Geoportal

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Geoportal

Post autor: sueno » 12 stycznia 2009, o 17:09

Ruszył Geoportal 2009-01-12

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce: http://www.itv.kielce.eu/pl/artykuly/pokaz/806

Celem realizacji Geoportalu Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej w mieście Kielce jest poprawa jakości usług świadczonych przez Urząd, zaspokojenie wszelkich potrzeb informacyjnych inwestorów, turystów i mieszkańców oraz promocja miasta. Realizacja tego zamierzenia opiera się o dostarczanie kompleksowej i aktualnej informacji w sposób szybki, przyjazny odbiorcy, a także atrakcyjny wizualnie.

Geoportal jest witryną na której będzie publikowana możliwie duża ilość informacji (z wyłączeniem danych osobowych oraz niejawnych), co pozwoli na skrócenie czasu realizacji procedur administracyjnych - większość potrzebnych informacji będzie na wyciągnięcie ręki.

Wśród warstw informacyjnych publikowanych w Geoportalu każdy będzie mógł szybko dotrzeć do tych informacji, które będą mu potrzebne. Stopniowo informacje będą wzbogacane, a co najistotniejsze - będą aktualne, dokładne i wiarygodne.

Potencjalny inwestor znajdzie informacje m.in. o przeznaczeniu terenu w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, o strefach ochronnych i obszarach chronionych, ukształtowaniu terenu oraz o połączeniach komunikacyjnych. Turysta dowie się gdzie znajdują się zabytki, rezerwaty, ciekawe obiekty przyrodnicze, jak przebiegają szlaki turystyczne, czy szlak miejski, a także gdzie będzie mógł przenocować czy coś zjeść ( co ważne - odczyta współrzędne geograficzne interesujących go miejsc z niemal geodezyjną dokładnością). Mieszkańcy będą mogli znaleźć m.in. informacje z ewidencji gruntów i budynków, a także o lokalizacji instytucji publicznych, obiektów ochrony zdrowia, obiektów sportu i rekreacji.

W Geoportalu dostępna jest dokładna barwna ortofotomapa z 2007 roku (o rozdzielczości 42 cm). Ogółem dostępne jest kilkadziesiąt warstw tematycznych (z kilkuset znajdujących się w bazie danych MSIP). Liczba ta będzie się sukcesywnie zwiększać.

źródło: http://www.um.kielce.pl/pl/biuro_prasow ... t2354.html

==============================================

Obrazek
Kielce
Wystartował kielecki geoportal

Urząd Miasta w Kielcach uruchomił dziś stronę internetową Geoportalu. Będzie on informował, między innymi, o planowanych w mieście inwestycjach. Miejski System Informacji Przestrzennej dostępny jest pod adresem: www.gis.kielce.eu/portal
Geoportal składa się niejako z dwóch elementów: pierwszy z nich jest dostępny dla wszystkich internautów, którzy będą tam mogli znaleźć z geodezyjną dokładnością wszystkie interesujące ich miejsca, na przykład kawiarnie. Drugi element ma charakter wewnętrzny. Łączy poszczególne wydziały w urzędzie miasta i będzie pomocny dla zarzadzania kryzysowego - powiedziała nam Anna Ciulęba rzecznik prasowy Prezydenta Kielc.
Nowy portal będzie kolejnym, cennym źródłem informacji dla inwestorów, którzy znajdą tam wiadomości dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego dla poszczególnych fragmentów miasta, dla turystów mogących sprawdzić przebieg szlaków turystycznych, czy mapę zabytków, a także dla mieszkańcó Kielc, bowiem portal bedzie zawierał ewidencje gruntów i budynków i lokalizacje instytucji użyteczności publicznej.

źródło: wrota świętokrzyskie
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 14 stycznia 2009, o 22:39

Potestowałem i mam mieszane odczucia.
Na plus:
- stosunkowo aktualne zdjęcie (w porównaniu z zumi, nie mówiąc już o
google maps) o stosunkowo dobrej rozdzielczości.
- fajna opcja mierzenia odległości wzdłuż linii łamanej, ale... (patrz: minusy)
Na minus:
- irytująca konieczność odświeżania mapy przy jakiejkolwiek zmianie
- nakładki zrobione trochę byle jak (nie sprawdzałem wszystkich, ale np. przystanki MPK - połowa w niewłaściwych miejscach, nawet o kilkadziesiąt metrów oddalone od właściwych lokalizacji, bankomaty bez oznaczenia, do którego banku należą)
- nie da się zmierzyć odległości, która wykracza poza aktualnie wyświetlany obszar mapy - przy dłuższych trasach i małym powiększeniu nie widać szczegółów, przy dużym trzeba by przesunąć mapę, żeby zmieścić całą mierzoną trasę, ale przesunięcie mapy wyłącza opcję mierzenia odległości, i całe ułatwienie szlag trafia.

Przyjemnym udogodniem mogłoby być podlinkowanie zaznaczonych przystanków do odpowiadających im podstron rozkładu jazdy na stronach ZTM.

Geodeta
Posty: 24
Rejestracja: 19 kwietnia 2009, o 09:24
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Geodeta » 2 września 2011, o 13:51

Nowa odsłona Geoportalu Kielce 2011-09-02
Od dziś jest dostępna nowa wersja Geoportalu Kielce

http://www.gis.kielce.eu/geoportal_toolkit/

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11653
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 15 listopada 2011, o 21:10

Odkrywamy Świat z Gisem - GIS Day 2011

Wszystkich zainteresowanych tematyką GISu, zapraszamy na Światowy Dzień GISu w Kielcach.

16 listopada 2011, na Politechnice Świętokrzyskiej, pod patronatem Rektora Politechniki Świętokrzyskiej, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz Prezydenta Miasta Kielce odbędzie się coroczne spotkanie miłośników Systemów Informacji Przestrzennej.

W programie
- zabawy terenowe
- konferencja
- prezentacje
- warsztaty
- konkursy

Program Gis Day 2011 w Kielcach
:arrow: http://www.gis.kielce.eu/portal/map/img ... y_2011.pdf

rzeczownik
Posty: 357
Rejestracja: 12 sierpnia 2008, o 19:50

Post autor: rzeczownik » 15 maja 2012, o 18:07

Podbijam z powodu nowej funkcjonalności geoportalu w postaci zdjęć ukośnych, czyli zdjęć lotniczych Kielc. Bardzo fajna rzecz, oglądać miasto z lotu ptaka i to z wielu perspektyw.

j'k
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 807
Rejestracja: 18 listopada 2005, o 17:36

Re: Geoportal

Post autor: j'k » 28 stycznia 2019, o 19:46

na http://www.gis.kielce.eu/ (zaznaczając ORTOFOTOMAPA)

Możemy oglądać satelitarne zdjęcia Kielc z 1977, 1982 ...... i młodsze, powspominać a może i dowiedzieć, jak wyglądało miasto zanim powstały największe obecne osiedla. Można też zobaczyć jaki był układ dróg kieleckich.

Awatar użytkownika
Daniel
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2750
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:35
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Geoportal

Post autor: Daniel » 29 stycznia 2019, o 08:47

Do porównań chwaliłem sobie http://kielce.retromapy.pl/

ODPOWIEDZ