Chęciny

Informacje na temat znaczących inwestycji w województwie świętokrzyskim i nie tylko.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3936
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 11 stycznia 2013, o 12:24

Więcej niż hala powstaje w Chęcinach

W Chęcinach koło Kielc dobiegają końca prace wykończeniowe hali widowisko-sportowej. Inwestycja ma być oddana do użytku wiosną. Budowa obiektu z widownią na 1,3 tys. miejsc kosztowała 18 mln zł.
"Dla nas to więcej niż tylko hala sportowa. Do jej wnętrza zostanie przeniesiony także ośrodek kultury, który dotąd mieścił się w budynku starej synagogi" - powiedział burmistrz Chęcin Robert Jaworski. Jak zaznaczył, w trakcie projektowania hali szczególną uwagę zwrócono na jej akustykę oraz funkcję widowiskową.
Choć obiekt nie jest jeszcze w pełni gotowy, do chęcińskiego samorządu już ustawia się kolejka chętnych, którzy chcą organizować tam w najbliższej przyszłości ogólnopolskie turnieje w różnych dyscyplinach sportu.

Oprócz hali główniej z widownią na 1,3 tys. miejsc, wewnątrz budynku znajdą się również: siłownia, fitness, solarium oraz kilka sal konferencyjnych. Przewidziano tam także pomieszczenia dla pracowników ośrodka kultury oraz kawiarnię.

Budynek powstał niemal w samym centrum miasta - "w miejscu, o którym trudno powiedzieć, by było wizytówką Chęcin" - ocenił Jaworski. "Do tej pory był tam mocno zaśmiecony plac, nieużytek. Teraz diametralnie zmieni się charakter tego placu i jego otoczenia" - dodał. Obok hali powstaną także boiska zewnętrzne do tenisa ziemnego oraz siatkówki. Zaplanowano też parking na kilkadziesiąt samochodów.

Jak przyznał burmistrz, "Chęciny to miasto, którego głównym atutem jest turystyka, bogata historia. Mamy nadzieję, że taki obiekt łączący funkcje sportu, rekreacji, ale i kultury będzie uzupełniał naszą ofertę i był kolejną atrakcją, jakiej może nam pozazdrościć nie jedno większe miasto".

Budowa wartej około 18 mln zł hali jest finansowana z czterech źródeł. Oprócz wkładu własnego gminy, środki na jej realizację pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz budżetu powiatu kieleckiego.

Budowa hali widowiskowo-sportowej ruszyła w lipcu 2011 roku. Była jedną z najważniejszych inwestycji chęcińskiego samorządu w ostatnich latach. Obecnie w Chęcinach trwa również rewitalizacja historycznego centrum, która ma kosztować około 9 mln zł. Prace na Górnym Rynku rozpoczęły się w poniedziałek.

:arrow: http://www.portalsamorzadowy.pl/inwesty ... 43383.html

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3936
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 16 lutego 2013, o 12:47

Zajazd Raj zamknięty, ale będzie Centrm Neandertalczyka

Zajazd Raj obok jaskini o tej samej nazwie nie przyjmuje gości. – Zlikwidowaliśmy działalność, bo obiekt wymaga kapitalnego remontu – mówi Jarosław Łączkiewicz, dzierżawca dodając, że właściciel, czyli Łysogóry nie kwapiły się do niego.

Zajazd otwarto kilka lat po udostępnieniu jaskini. Wtedy pod koniec lat 70.tych był nowoczesny, dzisiaj nie spełnia wymagań i ostatni użytkownik miał problemy zarówno z sanepidem jak i strażą pożarną. Ostatecznie, mimo, że w sezonie wydawał dziennie po 100- 200 obiadów dla młodzieży, po 20 latach prowadzenia go zrezygnował.

Niestety, nic nie wskazuje by w najbliższej przyszłości zajazd ponownie otwarto. Ten obecny nie nadaje się a nie wiadomo, kiedy powstanie nowy. Łysogóry mają plany zagospodarowania całego otoczenia jaskini. Ma tam powstać park kulturowy ze ścieżką geologiczną i ścieżką neandertalczyka. Niestety, jak stwierdza z żalem Józef Sawicz, prezes spółki Łysogóry, inwestycja nie znalazła uznania w Urzędzie Marszałkowskim i projekt nie otrzymał wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego, umieszczono go na liście rezerwowej.

- A wydawało się, że taki pomysł promujący turystykę i edukację chwyci, że to właściwy kierunek rozwoju. Dzisiaj turyści chcą otrzymać znacznie ciekawsza propozycję niż tylko zwiedzanie jakiegoś obiektu. Mimo wszystko postanowiliśmy jednak małymi krokami iść do przodu – dodaje Sawicz

To dlatego już w ubiegłym roku rozpoczęto wznoszenie Centrum Neandertalczyka. W sąsiedztwie nieczynnego zajazdu stanął potężny namiot. Znajdą się tam m.in. eksponaty ukazujące pradawnych ludzi i zwierzęta. Będą sceny przedstawiające walkę i polowanie. Największą atrakcją ma być 3,5-metrowy mamut. Turyści będą zwiedzać centrum bez przewodnika, wyposażeni w audioprzewodniki. Otwarcie centrum już na wiosnę

:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /130219144

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3936
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 26 lutego 2013, o 22:27

Polonez Plus w Chęcinach! Będzie nowy zakład i miejsca pracy?

Kielecka firma Polonez Plus kupiła należące do Poczty Polskiej wielohektarowe tereny w gminie Chęciny. – Teren, który długie lata leżał odłogiem i nie przynosił żadnych dochodów gminie, ani nawet dobrego wizerunku, zacznie teraz żyć – mówi zadowolony burmistrz Chęcin, Robert Jaworski.

Przypomnijmy, blisko 16-hektarowa działka, leżąca przy drodze numer 7 na której poczta miała wystawić Węzeł Ekspedycyjno-Rozdzielczy przez wiele lat stała pusta. Powoli zapadały decyzje o wycofaniu się z budowy centrum, a potem o sprzedaży tych terenów. Na pierwszy przetarg, ogłoszony wiosną zeszłego roku nikt się nie zgłosił. Na kolejne ogłoszenie ofertę, jako jedyna złożyła kielecka firma Polonez Plus, która skłonna była zapłacić za ziemię wywoławczą cenę: ponad 5 milionów 300 tysięcy złotych. Polonez ostatecznie kupił działkę.

Jak się dowiedzieliśmy, kluczowe decyzje dotyczące tego, czy zakład wraz z siedzibą z ulicy Ściegiennego z Kielc zostanie przeniesiony do Chęcin, mają zapaść za kilkanaście dni. Władze firmy nie wykluczają takiego planu.

Fakt, że kielecka firma kupiła ziemię w Chęcinach bardzo cieszy burmistrza miasta i gminy.

– Polonez Plus to dynamicznie się rozwijająca firma, a do tego ma zamysł, żeby całą swoją firmę sprowadzić na ziemię chęcińską. To dla mnie bardzo dobra informacja. Jestem umówiony z prezesem firmy Dariuszem Tomaszewskim na rozmowę – mówi burmistrz Chęcin, Robert Jaworski. – Jako gmina na pewno dołożymy wszelkich starań by pomóc nowemu inwestorowi. Zależy nam, żeby inwestycja doszła do skutku, żeby teren, który długie lata leżał odłogiem zaczął się rozwijać.
Dla gminy Chęciny przeniesienie tu firmy Polonez Plus to pieniądze z podatków oraz nowe miejsca pracy.

Firma Polonez Plus z siedzibą w Kielcach powstała w 1988 roku. To spółka w całości z polskim kapitałem. Po przekształceniu - od 1995 roku prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kompleksowego wykonawstwa instalacji: wentylacyjno-klimatyzacyjnych, wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, ochrony przeciwpożarowej, elektroautomatyki i projektowania. Firma jest regularnie klasyfikowana w czołówce wśród 100 największych świętokrzyskich firm.

:arrow: http://www.strefabiznesu.echodnia.eu/ar ... jsca-pracy

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3936
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 11 kwietnia 2013, o 19:08

Nowe atrakcje powstaną na zamku w Chęcinach

W Chęcinach podpisano umowę na rewitalizację zamku i wzgórza zamkowego. Część ruin zostanie odbudowana. To historyczny moment dla trzynastowiecznej budowli mówi burmistrz Chęcin, Robert Jaworski. Dzięki inwestycji nie tylko zostaną zabezpieczone mury warowni, ale przyczyni się ona do poprawy obsługi ruchu turystycznego.

W całym zamku zainstalowane zostanie nowe oświetlenie. Odbudowana i udostępniona turystom zostanie kwadratowa wieża, zniszczona przez uderzenie pioruna w lipcu ubiegłego roku.

Będą też: punkt widokowy z lunetami, mały amfiteatr, zadaszone stragany oraz repliki armat. Zrekonstruowane zostaną również pomieszczenia kaplicy i skarbca. Dla potrzeb przyjezdnych wyremontowany zostanie parking od strony południowej. Powstanie tam pawilon z kawiarnią i zapleczem socjalnym mówi wykonawca prezes firmy Agat, Zdzisław Zagniński.

Remont będzie trwał półtora roku. Podczas przebudowy, ruch turystyczny na zamku ze względów bezpieczeństwa zostanie ograniczony.

Inwestycja kosztować będzie 6,5 miliona złotych z czego 5 milionów 300 tysięcy złotych to pomoc Unii Europejskiej

:arrow: http://www.radio.kielce.pl/page,,Nowe-a ... b8dc2.html

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3936
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 27 października 2013, o 20:57

Gmina Chęciny przygotowuje do sprzedaży terenów po Morzu Chęcińskim

Władze gminy Chęciny przygotowują plan zagospodarowania dla miejscowości Mosty i jej okolic. To tereny, które przez kilkadziesiąt lat były zarezerwowane, pod budowę wielkiego akwenu, tzw. Morza Chęcińskiego. Dokument jest potrzebny, żeby można było rozpocząć sprzedaż nieruchomości w tym miejscu.

Burmistrz Robert Jaworski podkreśla, że do Urzędu Gminy wpłynęło już kilkaset podań, e-maili i zapytań w sprawie zakupu gruntów. Zainteresowanie zwiększyło się po rozpoczęciu scalania gruntów. Oferty spływają z całej Polski. Burmistrz podkreśla, że ponad 150 hektarów, po wielu latach zostanie zagospodarowane, a znaczna część będzie sprzedana. Zakup nieruchomości będzie możliwy prawdopodobnie w 2015 roku.

Robert Jaworski zapowiada, że po zakończeniu scalania gruntów, parcele zostaną ponownie podzielone. Na razie, wiele działek jest zbyt wąskich, żeby swobodnie na nich budować. Po zakończeniu prac geodezyjnych, tereny staną się bardziej atrakcyjne, tym bardziej, że w przyszłym roku rozpocznie się budowa wodociągu w tym miejscu. Sprzedaż nieruchomości rozpocznie się po uchwaleniu planu zagospodarowania - zapowiada burmistrz.

Przez ostatnie lata, miejscowości, w których miało powstać Morze Chęcińskie wyludniały się, a zabudowa niszczała, ponieważ mieszkańcy nie otrzymywali zgody na jakiekolwiek remonty domów. Morze Chęcińskie, zniknęło z planów, dzięki zmianom w Krajowej Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju, uchwalonym w grudniu 2011 roku.

:arrow: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-17896

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3936
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Re: Chęciny

Post autor: Sirek1 » 26 stycznia 2014, o 21:26

W Chęcinach będzie drugie przedszkole

Nowe przedszkole powstanie w Chęcinach. Burmistrz Robert Jaworski informuje, że zdecydowano się na przygotowanie inwestycji, bo w gminie zdecydowanie rośnie liczba mieszkańców. Chodzi głównie o osoby młode, które decydują się przenieść do Chęcin z większych miast, nie tylko z Kielc, ale także z Łodzi i Krakowa.

Robert Jaworski informuje, że przygotowano już dokumentację i projekt nowego przedszkola. Obecnie w Chęcinach działa jedna taka placówka, a w całej gminie jest jeszcze kilka punktów przedszkolnych. Nowy obiekt będzie znacznie większy od już istniejącego. Opiekę znajdzie w nim ponad 300 dzieci.

Robert Jaworski mówi, że w ostatnim czasie do gminy wpłynęło ponad 600 wniosków o wydanie warunków zabudowy. W Chęcinach i okolicy powstają nowe osiedla. Władze gminy chcą wybudować nową placówkę dzięki dofinansowaniu unijnemu.

:arrow: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-20182

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 585
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Re: Chęciny

Post autor: Tomasso » 24 marca 2014, o 08:07

Jak mawiał klasyk w Testosteronie:
"To normalnie masakra jakaś jest" - widzieliście te wspaniałe latarnie na dolnym rynku w Chęcinach? Wyglądają jakby je pan Stasiu pospawał z "czegotammiał". Normalnie cuda architektoniczne.
Obrazek

Robią porządki na skarpie pod zamkiem, wykarczowali ten dziki las zasłaniający ruiny i ciekawe co dalej zrobią z tym problemem. Czy nie można obsadzić tego stoku kosodrzewiną albo tarniną? Taka taka tarnina zdominuje wszystko, wiosną będzie piękny efekt bieli podczas kwitnienia a zimą zrobi się granatowe wzgórze od owoców. Może czyta forum ktoś z Chęcin i podpowie tamtejszym władzom?
Obrazek

ToMi
Posty: 68
Rejestracja: 21 lutego 2009, o 11:36
Lokalizacja: wziąć na piwo ?

Re: Chęciny

Post autor: ToMi » 24 marca 2014, o 21:32

Dolny rynek wieczorem naprawdę ładnie wygląda.
Co do skarpy pod zamkiem mają coś ładnego posadzić coś mi się kiedyś obiło na jednym z spotkań mają być to róże
Może czyta forum ktoś z Chęcin i podpowie tamtejszym władzom?
Ps. Zawsze możesz wysłać pomysł do Burmistrza gdzie formularz znajduję się na checiny.pl

dannn...
Posty: 83
Rejestracja: 30 lipca 2013, o 20:38
Lokalizacja: Kraków/ Kielce

Re: Chęciny

Post autor: dannn... » 24 marca 2014, o 22:45

Jestem pod naprawdę wielkim pozytywnym wrażeniem jak Chęciny zmieniły się na przestrzeni lat.... przestają wyglądać jak jakieś prowincjonalne miasteczko

Awatar użytkownika
bakerinho
Posty: 43
Rejestracja: 4 sierpnia 2013, o 14:47
Lokalizacja: Śródmieście

Re: Chęciny

Post autor: bakerinho » 25 marca 2014, o 02:32

Przecież Chęciny są prowincjonalnym miasteczkiem...

FYLU91
Posty: 55
Rejestracja: 1 listopada 2008, o 10:25
Lokalizacja: kielce

Re: Chęciny

Post autor: FYLU91 » 6 czerwca 2014, o 19:20

Tomasso pisze:Jak mawiał klasyk w Testosteronie:
"To normalnie masakra jakaś jest" - widzieliście te wspaniałe latarnie na dolnym rynku w Chęcinach? Wyglądają jakby je pan Stasiu pospawał z "czegotammiał". Normalnie cuda architektoniczne.
Obrazek
Te latarnie może i wyglądają jakby je pospawał pan Stasiu, jednak są zapewne wytyczną konserwatorską, takie właśnie latarnie stały w Chęcinach wg inwentaryzacji w 1830r(!), miały sznur do opuszczania klosza latarni by ja zapalic, podobne stały również w Kielcach i prawdopodobnie w innych miejscowościach na trakcie Warszawa-Kraków (wtedy główna trasa przebiegala przez rynki i kielecki i chęciński ).

tutaj widzimy jedną z latarni przy kieleckiej bramie krakowskiej https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/ ... 0370_n.jpg , prawda że podobna :D?

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3936
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Re: Chęciny

Post autor: Sirek1 » 22 czerwca 2014, o 12:49

Zamek w Chęcinach jak twierdza. A na górze będzie kawiarenka

Zakończyło się już karczowanie, a w przyszłym tygodniu na północnym stoku Góry Zamkowej zasiana zostanie trawa. - Wzgórze ożyje, będzie miało kolor zieleni. Na wykarczowaniu krzaków zyska też zamek. Będzie bardziej przypominał twierdzę, a nie kominy, na co zwracali nam uwagę turyści. Ma to też uzasadnienie historyczne, bo twierdze zawsze były odsłonięte - podkreśla burmistrz Chęcin Robert Jaworski.
Dodaje, że na finiszu są także prace budowlane na zamku.

- Turyści będą mogli wchodzić na zachodnią wieżę. Byłem tam, widok przepiękny, zupełnie inny niż ze wschodniej - zapewnia burmistrz.

W ramach finansowanej m.in. z funduszy unijnych inwestycji powstanie też kawiarenka na górnym zamku, a na zamkowym dziedzińcu i przy wybrukowanej alei od parkingu stanie 16 rzeźb historycznych postaci, m.in. króla Władysława Łokietka i królowej Bony.

- Mamy już odlane armaty, zrobiona jest nowa iluminacja, na górnym zamku na turystów czekać będzie kawiarenka - wylicza burmistrz Jaworski.

Zakończenie prac na zamku przewidziane jest na połowę października. - Może uda się trochę przyspieszyć - mówi burmistrz.

Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262, ... z35Mlv7mU0

ToMi
Posty: 68
Rejestracja: 21 lutego 2009, o 11:36
Lokalizacja: wziąć na piwo ?

Chęciny, ECEG

Post autor: ToMi » 16 lipca 2014, o 15:16


Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3936
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Re: Chęciny

Post autor: Sirek1 » 15 października 2014, o 14:00

Podziemia Miedzianki chcą udostępnić dla turystów. To może być jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych województwa

Dwa szyby Zofia i Teresa oraz część podziemnych chodników może być udostępniona. Trwają przymiarki do zrealizowania wielkiego projektu

Profesorowie Tadeusz Mikoś, Janusz Chmura, Antoni Tajduś (były rektor Akademii Górniczo-Hutniczej imienia Stanisława Staszica) oraz profesor Jan Urban z Polskiej Akademii Nauk spotkali się z burmistrzem, by przedstawić swoje zamierzenia. – Już siedem lat temu myślałem o udostępnieniu podziemi Miedzianki, ale wtedy nie było na to szans – przyznaje Jaworski. – Dzisiaj, za sprawą Unii, są one znacznie większe.

Za duży plus Jaworski uznaje także sfinalizowaną umowę z Uniwersytetem Warszawskim na budowę Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej. – Postępowanie w przypadku Miedzianki byłoby podobne – wyjaśnia.

AGH ma doświadczenie w udostępnianiu podziemnych korytarzy, ostatnia realizacja miała miejsce w Złotoryi. Profesorowie proponują, by udostępnić dwa szyby Zofia i Teresa oraz część podziemnych chodników. Trasa musi być atrakcyjna turystycznie. W ramach tego projektu mają powstać ścieżki edukacyjne na całej górze, rozbudowana zostanie oferta istniejącej Izby Górnictwa Kruszcowego.

- AGH wzięłoby na siebie przygotowanie raportu oddziaływania na środowisko, projektu ochrony rezerwatu i dokumentacji – wylicza Jaworski. – Po naszej stronie byłoby udostępnienie terenu i wspólne zdobywanie pieniędzy.

Burmistrz już spotkał się z mieszkańcami Miedzianki, by pomysł im przedstawić, wspólnota Miedzianka musiałaby, tak jak w przypadku Rzepki i Korzecka, odstąpić swój teren. – Jest pełna przychylność – deklaruje burmistrz. – Dzięki temu projektowi mieszkańcy mogliby zarabiać na turystach. To jest bardzo ważne.

Nikt nie ocenił kosztu tego projektu, ale z pewnością jest to kilkanaście milionów złotych. – Będziemy ubiegać się o dofinansowanie z Unii, chcemy też po podpisaniu umowy konsorcyjnej zainteresować sprawą KGHM. Miedzianka jest unikalnym miejscem, dawną kopalnia miedzi.

W najbliższym tygodniu profesorowie mają przyjechać do Chęcin i przedstawić więcej szczegółów projektu. – Wkrótce będą ogłaszane konkursy na takie inwestycje i jeśli chcemy z nich skorzystać musimy mieć gotową dokumentację. Nie mamy czasu do stracenia – dodaje Jaworski

Szyby za Stanisława Staszica
Na początku XIX wieku z inicjatywy Stanisława Staszica szukając rudy miedzi w sztolni "Zofia" wybito 40-metrowy szyb pochyły, wyrąbano także szyby "Maria", "Antoni" i "Ludwik". Na początku XX wieku bracia Stanisław i Bolesław Łaszczyńscy na Miedziance po raz pierwszy zastosowali na skalę przemysłową udoskonaloną przez siebie elektrolityczną metodę otrzymywania miedzi. W czasie wojny złoża wyeksploatowali Austriacy. W latach 1949-1954, ostatni raz prowadzono poszukiwawczą eksploatacje złóż Miedzianki, a odkrycie olbrzymich złóż rud miedzi na Dolnym Śląsku spowodowało zamknięcie kopalni. W roku 1958 całe wzniesienie objęto ochroną prawną ustanawiając rezerwat przyrody "Góra Miedzianka". Na terenie rezerwatu znajduje się jaskiń i wyrobisk górniczych.
Profesorowie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie chcą wraz z gminą Chęciny udostępnić sztolnie i podziemne chodniki na Miedziance, w danej kopalni miedzi. To może być jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych województwa.

:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /141019109

j'k
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 807
Rejestracja: 18 listopada 2005, o 17:36

Re: Chęciny

Post autor: j'k » 15 czerwca 2018, o 18:46

Centrum Logistyczne 7R

Start inwestycji w wakacje jak podaje RK

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-71988

ODPOWIEDZ