Przebudowa synagogi - Centrum Spotkań Kultur i Religii

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 2 listopada 2009, o 15:20

Tak też sądzę
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 2 listopada 2009, o 19:39

Kiełbasa wyborcza? Port lotniczy albo kiedyś stadion, owszem, to porusza wyobraźnię w głowach bardzo wielu mieszkanców. A w tej chwili na przykład tor F1 pod Kielcami. Takimi zapowiedziami można zbić kapitał polityczny. Natomiast zapowiedź tej inwestycji w fazie wstępnej zainteresuje środowiska architektoniczne i ludzi bardziej dociekliwych, chcących wiedzieć więcej jak np. ludzie z KI. Tzw. ogółu ludności Kielc taka sprawa jak jakieś tam centrum kultur w dawnej synagodze nie skłoni do głosowania na danego kandydata, gdyż zwyczajnie dla wielu osób to niewiele znaczy.

redoxygene
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 781
Rejestracja: 22 czerwca 2008, o 20:36

Post autor: redoxygene » 2 listopada 2009, o 21:56

baux pisze:gdyż zwyczajnie dla wielu osób to niewiele znaczy
No nie do konca. Ludzie - wyborcy nie sa wnikliwi. Wystarczy powiedziec "zrobilem i zrobie jeszcze wiecej" i nikt sie nie zastanowi nad tym... Dam sobie reke obciac, ze Lubawski w swoich spotach bedzie pokazywal S7 na przyklad, czy rozkopana Swietokrzyska, a takze inwestycje UJK czy PŚ... a kto bedzie wiedzial, ze on do tego nie mial nic? Niewiele osob niestety.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 2 listopada 2009, o 22:13

W przypadku Swietokrzyskiej chyba mial. Wrocmy do tematu.

msz1
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 910
Rejestracja: 26 stycznia 2006, o 22:13
Lokalizacja: Kielce

Post autor: msz1 » 2 listopada 2009, o 23:03

http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 66&page=50
Używając porównań do świata mody. Foster jest jak Gucci albo Dior. Zumthor jest natomiast jak świetny paryski krawiec, do którego trudno się dostać, kosztuje krocie, pracuje długo, ale oferuje coś zupełnie niepowtarzalnego i unikalnego. Nie umniejszając dokonań Fostera, którego uważam za bezwzględnie jednego z najlepszych współczesnych architektów, proponuje on świetną architekturę, ale w wymiarze masowym. To po prostu inna szkoła. Ani lepsza ani gorsza.
Architektura Zumthora jest dla odbiorcy wyrobionego. Takiego który potrafi odszukać ideę, docenić konsekwencję z jaką ta idea jest realizowana (termy w Vals). Gdzieś na końcu tych doznań jest jakieś doznanie duchowe, mistyczne niemal, co jest cechą szczególną jego budynków.
Piękno architektury Fostera ma wymiar bardziej uniwersalny. Foster zajmuje się każdą skalą od urbanistyki po detal. Miasta i klamki w drzwiach powstają w jego pracowni. Nowe technologie, oddziały w Nowym Jorku, Chinach , Londynie, Paryżu. W pracowni w Londynie pracuje ponad 100 dyplomowanych architektów.
Zumthor przy rozmachu globalnym Fostera to drobny handlarz. Ale na jego straganie można kupić rzeczy jedyne w swoim rodzaju. Taka metafora na koniec

AGK
Posty: 4
Rejestracja: 9 lipca 2009, o 00:28

Post autor: AGK » 7 listopada 2009, o 00:57

Witam! Przeczytałem powyższe wypowiedzi. Proponuję jednak nie zajmować się tematem wyborów samorządowych i ocenianiem osiągnięć znanych w świecie architektów. Spróbujmy zastanowić się nad przedstawionym w artykule pomysłem.

Synagoga kielecka.
Powstała w 1909 roku. Projekt wykonał kielecki architekt Stanisław Szpakowski. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy mocno zdewastowali synagogę, a jednak w swojej pierwotnej architektonicznej formie przetrwała prawie do końca drugiej wojny światowej. Niestety pod koniec wojny została podpalona i pożar budynku dopełnił zniszczeń. Po wojnie synagoga przez prawie 6 lat czekała na remont. W pierwszej wersji rozważane były koncepcje całkowitej odbudowy. Później zdecydowano się synagogę przebudować. Prace rozpoczęto w 1951 roku.

Co zachowało się z pierwotnej synagogi? Podczas prac budowlanych w latach 1951 -1956 został zmieniony obrys synagogi, szczególnie wschodniej i zachodniej elewacji. Zmieniła się jej wysokość. Budynek obniżono do wysokości arkadowej attyki, pierwotnie flankującej główną elewację. Ten element architektoniczny wykorzystano w zwieńczeniu i powiązaniu głównych elewacji przebudowanego obiektu. Zmieniono także kształt okien na prostokątne, niektóre zamurowano. Budynek pokryto tynkiem i nadano mu cechy bliskie klasycystycznym ( neorenesansowym i socrealistycznym - jak twierdzą niektórzy znawcy tematu).

Peter Zumthor i jego osiągnięcia w Kolonii.
Na zamieszczonym w artykule zdjęciu widoczne są elewacje Muzeum Sztuki Arcybiskubstwa Kolonii (Kunstmuseum des Erzbistums Köln). W tej niewątpliwie znakomitej i niezwykłej realizacji, zbudowanego w latach 2003-2007 Muzeum Sztuki Arcybiskubstwa Kolonii, odnajdujemy w nowej architektonicznej formie zachowane i uwzględnione ślady przeszłości: unikalne znaleziska archeologiczne z czasów rzymskich i okresu Merowingów, fundamenty wieży i pozostałości elewacji zniszczonego w czasie drugiej wojny światowej późnogotyckiego, halowego kościoła p.w. Św. Kolumba i wybudowanej w latach 1949/ 50, według projektu architekta Gottfrieda Böhma, kaplicy "Madonny w gruzach". Nazwa kaplicy pochodzi od zachowanej po bombardowaniach kościoła figury Madonny, pierwotnie stojącej w północno-wschodnim filarze nawy głównej kościoła. Zachowaną figurę nazwano "Madonna in den Trümmern" /Madonna w gruzach/.

Architekt Gottfried Böhm, projektant powstałej po wojnie kaplicy, proponował w swoim docelowym projekcie przebudowę funcjonującego w tym miejscu Muzeum Diecezjalnego i aranżację architektoniczną dla zachowanych ruin kościoła Kolumba. Nie doszło jednak do realizacji tego projektu.

Kościoł p.w. Św Kolumba był i jest bardzo ważnym elementem historii miasta Kolonii. Wielokrotnie rozważane były różne warianty odbudowy kościoła, powstawały różne pomysły dotyczące zagospodarowania i funkcjonalności tego miejsca. Po wielu dyskusjach i konsultacjach określono dokładne docelowe założenia i ogłoszono w roku 1996 konkurs, do którego zaproszono wybranych i wybitnych architektów.

Lista architektów biorących udział w konkursie:
Carlo Baumschlager and Dietmar Eberle (Lochau - Austria); Ben van Berkel - Van Berkel & Bos, (Amsterdam - Holandia); David Chipperfield Architects ( London - Wielka Brytania); Annette Gigon and Mike Guyer, (Zürich- Szwajcaria); Christoph Mäckler, (Frankfurt/ M.- Niemcy); Paul Robbrecht / Hilde Daem, (Gent - Belgia); Peter Zumthor, (Haldenstein - Szwajcaria)

Preambuła konkursu:
W celu podniesienia wrażliwość spostrzegania życzymy sobie żywego muzeum w odniesieniu do rzeczywistość i poszanowania śladów przeszłości, przestrzennej aranżacji architektury z dyskretnych i trwałych materiałów, minimum techniki, prostoty i funkcjonalności detali, starannego i z odpowiednich materiałów wykonania , naturalnego miejsca dla ludzi i sztuki.
/cytat ze strony:http://www.kolumba.de/ )

Prace konkursowe ocenili wybitni specjaliści: historycy sztuki, historycy, architekci, konserwatorzy zabytków, specjaliści od archeologii, budownictwa i wysoko wykwalifikowani pracownicy odpowiednich urzędów samorządowych i rządowych. Ich nazwiska są podane na stronie Kunstmuseum des Erzbistums Köln.

Konkurs wygrał Peter Zumthor. Po wygranym konkursie intensywne prace nad docelowym projektem trwały jeszcze cztery lata. W latach 1997-2001 powstawały liczne rysunki, robocze makiety, symulacje komputerowe, modele parametryczne, szczegółowe plany itp. Prowadzano liczne rozmowy z ewentualnymi wykonawcami i z przedstawicielami kompetentnych urzędów. Szukano źródeł finansowania.
W dniu 1 października 2003 miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy budynek, a otwarcie Muzeum Dieciezjalnego odbyło się 15 września 2007.

Przedstawiona w roku 1997 kompleksowa koncepcja, w której Zumthor, zgodnie z założeniami konkursu, uwzględnił prostotę i funkcjonalność formy architektonicznej z zachowaniem równowagi w odniesieniu do wkomponowanych w budynek cennych i historycznych śladów przeszłości, pozwoliła zrealizować jeden z najciekawszych - integrujących autentyzm historyczny - udanych projektów architektonicznych pierwszej dekady XXI wieku.

* * *

Podając powyżej wybrane informacje o realizacji projektu architektonicznego Zumthora w Kolonii, chciałbym się odnieść do kieleckiej synagogi i przedstawionego w artykule pomysłu.

- Jak już wspomniałem synagoga został zaprojekowana przez niewątpliwie utalentowanego, kieleckiego architekta Stanisława Szpakowskiego.

- Zbudowana w stylu eklektycznym z motywami mauretańskimi, mogłaby dzisiaj stanowić jeden z lepszch przykładów architektury wśród zachowanych i powstałych na początku XX wieku synagog. Niestety w wyniku tragicznych wydarzeń drugiej wojny światowej została zniszczona, a pierwsze lata powojenne, w których zarzucono plany odbudowy synagogi spowodowały, że mamy do czynienia z przebudowanym obiektem, ale wpisanym do rejestru zabytków nieruchomych.

- Dołączone do artykulu zdjęcie budynku muzeum w Kolonii pozwala mi przypuszczać, że w zadeklarowanym przez Zumthora projekcie przebudowy synagogi mogłyby być zastosowane podobne rozwiązania jak w Kolonii.

- Jeżeli moje spostrzeżenie jest prawidłowym, to należy postawić pytanie: ile z substancji oryginalnej zachowało się pod tynkami i przemurowaniami przebudowanego w latach 1951- 1956 obiektu? "Zdarcie tynku" i co dalej?

Pomysły są jak najbardziej wskazane, ale idee przebudowywania historycznych budynków powiązane z aranżacją, adaptacją lub z całkowitą przebudową danego obiektu, wymagają przeprowadzenia odpowiednich i żmudnych prac przygotowawczych.

Hasło zostało w Kielcach rzucone, ale bardzo enigmatycznie. Uważam, że władze miasta powinny szerzej się wypowiedzieć, przedstawić koncepcję docelową i konsultować ją z zaproszonymi do dyskusji fachowcami: historykami i historykami sztuki, architektami, z zainteresowanymi tematem przedstawicielami środowisk żydowskich i kompetentnymi urzędami. Do tego dochodzą także ważne sprawy finansowania całego przedsięwzięcia i jasno określone zasady funkcjonowania w przyszłości takiej placówki - w tym jej rentowności.

Z własnego doświadczenia znam podobne realizacje, współfinansowane m.in. ze środków unijnych, mające na celu - poza merytoryczną działalnością powstałej instytucji kultury - zwiększenie atrakcyjności miejscowości i pobudzenie ruchu turystycznego w regionie. Należy jednak brać pod uwagę, że najwspanialszy pomysł, określenie celów i zadań dla powstającej placówki, znakomity projekt architektoniczny, doskonała i perfekcyjna realizacja samego przedsięwzięcia, nie gwarantuje sukcesu. Często takie placówki, po początkowym sukcesie swojej działalności, popadają w w tarapaty finansowe i ich całkowite utrzymanie spada na barki lokalnych organów samorządowych, a w rezultacie na podatników.

Odpowiednie wykorzystanie zasobów kulturowych Kielc w celu uatrakcyjnienia cech turystycznych miasta i służących promocji miasta jest niewątpliwie ważnym zadaniem, ale musi równolegle zaistnieć odpowiednia infrastruktura w zakresie dostępności komunikacyjnej. Bez niej nie mamy żadnych szans na znaczący i dochodowy ruch turystyczny. Natomiast brak podejmowania przedsięwzięć inwestycjnych zapewniających wzrost miejsc pracy i automatyczny wzrost liczby mieszkańców oraz ich dochodów powoduje, że posiadane środki budżetowe i ich podział nie wystarczają na utrzymanie zbyt wielu placówek kultury.

Kielce, to nie Kolonia, ale może jednak doczekamy się w Kielcach działań otwartych i profesjonalnych, a nie rodem z kapelusza magika. Z zainteresowaniem czekam na dalsze informacje z kieleckiego ratusza, precyzujące podany w artykule do wiadomości publicznej pomysł.

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 9 listopada 2009, o 18:13


Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 17 listopada 2009, o 23:39

W projekcie budzetu zapisano na opracowanie projektu i dokumentacji utworzenia Centrum Spotkań - Kieleckiego Nowego Teatru 85 tys. zł.

Awatar użytkownika
Charon
Posty: 205
Rejestracja: 6 listopada 2005, o 02:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Charon » 18 listopada 2009, o 18:13

Doszły do mnie głosy z okolic Magistratu, że Zumthor zaoferował wykonanie projektu za darmo. Te pieniadze w budżecie to pewnie na materiały przedprojektowe tj. mapy, badania i pewnie uzgodnienia. Generalnie na obsługę inwestycji ze strony miasta.

Myślę, że Zumthor wykona 'tylko' zaawansowaną koncepcję. Z tego dokumentację techniczną zrobi jakieś polskie biuro pod ścisłym nadzorem autora.

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 21 listopada 2009, o 20:44

Znaczy się info o Zumthorze nie jest kiełbasą wyborczą jak sugerowali co poniektórzy i to mnie bardzo cieszy 8)

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 28 grudnia 2009, o 17:38

Peter Zumthor - wybitny architekt stworzy koncepcję przebudowy Archiwum Państwowego w Kielcach

Jeden z najwybitniejszych architektów obecnych czasów szwajcar Peter Zumthor stworzy koncepcję przebudowy budynku, w który obecnie znajduje się Archiwum Państwowe w Kielcach. Za projekt przebudowy dawnej żydowskiej synagogi miasto zapłaci - 20 tysięcy euro.

Jak mówi prezydent Kielc Wojciech Lubawski to zaledwie ułamek sumy, jaką Peter Zumthor mógłby policzyć za sygnowanie projektu swoim nazwiskiem.

Jak dodaje Wojciech Lubawski ideą przebudową jest połączenie czytelni z teatrem.

W budynku po dawnej Synagodze ma powstać Biblioteka Główna i teatr prowadzony przez Grzegorza Artmana.

Peter Zumthor zazwyczaj nie opuszcza swojej wioski w Szwajcarii jednak dla Kielc zrobi wyjątek i przyjedzie w kwietniu przyszłego roku. Po tej wizycie będą znane terminy dalszych prac związanych z przebudową budynku znajdującego się pomiędzy dwoma pasami ruchu w Alei IX wieków Kielc.

Zrodlo: Radio Kielce

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 28 grudnia 2009, o 18:51

Ciekawe jak wydadzą te piniondze zgodnie z prawem zamówień publicznych skoro próg do którego nie stosuje się ustawy to 14 tys ojro :P
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
MeehoweCK
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3317
Rejestracja: 25 września 2005, o 17:41
Lokalizacja: Warszawa / Kielce
Kontakt:

Post autor: MeehoweCK » 28 grudnia 2009, o 20:36

jakoś ta kwota wydaje mi się dziwnie niska... a ustawę chyba da się ominąć: zorganizować konkurs na projekt, w którym nagrodą będzie 20 tysięcy euro :P
Ambicja to coś co prowadzi ludzkość do postępu, a ludzi do depresji

Awatar użytkownika
Jezpir
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1130
Rejestracja: 7 sierpnia 2007, o 14:24
Lokalizacja: Kielce, KSM Nord

Post autor: Jezpir » 28 grudnia 2009, o 20:37

Jest wiele sposobów. Zależy od tego jak będzie sformułowana umowa i można skorzystać z art. 4 pkt. 3 lit.e)
usługi w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych, które nie są w całości opłacane przez zamawiającego i których rezultaty nie stanowią wyłącznie jego własności
. Przecież nie muszą zawierać umowy na projekt czy koncepcję projektową. Może to być studium rozwojowe, o wartości wyższej niż 20tys.€ z zastrzeżeniem pozostawienia praw autorskich i praw wykorzystania efektu "badań" dla autora. Może nieco naciągane, ale... Zawsze pozostaje jeszcze "konkurs".
Jeżpir

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 28 grudnia 2009, o 23:01

Konkurs w którym znany jest wygrywający? Sweet 8) Ja po prostu jestem ciekawy inwencji w uzasadnieniu tego :)
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

ODPOWIEDZ