Świętokrzyskie Centrum Onkologii - ul. Artwińskiego

Wszystko na temat nowych inwestycji w Kielcach.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Świętokrzyskie Centrum Onkologii - ul. Artwińskiego

Post autor: Autor » 20 grudnia 2005, o 18:45

Obrazek
W Kielcach będzie Pozytronowy Tomograf Emisyjny

Obrazek Anna Roży 19-12-2005

Kielce jako jedno z czterech polskich miast będzie miało Pozytronowy Tomograf Emisyjny. Inwestycja, która kosztować będzie 27 mln zł, ruszy już w styczniu.

PET stanie na terenach Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przy ul. Artwińskiego. Zdecydowaną większość pieniędzy - 22 mln zł ŚCO otrzyma z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Pięć milionów dołoży Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. - Gdy dowiedzieliśmy się, że potrzebne są pieniądze szybko porozumieliśmy się z radnymi kilku komisji i postanowiliśmy przekazać na ten cel pięć milionów złotych. Jeśli nie przegłosujemy tej poprawki na grudniowej sesji, na pewno przekażemy pieniądze z nadwyżki budżetowej - zapewniał wczoraj Marek Gos, członek zarządu województwa.

- To dla nas historyczny moment. Czekamy na pisemne potwierdzenie, że otrzymamy pieniądze. Już w styczniu chcielibyśmy ogłosić przetarg na prace budowlane - informuje Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO. Dzięki temu pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z urządzenia w 2007 roku.

Zdaniem posła PiS Przemysława Gosiewskiego centrum zasłużyło na PET. - Ma dobrze przygotowaną kadrę i gotową dokumentację budowy. Mam nadzieję, że za 14 miesięcy będziemy brali udział w uroczystości otwarcia nowej pracowni - mówił Gosiewski.

PET to precyzyjna metoda "prześwietlania" ludzkiego ciała pozwalająca m.in. na wykrywanie nowotworów we wczesnym stadium. Jest dokładniejsza od zwykłej tomografii, ale i droższa. Na liście ośrodków, do których PET miał trafić, znalazło się Świętokrzyskie Centrum Onkologii, ale pieniądze centrum miało otrzymać dopiero w 2008 roku. Wówczas w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia interweniował poseł Gosiewski. - Dzięki niemu PET będziemy mieli wcześniej - dziękował Stanisław Góźdź.
Ostatnio zmieniony 18 września 2006, o 23:39 przez Autor, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 20 grudnia 2005, o 21:53

Na placu obok Centrum Onkologii wybudowany zostanie nowy ośrodek, w którym zamontowany zostanie specjalny skaner. Inwestycja będzie kosztować 27-em milionów złotych.

tom

Post autor: tom » 24 grudnia 2005, o 11:44

I bardzo dobrze. Ważne żeby ten ośrodek medyczny sie rozwijał. Nie wiem jak to ma wyglądać, ale zapewne to jakiś nieweilki budynek. Nie wazna wielkosć, ważna jakość :lol:

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 24 grudnia 2005, o 15:14

Ja wiem czy taki niewielki...pewnie I pietrowy w ksztalcie kwadratu, wazne ze SCO caly czas sie rozwija.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 28 kwietnia 2006, o 00:50

Obrazek
Regionalny Komitet Sterujący przyznał pieniądze na zdrowie

Obrazek Anna Roży, 28-04-2006

Rozdzielono 17 mln zł na inwestycje związane z ochroną zdrowia. Remontu doczeka się wreszcie m.in. oddział ratunkowy szpitala w Jędrzejowie.

Najwięcej, bo 7 mln zł otrzyma Szpital Powiatowy w Starachowicach. Nieco mniej - 6,2 mln zł - trafi do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Dzięki środkom z Unii Europejskiej uda się dokończyć budowę bloku operacyjnego dla oddziałów zabiegowych w centrum.

[...]

eM
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1103
Rejestracja: 2 października 2005, o 19:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: eM » 28 kwietnia 2006, o 06:42

Ja bym sobie kazal to poczytać to tym wszelkim mądralom, złwaszcza z zaprzyjaźnionego miasta powiatowego nad Mleczną, którzy twierdzą że wysysamy prowincję :)

Awatar użytkownika
tom
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2504
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 10:15
Lokalizacja: Kielce, Lublin
Kontakt:

Post autor: tom » 28 kwietnia 2006, o 07:04

Jak w tej chwili wygląda sytuacja ŚCO - co jest obecnie budowane i jakie są plany na przyszłość?
Komisja Rewizyjna czuwa!

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 28 kwietnia 2006, o 09:40

Wygląda na to, ze powstaną 2 nowe obiekty, jeden specjalnie dla badan PET,a drugi ten z funduszy UE. Teraz mamy jedno z najlepszych w Polsce centrów onkologii, rozwijamy sie, przyszlosc widze w jasnych barwach :) tylko trzeba specjalistow jak najwiecej zatrudniac, zeby wprowadzac nowe technologie.

maju
Posty: 205
Rejestracja: 10 stycznia 2006, o 18:08
Lokalizacja: Kielce-KSM,Warszawa-StaraPraga
Kontakt:

PET- drogi,nowoczesny, cena jednego badania ok 5000zł

Post autor: maju » 29 kwietnia 2006, o 02:28

Specjalistów na szczęście w Polsce jeszcze mamy, mnie ezastanawia sens inwestowania w tak drogie procedury diagnostyczne,zamiast tego jednego PEta mozna bylo kupic 5 Tomografów Komputerowych , bardzo potrzebnych w sytuacjach nagłych,zwłaszcza urazach glowy, główne zastosowanie PEta to wczesne rozpoznanie nowotworu ewent. co przy tej cenie pojedynczego badania pewnie będzie najczęstsze znalezienie przerzutów w jak najwcześniejszym stadium, to może uratować życie pacjenta, owszem, lecz pytanie ile tych życ mógłby uratować TK w takim np. Staszowie w przypadku wypadku drogowego...no ale to luźne uwagi, wiadomo wszak ,że decyzja o PETcie była wibitnie polityczna

Awatar użytkownika
Matt
Posty: 112
Rejestracja: 2 października 2005, o 11:28
Lokalizacja: Bilcza/Kielce
Kontakt:

Post autor: Matt » 29 kwietnia 2006, o 09:16

ja tylko dodam że to mi się podoba, a do tego Świętokrzyskie Centrum Onkologi jest jednym z najlepszych w kraju oprocz Łodzi ...

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Re: PET- drogi,nowoczesny, cena jednego badania ok 5000zł

Post autor: Autor » 30 kwietnia 2006, o 18:17

maju pisze:wiadomo wszak ,że decyzja o PETcie była wibitnie polityczna
Ministerstwo zdrowia juz dawno planowalo, ze takie obiekty powstana, nie bylo wiadomo tylko gdzie. Kilka lat temu nasza onkologia dopiero raczkowała, natomiast teraz smialo moze przyjac taka inwestycje, tym bardziej,ze PETów w Polsce bedzie tylko 3 czy 4, wiec lepiej niech powstanie w świętokrzyskim niz w innym wojewodztwie, bo teraz pacjenci przyjezdzac beda do nas na leczenie.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 10 maja 2006, o 09:06

http://www.slowo.com.pl/kielce/?id=6431

Słowo, 10.05.2006

W Krakowie mówią o nas prowincja...

KIELCE. Kraków nazywa Kielce prowincją i twierdzi, że nowoczesna aparatura do diagnozowania raka powinna trafić pod Wawel a nie do nas. Chodzi o tzw. PET, czyli super dokładny tomograf pozytonowy.

W tej chwili w Polsce jest tylko jeden PET - ma go Bydgoszcz. Aparatura jest niezmiernie droga (60 mln zł), więc trudno oczekiwać, by znalazła się ona w każdym ośrodku onkologicznym. O tym, gdzie trafi tomograf decydowały argumenty merytoryczne. Tak się złożyło, że to właśnie w Kielcach istnieje jeden z najlepszych szpitali onkologicznych dysponujący najnowocześniejszym sprzętem już nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Mało tego, już od lat, to właśnie na kielecką onkologię przyjeżdżają młodzi lekarze, by się uczyć. Nasi specjaliści bez przerwy odbywają staże i praktyki w najbardziej renomowanych ośrodkach. Kilka lat temu kielecka kadra została specjalnie przeszkolona w Japonii u profesora Fuimori Soga. Tak więc - w kwestii leczenia onkologicznego - mamy warunki i wiedzę, jakich naprawdę można nam pozazdrościć. I tak się chyba stało w przypadku Krakowa, który nawet tak podstawowy dział onkologii, jakim jest radioterapia miał później niż Kielce.

W artykule wydrukowanym na łamach jednej z krakowskich gazet autor - powołując się na bliżej nieokreślonych ekspertów z Ministerstwa Zdrowia - twierdzi, że to właśnie Kraków miał najlepsze warunki, by otrzymać PET. Więcej - zarzuca, że decyzja zapadła dzięki układom politycznym, a konkretnie ingerencji świętokrzyskiego posła Prawa i Sprawiedliwości Przemysława Gosiewskiego.

- Myślę, że możemy być ponad takimi insynuacjami i tylko dziwię się, że autor artykułu nie powołuje się na dobro chorego. W tym przypadku górę biorą chyba jakieś lokalne ambicje czy może kompleksy - mówi dr Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. - Mamy swoją markę w Polsce, w Europie, ciężko na nią pracowaliśmy i nie mamy powodów do kompleksów. Zajmujemy się leczeniem i merytoryką, a nie działalnością polityczną. A że poseł Gosiewski był jednym z wielu osób - oprócz szerokiej komisji - który uznał, że właśnie w Kielcach jest najlepsze miejsce dla PET? W końcu widział nie jeden szpital i wie, gdzie warto inwestować.

Oburzona tekstem jest także posłanka Halina Olendzka. - Jestem lekarką i doskonale wiem, że akurat ta placówka na taką aparaturę zasługuje, że to tu są najlepsze warunki do jej wykorzystania - powiedziała "Słowu" Halina Olendzka. - I zapewniam, że PET nie będzie służył wyłącznie mieszkańcom naszego regionu. Tak jak teraz nasze centrum nie jest wyłącznie dla mieszkańców świętokrzyskiego - leczą się tu pacjenci z całej Polski, także z Krakowa.

Autor artykułu: Beata Alukiewicz

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 5 czerwca 2006, o 23:18

Obrazek
Minister zdrowia: PET powinien być w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Obrazek Anna Roży, 06-06-2006

Kielce coraz bliżej otrzymania pozytronowego emisyjnego tomografu (PET). Przynajmniej tak wynika z wczorajszej wypowiedzi ministra zdrowia Zbigniewa Religi.

ŚCO walczy o PET od kilkunastu miesięcy. W Narodowym Programie Walki z Rakiem na jego budowę zapisano 29 mln zł, kolejne 5 mln przeznaczy na to samorząd województwa. Problem jednak w tym, że to Ministerstwo Zdrowia wskazuje, w których ośrodkach mają być budowane te urządzenia. - Oceniająca technologie medyczne agencja stwierdziła, że ten sprzęt jest potrzebny. Według mnie w kraju powinno być cztery - pięć takich aparatów, w tym jeden w Kielcach. Muszę przyznać, iż dotychczas myślałem, że poseł Przemysław Gosiewski przekonuje mnie do PET-u w Kielcach, bo jest posłem z województwa świetokrzyskiego. Dziś jestem pewien, że PET powinien się tutaj znaleźć - powiedział minister, który wczoraj w ŚCO spotkał się z dyrektorami świętokrzyskich szpitali. Zdaniem posła Gosiewskiego, urządzenie może rozpocząć działanie za kilkanaście miesięcy. - Cieszą słowa ministra - stwierdził Stanisław Góźdź, dyrektor centrum. PET to precyzyjna metoda prześwietlania ludzkiego ciała pozwalająca m.in. na wykrywanie nowotworów we wczesnym stadium. Jest dokładniejsza od zwykłej tomografii, ale i droższa.

Religa nie mógł się nachwalić wczoraj ŚCO. - Jestem pod wrażeniem. Tym ośrodkiem możemy się chwalić na świecie - nie krył zachwytów Zbigniew Religa. Porównał go do centrum kardiologicznego w Zabrzu, którym kierował 20 lat temu. - Wtedy też były głosy z Warszawy, że co można w Zabrzu zrobić. Okazało się jednak, że sporo - mówił Religa.
-------------------------------------------------------------------------------------

Minister Religa popiera PET
5-06-2006, 15:34:42

Minister zdrowia Zbigniew Religa, który odwiedził Świętokrzyskie Centrum Onkologii - bardzo pozytywnie wypowiedział się o jego wyposażeniu i przygotowaniu do świadczenia usług medycznych. Minister dodał, że będąc pod wrażeniem tego co zobaczył, będzie popierał starania, aby w tej placówce znalazł się pozytronowy tomograf emisyjny do wczesnego wykrywania raka. Teraz uruchomiona zostanie procedura przetargowa związana z zakupem tych urządzeń dla Polski. Jednocześnie w najbliższym czasie muszą zostać w Kielcach wybudowane specjalne budynki, w których będzie się znajdował PET i inne urządzenia z nim współpracujące.
Urządzenie ma kosztować 60 mln złotych.
Minister Religa odnosząc się do środków przeznaczanych na opiekę medyczną, zapowiedział zmiany algorytmu podziału pieniędzy na świadczenia medyczne. Dotychczasowy powoduje że województwo świętokrzyskie otrzymuje mniej niż inne województwa.

Źródło: Radio Kielce
-------------------------------------------------------------------------------------

''Centrum zasługuje na tomograf''

To bardzo nowoczesne urządzenie służące m.in. do wczesnego diagnozowania nowotworów. Obecnie są tylko dwa takie aparaty w Polsce; docelowo może ich być pięć.
Przeciwko zlokalizowaniu tomografu w Kielcach protestowały inne większe ośrodki w kraju. „Po obejrzeniu centrum onkologicznego w Kielcach nabrałem przekonania, że zasługuje ono na Pozytonowy Tomograf Emisyjny” – powiedział minister Religa po wizycie w tym ośrodku.
„Nie ukrywam, że podchodziłem troszkę do tego zagadnienia jak do jeża; rozmawiałem z wieloma osobami w Warszawie, one mówiły ale dlaczego w Kielcach, są inne ważniejsze ośrodki... Dobrze, że tutaj przyjechałem i zobaczyłem to co zobaczyłem, na własne oczy; to mnie trochę cofnęło o 20 lat, bo ja zaczynałem w Zabrzu, kiedy Warszawa mówiła, przecież oni w tym Zabrzu nic nie zrobią, tam nie należy dawać żadnych środków...” – mówił Zbigniew Religa.
Jak poinformował poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Gosiewski, jest szansa, że pierwsza część urządzenia służąca do diagnostyki, zacznie pracować w Kielcach za kilkanaście miesięcy.

Źródło: Radio Plus

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Pieniądze dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

Post autor: Autor » 8 czerwca 2006, o 19:58

Obrazek
WPieniądze dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

Obrazek Anna Roży 08-06-2006

Pięć i pół miliona złotych otrzyma w latach 2006-2007 Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na sprzęt radiologiczny. - To dla nas bardzo dobra informacja - cieszy się Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

ŚCO otrzymało je jako jedna z 24 placówek w Polsce, jedyna z naszego województwa, w ramach "Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych".

- Ta informacja cieszy. Za te pieniądze będziemy mogli kupić sprzęt, który zapewni bezpieczeństwo naszym pacjentom - podkreśla Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

Nowy sprzęt ma służyć do nowoczesnego planowania leczenia, radioterapii oraz leczenia chorych za pomocą promieniowania jonizującego.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 19 czerwca 2006, o 23:40

Czytał ktoś z Was artykuł na temat dyrektora ŚCO i tego, co udalo mu sie zrobic przez czasookres jego urzedowania? Był w ubieglym tygodniu w Dużym Formacie. Wydzwięk bardzo pozytywny, choc styl pisania troche mi sie nie podobał, bo kilka razy bylo, ze jak to mozliwe, ze na pipidowce takie centrum powstało...

ODPOWIEDZ