Chęciny

Informacje na temat znaczących inwestycji w województwie świętokrzyskim i nie tylko.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 18 grudnia 2008, o 17:16

Obrazek
Kultura
Chęciny i Tokarnia walczą o status Pomnika Historii

Pomniki Historii są najwyższą formą ochrony zabytków przewidzianą prawem polskim. W kraju jest ich nieco ponad 30, a w naszym regionie tylko jeden. Pomniki Historii, bo o nich mowa, dzięki swojemu statusowi zyskują prestiż oraz pierwszeństwo w ubieganiu się o ministerialne profity. Teraz przed szansą na znalezienie się w tym cennym gronie stoją Chęciny wraz z położonym w pobliżu Parkiem Etnograficznym w Tokarni.

Do tej pory na liście Pomników Historii znalazły się Krzemionki. Z pomysłem na ubieganie się skansenu o taki status wystąpił Janusz Karpiński, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej. Jednak, by szanse wzrosły, pod uwagę zostały wzięte także Chęciny. - Z Parku Etnograficznego w Tokarni rozpościera się przepiękny i jedyny taki widok na chęciński XIV-wieczny zamek - informuje Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. - Tereny położone między tymi obiektami także mają szansę na ochronę - dodaje. I tak powstała koncepcja Chęcińskiego Parku Krajobrazowego. Na razie nazwa ma charakter roboczy, ale odpowiednia dokumentacja została już sporządzona. - We wniosku, który został skierowany do Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie znalazły się Chęciny wraz z zamkiem i obiektami sakralnymi. Skansen stanowić ma coś w rodzaju „otuliny” tych obiektów. Taki wspólny projekt ma większe szanse na powodzenie – informuje Jacek Kowalczyk, i dodaje, że przedstawiciele komisji podczas wizyty w regionie zapoznali się już z pomysłem. Ale to dopiero początek długiej drogi do rejestracji. Następnie wniosek jest opiniowany przez Radę Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeżeli opinia jest pozytywna, minister może skierować wniosek do Prezydenta RP. Jeśli wniosek uzyska akceptację, głowa państwa, w drodze rozporządzenia, uznaje zabytek za Pomnik Historii. Procedura trwa minimum pół roku, ale korzyści płynące z otrzymania takiego statusu, zdaniem Jacka Kowalczyka są ogromne. - Uznanie za Pomnik Historii jest warunkiem koniecznym do starania się o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Ponadto miejsce takie ma pierwszeństwo w ubieganiu się o dotacje ministerialne – zauważa dyrektor. Jego zdaniem zawiłość procedur powoduje, że wielu gospodarzy cennych zabytków, nie decyduje się startować o ten tytuł. – Zwracano mi uwagę na to, że są inne cenniejsze miejsca w naszym regionie, jak np. Św. Krzyż, ale przecież wszystko leży w rękach zarządzających takimi miejscami. To oni muszą wyjść z taką inicjatywą. Liczą się chęci – twierdzi Jacek Kowalczyk. W jego opinii na odpowiedź w sprawie chęcińskiego parku trzeba będzie poczekać do czerwca przyszłego roku.

Pomniki Historii są to zabytki nieruchome, o szczególnej wartości dla kultury narodowej. Zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1962r. o ochronie dóbr kultury i o muzeach, uznanie za pomnik historii dokonywane jest zarządzeniem Prezydenta RP. Pomniki Historii zgłaszane są do Międzynarodowego Rejestru Dóbr Kulturalnych Objętych Ochroną Specjalną na podstawie konwencji o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego, podpisanej w Hadze w dniu 14 maja 1954 roku.

źródło: wrota świętokrzyskie
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 18 grudnia 2008, o 20:00

Obrazek
AKTUALNOŚCI
18 grudnia 2008 - 16:45
Gm. Chęciny > Będzie woda, będą nowe domy

W przyszłym roku ruszy budowa sieci wodociągowej na południowym zboczu góry Zelejowa w gminie Chęciny. Właściciele tamtejszych działek starali się o to od dwóch lat.

Wczoraj w Urzędzie Miasta i Gminy Chęciny doszło do spotkania osób, które zamierzają budować domy w osiedlu pod Zelejową. Do tej pory nie ma tam dróg, prądu, ani wody.

Na spotkanie przyszli zarówno zdenerwowani właściciele działek, jak i przedstawiciele inwestora, firmy Interlocum oraz urzędnicy odpowiadający za infrastrukturę. - Niestety, mimo zapewnień, że na plac budowy będzie można było wejść w ubiegłym roku, do dzisiaj nie jest to możliwe - żalili się właściciele ziemi. - Do tej pory nie doprowadzono wody, nie ma dróg oraz prądu.

- Po wyjaśnieniu wszystkich spraw udało nam się ustalić harmonogram postępowania, który powinien wszystkich zadowolić - mówi burmistrz Robert Jaworski.

Ustalono, że inwestor na przełomie lutego i marca będzie dysponował pozwoleniem na budowę, z czym miał poważne problemy (chodzi o podłączenie do wodociągu gminnego). Dzięki temu będzie można rozprowadzić wodę. Następnie rozprowadzona zostanie sieć energetyczna, a gmina przystąpi do wykonania drogi oraz budowy przepompowni. Na nią już zarezerwowano w przyszłorocznym budżecie 60 tysięcy złotych. W przyszłym roku powinny się rozpocząć budowy - mówi burmistrz.

W osiedlu domów jednorodzinnych na południowym zboczu góry Zelejowa znajduje się 200 działek budowlanych, jest też obszar przeznaczony na usługi, handel i na przykład przedszkole. Około 2/3 tego terenu jest w rękach jednej osoby, pozostała część należy do innego inwestora. Obu reprezentuje Zakład Obrotu Nieruchomości Interlocum w Kielcach.

Lid

źródło: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /763268105
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 17 stycznia 2009, o 14:46

Odnowią kryptę Fodygów w Chęcinach

Kraków ma swoją kryptę królów, mogą mieć i Chęciny. Zapalony historyk regionalista Dariusz Kalina proponuje odnowić zapomnianą kryptę rodu Fodygów i udostępnić zwiedzającym zachowane w dobrym stanie szczątki najsłynniejszych chęcinian.

- Gdy pierwszy raz zobaczyłem te trumny, stanąłem jak wryty - mówi Dariusz Kalina, historyk, pracownik Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Kielcach, miłośnik historii Chęcin. - Ubiory w doskonałym stanie, ciała musiały być zabalsamowane, bo świetnie się zachowały. Brakuje tylko jakichś drobiazgów. Największy problem to same trumny, które się dosłownie rozsypują - opowiada o swojej wizycie w krypcie kościoła parafialnego św. Bartłomieja w Chęcinach.

W krypcie znaleźli wieczny spoczynek najbardziej znany Kacper Fodyga (pisany też Fotyga), jego żona Zuzanna, brat Sebastian i dzieci. Trumien jest sześć. Tylko oni spośród chęcinian doczekali się takiej krypty, mają też w kościele kaplicę. Losy ich rodu pokazują wspaniałą historię Chęcin i Polski u szczytu swojego rozkwitu. W drugiej połowie XVI wieku przyjeżdżali tu artyści i rzemieślnicy, żeby się dorobić majątku, spełnić zawodowe i artystyczne ambicje. I odnosili sukcesy. Polska, w tym Chęciny, była dla nich ziemią obiecaną. Zyskiwali nie tylko pieniądze i uznanie, ale też pozycję społeczną, jak Kacper Fodyga, który został wójtem Chęcin, czy jego bratanek, który został miejskim rajcą.
Bracia Sebastian i Kacper Fodygowie przybyli do Polski z Mesocco, położonego obecnie w szwajcarskim kantonie Graubuendan. Obaj byli kamieniarzami i architektami, znaleźli zatrudnienie na dworze księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła "Sierotki" w Nieświeżu. Mieli co robić, bo Krzysztof rozpoczął pod koniec XVI wieku wielkie inwestycje w swoich dobrach. Wznosił budynki użyteczności publicznej, w Nieświeżu założył od podstaw nowoczesne miasto, budował w Szydłowcu, ówczesnej perle Małopolski. To właśnie przez Szydłowiec Fodygowie trafili do Chęcin, stolicy powiatu, miasta królewskiego, które przeżywało rozkwit dzięki złożom srebra, ołowiu i marmuru. Głównie były jednak ośrodkiem kamieniarskim. Rodzinny dom Kacpra znajdował się na chęcińskim rynku, Sebastiana przy ul. Niemieckiej (obecnie Małogoska) w kamienicy Boxińska lub Bowińska. Warsztat mieli przy obecnej ul. Radkowskiej.

Powodziło im się doskonale, bo nowe budowle rosły w Chęcinach i okolicy jak grzyby po deszczu. Przybyli do Polski z niczym, a kiedy w 1625 roku zmarł Kacper, zostawił w spadku zakład kamieniarski, dwie kamienice, dwa folwarki pod Chęcinami, łąki, dwa domy, dwór, a raczej pałacyk, biżuterię, złote monety, 16 krów...

Chęcinianie nie zapominają o dawnym dobroczyńcy. Kacper Fodyga ma tu swoją ulicę, a niedawno jego imię otrzymało chęcińskie gimnazjum.

Sebastian majątku nie roztrwonił. Jeden z domów podarował miejscowym tercjankom, dając początek działającemu do dzisiaj klasztorowi przy ul. Małogoskiej.

- Chciałbym, aby do renowacji krypty i trumien znaleźli się sponsorzy. Może ambasada Szwajcarii? Planuję się do nich zwrócić - mówi Kalina.

Plany regionalisty popiera proboszcz chęcińskiej parafii ks. Mirosław Kaczmarczyk, tylko martwi się o pieniądze. - Pewnie, że pięknie byłoby odnowić kryptę, zaszklić, zrobić reprezentacyjne wejście, ale i monitoring. Jednak parafia ma tyle innych potrzeb. Plany piękne, tylko bez sponsora nie da się ich zrealizować - mówi ks. Kaczmarczyk.

Zapewnia, że zrobił wszystko, aby zabezpieczyć cenną kryptę. - Kiedy tu przyszedłem, wszystko było w strasznym nieładzie. Uporządkowaliśmy kryptę, trumny - mówi.

Teraz wejście do krypty jest zabite deskami. Tylko naukowcy mają do niej dostęp.

Kalina zaprasza wszystkich zainteresowanych fascynującą historią rodu Fodygów we wtorek na kolejne spotkanie z cyklu "Wielcy ludzie Chęcin", tym razem poświęcone Sebastianowi Fodydze. Początek o godz. 11 w klasztorze Bernardynek przy ul. Małogoskiej w Chęcinach.


Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce

http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... inach.html

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 20 stycznia 2009, o 19:12

Tokarnia i Chęciny Pomnikiem Historii

Trwają starania, aby Park Etnograficzny w Tokarni i zamek w Chęcinach otrzymały tytuł Pomnika Historii. Mimo wczesnego stadium prac, wiceminister Kultury Tomasz Merta uważa, że wniosek ten ma szansę na pozytywną opinię.
W grudniu przedstawiciele Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków z Warszawy odwiedzili Chęciny i Tokarnię. Sprawdzali, czy te dwa miejsca spełniają żądane warunki. Okazało się, że co do tego nie było zastrzeżeń.

Dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Janusz Karpiński i burmistrz Chęcin Robert Jaworski powołali zespół przygotowujący niezbędną dokumentację. Zdaniem Janusza Karpińskiego tytuł Pomnika Historii nadałby temu miejscu szczególne znaczenie, a także ułatwiłby ubieganie się o Unijne dotacje na renowację, a także na promocję w kraju i za granicą. W regulaminach jest wyraźnie zaznaczone, że obiekty wpisane na listę Pomników Historii traktowane są priorytetowo.

Wspólne przygotowania doprowadziły do stworzenia wniosku, który będzie pierwszym krokiem formalnym w procedurze ubiegania się o tytuł Pomnika Historii. Dokument zostanie złożony w Ministerstwie Kultury pod koniec stycznia.

Procedura przyznania statusu Pomnika Historii jest skomplikowania i trwa minimum pół roku. Tytuł nadawany jest przez Prezydenta Rzeczpospolitej. Obecnie jest 35 takich miejsc w kraju, w tym zaledwie jedno z naszego regionu, to Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego.

http://www.radio.kielce.pl/page,,Tokarn ... 80825.html

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 22 stycznia 2009, o 14:30

Obrazek
AKTUALNOŚCI
22 stycznia 2009 - 6:30
Pow. Kielce > Miliony dla Chęcin, Morawicy i Nowin z unijnej kasy

5 milionów złotych ma do rozdysponowania Lokalna Grupa Działania Perły Czarnej Nidy, zrzeszająca trzy gminy: Chęciny, Morawicę i Sitkówkę-Nowiny.

Zgodnie z harmonogramem, dwa razy w roku Lokalna Grupa Działania Perły Czarnej Nidy będzie ogłaszać nabory wniosków, pierwszy pod koniec 2009 roku na działanie „Małe granty”. Ostatni nabór zostanie ogłoszony w 2013 roku, by beneficjenci mieli czas na realizację działań i ich rozliczenie.

Zanim jednak dojdzie do dzielenia funduszy, gminy musiały ustalić zasady współpracy, by każdy był zadowolony. Na niedawnym spotkaniu zainteresowanych stron podjęto wiele uchwał, zapewniających przejrzystość i jawność podejmowanych decyzji w przyznawaniu środków z Unii Europejskiej, przyjęto także Lokalną Strategię Rozwoju. Opracowali ją wspólnie samorządowcy, lokalne stowarzyszenia, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy.

Za najważniejsze uznano rozwój gospodarczy obszaru Lokalnej Grupy Działania poprzez wspieranie lokalnej przedsiębiorczości, pobudzanie aktywności zawodowej w działaniach przyciągających inwestorów zewnętrznych, rozwój turystyki oraz pobudzanie aktywności społecznej mieszkańców do działania na rzecz własnego regionu i poprawy jakości życia społeczności lokalnej. Na te cele będą wydawane pieniądze, które w dyspozycji będzie mieć Lokalna Grupa Działania.

Lid

źródło: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /716255452
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

eM
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1103
Rejestracja: 2 października 2005, o 19:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: eM » 1 lutego 2009, o 11:30

W Chęcinach powstanie nowoczesna hala

Chęciny będą miały halę widowiskowo-sportową, której może pozazdrościć miasteczku niejedna metropolia. Takiej inwestycji nie było od dziesięcioleci. Hala będzie kosztowała aż 12 mln zł.

Obrazek

Miastu udało się odkupić działkę od sióstr bernardynek. Z budowaniem w Chęcinach były problemy, bo nad architekturą średniowiecznego grodu czuwał konserwator zabytków. Żadna budowa nie mogła przesłonić zamkowego wzgórza, z którego słyną Chęciny. Tym razem hala znakomicie wkomponuje się w panoramę ruin.

Po dziesięcioleciach budowlanego zastoju Chęciny postanowiły, że hala ma być perełką wśród sportowych obiektów, a co najważniejsze powstanie z rodzimych materiałów. Hala będzie służyła nie tylko mieszkańcom, ale też turystom. Jednak najbardziej z projektu cieszą się szkoły. Projekt zostanie zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

piotrekp

:arrow: http://ww6.tvp.pl/1499,20090131872772.strona

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 1 lutego 2009, o 11:48

Ładnie się prezentuje.

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 1 lutego 2009, o 12:21

bardzo ładna wizualka
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 3 lutego 2009, o 18:38

Obrazek
Turystyka
Wiosną - renowacja muru klasztornego w Chęcinach

Kolejne prace renowacyjne w Chęcinach - tym razem będzie to mur wokół Zespołu Klasztornego ss. Bernardynek.

W Chęcinach odnowiono już kilka zabytków sakralnych takich jak Klasztor Ojców Franciszkanów, który został odrestaurowany po 200 latach i odzyskał dawną świetność oraz kościół św. Bartłomieja. Teraz kolej na Klasztor ss. Bernardynek.
Władze gminy Chęciny już w 2008 r. rozpoczęły starania zmierzające do odrestaurowania klasztoru. Ponieważ wpisany jest do rejestru zabytków potrzebna była między innymi zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków. W ubiegłym roku w chęcińskim klasztorze wymieniono okna, natomiast wiosną tego roku planowany jest drugi etap prac restauratorskich - odrestaurowanie muru klasztoru.

ObrazekObrazek
Już niedługo mur klasztorny nie będzie miał odpadającego tynku

- Mamy już zgodę konserwatora - mówi Mariusz Nowak, zastępca burmistrza Chęcin. - Prace rozpoczną się wiosną – dodaje Mariusz Nowak.
Tak jak w remoncie Klasztoru Ojców Franciszkanów, tak też przy remoncie muru partycypować będą Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych.

źródło: wrota świętokrzyskie
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 10 lutego 2009, o 11:41

Chęciny będą miały halę sportową z trybunami na 1400 osób

Dostały na nią blisko 5 milionów złotych z Unii Europejskiej. Plany budowy takiego obiektu w Chęcinach krążyły od kilku lat, ale dopiero w ubiegłym roku nabrały konkretnych kształtów.

Wtedy to gmina odkupiła od sióstr bernardynek działkę między kościołem Franciszkanów, a osiedlem domków jednorodzinnych. To potężna, bo czterohektarowa działka, na której ma powstać cały kompleks sportowy: oprócz wielofunkcyjnej hali, boiska oraz plac zabaw dla dzieci.

KAMIEŃ I SZKŁO

- Zależało nam, by umiejscowiona tam hala nie przesłaniała widoku na zamek, wtapiała się w krajobraz - podkreśla burmistrz Robert Jaworski. Te warunki spełnia zaproponowany przez firmę Locum z Kalisza budynek skomponowany z kamienia i szkła. W fasadzie odbijać się będą okoliczne wzgórza, a jasny kamień nawiązuje do chęcińskich tradycji kamieniarskich.

Hala pomieści boiska do koszykówki i siatkówki, na trybunach będzie mogło zasiąść 1400 osób. - Ponieważ ta hala ma także służyć za salę koncertową zaprojektowano w niej scenę, instalację oświetlającą i nagłośniającą - dodaje burmistrz. - Do tej pory koncerty mogły odbywać się tylko w kościele, a nam marzą się duże imprezy. W hali będą działać także siłownia, klub fitness, sala konferencyjna. Przed nią zlokalizowano parking na 300 samochodów osobowych i sześć autokarów. Obok powstaną boiska sportowe.

PIENIĄDZE JUŻ SĄ

Wielofunkcyjna hala widowiskowo-sportowa wraz z boiskami kosztować będzie 12 mln zł. Na tę inwestycję gmina otrzymała dotację unijną z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 4.800.000 zł. - Zwróciliśmy się także do marszałka, by poparł nas w Totalizatorze Sportowym, z którego mamy nadzieję uzyskać 1,5 miliona złotych - dodaje Jaworski. - Kolejne 3,5 miliona ma dać starostwo kieleckie, a resztę miasto i gmina Chęciny. Pieniądze więc są, a hala powinna być gotowa w 2010 roku.

:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /381910492

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 24 lutego 2009, o 21:00

Obrazek
Niemczówka - najstarszy kamienica w Chęcinach zostanie wyremontowana
Lidia CICHOCKA

Obrazek
Miasto otrzymało ponad 2 mln zł na generalny remont zabytkowej, bo z XVII wieku Niemczówki. Budynek zostanie odmieniony od dachu po piwnice.

Dostanie nowy dach, bo stary gont się sypie. Na pięterku powstaną pokoje gościnne, bo do Chęcin często przyjeżdżają zacni goście i nie ma gdzie ich położyć. Na parterze powstanie muzeum regionalne oraz biuro informacji turystycznej, bo potrzeba istnienia takiej placówki jest ogromna.

Konieczna jest wymiana ogrzewania, obecne - elektryczne się nie sprawdza i gmina zdecydowała się postawić na ogrzewanie olejowe. Dlatego musi wybudować kotłownię. Przy okazji remontu wygląd zmieni także dziedziniec wewnętrzny, który ma służyć turystom podobnie jak piękne piwnice, które dzisiaj są puste. Po zakończeniu remontu będzie w nich działać nastrojowa kawiarnia.

Koszt modernizacji Niemczówki to 2 600 tys. zł. Różnicę między dotacją a potrzebną sumą dołoży gmina i jak zapewnia burmistrz Chęcin Robert jaworski, są fundusze na ten cel.

źródło: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /133053420
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 15 marca 2009, o 13:51

Odzyska blask

Jedna z nielicznych renesansowych kamieniczek w regionie – chęcińska Niemczówka zostanie wyremontowana. W ratowaniu zabytku pomoże Unia Europejska.

Pierwsze murowane kamieniczki zaczęły się pojawiać w Chęcinach w XVI wieku. Wyparły drewnianą zabudowę i uczyniły z obronnego grodu nowoczesne miasto. Wybudowana w 1570 r. Niemczówka jest jedynym zachowanym zabytkiem z tego okresu. Miejsce to chętnie odwiedzają turyści. Chęciny się zmieniają, a kamienica, której właścicielami byli prawdopodobnie Niemcy wciąż przypomina czasy świetności miasta i zamożności mieszczan. Renesansowa kamienica przez wieki pełniła funkcję karczmy. Obecnie mieści się tu biblioteka i małe muzeum. Niestety od ponad pół wieku budynek nie był remontowany. Po remoncie powstanie tu centrum informacji turystycznej i historycznej. W Niemczówce będzie też sala multimedialna i galeria. Remont zostanie sfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Unia Europejska dołoży na renowację 2 mln zł. Prace ruszą wiosną 2009.

http://ww6.tvp.pl/1495,20090314891106.strona

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 16 marca 2009, o 20:30

Obrazek
Fundusze unijne/Kultura
Nowe oblicze Niemczówki w Chęcinach

Zagospodarowanie wewnętrznego dziedzińca, renowacja piwnic, pokoje gościnne na piętrze oraz wymiana ogrzewania - to tylko niektóre z prac, jakie zostaną wykonane podczas renowacji Niemczówki w Chęcinach.
Już wkrótce zabytkowa, renesansowa Niemczówka z 1570 roku zmieni całkowicie swoje oblicze. - Postanowiliśmy odtworzyć architektoniczne piękno budynku, do którego ma sentyment wielu mieszkańców gminy - mówi burmistrz gminy i miasta Chęciny Robert Jaworski. W Niemczówce znajdzie się biuro informacji turystycznej i muzeum regionalne. - Każdy przyjeżdżający do nas turysta będzie miał dostęp do informacji na temat atrakcji turystycznych Chęcin, natomiast w jednej z sal chcemy wyeksponować historię miasta i regionu. Będzie tu również można odbyć wycieczkę multimedialną po regionie - opowiada Robert Jaworski.
Niemczówka ma również olbrzymie piwnice, w których po remoncie znajdzie się miejsce na galerię obrazów czy też eksponatów nawiązujących do historii miasta. - Są równie piękne, jak „Piwnice pod Baranami” w Krakowie, a może nawet ładniejsze - dodaje Robert Jaworski. Planowane jest również zagospodarowanie wewnętrznego dziedzińca, który będzie służył między innymi do plenerów malarskich, wernisaży, jakie co roku odbywają się w okolicy.
U góry budynku znajdują się pomieszczenia, które zostaną wygospodarowane na pokoje gościnne, których brakuje w Chęcinach.
Cały remont renesansowej Niemczówki będzie kosztował 2 miliony 960 tysięcy złotych. Gmina otrzymała na renowację dotację 2 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.
Niemczówka to kamienica w stylu renesansowym, w zabudowie szeregowej, z obszerną sienią przejazdową. Należała do Walentego Wrześni i Anny z Niemczów. Została wybudowana w 1570 r. Dawniej była karczmą. Na parterze w dużej sali umieszczone jest trzyczęściowe okno z renesansowymi kolumienkami, a także belka stropowa, na której widnieje data 1634 r. i nazwisko ówczesnego burmistrza chęcińskiego Walentego Soboniewskiego. Pierwotnie budynek był parterowy, obecnie ma również półpiętro wbudowane w dach i przystosowane na mieszkania komunalne. W obiekcie znajdują się także sklepione kolebkowo piwnice.

źródło: wrota świętokrzyskie
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 3 kwietnia 2009, o 16:12

Chęciny: Centrum Dydaktyczno - Szkoleniowe Uniwersytetu Warszawskiego
Artykuł dodany: 2009-04-03 13:22:52, ostatnia aktualizacja: 2009-04-03 13:29:14

Uniwersytet Warszawski chce stworzyć W Chęcinach Centrum Dydaktyczno - Szkoleniowe. W ubiegłym prorektor uczelni- Marcin Pałys i dziekan wydziału geologii profesor Andrzej Kozłowski zaproponowali powołanie konsorcjum, które mogłoby zbudować ośrodek w okolicy góry Rzepka.
Piotr Ziółkowski z Uniwersytetu Warszawskiego przypomina, że kursy geologiczne są organizowane w okolicach Chęcin od 50 lat. Od 1991 roku uczelnia ma bazę w Bocheńcu- wykorzystuje ją do zakwaterowania studentów. Stan techniczny obiektu jest jednak bardzo zły, dlatego naukowcy szukają nowej lokalizacji. Ich zdaniem, Chęciny są do tego najlepszym miejscem.
Burmistrz Chęcin Robert Jaworski jest bardzo zadowolony z faktu, że licząca się uczelnia chce stworzyć ośrodek właśnie na tym terenie.
Piotr Ziółkowski- pełnomocnik ze strony Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że powiat kielecki, jest szczególnym miejscem dla geologów. Skały reprezentują prawie cały czas geologiczny. Najbliżej położone tereny o tak szerokim przekroju znajdują się we Francji.
Uczelnia ma dwa plany stworzenia centrum dydaktyczno- szkoleniowego: w wersji minimum i maksimum. Plan maksimum zakłada wybudowanie w pełni ekologicznego obiektu, z wykorzystaniem pompy ciepła i kolektorów słonecznych. Ośrodek miałby mieć budowę modułową, która pozwoliłaby zminimalizować koszty utrzymania, a także zapewnić elastyczne możliwości jego wykorzystywania. Docelowo miałyby powstać tam także laboratoria, w których naukowcy mogliby prowadzić badania.
Zakładane koszty budowy ośrodka dla planu minimum, to 10 milionów złotych, a dla planu maksimum- 20 milionów. Pieniądze miałyby pochodzić z funduszy unijnych i wkładu własnego Uniwersytetu Warszawskiego.

źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,Checin ... abc71.html
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 7 kwietnia 2009, o 18:33

Chęciny - Grunwald południa

Chęciny mają ambicje stać się Grunwaldem południa. Grzegorz Orawiec - kierownik referatu funduszy pomocowych i działu promocji w Urzędzie Miasta i Gminy, podkreśla, że będzie to możliwe dzięki flagowemu projektowi realizowanemu z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego. Za unijne pieniądze zostaną przeprowadzone kompleksowe prace, które sprawią, że zamek zmieni się nie do poznania.

Zostanie powiększony parking, ścieżki turystyczne będą wybrukowane, a niebezpieczne miejsca mają być zabezpieczone łańcuchami. Największe zmiany czekają ruiny zamku. Na dziedzińcu powstanie mini- amfiteatr z drewnianych bali, mają być udostępnione pomieszczenie dawnego skarbca i kaplicy, które obecnie są zamurowane. Są także plany udostępnienia wieży zachodniej pełniącej funkcję lokalnej galerii.

Rewitalizacji zostaną poddane także chęcińskie rynki: Górny i Dolny. Rynek Dolny będzie służyć jako parking, z którego turyści deptakiem dostaną się do Rynku Górnego. Tam będą mogli wypocząć przy fontannie.

Burmistrz Chęcin - Robert Jaworski twierdzi, że wszystkie te działania mają doprowadzić do zwiększenia liczby turystów odwiedzających miasto. Równocześnie są więc prowadzone działania zmierzające do powiększania bazy turystycznej. W zeszłym roku został otwarty pierwszy hotel, funkcjonuje schronisko, planowane są stylowe domki campingowe, a także rozszerza się baza agroturystyczna.

O ile turystyka może okazać się silną stroną Chęcin, o tyle wciąż brakuje w tym miejscu poważnego przedsięwzięcia kulturalnego, które mogłoby stać się wizytówką miasta. Najwcześniejsza planowana impreza o ponadregionalnym charakterze odbędzie się dopiero pod koniec czerwca 2010 roku. Władze Chęcin nie chcą na razie zdradzać o co chodzi,. Wiadomo, że będą ubiegać się o unijne wsparcie na organizację imprezy.

:arrow: http://www.radio.kielce.pl/page,,Checin ... 8696e.html

ODPOWIEDZ