
Gwiazda architektury zaprojektuje w Kielcach
Światowej sławy architekt Peter Zumthor zaprojektuje przebudowę kieleckiej synagogi na centrum spotkań kultur i religii.
Do prezydenta Wojciecha Lubawskiego dotarł właśnie list ze Szwajcarii, gdzie mieszka Zumthor, w którym architekt zapowiada swoją wizytę w Kielcach wiosną przyszłego roku. Zobowiązuje się też zaprojektować przebudowę synagogi. Ma tu powstać instytucja o roboczej nazwie centrum spotkań kultur i religii, po wyprowadzce archiwum państwowego.
- Bardzo się z ucieszyłem z tej wiadomości, bo to jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy obecnie architekt na świecie, a w każdym razie najgłośniejszy dzięki ostatniej nagrodzie - mówi prezydent Lubawski.
Zumthor w tym roku odebrał Nagrodę Pritzkera w Buenos Aires w Argentynie. Nagroda Pritzkera uważana jest za "architektonicznego Nobla". Jest to nie tylko najważniejsza nagroda, jaką może dostać architekt, ale zasady nominacji i wyboru laureata wzorowane są na procedurach Szwedzkiej Akademii Nauk.
Peter Zumthor urodził się w 1943 r., mieszka w małej miejscowości w Szwajcarii. Studiował w Pratt Institute w Nowym Jorku w latach 60. W 1968 zaczął pracę w Dziale Ochrony Zabytków w kantonie Graubünden.
Po informacji o tegorocznej nagrodzie Anna Cymer tak pisała o nim w "Gazecie Wyborczej": "Zumthor, obok duetu Herzog & deMeuron, najbardziej obecnie ceniony architekt ze Szwajcarii, jest zaprzeczeniem gwiazdora. Choć ceniony na całym świecie, nie projektuje sygnowanych swoim nazwiskiem gadżetów, nie pokazuje się w mediach, nie udziela wywiadów, a co najważniejsze - niechętnie pracuje poza granicami własnego regionu. (...) Zumthor nie bierze udziału w międzynarodowych konkursach, nie przyjmuje też zleceń na widowiskowe gmachy w światowych stolicach. Pracuje w odosobnieniu, powoli (...). Dlatego każdemu projektowi poświęca maksimum uwagi i zaangażowania. Twórczość Zumthora często przedstawiana jest jako najlepszy przykład typowego dla współczesnej szwajcarskiej architektury minimalizmu. Architekt posługuje się wyłącznie najprostszymi formami, nie używa ornamentów ani dekoracji, jego budynki są surowe i oszczędne."

Peter Zumthor zaprojektował m.in. Muzeum Diecezjalne Sztuki Kolumba w Kolonii
Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce