Święty Krzyż, Świętokrzyskie Millenium

Informacje na temat znaczących inwestycji w województwie świętokrzyskim i nie tylko.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

eM
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1103
Rejestracja: 2 października 2005, o 19:14
Lokalizacja: Kielce

Święty Krzyż, Świętokrzyskie Millenium

Post autor: eM » 22 listopada 2005, o 07:27

http://www.echo-dnia.com.pl/?news=25309 ... =1&dzial=1

Efekt będzie murowany!

Wkrótce rozpocznie się remont zespołu klasztornego na Świętym Krzyżu

Odrestaurowanie elewacji i krypty, budowa kapliczek, dzwonnicy oraz zamontowanie prawie 100 reflektorów oświetlających, to tylko niektóre z długiej listy remontów, które rozpoczną się już za miesiąc w klasztorze na Świętym Krzyżu oraz w Nowej Słupi.

Wszystkie związane są z obchodami Świętokrzyskiego Milenium 2006. Firmę, która gruntownie odrestauruje zespół klasztorny na Świętym Krzyżu poznamy już w tym tygodniu. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku i będą miały ogromny zakres. - W budynku kościoła odnowione zostaną zachodnia i północna elewacja. Wymienimy również wszystkie okna i wyremontujemy dach - wymienia Zdzisław Dudzic, wójt gminy Nowa Słupia. Podkreśla jednak, że najbardziej efektowny skutek będzie miała iluminacja całego kompleksu. - Na specjalnych masztach i w ziemi zamontujemy prawie 100 reflektorów, które oświetlą cały kompleks - wyjaśnia jego zastępca Sławomir Kopacz. Odrestaurowane zostaną dzwonnica i brama od strony drogi królewskiej, która łączy klasztor z Nową Słupią.
Ekipy remontowe wkroczą także do środka obiektu. - Projekt przewiduje zrekonstruowanie XIX-wiecznych organów - mówi Zdzisław Dudzic. - Nie zapomnimy również o krypcie, w której położymy nową posadzkę i odnowimy kratę - dodaje. Do klasztoru zawita także najnowsza elektronika. - Jednym z punktów przetargu jest zamontowanie instalacji antywłamaniowych i przeciwpożarowych - mówi Sławomir Kopacz i zapewnia, że całość prac remontowych będzie konsultowana z konserwatorem zabytków.
Koniec wszystkich prac renowacyjnych planowany jest czerwiec przyszłego roku.

Jakie jeszcze remonty?
W związku z obchodami 1000-lecia istnienia klasztoru wyremontowane zostaną kościoły w Nowej Słupi i Bielinach oraz Dom Opatów w Nowej Słupi. Na trasie drogi królewskiej powstanie 14 kapliczek ze scenkami z Drogi Krzyżowej, a w Kakoninie obok Bielin odrestaurowane zostanie XIX-wieczne gospodarstwo, które w przyszłości będzie wykorzystywane do celów agroturystycznych. W sumie wszystkie remonty będą kosztować ponad pięć milionów złotych. Zdecydowana większość funduszy pochodzi z Unii Europejskiej.


Miłosz SKIBA

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11646
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 22 listopada 2005, o 17:48

Obrazek

A tak w ogole to widze,ze Miłosz znowu pisze :] i dobrze. Pamietam, ze kiedys pracowal w Wyborczej i tez czesto poruszal tematy inwestycyjne. Pozdrawienia dla niego :)

halny
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1807
Rejestracja: 27 września 2005, o 20:15
Lokalizacja: Kielce

Post autor: halny » 22 listopada 2005, o 22:19

Dobra informacja dla turystów i nie tylko.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11646
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 23 listopada 2005, o 00:09

Licze na to,ze przyszly rok bedzie rekordowy pod wzgledem ilosci turystow. Mam nadzieje, ze obchody milenium zostana odpowiednio wykorzystane.

Awatar użytkownika
Sz.J.
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1113
Rejestracja: 22 września 2005, o 18:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Sz.J. » 23 listopada 2005, o 21:49

Może św. Krzyż pobije tegoroczny rekord frekwencji Bałtowa, ok. 150 tyś. zwiedzających.
Oby. Może część turystów zahaczy też o Kielce.
Mogłoby się miasto gdzieś na św. Krzyżu zareklamować.
Byle nie jak przy jaskini Raj.

halny
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1807
Rejestracja: 27 września 2005, o 20:15
Lokalizacja: Kielce

Post autor: halny » 26 grudnia 2005, o 22:46

Byłem dziś na koncercie Piaska / koledy i nie tylko / na Św. Krzyżu Widzów pełen klasztor a auta zajeły cały dojazd od Jodłowego do klasztoru. Nastrój super Jedyny minus to na około klasztoru ciemności egipskie :lol: Ale jak można przeczytac oświetlenie będzie.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11646
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 26 grudnia 2005, o 23:30

Obrazek
Święty Krzyż przed generalnym remontem

Piotr Burda 23-12-2005

Na przyszłe święta klasztor na Świętym Krzyżu zajaśnieje pełnym blaskiem. - To najlepszy prezent jaki możemy sobie wyobrazić na tysięczne urodziny - mówi ojciec Bernard Briks, superior klasztoru.

- Żeby tylko zima zbyt długo nie trzymała - martwi się mówi ojciec Bernard. Gospodarze klasztoru już niecierpliwie czekają na wiosenne ocieplenie. Wtedy rozpoczną się prace remontowe. Plan na przyszły rok jest imponujący. Gruntownie wyremontowana zostanie brama wschodnia i portal główny. - Jej stan jest opłakany - mówi superior. Remontu doczeka się też stojąca przy bramie dzwonnica, w której zawisną dwa dzwony jubileuszowe. Od wschodu mają zostać ułożone schody tarasowe - teraz tam jest trawa i skały, po deszczu łatwo o upadek. Wiele zmieni się też wewnątrz: zamknięta zostanie krypta w kaplicy Oleśnickich po przeniesieniu z niej doczesnych szczątków Jeremiego Wiśniowieckiego do krypty w kościele. - W kaplicy Oleśnickich znajdują się relikwie Krzyża Świętego. Musimy nadać temu miejscu wyjątkowy charakter - mówi superior.

Nowe 32-głosowe organy zastąpią wysłużone 8-głosowe, dzięki czemu można myśleć o organizowaniu koncertów organowych.

Zostaną wymienione okna i pomalowane wnętrze kościoła.

Już wiosną Święty Krzyż powinien być widoczny z daleka. Okazale wypadła próba iluminacji klasztoru, po której podjęto decyzję o instalacji reflektorów na stałe. Tych zmian możemy spodziewać się w przyszłym roku. W dalszych planach jest też rekonstrukcja 45-metrowej wieży klasztornej, którą Austriacy wysadzili w powietrze w 1914 r.

- To jeden z największych remontów w historii Świętego Krzyża - przyznaje Bernard Briks.

Koszt remontu wyniesie 3,2 mln zł. Na jego konto 860 tys. zł wpłacili już misjonarze oblaci, resztę pokryje Unia Europejska. Stanie się to tysiąc lat po tym, jak benedyktyni w swojej europejskiej wędrówce stanęli na Świętym Krzyżu, teraz trafią tam europejskie fundusze. - To może być jakiś symbol, historia zatoczyła koło - mówi ojciec superior.

Obrazek
Fot. Jarosław Kubalski / AG

Jak Święty Krzyż zmieniał się w ostatnich latach

* koniec lat 60. XX w. - rekonstrukcja północnego skrzydła
* lata 70. - położenie posadzki na krużgankach, renowacja malowideł w kaplicy Oleśnickich
* lata 80. - dach zostaje pokryty miedzianą blachą, odnowienie zakrystii, rekonstrukcja obrazów Smuglewicza

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11646
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 4 stycznia 2006, o 00:38

Obrazek
Wiosną ruszą remonty zabytków w Nowej Słupi i Bielinach

Agnieszka Kopacz 03-01-2006

Klasztor na Świętym Krzyżu nie będzie jedynym, który zostanie wyremontowany w związku ze Świętokrzyskim Milenium. Także zabytkowe budowle z sąsiadujących gmin odzyskają dawny blask, a prace mogą ruszyć już na wiosnę.

W związku z obchodami Świętokrzyskiego Millenium gmina Nowa Słupia realizuje projekt "Renowacja zabytków i budowa infrastruktury turystycznej wokół Świętego Krzyża". Na prace przeznaczy prawie 5 mln zł, z czego 3 mln pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Rozstrzygnięto już przetargi na remont kościoła i Domu Opata w Nowej Słupi oraz klasztoru na Świętym Krzyżu. Jako ostatnie pod koniec stycznia ogłoszone zostaną kolejne: na remonty kościoła w Bielinach i rozbudowę zagrody chłopskiej w pobliskim Kakoninie. Zdaniem wójta Nowej Słupii Zdzisława Dudzica pierwsze prace remontowe ruszą już na wiosnę.

Najwięcej zmian czeka XVII-wieczną świątynię w Nowej Słupi, która zyska nowe posadzki, boazerię, dach - również na stojącej obok dzwonnicy, oświetlenie, schody na chór i stolarkę okienną. Odnowione zostaną malowidła ścienne, portal główny i boczne, kamienne postaci świętych umieszczone w elewacji kościoła. Plac wokół zostanie wybrukowany, a dla niepełnosprawnych powstanie specjalny podjazd. Podobne prace czekają XVI-wieczny Dom Opata zwany Opatówką, w którym mieści się teraz Koło Przyjaciół Nowej Słupi i informacja turystyczna. Budynek zyska między innymi nową elewację, okna, drzwi i schody.

Jednymi z najpilniejszych prac, jakie czekają XVII-wieczny kościół w Bielinach, będzie wymiana instalacji elektrycznej, a remont obejmie również renowację ambony i wszystkich ołtarzy oraz tablic epitafijnych.

Trochę inny charakter będą mieć prace przy zabytkowej chacie chłopskiej w Kakoninie (gm. Bieliny). W ramach rozbudowy zagrody stanie tam stylizowana obora, w której znajdzie się lokal gastronomiczny, a w dalszej kolejności wokół chałupy pojawią się stodoła, wozownia oraz brama wjazdowa.

Awatar użytkownika
Sz.J.
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1113
Rejestracja: 22 września 2005, o 18:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Sz.J. » 9 stycznia 2006, o 18:54

Dzisiejszy Fakt podaje, że papież Benedykt XVI ustanowił w Polsce tylko dwa miejsca gdzie można uzyskać odpust całkowity za grzechy.
Są to nasze Święty Krzyż i Opatów.

Podobno ma to spowodować zwiększenie ruchu turystycznego w tych miejscach. :)
Ostatnio zmieniony 10 stycznia 2006, o 18:48 przez Sz.J., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11646
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 9 stycznia 2006, o 19:20

No i niechaj tak sie stanie :):):) nie mam nic przeciwko :]

woj

Post autor: woj » 9 stycznia 2006, o 20:57

Opatów też nasz. Konkretnie chodzi o kolegiatę.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11646
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 9 stycznia 2006, o 21:57

taki potencjal, tyle lat niewykorzystany. Oby sie to zmienilo. Jesli chodzi o Swiety Krzyz to mam nadzieje, ze dzieki wydarzeniom roku 2006 zachowa sie w pamieci wszystkich turystów.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11646
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 10 stycznia 2006, o 12:08

Numizmatycy uświetnią Świętokrzyskie Milenium

Świętokrzyski oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego świętuje dziś 40-lecie istnienia.

Obchody odbędą się w Sali Portretowej Muzeum Narodowego w Kielcach; a kolekcjonerzy i zainteresowani numizmatyką będą mieli też wkrótce kolejną okazję do obejrzenia wyjątkowych zbiorów: Towarzystwo włącza się w obchody Świętokrzyskiego Milenium. Wystawy rzadkich monet i medali będzie można zobaczyć wiosną na Świętym Krzyżu.
„Nie tylko benedyktyński medal – bo to jest tysiąclecie przyjścia Benedyktynów do Polski, pierwsze osadzenie na Świętym Krzyżu klasztoru benedyktyńskiego – ale też znak krzyża w medalierstwie – i tu ze swojej kolekcji wybrałem ponad sto sztuk medali” – mówi Kazimierz Kozioł z Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Kielcach.
Tę wystawę można będzie zobaczyć w świętokrzyskim klasztorze w kwietniu, a już dziś kolekcjonerzy zapraszają na obchody jubileuszu Towarzystwa do Muzeum Narodowego w Kielcach. Wystawę można oglądać od godz. 16-tej.

Radio Plus

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11646
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 11 stycznia 2006, o 11:27

Obrazek wiadomość z dnia 2006-01-11

Kampania tysiąclecia

Wybicie specjalnego medalu milenijnego, wydanie 12 pocztówek, wystawy i koncerty, 55 billboardów wzdłuż krajowej "siódemki", kampania medialna i internetowa, udział w największych na świecie targach turystycznych w Berlinie, gdzie Polska będzie reklamowana poprzez Święty Krzyż zakłada kampania promocyjna Świętokrzyskie Millenium. Wczoraj na Świętym Krzyżu misjonarze oblaci, samorządowcy, ze Starostwem Powiatowym i reprezentantami miasta na czele, przedstawiciele Świętokrzyskiego Parku Narodowego i "Echa Dnia" - Komitet Organizacyjny Świętokrzyskiego Millenium spotkali się na zebraniu organizacyjnym. Przewodniczył im ojciec Karol Lipiński, ekonom klasztoru Misjonarzy Oblatów.

Kampania promocyjna Świętokrzyskiego Millenium ma kosztować 307,5 tysiąca złotych, są na ten cel środki z Unii Europejskiej. W założeniu ma to być największa akcja promocyjna, jaką przeprowadzono dotychczas w województwie świętokrzyskim.
Centralne religijne obchody tysiąclecia życia monastycznego na Świętym Krzyżu odbędą się w odpust Świętej Trójcy - 11 czerwca 2006 roku. Rozpoczną się prezentacją na Świętym Krzyżu mszy Mozarta w wykonaniu muzyków z Filharmonii Kieleckiej.
- Prace organizacyjne są w toku i czeka nas jeszcze wiele niespodzianek na Świętym Krzyżu w najbliższych miesiącach. Zakończyły się projekty nad specjalnym medalem milenijnym, gdzie na awersie zobaczymy klasztor na Świętym Krzyżu, a na rewersie zabytkowy, XVII-wieczny relikwiarz z fragmentami Drzewa Krzyża Świętego. Projekt w najbliższych dniach trafi do mennicy - informuje ojciec Karol Lipiński. - Niebawem też powinna się ukazać pierwsza z dwunastu pocztówek, wydanych specjalnie na tę uroczystość.
Już teraz wiadomo, że 18 czerwca będziemy mogli zobaczyć i usłyszeć na Świętym Krzyżu "Golgotę Świętokrzyską". Na wrzesień natomiast zaplanowano zakończenie prac nad trzecią częścią oratorium Piotra Rubika "Psałterz świętokrzyski". 2 maja zostanie otwarta wystawa medali, przedstawiająca znaczenie krzyża w naszych dziejach od czasów najdawniejszych do Jana Pawła II. A 16 maja zobaczymy króla Władysława Jagiełłę na Świętym Krzyżu, w inscenizacji rycerzy z Sandomierza.
Przez cały ten czas zbieramy oczywiście pieniądze na dzwony dla klasztoru, które dzięki Waszej pomocy usłyszymy w czasie głównych obchodów Świętokrzyskiego Millenium.

/DOK/

http://www.echo-dnia.com.pl/?news=26471&mutacja=1&dzial

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11646
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 24 stycznia 2006, o 12:14

Obrazek

Milenijne widokówki
wiadomość z dnia 2006-01-24

Dwanaście widokówek przedstawiających Święty Krzyż i okolicę, reprinty pocztówek z początków XX wieku i okresu międzywojennego, zostanie wydanych na tysiąclecie życia monastycznego na Świętym Krzyżu.

Pomysłodawcą jest komitet organizacyjny Milenium Świętokrzyskiego, w skład którego wchodzi "Echo Dnia". Całość przedsięwzięcia sfinansuje gmina Nowa Słupia, również współorganizator uroczystości. Część pocztówek, których reprinty zobaczymy, pochodzi z prywatnych zbiorów Dariusza Detki, rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Kielcach, resztę skompletował Zdzisław Dudzic, wójt Nowej Słupi. - Chcemy, żeby po tym milenium została jakaś pamiątka. Lubię stare widokówki, bo pokazują rzeczy już nieistniejące. Zrobienie reprintów to świetny pomysł - tłumaczy Detka.

Na widokówkach zobaczymy kościół pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca w Nowej Słupi, dom opatów na Świętym Krzyżu, dzisiejszą bibliotekę i Emeryka. Bardzo ciekawe są pocztówki, na których widać wieżę klasztorną zburzoną przez Austriaków w 1914 roku i cudowne widoki ze Świętego Krzyża. - Wiele czasu poświęciliśmy na znalezienie odpowiednich starych widokówek. Taka uroczystość zdarza się raz na tysiąc lat i chcieliśmy wybrać te najciekawsze - mówi Zdzisław Dudzic, wójt Nowej Słupi i dodaje: - Widokówek będzie dwanaście, jak dwanaście miesięcy w roku.
W najbliższych dniach wójt Dudzic będzie pertraktował z Pocztą Polską w sprawie wydania milenijnych widokówek. - Jeżeli zechcą z nami współpracować, to nasze widokówki będzie można dostać na każdej poczcie - dodaje Zdzisław Dudzic.
Dariusz Detka, posiadacz bogatej kolekcji widokówek z Kielecczyzny, tłumaczy nam, że reprinty będą robione w ten sposób, iż na jednej stronie będzie widokówka, a na drugiej dokładny opis z datą pierwowzoru. - Będzie miejsce na napisanie pozdrowień do znajomych i rodziny, żeby ją można było wysłać na pamiątkę milenium - podkreśla Detka i zaznacza, że co prawda część starych pocztówek pochodzi z jego zbiorów, ale Starostwo Powiatowe jest współorganizatorem Milenium Świętokrzyskiego.

Autor: /DOK/

ODPOWIEDZ