Święty Krzyż, Świętokrzyskie Millenium

Informacje na temat znaczących inwestycji w województwie świętokrzyskim i nie tylko.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Adasiek CK
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1141
Rejestracja: 4 stycznia 2008, o 03:03
Lokalizacja: Kielce <-> Warszawa

Post autor: Adasiek CK » 23 marca 2011, o 22:01

Będzie zezwolenie na budowę wieży kościoła na Świętym Krzyżu

W kwietniu ma być wydane pozwolenie na budowę wieży kościoła na Świętym Krzyżu.


Prawie rok temu została podpisana umowa na wykonanie jej projektu. Jak powiedział ojciec Zygfryd Wiecha superior klasztoru na Świętym Krzyżu, wieża została odtworzona na podstawie archiwalnych obrazów z końca XIX wieku.
Kolejnym etapem będzie poszukiwanie około 2 mln złotych na wkład własny do budowy wieży, która ma być sfinansowana w większości z pieniędzy unijnych.

Wykonanie projektu architektonicznego było możliwe dzięki akcji, którą zorganizowało Radio Kielce. Dzięki hojności m.in. naszych słuchaczy udało się zebrać prawie 150 tysięcy złotych.

W czerwcu tego roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę i wtedy okaże się, jaki będzie faktyczny koszt odbudowy wieży.

Szacuje się go na 5 milionów złotych. Wieża ma być udostępniona turystom, którzy z wysokości ponad 50 metrów mogliby podziwiać widoki Gór Świętokrzyskich.

:arrow: http://www.radio.kielce.pl/page,,Bedzie ... b5f5a.html

--------------------------------------------------------------------------------------------

Super info :!:
<klawy tekścik w tym miejscu>

Awatar użytkownika
MadMike
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1127
Rejestracja: 2 kwietnia 2007, o 13:09
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

Post autor: MadMike » 29 marca 2011, o 20:43

Oby ją odbudowali "po Bożemu"... :wink:
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Adasiek CK
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1141
Rejestracja: 4 stycznia 2008, o 03:03
Lokalizacja: Kielce <-> Warszawa

Post autor: Adasiek CK » 29 maja 2011, o 19:10

Trwa zbiórka pieniędzy na odbudowę wieży klasztoru na Świętym Krzyżu

Ojcowie oblaci z klasztoru na Świętym Krzyżu prowadzą zbiórkę pieniędzy na odbudowę kościelnej wieży. Ma ona zostać odtworzona na podstawie archiwalnych obrazów z końca XIX wieku. Starania w tej sprawie trwają już od lat 70. ubiegłego stulecia.

Ojciec Zygfryd Wiecha, superior klasztoru na Świętym Krzyżu przypomniał, że kwota, jaką do tej pory udało się zebrać pozwoliła na opracowanie niezbędnych projektów.
Pieniądze zbierane są także podczas dzisiejszego jarmarku, który odbywa się u stóp klasztoru. Koszt odbudowy wieży szacuje się na około 5 milionów złotych. Część tej kwoty to unijna dotacja, ale ojcowie oblaci muszą znaleźć około dwóch milionów złotych, jako wkład własny do inwestycji.

Publiczną zbiórkę pieniędzy na ten cel zainicjowało dwa lata temu Polskie Radio Kielce. Wieża ma być udostępniona turystom, którzy z wysokości ponad 50 metrów mogliby podziwiać widoki Gór Świętokrzyskich.

Michał Michta
michal.michta@radio.kielce.pl

:arrow: http://www.radio.kielce.pl/page,,Trwa-z ... e9eca.html

strona zbiórki :arrow: http://www.zbiorkawieza.pl/
<klawy tekścik w tym miejscu>

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Re: Święty Krzyż, Świętokrzyskie Millenium

Post autor: Tomek » 27 marca 2014, o 08:31

Kielce wsparły odbudowę wieży klasztornej na Św. Krzyżu
PAP
21-03-2014

O przekazaniu 200 tys. zł na odbudowę 52-metrowej wieży kościoła klasztornego na Świętym Krzyżu, zniszczonej w 1914 roku przez wojska austriackie, zdecydowali w czwartek kieleccy radni. Wieża powinna być gotowa na początku czerwca.

Pieniądze kieleckiego samorządu mają pomóc w uzupełnieniu wkładu własnego, do projektu realizowanego przez gospodarzy sanktuarium, ojców oblatów. 85 proc. środków z wartego ponad 7 mln zł przedsięwzięcia, pochodzi z Unii Europejskiej.

"Przy odbudowie zostaną wykorzystane niektóre elementy zburzonej wieży i będzie to jej wierna rekonstrukcja. W związku z tym stanie się ona nie tylko nowym, pięknym elementem klasztoru, ale również ważną atrakcją turystyczną. Dzięki możliwości dofinansowania odbudowy wieży, po stu latach od jej zburzenia, kościół odzyska swój historyczny charakter" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

Według prezydenta Kielc, Wojciecha Lubawskiego, to naturalne, że Kielce jako stolica województwa świętokrzyskiego, wspierają ważne dla regionu i jego mieszkańców miejsce.

Decyzje o wsparciu inicjatywy odbudowy wieży podjęły wcześniej inne samorządy w regionie - gmina Masłów (chodzi 10 tys. zł) i Nowa Słupia (20 tys. zł, sanktuarium znajduje się w jej granicach administracyjnych). Wsparcie planują też inne gminy. Z przeprowadzonej wcześniej społecznej zbiórki na odbudowę wieży, udało się zebrać ok. 150 tys. zł.

Projekt, w ramach którego wieża jest odbudowywana, zainicjowała gmina Bieliny. Odbudowa rozpoczęła się wiosną 2013 roku.

Jak powiedział w czwartek PAP superior klasztoru z Zakonu Misjonarzy Oblatów, ojciec Zygfryd Wiecha, wykonano już i zainstalowano kamienne części wieży. Trwają prace przy obudowie konstrukcji hełmu, który zwieńczy budowlę. "Budowa powinna zakończyć się w czerwcu. W lipcu będziemy prowadzili jeszcze prace porządkowe" - dodał duchowny.

Wieża zostanie udostępniona zwiedzającym jako punkt widokowy. Jej odbudowę można wspierać, poprzez wpłaty na konto, którego numer podano na stronie internetowej: www. swietykrzyz. pl

Ojciec Wiecha podkreślił, że przez stulecia Święty Krzyż pełnił dla regionu nie tylko funkcję religijną, ale też kulturotwórczą i narodowościową. "Chcemy nadal realizować te funkcje" - dodał.

Pierwotna wieża klasztorna pochodziła prawdopodobnie z końca XVIII wieku. Zaprojektował ją ks. Józef Karsznicki. Jak informują ojcowie oblaci na swojej stronie internetowej, z dokumentów jakie pozostały z tamtego okresu wynika, że widok z wieży sięgał "do północnego wschodu po brzeg Wisły, a od południa aż po pierwsze pasmo Karpat".

Barokową wieżę, na początku I wojny światowej, 31 października 1914 roku, wysadziły wojska austriackie.

Historycy nadal nie mają pewności co do daty założenia benedyktyńskiego opactwa na Świętym Krzyżu (Łysa Góra). Według tradycji miało to nastąpić w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobrego. Naukowcy mówią jednak częściej o XII wieku.

Nazwa klasztoru oraz Gór Świętokrzyskich pochodzi od przechowywanych tam relikwii Krzyża Świętego. Od lat trzydziestych XX wieku gospodarzami klasztoru są zakonnicy ze zgromadzenia Oblatów.

Tuż przed ustąpieniem papież Benedykt XVI nadał kościołowi na Świętym Krzyżu godność Bazyliki Mniejszej. Uroczyste ogłoszenie tego aktu miało miejsce 16 czerwca 2013 roku.

Każdego roku, klasztor na Świętym Krzyżu odwiedza 300 tys. turystów.

źródło: http://www.portalsamorzadowy.pl/inwesty ... 58046.html

Awatar użytkownika
spidimarcin
Posty: 212
Rejestracja: 16 lipca 2013, o 14:27
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Święty Krzyż, Świętokrzyskie Millenium

Post autor: spidimarcin » 17 kwietnia 2014, o 13:08

Skomplikowane prace nad odbudową wieży na Świętym Krzyżu. Firma zdradza niezwykłe tajemnice

Obrazek

Z wieży na Świętym Krzyżu widać Kielce i zamek w Chęcinach, przy lepszej pogodzie Radom a nawet Tatry. Te niesamowite widoki wszyscy będą mogli podziwiać od 7 września, kiedy wieża na kościele zostanie poświęcona i otwarta dla turystów.

Odbudowa wieży wysadzonej w powietrze przez Austriaków w 1914 roku to wielkie przedsięwzięcie ojców oblatów. Wspólnie z gminą Bieliny napisali projekt dostając dofinansowanie z unii na odtworzenie wieży oraz odnowienie wirydarza. Prace prowadzi Zakład Kamieniarski, Konserwacja Zabytków - Furmanek Renewal z Daleszyc.
Kamienna część wieży już jest gotowa, w ostatnich dniach marca zatknięto na niej wiechę. – Teraz przygotowujemy wieniec do umocowania hełmu, robimy klatkę schodową, która będzie można wygodnie dostać się na taras widokowy – wyjaśnia Paweł Krzysiek, kierujący pracami na Świętym Krzyżu, kiedy stojąc na szczycie podziwiamy panoramę wokół. - W maju gotowa będzie posadzka na ostatnim poziomie.

W tym samym czasie, kiedy na szczycie Świętego Krzyża montowano ostatnie elementy kamiennych murów w Niwkach Daleszyckich trwały prace nad przygotowaniem hełmu, który zwieńczy wieżę. Stalową konstrukcję wykonała firma Skanska. Jej dostarczenie do hali w Niwkach nie było łatwe ponieważ dwa pierwsze elementy mają potężne rozmiary, trzeba było organizować specjalny nocny transport, dysponować zgodami wszystkich właścicieli dróg, z których korzystano. W ścianie hali wycięto też otwór by wwieźć części hełmu.

Pierwszym etapem przygotowania było obicie stalowej konstrukcji drewnem, dopiero na nim jest montowana miedziana blacha. Prace te wykonuje specjalistyczna firma Burtan Dachy spod Rabki.

Odtworzenie detali na hełmie wieży było możliwe dzięki fotografii z 1914 roku, którą dysponował konserwator zabytków. – Zdjęcie pochodzi z czasów kiedy w klasztorze mieściło się więzienie, zrobiono go z miejsca, gdzie dzisiaj stoi wieża telewizyjna – wyjaśnia Janusz Cedro, Wojewódzki Konserwator Zabytków. Zdjęcie nie było najlepszej jakości, ale dzięki obróbce komputerowej udało się odczytać wszystkie szczegóły mówiące o geometrii hełmu i dachu. - Zrobiono je z podobnej wysokości, nie ma skrótów perspektywicznych przekłamujących obraz – podkreśla Cedro.- Doskonale widać na nim balustradę otaczającą taras widokowy. Przypomina ona koronę i jest takim symbolicznym ukoronowaniem tego miejsca.

Obrazek
Spawanie miedzianego okrycia ślimaka. (fot. Łukarz Zarzycki)


Sporym wyzwaniem, ale łatwiejszym dzięki tej fotografii było odtworzenie potężnych ślimaków zdobiących najniższy element. - Najpierw wykonano jeden, okazał się za mały więc sporządzono kolejny – mówi Janusz Gołąb z Furmanek Renewal. W drugim segmencie znajdują się drzwi prowadzące na taras widokowy.
- Przygotowane segmenty zostaną przetransportowane na Święty Krzyż także transportem specjalnym. Rozważaliśmy nawet przenoszenie ich przy pomocy helikopterów, ale słowacka firma pełniąca takie usługi stwierdziła, ze są za ciężkie – wyjaśnia Elżbieta Furmanek, właścicielka zakładu.- Jeden waży kilkanaście ton. Zrezygnowaliśmy więc ze śmigłowców i pojadą tradycyjnie, samochodami.

Obrazek
Podstawa hełmu robi wrażenie swymi rozmiarami, po zamontowaniu na wysokości blisko 50 metrów będzie się wydawała niewielka. (fot. Łukasz Zarzycki)


Montaż wszystkich części nastąpi już na miejscu, specjalnie na tę okazję zostanie sprowadzony dźwig, który jest w stanie podnieść ciężar do 160 ton. Hełm będzie ważył około 40.

Uroczyste poświęcenie wieży i oddanie jej turystom odbędzie się 7 września. Ojcowie oblaci cały czas zbierają pieniądze na wkład własny do projektu. – Potrzebne są 1,2 miliona złotych – mówi ojciec Zygfryd Wiecha. – To bardzo dużo dlatego prosimy o wsparcie. Samorząd Kielc postanowił przekazać nam 200 tysięcy złotych, także inne gminy próbują nam pomóc. Najprawdopodobniej pozostanie nam dług do spłacenia, ale ważne by był on jak najmniejszy. Nie mamy wątpliwości, że ta odbudowa jest konieczna. Wieża będzie miała 52 metry wysokości z czego hełm mierzy 7 metrów.

LINK
Więcej zdjęć

Awatar użytkownika
spidimarcin
Posty: 212
Rejestracja: 16 lipca 2013, o 14:27
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Święty Krzyż, Świętokrzyskie Millenium

Post autor: spidimarcin » 9 lipca 2014, o 17:17

Hełm już na Świętym Krzyżu. Niezwykły transport od… godziny 3.30

Trzy godziny trwał transport części hełmu wieńczącego klasztorną wieżę: z Niwek koło Daleszyc na Święty Krzyż. Ładunek ważył ponad 20 ton i miał ogromne rozmiary. Rozpoczął się w środę nad ranem o godzinie …3.30!

Obrazek

Wieża powinna być gotowa do końca lipca, w sierpniu będzie czas na uporządkowanie terenu wokół a 7 września ojcowie oblaci zapraszają na uroczystość poświęcenia. – Będzie ona podobna do niedawnej uroczystości podniesienia naszego kościoła do rangi bazyliki mniejszej – wyjaśnia ojciec superior Zygfryd Wiecha.- Jestem bardzo szczęśliwy widząc, że dzieło odbudowy wieży dobiega końca.

L i n k

ODPOWIEDZ