Architektura jaką lubicie

Wszystko, co nie związane jest z tematyką forum.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
T0MIKE
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1375
Rejestracja: 25 marca 2007, o 19:35
Lokalizacja: ni stąd ni z owąd
Kontakt:

Post autor: T0MIKE » 24 czerwca 2009, o 23:40

Chyba nigdy nie będę pracował z JEMS-ami, ani Kuryłowiczem. Lubię mieć poczucie, że panuję nad tematem i nie zostanę zaskoczony czymś, co za cholerę nie mieści się w moich ramach estetycznych, ale przede wszystkim finansowych. To się nazywa cost cotrolling, inaczej powstaje pomnik, ale nie dewelopera, a architekta. Póki co, z gwiazd najlepiej pracowało mi się z Bogdanem Kulczyńskim. Bardzo komunikatywny gość i do rzeczy.

Awatar użytkownika
MadMike
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1127
Rejestracja: 2 kwietnia 2007, o 13:09
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

Post autor: MadMike » 25 czerwca 2009, o 00:34

Kulczyński to może nie jest jeszcze ten poziom co JEMS, przynajmniej w mojej opinii, ale mimo wszystko bardzo dobry architekt... Chętnie zobaczyłbym w Kielcach projekt jakiegoś biura z polskiej czołówki... Bo to miasto cierpi na chroniczny brak dobrej współczesnej architektury.

Awatar użytkownika
T0MIKE
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1375
Rejestracja: 25 marca 2007, o 19:35
Lokalizacja: ni stąd ni z owąd
Kontakt:

Post autor: T0MIKE » 25 czerwca 2009, o 01:00

Najpierw muszą być pouchwalane plany, inaczej nie będzie miało sensu zatrudnianie kogoś, kto nie ma wydeptanych ścieżek w tym mieście. Zgadzam się, że przydałoby się nieco świeżej krwi w Kielcach, żeby coś odmienić. Choć, z drugiej strony da się też uformować nową jakość z tubylcami. Taką mam nadzieję na Solnej, w poniedziałem zobaczę, w którym kierunu poszedł Detan po moich uwagach co do konieczności zmian w koncepcji.

Awatar użytkownika
MadMike
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1127
Rejestracja: 2 kwietnia 2007, o 13:09
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

Post autor: MadMike » 25 czerwca 2009, o 18:28

Jeszcze trochę znienawidzonego, zimnego i bezdusznego betonu architektonicznego ;)

Projekt pracowni wHY-Grand Rapids Art Museum (GRAM) w USA:
Obrazek

I coś z naszego podwórka... Sąd Okręgowy w Katowicach, w którym zastosowano matyce do betonowania w kształcie muru z cegieł:
Obrazek

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 25 czerwca 2009, o 18:32

Pieknie zimnego :wink:

Awatar użytkownika
MadMike
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1127
Rejestracja: 2 kwietnia 2007, o 13:09
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

Post autor: MadMike » 27 czerwca 2009, o 12:52

Dla odmiany trochę cegły. Jednocześnie dobry przykład relacji współczesnego obiektu z zabytkowym otoczeniem.

Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej Symfonia w Katowicach.

Obrazek

jasiek
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 508
Rejestracja: 21 maja 2006, o 23:10

Post autor: jasiek » 27 czerwca 2009, o 14:06

no i zobaczcie jak pieknie mozna polaczyc nowe ze starym. A u nas zachwycacie sie katarzyna, ehh...

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 27 czerwca 2009, o 19:53

Ten żelbet rewelacja coś z moich klimatów :D

Awatar użytkownika
T0MIKE
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1375
Rejestracja: 25 marca 2007, o 19:35
Lokalizacja: ni stąd ni z owąd
Kontakt:

Post autor: T0MIKE » 28 czerwca 2009, o 11:26

Sąd Okręgowy powyżej kojarzy mi się z sarkofagiem elektrowni jądrowej w Czernobylu, ale Centrum Edukacji Muzycznej już lepiej, choć szczerze powiedziawszy wnętrza są fajniejsze, niż fasada. Zbytnio ugrzeczniona, żeby wpasować się w klimat sąsiedniego budynku. (wyedytowany, bo wstyd :oops:)
Ostatnio zmieniony 28 czerwca 2009, o 18:13 przez T0MIKE, łącznie zmieniany 2 razy.

Onio
Posty: 186
Rejestracja: 14 kwietnia 2008, o 16:18
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Onio » 28 czerwca 2009, o 12:29

Nie podobają mi się z zewnatrz budynki wykończone jak pokazany wyżej Sąd czy nawet nasz stadion. Patrząc z bliska wyglada to jakby bylo nie wykończone, brakuje elewacji.

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 28 czerwca 2009, o 13:04

To właśnie jest elewacja, jak moze jej brakować :shock: :?: :?:

Onio
Posty: 186
Rejestracja: 14 kwietnia 2008, o 16:18
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Onio » 28 czerwca 2009, o 14:02

Nie znam się na pojęciach związanych z budownictwem, jednak - po prostu wyglada mi to na goły beton, który ma rożne odcienie szarości co widać na nie których zdjęciach. Gdyby był tylko jeden odcień - to by wyglądało estetyczniej. Przynajmniej takie jest moje odczucie, być może taki efekt końcowy był zamierzony.

Awatar użytkownika
MadMike
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1127
Rejestracja: 2 kwietnia 2007, o 13:09
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

Post autor: MadMike » 28 czerwca 2009, o 15:12

T0MIKE pisze:Sąd Okręgowy powyżej kojarzy mi się z sarkofagiem elektrowni jądrowej w Czernobylu, ale Centrum Edukacji Muzycznej już lepiej, choć szczerze powiedziawszy wnętrza są fajniejsze, niż fasada. Zbytnio ugrzeczniona, żeby wpasować się w klimat sąsiedniego kościoła.
Co do betonu architektonicznego, to jeszcze długo będzie budził skrajne emocje :wink:

Co do Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej, to ten neogotycki budynek obok to nie kościół, tylko gmach Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach... Gmach ten wraz z nowym Centrum, tworzą nierozerwalną całość. Projektantom z Konior Studio udało się wspaniale wkomponować nowy budynek w neogotycki kontekst... Między innymi dzięki temu, obiekt został nagrodzony najważniejszą architektoniczną nagrodą w Polsce, czyli został Budynkiem Roku SARP 2007. Do tego dostał też nominację do międzynarodowej nagrody Miesa van der Rohe.

Awatar użytkownika
T0MIKE
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1375
Rejestracja: 25 marca 2007, o 19:35
Lokalizacja: ni stąd ni z owąd
Kontakt:

Post autor: T0MIKE » 28 czerwca 2009, o 18:17

Konior ma wiele fajnych realizacji. Myśle, że to jeden z bardziej twórczych architektów, szkoda tylko, że większość projektów jest na Śląsku. Może coś zrobiłby u nas? Byłoby ciekawie... Kilka razy rozmawiałem z nim w Cannes, widać było, że ma moce wsparcie w Prezydencie Katowic Uszoku. Przygotowywał dla Miasta kilka koncepcji na zagospodarowanie nieruchomości w centrum Katowic, baaaardzo odważne.

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 30 czerwca 2009, o 22:30

Sąd w Katowicach jest średniawy, nie pasuje również do otoczenia.

ODPOWIEDZ