Dom Modlitwy, żydowski ohel - Pakosz

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
cochi
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1533
Rejestracja: 21 grudnia 2005, o 16:09
Lokalizacja: Kielce, Warszawa

Dom Modlitwy, żydowski ohel - Pakosz

Post autor: cochi » 14 września 2006, o 12:54

Obrazek

Dom Modlitwy w Kielcach

14-09-2006

Nowojorscy chasydzi odtworzą w Kielcach istniejący przed wojną dom modlitwy w miejscu pochówku cadyka Motele Twerskiego, zwanego Kuzmirerem. Obok niego na Pakoszu stanie dom gościnny dla odwiedzających miasto chasydów. Prace renowacyjne przeprowadzi Fundacja Orheim z Katowic, która zamierza przywrócić temu miejscu religijny charakter powiedział Radiu Kielce Jarosław Banyś, prezes Fundacji
W miejscu pochowania cadyka Kuzmirera przez lata funkcjonował warsztat ślusarski. Władze miasta zaangażowały się w znalezienie dla niego lokalu zastępczego poinformował Andrzej Sygut, zastępca prezydenta Kielc
Cadyk Kuzmirer wciąż pozostaje autorytetem religijnym dla wielu Żydów. Jego uczniowie przyjechali do Kielc na modlitwy 4 lipca tego roku. Zapowiedzieli kolejne przyjazdy, a obecni właściciele warsztatu przechowują dla nich hebrajskie śpiewniki i modlitewniki.
cochi

Awatar użytkownika
Jarek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1118
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 22:35
Lokalizacja: Kielce - Bocianek

Post autor: Jarek » 14 września 2006, o 12:59

Zobaczcie jaki mamy ładny ciąg rzeczy które dzieją się w Kielcach. Pomnik HH, teraz Dom Modlitwy. Wiadomo że sporo społeczności żydowskiej mieszka w USA... super, strasznie się z tego cieszę.
Kielce - tu jest moje miejsce, tu jest mój dom.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11635
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 14 września 2006, o 20:46

Bardzo cenna inicjatywa, fajnie, ze w Kielcach odrodzi sie cos, dzieki czemu ludzie beda mogli poznac troche innej kultury itp. Mysle, ze taka funkcje moze spelniac ten obiekt.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11635
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 14 września 2006, o 21:45

Nowojorscy chasydzi w Kielcach
Czwartek, 14 września (16:56)

Żydowski ohel, czyli nagrobną kaplicę cadyka Mordechaja Kuzmirera, znanego także jako Motele Twerski, odtworzą w Kielcach nowojorscy chasydzi, którzy w lipcu tego roku modlili się w miejscu pochówku swego mistrza. Obok ma stanąć dom gościnny dla przyjezdnych chasydów.

Jak poinformował Jarosław Banyś, prezes Fundacji Orheim, która przeprowadzi prace renowacyjne w ohelu, w miejscu pochówku cadyka Kuzmirera przez lata funkcjonował warsztat produkcyjny. Jego właściciele, na prośbę chasydów z Nowego Jorku, niedawno wstrzymali działalność gospodarczą. Z kolei władze Kielc zaangażowały się w znalezienie dla nich lokalu zastępczego. Wkrótce ma nastąpić przeprowadzka zakładu.

Cadyk (z hebr. sprawiedliwy) - to charyzmatyczny przywódca odłamu judaizmu - chasydyzmu. Stanowił dla wspólnoty wzór pobożności, pokory i sprawiedliwości. Cadykowie byli otaczani powszechną czcią, ze względu na przypisywaną im zdolność czynienia cudów i uzdrawiania. Po śmierci ich groby przyciągają pielgrzymów. Na świecie istnieje wiele dynastii cadyków, żyjących w żydowskiej diasporze.

Cadyk Kuzmirer zmarł w 1913 roku. Przybył do Kielc osiem lat wcześniej z Kazimierza nad Wisłą. Pochodził z czarnobylskiej dynastii chasydzkiej. Pozostaje autorytetem religijnym dla wielu Żydów; jego uczniowie modlili się w Kielcach 4 lipca tego roku. Właściciele posesji, na której stoi ohel, przechowują do kolejnej wizyty pobożnych żydów hebrajskie modlitewniki i śpiewniki.

Ohele są otwartymi miejscami modlitewnych spotkań chasydów, głównie w rocznicowy dzień wspomnienia zmarłego - jorcajt. W Polsce zachowały się ohele m.in. w Krakowie, Leżajsku i Lelowie.

Żydzi stanowili ponad 30 proc. ludności Kielc. W sierpniu 1942 r. Niemcy wywieźli z miasta zamordowali w Treblince 21 tys. osób narodowości żydowskiej. Po likwidacji getta, pośród 15,5 tys. kielczan ewidencjonowanych 1 lipca 1945 roku było tylko 212 osób pochodzenia żydowskiego.

Źródło informacji: PAP
Obrazek

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 17 września 2006, o 21:43

Informacja z 10 Lipca 2006r, ale myślę że będzie do tego tematu niezbędna jak się budowa ruszy, tak że pozwolę sobie wkleić.
Obrazek
Do tego grobu będą pielgrzymki
Żydzi szukali i znaleźli - zapomniany od wojny grób kieleckiego cadyka przez lata służył jako... warsztat. Teraz znów służy modlitwie

Gdyby nie Helena Kręcik nikt na całym świecie nie wiedziałby, w którym miejscu jest pochowany sławny cadyk Mordechaj Kuzmirer.

Na kieleckim cmentarzu żydowskim znajdował się przed wojną ohel (budynek postawiony nad grobem) sławnego cadyka Motele Twerskiego nazwanego przez chasydów rebe Mordechaj Kuzmirer. W rocznicę jego śmierci na kielecki kirkut przyjeżdżały na modlitwy pielgrzymki liczące tysiące chasydów. Po wojnie cmentarz został zniszczony, a o grobie cadyka wszyscy zapomnieli.

Poszukiwania po 60 latach
Tymczasem w Nowym Jorku była grupa chasydów, którzy wciąż byli wierni nauce Mordechaja Kuzmirera. Po blisko 60 latach postanowili odszukać jego grobowiec. W ubiegłym roku do Kielc przyjechał rabin Lejb Surkis. Przypadkowo spotkałem go, gdy chodził z miarką po kieleckim kirkucie. Gdy zapytałem czego tak szuka, powiedział, że grobu cadyka. I choć nikt nie wiedział gdzie ten grób był, rabin wierzył, że Bóg pomoże mu go odnaleźć.
Rabin Surkis wiedziony wiarą i sensem biblijnych słów „szukajcie, a znajdziecie”, po pierwszych niepowodzeniach nie zrezygnował. W tym roku chasydzi szukający grobu spotkali mieszkankę Pakosza, Helenę Kręcik. Doskonale pamiętała ona żydowski kirkut, miejsce, gdzie był grób rabinów i gdzie leży cadyk, bo na Pakoszu mieszka od 74 lat. Budynek starego ohelu z grobem cadyka po wojnie przerobiono na warsztat. Podczas odbudowy cmentarza żydowskiego część nie została ogrodzona i stary ohel znalazł się poza murem. W starym rozbudowanym grobowcu zrobiono najpierw stolarnię, potem różne warsztaty usługowe. Nowojorski potomek rebe Mordechaja Kuzmirera, Pinchas Braun przyjechał do Kielc, by oznaczyć miejsce pochówku jego znanego przodka. Właściciel ostatniego warsztatu, gdy dowiedział się, że w tym miejscu są groby rabinów, zgodził się przenieść warsztat w inne miejsce i odstąpił budynek chasydom.

Szanujcie to miejsce
Na budynku są już tablice informacyjne o grobie cadyka i prośba o uszanowanie tego miejsca. Pierwsze modlitwy przy grobie odbyli w tym tygodniu chasydzi rabina Surkisa i chasydzi z Leżajska. Miejsce pochówku rebe Mordechaja Kuzmirera znów stanie się miejscem, do którego będą pielgrzymować chasydzi.
- Jak my szanujemy swoich zmarłych, Żydzi też. Na placu przed grobami cadyków też są pochowani ludzie, i Żydzi, i Polacy rozstrzeliwani w czasie wojny. Ten kawałek placu też trzeba ogrodzić i uszanować – mówi pani Helena.

Słowniczek
Rabin – mistrz, uczony, odpowiedzialny za prowadzenie nabożeństw i opiekę duchową nad domem modlitwy, czyli synagogi, pełni też funkcję duchowego ojca, doradcy, sędziego i interpretatora prawa religijnego w gminie żydowskiej.
Cadyk, rebe – przywódca religijny grupy chasydów, wierzących w jego specjalną moc.
Chasyd – Żyd wiernie przestrzegający przepisów, wierzący w moc cadyka.
Kirkut – cmentarz żydowski.
Ohel – budynek wznoszony nad grobami słynnych cadyków
:arrow: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/?cat=10&id=31992
Ostatnio zmieniony 19 stycznia 2007, o 21:33 przez Sirek1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11635
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 17 września 2006, o 23:18

Obrazek
Prace nad grobowcem kieleckiego cadyka

Obrazek Piotr Burda, 2006-09-18

Katowicka fundacja Or Chaim chce przywrócić grób kieleckiego cadyka na Pakoszu. Zanim to nastąpi, musi znaleźć zastępcze miejsce dla rzemieślników, którzy mają warsztat nad samym grobem.

- Jesteśmy gotowi wyremontować ohel, aby nadać temu miejscu odpowiednią rangę - mówi Jarosław Banyś, prezes katowickiej fundacja Or Chaim, zajmującej się renowacją zabytków żydowskich.

Przedwojenny grobowiec kieleckiego cadyka Motele Twerskiego odnaleziono w tym roku na Pakoszu. Cadyk był przywódcą wyznawców najbardziej ortodoksyjnego odłamu judaizmu - chasydów. Groby cadyków, zwane ohelami, są dla chasydów miejscem kultu i celem pielgrzymek. Takie groby znajdują się m.in. w Lelowie czy Leżajsku. Kielecki cadyk nie doczekał się jednak swojego grobowca, a na miejscu, gdzie został pochowany, powstała stolarnia i warsztaty usługowe.

Fundacji udało się już nawet przekonać właścicieli warsztatów do przeniesienia ich w inne miejsce. - W lipcu zawiesili swoją działalność i są gotowi do przeprowadzki - mówi Banyś. Fundacja Or Chaim znalazła nawet dla nich nową lokalizację przy ul. Stolarskiej. Tu pojawił się jednak problem, bo do tej pory jeden z dwóch współwłaścicieli gruntu przy ul. Stolarskiej (trzecim jest urząd miasta) nie zgodził się sprzedać działki. - Mam nadzieję, że uda się nam to szybko załatwić i już niedługo będziemy mogli zacząć prace na Pakoszu - mówi Jarosław Banyś.

Fundacja liczy na pomoc kieleckiego urzędu miasta. - Jeśli nie będzie można przeprowadzić warsztatu na ul. Stolarską, to poszukamy zastępczego miejsca - mówi Andrzej Sygut, zastępca prezydenta Kielc. W tym tygodniu mają się odbyć rozmowy katowickiej fundacji z urzędem miasta.

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 9 stycznia 2007, o 22:47

Obrazek
Grobowiec Mordechaja Kuzimirera przejdzie renowację

Odkryty na kieleckim Pakoszu ohel będzie odnawiany dzięki staraniom fundacji Or Chaim i społeczności żydowskiej w Nowym Jorku. Pierwsze pielgrzymki do miejsca spoczynku rabina, spodziewane są już w marcu.

Dla ortodoksyjnych Żydów cadyk Mordechaj Kuzimirer to wyjątkowa postać. Pochodził z Rosji i słynął ze swoich kazań i pieśni. Poszukiwania jego grobu trwały od lat. Dopiero w 2006 roku, okazało się, że skromny budynek na Pakoszu to jego grobowiec, z herbajskiego ohel. Przez lata był tam warsztat usługowy. Teraz okazało się, że ohel kryje więcej tajemnic.

O przywrócenie dawnego wyglądu i religijnego charakteru miejsca zaczęła zabiegać społeczność Żydów z Nowego Jorku. Przede wszystkim usunięte zostaną wszystkie współczesne elementy.

Choć już udało się ustalić miejsce pochówku cadyka, to chasydzi chcą jeszcze poznać inne fakty dotyczące samego ohelu. Wszystkich tych, którzy mogli by pomóc w uzyskaniu informacji polsko-żydowska fundacja Or Chaim prosi o kontakt. Być może ohel cadyka Kuzimirera nie będzie jedynym, do którego przyjadą chasydzi. Na kirkucie na Pakoszu rozpoczęły się poszukiwania dwóch kolejnych grobowców, w których pochowano cadyków.
:arrow: http://ww2.tvp.pl/1498,20070109443558.strona

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3000
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10
Lokalizacja: Mokotów

Post autor: Grzegorz » 10 stycznia 2007, o 21:43

No, no, no, budujmy to lotnisko jak najszybciej to nam będą zlatywać pielgrzymki Żydów z całego Świata :D

Awatar użytkownika
MeehoweCK
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3317
Rejestracja: 25 września 2005, o 17:41
Lokalizacja: Warszawa / Kielce
Kontakt:

Post autor: MeehoweCK » 10 stycznia 2007, o 22:01

i tak zlatują 8) tyle, że muszą się do autokarów przesiadać :wink:
Ambicja to coś co prowadzi ludzkość do postępu, a ludzi do depresji

voodoo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1221
Rejestracja: 5 września 2006, o 12:28
Lokalizacja: Kielce/Ślichowice

Post autor: voodoo » 20 stycznia 2007, o 13:12

Obrazek
Nie zapomnieli o kieleckim cadyku

Odnaleziony w ubiegłym roku grobowiec kieleckiego cadyka Mordechaja Kuzmierera niebawem zostanie odrestaurowany.
Grobowiec (po hebrajsku ohel) mieści się w niewielkim budynku w pobliżu cmentarza żydowskiego na Pakoszu. Dawniej znajdował się tam warsztat usługowy. To, że stanowi on miejsce pochówku cadyka, ustalili w ubiegłym roku chasydzi, którzy przybyli do Kielc z Nowego Jorku. - Chcemy przywrócić temu obiektowi charakter i powagę należną miejscu kultu religijnego - mówi Jarosław Banyś, prezes fundacji Or Cheim z Katowic, która przeprowadzi remont. Natomiast środki na renowację przekaże rabin Pinchas Braun z Nowego Jorku, przywódca wspólnoty chasydzkiej odwołującej się do nauki kieleckiego cadyka. By ruszyć z remontem, fundacja musiała porozumieć się z rzemieślnikami prowadzącymi warsztat, aby przenieśli swój zakład w inne miejsce. - Niedawno udało się sprawę załatwić. Zakład będzie się odtąd mieścił przy ulicy Stolarskiej - informuje Banyś. Zakończenie remontu przewidziano jest na czerwiec. Pod koniec tego miesiąca przypada rocznica śmierci Kuzmirera. - Mam jednak nadzieję, że prace uda się zakończyć już w marcu, kiedy to do Polski przybywa wielu chasydów pielgrzymujących do grobu innego cadyka - Elimelecha w Leżajsku. Mogliby przy okazji odwiedzić i Kielce - podkreśla Banyś.

Mordechaj Kuzmirer znany był również jako Motele Twerski. W 1914 roku przybył do Kielc z Kazimierza nad Wisłą i tu spędził ostatnie lata swojego życia. Zmarł w 1917 roku.

Cadyk - charyzmatyczny przywódca odłamu judaizmu chasydyzmu. Wzór prawości i pobożności. Przypisywano mu zdolność czynienia cudów i uzdrawiania. Z tego powodu cadycy cieszyli się ogromnym poważaniem. Ich groby przyciągają licznych pielgrzymów. Chasydzi wierzą, że w rocznicę śmierci cadyk zstępuje z nieba. Przyjeżdżają, aby u jego grobu zaczerpnąć energii.

No to teraz czekamy na turystów żydowskich 8) :)

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 18 czerwca 2007, o 20:31

Obrazek
Przyjadą do grobu cadyka

150 Żydów z Nowego Jorku przyjedzie w najbliższą niedzielę do Kielc specjalnie po to, by modlić się przy grobie cadyka Mordechaja Kuzmirera.
Grobowiec (po hebrajsku ohel) mieści się w niewielkim budynku w pobliżu cmentarza żydowskiego na kieleckiej dzielnicy Pakosz. Miejsce pochówku cadyka, ustalili w ubiegłym roku chasydzi z Nowego Jorku.

Przed wojną w rocznicę śmierci cadyka na kielecki kirkut przyjeżdżały na modlitwy pielgrzymki liczące tysiące chasydów z całej Polski. Po wojnie cmentarz został zniszczony, a o grobie cadyka wszyscy zapomnieli. W ohelu urządzono warsztat usługowy.

W Nowym Jorku wciąż żyją chasydzi, którzy pozostają wierni nauce Mordechaja Kuzmirera. Po blisko 60 latach postanowili odszukać jego grobowiec. W ubiegłym roku do Kielc przyjechał rabin Lejb Surkis. Przypadkowo spotkałem go, gdy chodził z miarką po kieleckim kirkucie. Gdy zapytałem czego tak szuka, powiedział, że grobu cadyka. I choć nikt nie wiedział gdzie ten grób był, rabin wierzył, że Bóg pomoże mu go odnaleźć.

Rabin Surkis wiedziony wiarą i sensem biblijnych słów “szukajcie, a znajdziecie”, po pierwszych niepowodzeniach nie zrezygnował. Budynek starego ohelu z grobem cadyka po wojnie przerobiono na warsztat. Podczas odbudowy cmentarza żydowskiego część nie została ogrodzona i stary ohel znalazł się poza murem. W starym rozbudowanym grobowcu zrobiono najpierw stolarnię, potem różne warsztaty usługowe. Nowojorski potomek rebe Mordechaja Kuzmirera, Pinchas Braun przyjechał do Kielc, by oznaczyć miejsce pochówku jego znanego przodka. Właściciel ostatniego warsztatu, gdy dowiedział się, że w tym miejscu są groby rabinów, zgodził się przenieść warsztat w inne miejsce i odstąpił budynek chasydom.

- Przywróciliśmy ohelowi charakter i powagę należną miejscu kultu religijnego - mówi Jarosław Banyś, prezes Fundacji Or Chaim z Katowic. Wszystkie prace remontowe sfinansowali chasydzi nowojorscy. Patronat nad odbudową objęła fundacja.

Budynek ohela został odnowiony. Wymieniono okna i drzwi. W miejscu grobów wewnątrz są już płyty, kładziona jest posadzka. Wewnątrz będą tylko regały na modlitewniki hebrajskie. Zrobiono nowe ogrodzenie. Na budynku są tablice informacyjne o grobie cadyka i prośba o uszanowanie tego miejsca. Pierwsze modlitwy przy grobie odbyły się w ubiegłym roku.

W tym roku 24 czerwca do Kielc ma przyjechać pierwsza wielka pielgrzymka chasydów. Czy miejsce pochówku rebe Mordechaja Kuzmirera znów stanie się punktem, do którego będą pielgrzymować chasydzi, podobnie jak to ma miejsce w Leżajsku czy Lelowie? Na razie nie wiadomo. W planach Fundacji Or Chaim jest budowa obok ohelu domu gościnnego dla odwiedzających miasto chasydów. Wówczas można liczyć, że częściej pojawiać się będą w naszym mieście. Tym bardziej, że na kirkucie na Pakoszu trwają poszukiwania dwóch kolejnych grobowców, w których pochowano cadyków.

:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... 4/70617059

Awatar użytkownika
joannita
Posty: 1
Rejestracja: 7 maja 2016, o 20:03
Lokalizacja: Włoszczowa

Re: Dom Modlitwy, żydowski ohel - Pakosz

Post autor: joannita » 8 maja 2016, o 16:09

Proszę mi powiedzieć czy Dom Modlitwy w Kielcach nadal działa?

amanita.pers
Posty: 2
Rejestracja: 28 maja 2016, o 19:47
Lokalizacja: Chęciny

Re: Dom Modlitwy, żydowski ohel - Pakosz

Post autor: amanita.pers » 28 maja 2016, o 19:56

Wydaje mi się, że jak najbardziej. ;)
Nie martw się, kochanie, potem będzie już tylko gorzej. G. Kelly
kasyno polska

voodoo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1221
Rejestracja: 5 września 2006, o 12:28
Lokalizacja: Kielce/Ślichowice

Re: Dom Modlitwy, żydowski ohel - Pakosz

Post autor: voodoo » 12 stycznia 2018, o 19:31

Obwieszczenie Prezydenta Miasta Kielce

Obwieszczenie Prezydenta Miasta Kielce ws.wydania DecyzjiNr140 / 2017 o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji polegającej na: odbudowie budynku sakralnego (tzw. ohel), usytuowanego w miejscu pochówku rabina Chaima Szmuela Horowic, na terenie Cmentarza Żydowskiego na dz. nr: 320/3 obręb 0023, w rejonie alei Na Stadion i ulicy Pakosz w Kielcach.

Autor: Paulina Moskal Wydział Rozwoju i Rewitalizacji Miasta Osoba publikująca: Paulina Moskal Wydział Rozwoju i Rewitalizacji Miasta
Data utworzenia: 21 grudzień 2017 12:46 Data publikacji: 21 grudzień 2017 12:47

ODPOWIEDZ