczajnymi rozwiązaniami. Można Barka posadzić na tronie lub go podwiesić - twierdzi prof. Marek Siewniak, przewodniczący Europejskiej Rady ds. Drzew.

Potrzebna jest też budowa infrastruktury wokół drzewa. Podjęcie próby przesunięcia ruchu ciężkich samochodów tak, aby odbywał się w większej odległości od drzewa i jego spowolnienie. Konieczne jest wreszcie zagospodarowanie terenu, aby był on bardziej przyjazny dla turystów. Gmina ogłosiła i rozstrzygnęła już konkurs na taki projekt. O pieniądze stara się z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Podczas wczorajszego spotkania grupa próbowała zainteresować problemami Bartka jak największą liczbę osób. Był wójt Zagnańska, poseł Henryk Milcarz, prof. Marek Siewniak, leśnicy. Przez chwilę był też minister rolnictwa Marek Sawicki. Zabrakło wiceministra środowiska, na którego obecność organizatorzy bardzo liczyli. - Trzeba zacząć działać na rzecz Bartka, a to wymaga pieniędzy. Aby z kolei je uzyskać potrzebne jest uregulowanie prawa własności gruntu, na którym stoi Bartek. Obecnie teren należy do Lasów Państwowych. Może gdyby należał do gminy łatwiej byłoby o różnego rodzaju działania. Rozwiązania tego problemu oczekujemy od ministerstwa środowiska - zwraca uwagę Krzysztof Pęczalski.

Ratowanie Bartka, to koszt kilkunastu, może kilkudziesięciu milionów złotych. Pieniędzy miłośnicy Bartka chcą szukać w Unii.

W internecie działa już strona www.ratujmybartka.pl, poprzez którą grupa chce zaktywizować i zachęcić do pomocy jak największą liczbę osób. - Bartek jest zarówno nadzwyczajnym pomnikiem kulturowo-przyrodniczym, jak i obiektem badawczym o bogatej faktografii, obrośniętej wiekami legend i przypowieści. Dąb-weteran potrzebuje skutecznej, stałej i nadzwyczajnej pomocy - apeluje prof. Siewniak.

Oskar
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1330
Rejestracja: 19 marca 2006, o 14:34
Lokalizacja: Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Oskar » 2 czerwca 2010, o 14:17

Obrazek
Mega senascja! Spot wyborczy Jarosława Kaczyńskiego z wykorzystaniem świętokrzyskiego symbolu - Dębu Bartka!

Spot wyborczy kandydata na prezydenta Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, który już można oglądać w Internecie a od soboty w telewizji oparty został o świętokrzyski symbol. Wykorzystano Dęba Bartka rosnącego w podkieleckiej gminie Zagnańsk - uznawanego za najstarsze drzewo w Polsce.


Dąb Bartek jest "głównym bohaterem" spotu. Co o takim wykorzystaniu drzewa sądzą opiekujący się nim od lat ludzie. Co myślą mieszkańcy gminy Zagnańsk ? Dziennikarze "Echa Dnia" są już w gminie Zagnańsk. Wkrótce filmowy reportaż o pomyśle twórców spotu Kaczyńskiego.

http://www.youtube.com/watch?v=ysgDi87H ... r_embedded[/b]

Oskar
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1330
Rejestracja: 19 marca 2006, o 14:34
Lokalizacja: Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Oskar » 11 października 2012, o 07:32

Obrazek
Koło Bartka będzie bezpieczniej

To inwestycja, która ma sprawić, że dąb Bartek będzie lepiej chroniony i poprawi się też bezpieczeństwo odwiedzających go turystów.


Zmiany dotyczą terenu przy drodze wojewódzkiej nr 750 i wokół najstarszego świętokrzyskiego pomnika przyrody. - To inwestycja dwóch samorządów: gminy Zagnańsk i województwa świętokrzyskiego. Chcemy poprawić bezpieczeństwo osób odwiedzających Bartka i jednocześnie chronić drzewo przed wodą czy zasoleniem zimą - mówi Robert Kaszuba, zastępca wójta gminy Zagnańsk. Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił już przetarg i do 22 października chce wyłonić wykonawcę.

Do połowy grudnia zaplanowano budowę m.in. chodnika, zatoki autobusowej oraz przejście dla pieszych z wzbudzaną sygnalizacją świetlną i czujnikami ruchu.

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Re: Zagnańsk

Post autor: Tomek » 6 kwietnia 2014, o 19:52

Badania genetyczne 700-letniego dębu "Bartek"

Pędy potrzebne do badań genetycznych i klonowania drzewa pobrali z ok. 700-letniego dębu "Bartek", rosnącego koło Zagnańska (Świętokrzyskie), naukowcy i leśnicy. Dzięki temu jest szansa na uzyskanie sadzonek najsłynniejszego drzewa w regionie.

Obrazek
Dąb Bartek

Badania dębu są elementem projektu realizowanego przez Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku pod Poznaniem, na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

- Projekt dotyczy badań nad rozmnożeniem najstarszych dębów w Polsce, z wykorzystaniem kultur in vitro. To nowa technologia, która pozwala na zachowanie zasobów genowych tych drzew – poinformowała rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Edyta Nowicka. "Bartek" rośnie w Nadleśnictwie Zagnańsk, które podlega radomskiej RDLP.

Na początku kwietnia z dębu Bartek pobrano dziesięć półtorametrowych zdrewniałych pędów. Materiał musiał być pobrany jeszcze przez sezonem wegetacyjnym. „Zabieg ten nie wpłynie negatywnie na stan zdrowotny i wzrost dębu” - dodała Nowicka. Jak tłumaczył dr Paweł Chmielarz z Instytutu Dendrologii PAN, który kieruje projektem, pobrane pędy stały się materiałem wyjściowym do wyprowadzenia pędów zielnych w kulturach in vitro. Potem będą one ukorzenione. Według naukowca proces nie jest łatwy, z powodu obniżonej dynamiki wzrostu materiału pobranego ze starych drzew.

W drugim etapie badań wykorzystana zostanie metoda kriokonserwacji – z pędów zostaną pobrane pąki kątowe, które będą potem przechowywane w niskiej temperaturze, minus 196 stopni Celsjusza. „W takiej temperaturze zatrzymuje się wszelka aktywność biologiczna, łącznie z procesami biochemicznymi, co pozwala na długie przechowywanie części roślin” - dodał Chmielarz.

Wiek dębu Bartek szacuje się na ok. 700 lat. Drzewo praktycznie nie daje żołędzi, przed dwoma laty miało ich kilkanaście. Naukowcy i leśnicy liczą, że dzięki realizacji projektu uda się uzyskać sadzonki, czyli rozmnożyć drzewo. Jak tłumaczył Chmielarz, to czy przedsięwzięcie się powiedzie, będzie wiadomo za ok. 2-3 lata.

W ramach projektu, który będzie realizowany do 2017 roku, pobrano materiał z kilku najstarszych dębów w Polsce: Chrobrego, Bolko, dębów Bąkowskich, Bolesława i Warcisława, dębów Rogalińskich – Lecha i Edwarda oraz dębu Dziadziuś.

Pięciocentymetrowe zielone pędy - jeszcze nie ukorzenione - udało się już uzyskać z liczącego ok. 700 lat dębu Chrobry, który rośnie w Borach Dolnośląskich.

Według tradycji dąb Bartek ma ponad tysiąc lat. Naukowcy twierdzą jednak, że nie jest ani najstarszym, ani największym drzewem w Polsce. Według najnowszych badań wiek tego dębu szypułkowego szacuje się na 645-670 lat. Rzeczywiste określenie wieku "Bartka" nie jest możliwe z powodu spróchnienia pnia drzewa.

"Bartek" jest pomnikiem przyrody od 1952 r. Wysokie na 30 metrów drzewo ma osiem konarów. Obwód jego pnia przy ziemi przekracza 13 metrów. Według legend w cieniu dębu mieli odpoczywać królowie, m.in. Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło i Stanisław August Poniatowski. Jan III Sobieski miał ukryć w drzewie skarby.

(KT)

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/kielce/badani ... rtek/rn0sk

ODPOWIEDZ