Medycyna - rozwój, nowe oddziały itp.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Sz.J.
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1113
Rejestracja: 22 września 2005, o 18:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Sz.J. » 2 października 2006, o 22:06

W związku z organizacją w Kielcach Kardiochirurgii, dyrekcja szpitala wojewódzkiego planuje nadbudowę dwóch pięter na budynku ŚCK.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11666
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 3 października 2006, o 10:48

Obrazek

Otworzą serce za trzy miesiące
02-10-2006

KIELCE. W Świętokrzyskim Centrum Kardiologii zostanie przeprowadzona pierwsza operacja na otwartym sercu - to nie futurystyczna bajka, ale konkretne zamierzenia i plany. W Kielcach już na stałe będą wykonywane operacje zastawek, by-pasy, zabiegi na tętnicach doprowadzających krew do serca.

Kardiochirurgia w Kielcach do tej pory była tylko marzeniem. Bo nie wystarczy nowoczesny budynek ŚCO - niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, sale operacyjne, a przede wszystkim specjaliści, którzy potrafią to robić. Okazuje się, że wszystko to jest możliwe.

SAMI FACHOWCY
- Oczywiście, na początku operować będą fachowcy z ośrodków klinicznych, najprawdopodobniej z Krakowa i Zabrza - wyjaśnia dr Stanisław Buda, kardiolog inwazyjny, kierownik Pracowni Hemodynamicznych Szpitala Wojewódzkiego. - Od nich będzie się uczyło młode pokolenie, tak że z czasem - mam taką nadzieję - Kielce staną się ośrodkiem całkowicie samodzielnym.

Dyrektor szpitala Jan Gierada twierdzi, że kardiochirurgów, którzy chcą przyjść do Kielc, nie brakuje.
- Zapewniam, że są to wspaniali fachowcy - mówi dyrektor. - Nie ujawnię jeszcze ich nazwisk, ani z którego ośrodka kardiochirurgicznego przejdą do Kielc, ale na pewno „należą do pierwszej ligi”.

ŚWIĘTOKRZYSKA BAZA
Osobna sprawa, to baza szpitalna. ŚCO to super nowoczesna placówka, ale dla potrzeb operacji na sercu niezbędna jest jej rozbudowa. Dlatego jeszcze w tym roku kardiologia zostanie zmodernizowana oraz oczywiście zakupiony będzie niezbędny sprzęt. Pieniądze - trzy miliony - złotych będą pochodzić od marszałka oraz z POLKARDU (Narodowy Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego) - tak przynajmniej zapewnia minister Religa. Natomiast w przyszłym roku szykuje się prawdziwa rewolucja.

Nad ŚCO (chyba ŚCK? - przypis Autora) mają być nadbudowane dwa piętra, gdzie powstaną nowe sale operacyjne i pooperacyjne, sale dla ciężej i lżej chorych. Dokupione zostaną respiratory, sprzęt do monitorowania czynności życiowych itd.

- To wszystko jest bardzo potrzebne temu regionowi - podkreśla dr Buda. - Schorzeń kardiologicznych przybywa i chirurgia serca jest niezbędna. Od nowego roku pacjent będzie to miał wszystko na miejscu - nie będzie czekał w kolejce na zbieg w obleganych klinikach.

Beata Alukiewicz, alukiewicz@echodnia.eu

:arrow: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/? ... 1&id=36704

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11666
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 3 października 2006, o 17:17

Centrum Rehabilitacji w Piekoszowie
W Piekoszowie powstaje druga w Polsce klinika dla chorych na stwardnienie rozsiane.
Placówkę, dzięki wsparciu unijnemu buduje Caritas diecezji kieleckiej, która zamierza utworzyć na bazie nowej kliniki i istniejącego już w Piekoszowie Domu dla Niepełnosprawnych – Centrum Rehabilitacji.
W Centrum ma na początku 2008 roku powstać zakład opiekuńczo-leczniczy dla chorych wymagających ciągłej opieki oraz oddział rehabilitacji dziennej. Skorzysta z nich jednorazowo stu pacjentów.
Druga taka klinika znajduje się w Dąbkach pod Warszawą.

Źródło: Radio Plus

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11666
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 3 października 2006, o 22:41

Obrazek
Sprzęt do badań prenetalnych trafił do Kielc

Obrazek Anna Roży, 2006-10-04

Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka doczekało się sprzętu do diagnostyki prenatalnej. Pierwsze badania będzie można wykonać za tydzień.

Sprzęt montowano wczoraj. Za badania prenatalne w ramach programu profilaktycznego zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Na początek w stopniu podstawowym. - Podstawowe badania nie niosą żadnego ryzyka ani dla dziecka, ani dla matki. Polegają na pobraniu krwi, badaniu USG oraz wywiadzie. Wynik pacjentka otrzyma tego samego dnia. Z urządzenia będą mogły korzystać kobiety w ciąży po 35. roku życia skierowane przez swojego lekarza prowadzącego. Skierowanie może być wydane w prywatnym gabinecie - informuje Rafał Szpak, dyrektor ŚCMiN.

- Sprzęt jest najnowocześniejszym produktem firmy, od której go kupiliśmy. To pierwszy tego typu aparat w Polsce, ale wkrótce taki sam trafi do Katowic - dodaje. Centrum ma w planach przeprowadzanie badań również na pogłębionym poziomie. Na razie będą one przeprowadzone we współpracy z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W ubiegłym tygodniu lekarze z kieleckiego szpitala szkolili się w Łodzi.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11666
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 3 listopada 2006, o 00:26

Obrazek
Wyleczą serce na miejscu

Obrazek Anna Roży, 03-11-2006

Zespół już jest skompletowany, specjaliści wybierają sprzęt - a to oznacza, że od stycznia skomplikowane sercowe zabiegi będzie można robić w Kielcach. Przygotowanie do otwarcia pierwszego w regionie oddziału kardiochirurgii są na ostatniej prostej.

- Przez kilka miesięcy prowadziłem rozmowy z różnymi specjalistami. Mogłem tu liczyć na pomoc ministra Zbigniewa Religi i udało się. Od 1 stycznia umowy o pracę podpisze z kilkoma specjalistami kardiochirurgami. Byli na miejscu. Dokładnie obejrzeli naszą placówkę i przygotowali listę sprzętu, który powinniśmy zakupić. Lekarze, którzy poprowadzą nasz oddział, pochodzą z Krakowa. To są bardzo dobrzy fachowcy - mówi Jan Gierada, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, któremu podlega Świętokrzyskie Centrum Kardiologii.

Dyrektor jest już również "po słowie" z anestezjologiem kardiochirurgicznym oraz perfuzjonistą (specjalista zajmujący się m.in. przygotowaniem sprzętu, który nadzoruje krążenie pozaustrojowe). Pracę z WSZ podpiszą również nowe pielęgniarki. - Dwie będą asystowały przy operacjach, zatrudnimy też pielęgniarkę oddziałową - zapowiada dyrektor Gierada.

Na razie oddział kardiochirurgii będzie składał się z bloku operacyjnego, jednej sali, w której będzie miejsce dla sześciu pacjentów, oraz separatki.

Szpital rozpoczął już przygotowania do zakupu sprzętu. - Potrzebujemy ponad 4 mln zł. Z naszych danych wynika, że za nadwykonania z NFZ powinniśmy otrzymać około 2 mln zł i przeznaczymy je na ten cel - informuje Gierada.

W ubiegłym roku ponad 450 osób z naszego województwa przeszło zabiegi kardiochirurgiczne. - Podobnie było w latach poprzednich - informuje dyrektor.

Potwierdzają to dane ze Świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjenci ze świętokrzyskiego najczęściej wyjeżdżali właśnie na zabiegi kardiochirurgiczne i skomplikowane laryngologiczne. Wybierali ośrodki w Krakowie, Aninie, Katowicach i Łodzi.

Oddział, który zacznie działać w styczniu, będzie jednym z elementów mającego w przyszłości powstać ośrodka kardiochirurgicznego. Plan jego rozwoju jest już prawie gotowy. Dyrekcja szpitala chce na ten cel uzyskać pieniądze m.in. z Unii Europejskiej. Planowana jest budowa nowego pawilonu lub nadbudowa dwóch kondygnacji nad już istniejącymi pomieszczeniami. Wszystko miałoby kosztować około 25 mln zł.

Rzucił pracę, by organizować oddział w Kielcach

Rozmowa z Mirosławem Mussurem*

Anna Roży: Dla Kielc porzuca Pan Białystok?
Mirosław Mussur: Tak, już rzuciłem pracę. Musiałem to zrobić, bo trzeba się zająć organizacją oddziału w Kielcach. Do tej pory pełniłem obowiązki kierownika kliniki kardiochirurgii w Białymstoku. Byłem też konsultantem wojewódzkim w tej dziedzinie. Kiedy przyszedłem do kliniki, oddział był zadłużony. Udało mi się wyprowadzić go na prostą. Bardzo dobrze działa, pracuje tam dobry zespół. Kształciłem młodych ludzi. Pod moja opieką przeprowadzili ponad 100 operacji.

U nas musi Pan zaczynać wszystko od nowa?
- Obejrzałem Świętokrzyskie Centrum Kardiologii i jestem pod wrażeniem tego ośrodka. Śmiało można powiedzieć, że spełnia europejskie standardy. Placówka nie jest zadłużona. Mam nadzieję, że dyrektorowi Gieradzie uda mu się spełnić obietnicę i rozbuduje oddział. Na początku na oddziale, który zacznie działać na początku przyszłego roku, będzie można zoperować około 300 osób. Chciałbym, żeby w świętokrzyskim pacjenci nie musieli czekać w kolejce na zabiegi kardiochirurgiczne. Już rozpoczęliśmy rozmowy z firmami, które miałyby dostarczyć sprzęt. Wkrótce zostaną ogłoszone przetargi.

Rozmawiała Anna Roży

*doc dr nauk medycznych Mirosław Mussur pełnił obowiązki kierownika kliniki kardiochirurg AM w Białymstoku, od 1 stycznia będzie jednym z pracowników oddziału kardiochirurgii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11666
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 25 listopada 2006, o 14:50

Obrazek

Kardiochirurgia w komplecie
25-11-2006

KIELCE. Coraz bliżej jest do otwarcia świętokrzyskiej kardiochirurgii. Wszystko wskazuje na to, że zgodnie z planem pierwsza operacja na otwartym sercu odbędzie się w Kielcach już w pierwszym kwartale przyszłego roku.

To, co jeszcze niedawno wydawało się mrzonką, powoli staje się faktem. Prace nad otworzeniem w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii oddziału kardiochirurgicznego są bardzo zaawansowane. Przede wszystkim jest już zespół operacyjny i pieniądze na przeprowadzanie operacji zastawek i wszczepiania by-pasów.

- Cały personel oddziału - od szefa, poprzez lekarzy, pielęgniarki, instrumentariuszki będzie pochodził z Krakowa - wyjaśnia Jan Gierada, dyrektor szpitala. - Ordynatorem zostanie dr Dariusz Pietrzyk z oddziału kardiochirurgii Akademii Medycznej w Krakowie.

Są już też ustalenia w sprawie finansowania zabiegów. Za operacje zastawek zapłaci Ministerstwo Zdrowia, a za wszczepianie by-pasów Narodowy Fundusz Zdrowia. Jedynym problemem jest jeszcze dokupienie brakującego sprzętu.

- Chodzi o 4 miliony złotych - wyjaśnia Jan Gierada. - Wstępne założenia są takie, że większą część wydatkuje samorząd województwa, mniejszą POLCARD. Wszystko jednak jest na dobrej drodze.

W tej chwili rocznie prawie 500 pacjentów z naszego województwa musi kontynuować leczenie w Krakowie czy w innych ośrodkach. Jest to i kosztowne, i uciążliwe dla chorych. Od 2007 roku pacjent będzie miał zapewniony niemal pełny, kardiologiczny serwis. Tak, jak o tym mówił minister zdrowia, prof. Zbigniew Religa.

Czas na otwarte serce
Otwarcie kardiochirurgii jest kolejnym etapem rozwoju Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii. Jeszcze kilka lat temu wielkim przełomem było zakładanie rozruszników, później pierwsze koronarografie i koronaroplastyki (zabiegi udrażniania tętnic). W tym roku uruchomiono pracownię elektrofizjologii, w której metodą małoinwazyjną usuwa się zaburzenia rytmu serca. Teraz przyszedł czas na zabiegi na tętnicach i otwartym sercu, między innymi na zakładanie by-pasów i operacje zastawek.

Beata Alukiewicz, alukiewicz@echodnia.eu

:arrow: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/? ... 1&id=40921

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11666
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 9 grudnia 2006, o 12:32

Obrazek

Zaklejają, a nie wycinają
09-12-2006

KIELCE.Szpital wojewódzki w Kielcach dołączył do grona wyspecjalizowanych placówek, które będą przeprowadzać zabiegi zwane embolizacją. Lekarze i dyrekcja przygotowywali się do tego prawie dwa lata.

Tętniaki, naczyniaki, przetoki to ciężkie naczyniowe choroby mózgu. Nie dość, że długo nie dają objawów, a później nagle dochodzi do wylewu, to jeszcze pole operacyjne jest niesamowicie delikatne - tkanka nerwowa. Ryzyko operacji i jej powikłań jest ogromne. W wielu przypadkach jednak można zrezygnować ze skalpela, a „wroga” pozbyć się w zupełnie inny sposób - pozbawiając go pożywienia, czyli odcinając dopływ krwi.

- To się nazywa embolizacja - tłumaczy docent Maciej Szajner, neuroradiolog z Kliniki Neuroradiologii AM w Lublinie. - Po prostu odcinamy dopływ krwi do niebezpiecznej tkanki. I to nie odcinamy skalpelem, tylko zespalamy naczynie specjalnym klejem.

PRECYZJA I SZYBKIE DECYZJE
Ta metoda, choć nie w każdym przypadku może być stosowana (np. przy dużej miażdżycy tętnic, przy ciężkich schorzeniach kardiologicznych), jest o wiele bezpieczniejsza. Przede wszystkim do minimum obniża ryzyko powikłań pooperacyjnych - od zakażeń począwszy, po uszkodzenie tkanki nerwowej, a w związku z tym późniejszy niedowład włącznie.

Pozwala także na dotarcie do takiego miejsca, gdzie skalpelem byłoby to niemożliwe. Jest o wiele bardziej komfortowa dla pacjentów - w zasadzie na drugi dzień może już wstać z łóżka. Z kolei ze strony operujących wymaga niesamowitej precyzji i podejmowania szybkich decyzji w trakcie zabiegu.

Tak zresztą było i wczoraj, podczas usuwania naczyniaka u 34-letniej kobiety. Okazał się tak duży, że lekarze zdecydowali się zamknąć jedynie przetokę, przez którą płynęło najwięcej krwi. Nie odcinali kolejnego naczynia, by nie dopuścić do gwałtownych zmian ciśnienia, co mogłoby dla chorej mieć negatywne skutki. Kiedy ciśnienie się ustabilizuje, zabieg zostanie powtórzony, a właściwie dokończony.

DWA LATA PRZYGOTOWAŃ
Szpital wojewódzki do przeprowadzania embolizacji przygotowywał się prawie dwa lata.
- Nasi lekarze intensywnie zaczęli się szkolić w Klinice Neuroradiologii Akademii Medycznej w Lublinie, kierowanej przez profesor Małgorzatę Trojanowską - mówi Zbigniew Słomkowski, ordynator oddziału neurochirurgii. - Jednocześnie dyrektor szpitala Jan Gierada zakupił za cztery miliony złotych supernowoczesny angiograf, urządzenie, które służy także kardiologom do leczenia zawałów serca.
Końcowym etapem było kupno jednorazowego sprzętu do przeprowadzenia operacji. A kosztuje on 25 tysięcy złotych. Kolejny pacjent musi mieć już nowy zestaw za kolejne 25 tysięcy złotych.

Wczorajsza operacja nie była zabiegiem pokazowym. Embolizacje będą się odbywały regularnie. I co ważne, są one refundowane przez NFZ, czyli chory nic nie płaci.

Beata Alukiewicz, alukiewicz@echodnia.eu

:arrow: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/? ... 1&id=41924

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3938
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 14 grudnia 2006, o 17:14

Obrazek
Świętokrzyscy posłowie będą walczyć o pieniądze z budżetu państwa
anar2006-12-13, ostatnia aktualizacja 2006-12-13 20:29

Jest szansa na to, że uda się zdobyć 2 mln zł z budżetu państwa na oddział kardiochirurgii, który powstaje przy Świętokrzyskim Centrum Kardiologii. O pieniądze na ten cel będą m.in. walczyć w najbliższych dniach świętokrzyscy posłowie.
- Z urzędu marszałkowskiego do wojewody świętokrzyskiego skierowane zostało pismo z prośbą o 2 mln zł na rozwój oddziału kardiochirurgii przy Świętokrzyskim Centrum Kardiologii - mówi Marcin Perz, członek zarządu województwa.

Świętokrzyskie Centrum Kardiologii podlega pod Wojewódzki Szpital Zespolony, którego organem założycielskim jest marszałek. Z tegorocznego budżetu województwa udało się wygospodarować na rozwój nowego oddziału 500 tys. zł. Dyrektor szpitala Jan Gierada już kompletuje zespół medyczny, ogłoszone zostały przetargi na zakup sprzętu i narzędzi medycznych. Do szpitala trafił ostatnio list prof. Stanisława Wosia, krajowego konsultanta w dziedzinie kardiochirurgii, w którym czytamy: "Jako krajowy konsultant krajowy cieszę się, że zaistniały warunki do otwarcia oddziału kardiochirurgii w województwie świętokrzyskim, zwłaszcza że jest to ostatnia biała plama na mapie kraju".

- Ten list bardzo nas ucieszył. Pokazał, że nasze plany mają sens i zyskaliśmy poparcie - mówi dyrektor Gierada. Jest duża szansa na to, że pieniądze z budżetu trafią do kieleckiej placówki. Powstał też pomysł, by o kolejny milion starać się z programu POLCARD. To powinno wystarczyć na rozpoczęcie pracy oddziału.

To nie jedyny cel, na który o pieniądze z budżetu państwa parlamentarzyści województwa świętokrzyskiego będą walczyć.

- W sumie będziemy się starać zdobyć 9 mln zł. Nie tylko na oddział kardiochirurgii, ale także na dokończenie budowy szpitala w Starachowicach. Chcielibyśmy również powalczyć o pieniądze dla Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i dla opactwa cystersów w Jędrzejowie. Ile uda się nam zdobyć, będzie wiadomo pod koniec tygodnia - mówi poseł i minister Przemysław Gosiewski.

:arrow: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,3791334.html

maju
Posty: 205
Rejestracja: 10 stycznia 2006, o 18:08
Lokalizacja: Kielce-KSM,Warszawa-StaraPraga
Kontakt:

żeby tylko mieli za co leczyć

Post autor: maju » 28 grudnia 2006, o 23:55

teraz jedynie pozostaje się modlić ,żeby NFZ zakontraktowąl odpowiednią liczbe operacji, szczególnie boje sie o zabiegi embolizacji i coil`owania- są bardzo drogie, droższe od klasycznej neurochirurgii( embolizacja naczyniaków to w skrócie wchodzenie specjalnym drucikiem przez aorte i t.szyjna do mózgu i rozpylenie w naczyniaku specjalnego kleju, coile to takie sprężynki, które w tętniaku są odczepiane od prowadzącego drucika i zwijają się w petelke na której krzepnie krew i tetniak się zakrzepia, niestety tylko niektóre tetniaki się do tego nadają - takie z kształtu przypominające literę omega). Jest jeszcze problem braku fachowców zajmujących sie tym działem Radiologio- Neurochirurgii, większośc już opuścila nasz piekny kraj.

voodoo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1222
Rejestracja: 5 września 2006, o 12:28
Lokalizacja: Kielce/Ślichowice

Post autor: voodoo » 5 stycznia 2007, o 08:17

Obrazek
Odnowiony oddział, nowy sprzęt w szpitalu na Czarnowie

Wojewódzki Szpital Zespolony na Czarnowie ma już wyremontowany Oddział Neurologiczny. Nie skończyło się tylko na malowaniu ścian. Wymieniono instalację, oddział wzbogacił się też o dwa nowoczesne urządzenia. Pierwsze umożliwia laparoskopowe (bez rozcinania skóry skalpelem) operacje kręgosłupa i głowy. Drugie - udrażnianie i naprawianie naczyń krwionośnych w mózgu za pomocą wprowadzanych do nich cewników. Urządzenie to dokładnie lokalizuje miejsce np. zakrzepu, podczas zabiegu lekarz widzi zakrzep na monitorze. Wczoraj trwały przenosiny pacjentów i sprzętu do nowych pomieszczeń. Uroczyste otwarcie, połączone z wręczeniem szpitalowi certyfikatu zarządzania jakością ISO odbędzie się dzisiaj.

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3938
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 6 stycznia 2007, o 15:18

Obrazek
Remont oddziału neurologii zakończony

Komfortowo wyposażone sale operacyjne, pokoje z łazienkami i nowa aparatura. Oddział neurochirurgii w Szpitalu Zespolonym w Kielcach został odnowiony. To właśnie na nim operuje się m.in. najcięższe przypadki guza mózgu.

Jasne kolorowe ściany, wymieniona instalacja i nowe łóżka. Po trzech miesiącach gruntownego remontu oddział neurochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach wygląda jak nowy. Do wyremontowanych pomieszczeń przeniesiono już pacjentów, którzy z ulgą przyjęli zakończenie prac.

Remont był konieczny bo odrapane ściany w salach i korytarzu straszyły pacjentów. Ale nie skończyło się na malowaniu ścian. To co najbardziej cieszy to dwa nowe urządzenia, o które wzbogacił się oddział. Pierwsze umożliwia laparoskopowe operacje kręgosłupa i głowy. Drugie przeznaczone jest do udrażniania naczyń krwionośnych w mózgu.

Dzięki niemu operujący, każdy swój ruch może obserwować na monitorze. Lekarze mają już za sobą pierwsze zabiegi z wykorzystaniem nowego sprzętu. Co roku przeprowadza się tu ponad 1000 operacji. Ale potrzeby szpitala są jeszcze większe.

Remont szpitala kosztował prawie 650 tys zł. Dużo więcej trzeba było zapłacić za wyposażenie sal operacyjnych. Tylko aparat do nawigacji to koszt 1,5 mln zł.
:arrow: http://ww2.tvp.pl/1496,20070105441867.strona

hey
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1463
Rejestracja: 24 kwietnia 2006, o 13:47

Post autor: hey » 27 stycznia 2007, o 15:16

Z pieniędzy UE będą nadbudowane budynki A,B i C szpitala wojewódzkiego. Budynek C będzie w całości przeznaczony dla neurochirurgii. Bedą pieniądze także na rozbudowę centrum Kardiologii i onkologii.

Awatar użytkownika
KamilEm
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 639
Rejestracja: 18 września 2006, o 16:23
Lokalizacja: Kielce - Świętokrzyskie
Kontakt:

Post autor: KamilEm » 1 lutego 2007, o 16:54

Dziennik środa 31.01.2007
Ciche badania na obecność HIV

KIELCE Pierwszy w woj. świętokrzyskim punkt anonimowego i bezpłatnego badania w kierunku HIV otwarty zostanie 1 lutego w Kielcach. Dyżurujący psycholog, pedagog i psychiatra na podstawie rozmowy z pacjentem oszacują ryzyko jego zachowań i pomogą mu podjąc decyzję o wykonaniu testu przesiewowego, a potem skierują na ewentualne leczenie. Placówka ma przyjmować pacjentów z całego kraju. Wynik badania będzie znany po trzech dniach.

Gazeta Wyborcza czwartek 01.02.2007
O HIV bezpłatnie i anonimowo

Pierwszy w województwie punkt konsultacyjno-diagnostyczny HIV zostanie otwarty w czwartek w NZOZ "Nadzieja Rodzinie" przy ul. Karczówkowskiej w Kielcach.
W poradni kielczanie mogą liczyć na anonimowe i bezpłatne badania na obecność wirusa. Dotychczas tego nie było, bo brakowało lekarza, który posiadałby wymagany certyfikat Krajowego Centrum ds. AIDS. Teraz ma go czterech specjalistów. - Po raz pierwszy od kilku lat osoby, które się do nas zgłoszą, mają zapewnioną anonimowość, dyskrecję i fachową pomoc - zapewnia ks. Andrzej Drapała, prezes Stowarzyszenia "Nadzieja Rodzinie".

W kieleckim punkcie dyżury pełnić będą pedagog, psycholog i psychiatra. Pacjenci najpierw będą mogli porozmawiać o różnych zachowaniach, które mogły ich narazić na zakażenie. Jeżeli specjaliści stwierdzą, że w życiu danej osoby występowały zachowania ryzykowne, zlecą test. - Osoby zakażone mogą liczyć na psychologów i terapeutów ze stowarzyszenia, długofalową pomoc i kontakt z odpowiednimi poradniami i organizacjami - zapowiada ks. Drapała.

Kto powinien zgłosić się do punktu? - Każdy, kto choć raz w życiu zachował się ryzykownie w sytuacjach intymnych, kto brał narkotyki, robił sobie tatuaż. Zachęcam też wszystkie kobiety w ciąży - wylicza Edyta Laurman, doradca Krajowego Centrum ds. AIDS.

Według danych Państwowego Zakładu Higieny wśród mieszkańców regionu świętokrzyskiego co miesiąc ujawnia się od dwóch do trzech osób zakażonych wirusem HIV. Nieoficjalne dane mówią, że w województwie mieszka około stu nosicieli tej choroby.

Poradnia przy ul. Karczówkowskiej 36 będzie czynna w poniedziałki (w godz. 16-18 ) i czwartki (9-11). Wyniki badania pacjenci otrzymają w ciągu trzech dni. Działalność punktu finansuje Krajowe Centrum ds. AIDS.

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3938
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 13 lutego 2007, o 22:09

Obrazek
Powstanie ośrodek dla chorych na Alzheimera

W Kielcach powstanie Ośrodek Dziennego Pobytu dla Chorych na Alzheimera. To dobra informacja zwłaszcza dla ich opiekunów i rodzin, którzy pozostawieni byli samym sobie.

Problemy z pamięcią i orientacją w terenie to pierwsze objawy Alzheimera. Pan Tadeusz od dziesięciu lat opiekuje się chorą żoną. Przejął wszystkie jej obowiązki: sprząta, gotuje i robi zakupy. Najtrudniej jest z wyjściem z domu bo żona praktycznie wymaga całodobowej opieki. Ośrodek dla chorych na Alzheimera to dla pana Tadeusza wybawienie. Za kilka miesięcy przy Alei Legionów będzie można zostawić chorego na kilka godzin pod fachową opieką.

Do tej pory chorzy na Alzheimera mogli znaleźć wsparcie w Domu Pomocy Społecznej w Kielcach. Na oddziale przebywa około 30 osób. Opieka nad nimi to trudne zadanie, ale, gdy ma się wsparcie można sobie z nim poradzić. Na Ośrodek Dziennego Pobytu dla Chorych ostatecznie udało się pozyskać osobny budynek, który zostanie zaadaptowany na potrzeby chorych. Ośrodek powinien być oddany za kilka miesięcy.

:arrow: http://ww6.tvp.pl/1496,20070213458989.strona

voodoo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1222
Rejestracja: 5 września 2006, o 12:28
Lokalizacja: Kielce/Ślichowice

Post autor: voodoo » 14 lutego 2007, o 14:03

I ten ośrodek ma powstać w siedzibie działkowiczów na przeciwko Kadzielni mam nadzieję zę go wyremontują

ODPOWIEDZ