Rozbudowa Sądu Okręgowego w Kielcach

Wszystko na temat nowych inwestycji w Kielcach.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Jezpir
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1130
Rejestracja: 7 sierpnia 2007, o 14:24
Lokalizacja: Kielce, KSM Nord

Rozbudowa Sądu Okręgowego w Kielcach

Post autor: Jezpir » 2 czerwca 2008, o 12:02

vincent pisze:Sąd Okręgowy w Kielcach będzie rozbudowany

Wielka rozbudowa wizytówki świętokrzyskiego wymiaru sprawiedliwości. Sąd Okręgowy w Kielcach doczeka się nowego skrzydła z trzypoziomowym podziemnym parkingiem, a stara część gmachu zachwyci pastelową elewacją.

- To będzie zupełnie inny budynek. Kolorystyka nie będzie hałaśliwa, tylko spokojna, pastelowa. Taka, by widać było majestat sądu. Można ją zobaczyć od strony dziedzińca, tam już w całości budynek jest wyremontowany - mówi Mirosław Gajek, były prezes Sądu Okręgowego w Kielcach. To za jego kadencji rozpoczął się remont sądu. W zderzeniu ze stojącą obok, wyremontowaną kilka lat temu komendą policji budynek przy ul. Seminaryjskiej wygląda jeszcze jak kopciuszek. Niedługo się to zmieni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jesienią będzie już gotowa nowa elewacja.

Najważniejsza inwestycja - rozbudowa sądu - rozpocznie się prawdopodobnie w przyszłym roku. Kupiono już bowiem przyległą działkę, na której zbudowane zostanie dodatkowe skrzydło budynku. - Architektonicznie wkomponuje się w resztę budynku, będzie miało około 3,5 tys. metrów kwadratowych - zapowiada Gajek. Przeniesione tam zostaną wydziały karne i wydział penitencjarny, powstaną sale rozpraw i nowoczesne czytelnie. W nowym skrzydle przewidziano też trzypoziomowy podziemny parking na 80 samochodów, pierwszy taki w regionie, jeśli chodzi o instytucje publiczne. Będą też windy. - To rozwiąże wreszcie problem dostania się do sądu niepełnosprawnych. Osoba na wózku wjedzie na podziemny poziom, wsiądzie do windy i wjedzie na właściwe piętro, a potem wózkiem dostanie się do dowolnego skrzydła sądu - dodaje.

Połączenie nowego skrzydła ze starym sądem będzie wymagało kilku zabiegów technicznych. Wyburzona zostanie jedna z największych i najstarszych sal rozpraw na parterze, jedyna z tzw. klatką dla najbardziej niebezpiecznych oskarżonych. - To był mój dylemat moralny, bo ta sala ma swoją historię. Gdyby umiała mówić, opowiedziałaby o najgłośniejszych kieleckich procesach. Ale nie ma wyjścia. W jej miejsce powstanie hol, a taką salę odtworzymy już w nowym skrzydle - zapowiada sędzia Gajek.

Posadzki w powojennym klimacie

Budynek Sądu Okręgowego w Kielcach przy ul. Seminaryjskiej oddano do użytku w 1947 roku. Od tego czasu nie był remontowany, kompleksowe prace rozpoczęły się dopiero w 2002 roku. Wewnątrz budynku oprócz ścian wymieniono praktycznie wszystko. Teraz ma nowoczesne instalacje i alarmy oraz sieć światłowodową. Na głównych holach uwagę przyciągają marmurowe posadzki, które odtworzono na wzór powojennego układu lastrika.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
Jezpir pisze:[quote="p. M. Gajek w "Gazeta Wyborcza""](..)Będą też windy. - To rozwiąże wreszcie problem dostania się do sądu niepełnosprawnych. Osoba na wózku wjedzie na podziemny poziom, wsiądzie do windy i wjedzie na właściwe piętro, a potem wózkiem dostanie się do dowolnego skrzydła sądu - dodaje.
Ciekawe tylko jak niepełnosprawny windą z podziemi dostanie się do kasy Sądu i punktu CRS (rejestr skazanych), gdzie wydają zaświadczenia o niekaralności. Pomieszczenia te znajdują się na parterze po lewo od wejścia głównego (za bramką jest 6 stopni schodowych). Winda zawiezie i owszem do sal rozpraw i sekretariatów sądu. Chyba, że te komórki sądu zostaną przeniesione.
[quote="p. M. Gajek w "Gazeta Wyborcza""]Połączenie nowego skrzydła ze starym sądem będzie wymagało kilku zabiegów technicznych. Wyburzona zostanie jedna z największych i najstarszych sal rozpraw na parterze, jedyna z tzw. klatką dla najbardziej niebezpiecznych oskarżonych. - To był mój dylemat moralny, bo ta sala ma swoją historię. Gdyby umiała mówić, opowiedziałaby o najgłośniejszych kieleckich procesach. Ale nie ma wyjścia. W jej miejsce powstanie hol, a taką salę odtworzymy już w nowym skrzydle - zapowiada sędzia Gajek.[/quote] Faktycznie sala o b. ładnym i bezpretensjonalnym wystroju. Szkoda jej, ale hol będzie b. reprezentacyjny. Jak już człowiek się przebije przez bramkę do wykrywania metali, to efekt może być dobry.
[quote="p. M. Gajek w "Gazeta Wyborcza""](..) Na głównych holach uwagę przyciągają marmurowe posadzki, które odtworzono na wzór powojennego układu lastrika.[/quote] A ja bardzo żałuję, że nie znaleziono fachowca do lastryka, tylko sąd poszedł na łatwiznę. Sprowadził sobie kamień z RPA i ułożył go z wzorkiem. A naprawdę dobrze zrobione lastryko wygląda równie ładnie, a przynajmniej faktycznie zostałby odtworzony układ posadzek. A tak... ani to ładniejsze, ani faktycznie odzwierciedla układ czy kolor pierwotnej posadzki, ani przede wszystkim ekonomicznie uzasadnione. Kosztowało to krocie.[/quote]

===============================================
Sąd Okręgowy ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na rozbudowę o nowe skrzydło i przebudowę części istniejącego budynku Sądu Okręgowego w Kielcach. Może nie byłoby w tym nic szczególnego, ale szykuje sie poważna inwestycja (chyba w przyszłym roku) z pierwszym w Kielcach podziemnym parkingiem wielopoziomowym (konkretnie 3 poziomy). Należy tu pochwalić władze i służby inwestycyjne Sądu Okręgowego, że myślą perspektywicznie i zbudują w końcu duży parking - choć pewnie tylko dla pracowników, ale i to dobre, bo sposobności do parkowania w okolicach tego przybytku wielu nie ma. Może chociaż zwolni się chodnik przed Sądem, co pozwoli na wygospodarowanie kilku miejsc parkingowych dla petentów.
Poniżej przedstawiam kilka obrazków z koncepcji rozbudowy. Robi wrażenie. Zwłaszcza, że podłoże ma charakter skalisty, więc przed projektantem (i wykonawcą) duże wyzwanie przy okazji wykonania wykopów i fundamentowania. I w dodatku okolica jest dość szczelnie zabudowana, więc wykonanie wykopów metodą odstrzału raczej nie wchodzi w rachubę, więc trzeba zastosować inne, nowocześniejsze, metody (może pale płukane?).
Ostatnio zmieniony 10 lutego 2010, o 14:15 przez Jezpir, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeżpir

Bartek
Posty: 12
Rejestracja: 23 lutego 2007, o 21:50
Lokalizacja: Kielce

Re: Rozbudowa Sądu Okręgowego w Kielcach

Post autor: Bartek » 3 czerwca 2008, o 09:03

Jezpir pisze:Zwłaszcza, że podłoże ma charakter skalisty, więc przed projektantem (i wykonawcą) duże wyzwanie przy okazji wykonania wykopów i fundamentowania. I w dodatku okolica jest dość szczelnie zabudowana, więc wykonanie wykopów metodą odstrzału raczej nie wchodzi w rachubę, więc trzeba zastosować inne, nowocześniejsze, metody (może pale płukane?).
Najważniejszą kwestią jest jak wyjąć taką ilość skały. Odstrzał wchodzi w grę (mikrowybuchy) ale trzeba zrobić najpierw dokładne badania sejsmiczne. Lepsza będzie metoda stosowana w kamieniołomach - rozsadzania skały dzięki pęcznieniu specjalnego preparatu wlewanego w siatkę otworów w skale. Tak czy inaczej wykop trzeba czymś zabezpieczyć (no chyba że skała jest tak lita że wystarczy drążyć), a skoro skała to w grę w zasadzie wchodzą tylko pale wiercone albo kolumny gruntowo - betonowe (nie powodują drgań podczas ich wykonywania).

Pozdrawiam,
Bartek

Awatar użytkownika
Wizard
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1035
Rejestracja: 16 stycznia 2007, o 22:49
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Wizard » 8 marca 2009, o 19:59

Zaciskanie pasa w wymiarze sprawiedliwości

Pod znakiem zapytania stoi najważniejsza inwestycja kieleckiego wymiaru sprawiedliwości - rozbudowa sądu okręgowego przy ul. Seminaryjskiej. Winny jest kryzys i połowę mniejszy budżet na inwestycje i remonty.
Kryzys gospodarczy spowodował, że resort sprawiedliwości dotknęły największe ze wszystkich ministerstw cięcia - 10,8 proc. zaplanowanego budżetu. Dlatego ministerstwo ogłosiło: nie będzie inwestycji w sądach i więziennictwie. Kontynuowane mają być tylko te, na które zawarto już umowy z wykonawcami przewidujące płatności w tym roku.

To stawia pod znakiem zapytania najważniejszą inwestycję sadową w Kielcach - rozbudowę siedziby sądu okręgowego przy ul. Seminaryjskiej. Chodzi o dobudowanie nowego skrzydła budynku, które ma mieć ok. 3,5 tys. metrów kwadratowych, nowoczesne sale rozpraw, czytelnie, windy i trzypoziomowy podziemny parking.

Kierownictwo sądu zrobiło już bardzo wiele w tym kierunku - kupiono przyległą działkę, pod koniec ubiegłego roku zatwierdzono całą koncepcję architektoniczną budynku, w tej chwili przygotowywany jest projekt techniczno-ekonomiczny. Ma być gotowy w maju. - Wtedy przedstawimy go w ministerstwie i jeśli zostanie zatwierdzony, będziemy mieć otwartą drogę, aby ogłosić przetarg na budowę. Niestety, nie mogę dać gwarancji, że w obecnej sytuacji dostaniemy pieniądze i rozpoczniemy prace w tym roku. Ale będziemy próbowali przeforsować tę inwestycję, bo przecież sama budowa to jedna czwarta tego, co już zrobiliśmy - podkreśla Bogusław Sędkowski, prezes Sądu Okręgowego w Kielcach.

Już wiadomo natomiast, że na razie nie ma szans, by rozpocząć jakiekolwiek przygotowania do budowy nowej siedziby sądu w Skarżysku, gdzie mieściłyby się też prokuratura i policja. W sprawie przekazania działki na ten cel u zbiegu Szydłowieckiej i Rejowskiej porozumiały się już miasto i skarżyskie starostwo, ale w sądowym budżecie nie ma pieniędzy, by ruszyć z budową.

- Na inwestycje mamy teraz o połowę mniejszy budżet niż w roku ubiegłym, na remonty 60 procent ubiegłorocznego - wylicza prezes Sędkowski. Zapewnia, że nie zostaną wstrzymane prace prowadzone aktualnie w innych sądach. Dokończona zostanie budowa sądu we Włoszczowie i rozbudowa jędrzejowskiego. - W Jędrzejowie z powodu rozbudowy sąd sądzi teraz poza budynkiem, dlatego sytuacja jest szczególna. Niestety, te środki, którymi dysponujemy, mogą spowodować spowolnienie prac - przyznaje prezes. Podobnie będzie w przypadku remontów sądów w Pińczowie, Opatowie i Kazimierzy Wielkiej - będą one prowadzone, ale wolniej.

Nie ma natomiast obaw, że kryzys finansowy wpłynie na samo funkcjonowanie świętokrzyskich sądów. Tu budżet jest porównywalny z ubiegłym rokiem. - Nie mamy długów, faktury są na bieżąco płacone, nie ma zagrożenia dla wypłaty wynagrodzeń, wypłacamy należności świadkom, biegłym, lekarzom sądowym czy ławnikom - podkreśla Sędkowski.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
Every dream has a price

Awatar użytkownika
Nowak
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1647
Rejestracja: 29 maja 2006, o 20:09
Lokalizacja: Kraków / Kielce

Post autor: Nowak » 9 lutego 2010, o 22:32

OBWIESZCZENIE

Zgodnie z art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.) i art. 53 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717, z późn. zm.)

Prezydent Miasta Kielce

podaje do wiadomości, że od dnia 14.01.2010 r. toczy się postępowanie w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na:

przebudowie części budynku Sądu Okręgowego w Kielcach związanej ze zmianą sposobu użytkowania na pomieszczenia biurowe, na działkach o nr ew.: 1287, 1680/1, 1285/2, 1285/3, obręb 0017, przy ulicy Seminaryjskiej 12A w Kielcach.

Akta przedmiotowej sprawy znajdują się w Wydziale Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Kielce, Rynek 1, pokój 128.
W terminie 14 dni od daty wywieszenia niniejszego obwieszczenia (tj. w dniach
05.02.2010 r. do 18.02.2010 r.) strony przedmiotowego postępowania administracyjnego mogą zapoznać się – w godzinach pracy urzędu – z aktami sprawy oraz wypowiedzieć się co do zebranych dowodów i materiałów.

Awatar użytkownika
Jezpir
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1130
Rejestracja: 7 sierpnia 2007, o 14:24
Lokalizacja: Kielce, KSM Nord

Post autor: Jezpir » 10 lutego 2010, o 14:09

Powyższe ogłoszenie nie ma związku z planowaną rozbudową o nowe skrzydło, ponieważ pozwolenie na jego budowę zostało wydane we wrześniu 2009r i uprawomocniło się w październiku 2009r. Pewnie chodzi o jakąś wewnętrzną przebudowę nie będącą remontem. Inwestycja planowana jest do rozpoczęcia w 2010r, mimo iż w tworzonym planie budżetu państwa na 2010r jej nie ma. Wejdzie jednak do planu i żadnej zasługi w tym względzie nie ma wypowiedź (ani też działania, których nie podjął) pana Gosiewskiego w Wiadomościach Kieleckich z dnia 07.02.2010r. Jak zwykle plecie polityczne pierdoły.
Jeżpir

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3936
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 19 września 2010, o 09:57

PRZETARG NIEOGRANICZONY NR PREZ. INW.350-6/2010 O WARTOŚCI ZAMÓWIENIA WIĘKSZEJ NIŻ KWOTY OKREŚLONE W PRZEPISACH WYDANYCH NA PODSTAWIE ART.11 UST.8 USTAWY Z DNIA 29 STYCZNIA 2004 R PRAWO ZAMÓWIEN PUBLICZNYCH ŚWIADCZENIE USŁUGI POLEGAJĄCEJ NA PEŁNIENIU CZYNNOŚCI INWESTORA ZASTĘPCZEGO NAD REALIZIACJĄ ZADANIA INWESTYCYJNEGO PN. ROZBUDOWA BUDYNKU SĄDU OKRĘGOWEGO W KIELCACH UL. SEMINARYJSKA 12A
:arrow: http://bip.kielce.so.gov.pl/index.php?o ... &Itemid=70

Awatar użytkownika
Jezpir
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1130
Rejestracja: 7 sierpnia 2007, o 14:24
Lokalizacja: Kielce, KSM Nord

Post autor: Jezpir » 19 września 2010, o 19:48

Powyższy przetarg jest na inwestora zastępczego - w tym przypadku bardziej na firmę z inspektorami nadzoru.
Przetarg na budowę "wisi" na stronie od 30.08.2010r. Zdążył już nawet przejść odwołanie przed KIO. Termin składania ofert 06.10.2010r. Może nawet w tym roku coś się zacznie dziać.
PRZETARG NIEOGRANICZONY NR PREZ. INW.350-5/2010 O WARTOŚCI ZAMÓWIENIA WIĘKSZEJ NIŻ KWOTY OKREŚLONE W PRZEPISACH WYDANYCH NA PODSTAWIE ART.11 UST.8 USTAWY Z DNIA 29 STYCZNIA 2004 R PRAWO ZAMÓWIEN PUBLICZNYCH NA ROZBUDOWĘ BUDYNKU SĄDU OKRĘGOWEGO W KIELCACH UL. SEMINARYJSKA 12A
Jeżpir

Awatar użytkownika
Jezpir
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1130
Rejestracja: 7 sierpnia 2007, o 14:24
Lokalizacja: Kielce, KSM Nord

Post autor: Jezpir » 7 października 2010, o 22:29

Wczoraj było otwarcie ofert. 12 zainteresowanych firm. Przekrój potencjalnych wykonawców różny: od Condite do Mostostalu. Poziom cen między 21,7mln a 28,2mln + jeden "wesołek" 33 333 330,33 :D :shock:
źródło
Chodzą słuchy, że w tym miesiącu jeszcze podpisanie umowy.
Jeżpir

Awatar użytkownika
Jezpir
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1130
Rejestracja: 7 sierpnia 2007, o 14:24
Lokalizacja: Kielce, KSM Nord

Post autor: Jezpir » 10 listopada 2010, o 20:05

Jeżpir

Awatar użytkownika
Jezpir
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1130
Rejestracja: 7 sierpnia 2007, o 14:24
Lokalizacja: Kielce, KSM Nord

Post autor: Jezpir » 19 listopada 2010, o 08:20

Umowy z wykonawcą i inwestorem zastępczym podpisane, plac budowy przekazany. Rozpoczęcie robót planowane na koniec listopada.
Jeżpir

hey
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1444
Rejestracja: 24 kwietnia 2006, o 13:47

Post autor: hey » 13 grudnia 2010, o 22:03

Sąd budują nawet zimą

Choć pogoda nie sprzyja, na placu budowy nowego skrzydła Sądu Okręgowego w Kielcach praca wre. Wyburzono już budynek i sądowe garaże znajdujące się za gmachem "starego" sądu przy ul. Seminaryjskiej, trwa wywożenie gruzu i wyrównywanie terenu.

Rozplanowana na trzy lata inwestycja obejmuje dobudowę nowego skrzydła sądu o powierzchni ok. 3,5 tys. m kw., w którym znajdą się: sale rozpraw, nowoczesne czytelnie, pomieszczenia dla zatrzymanych i podziemny parking. Rozbudowa nastręcza trochę problemów logistycznych - na przykład konwoje z oskarżonymi wjeżdżają teraz od strony ulicy Żeromskiego, a sędziowie i pracownicy sądu musieli się pożegnać z parkingiem za budynkiem, który zamienił się w plac budowy. Miejsca dla samochodów użyczył im prezes WSA przy ul. Prostej.

Foto:
http://kielce.gazeta.pl/kielce/51,35255 ... 9.html?i=0

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3936
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 30 kwietnia 2011, o 20:44

Pojawił się żuraw

Awatar użytkownika
Jezpir
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1130
Rejestracja: 7 sierpnia 2007, o 14:24
Lokalizacja: Kielce, KSM Nord

Post autor: Jezpir » 5 maja 2011, o 14:00

Trochę fotek z realizacji:
Obrazek
był dom... (luty 2010)
Obrazek Obrazek
... no i przyszła koparka ... (grudzień 2010r.)
Obrazek
... i już po nim (grudzień 2010r.)
ObrazekObrazek
pale czas zacząć (luty 2011r.)
Obrazek
pierwsze sztuki (luty 2011r.)
Obrazek
jakiś fan rocka z lat 60-tych zostawił swój ślad ;)
Obrazek
palościanka gotowa (marzec 2011r.)
Obrazek
w międzyczasie roboty ziemne, a raczej kucie skały (marzec 2011r.)
Jeżpir

Awatar użytkownika
Jezpir
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1130
Rejestracja: 7 sierpnia 2007, o 14:24
Lokalizacja: Kielce, KSM Nord

Post autor: Jezpir » 5 maja 2011, o 14:01

Ciąg dalszy.
Obrazek
po kawałku lejemy płytę fundamentową (kwiecień 2011r.)
Obrazek
oczywiście dalej kopiemy czyli kujemy (kwiecień 2011r.)
Obrazek
koparka też lubi sobie odpocząć (kwiecień 2011r.)
Obrazek
zbrojenie płyty trwa (kwiecień 2011r.)
Obrazek
do zera daleko (kwiecień 2011r.)
Obrazek
samotny "ptaszek" (maj 2011r.)
więcej fotek
ciąg dalszy nastąpi...
Jeżpir

maciej
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 534
Rejestracja: 28 sierpnia 2006, o 17:41
Lokalizacja: Kielce

Post autor: maciej » 17 lipca 2011, o 22:33

Obrazek

ODPOWIEDZ