GeoPark Kielce - Centrum Geoedukacji [Wietrznia]

Wszystko na temat nowych inwestycji w Kielcach.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 29 października 2008, o 19:23

Obrazek
KIELCE
29 października 2008 - 0:01
Zbudują Centrum Geoedukacji na Wietrzni (zdjęcia)
Wielki budynek za dwadzieścia milionów złotych powstanie na terenie kieleckiej Wietrzni.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Tak ma wyglądać Centrum Geoedukacji na terenie Wietrzni w Kielcach. (A. Piekarski)

Pawilon wkomponowany w stok Wietrzni, przykryty zielonym dachem, ze ścieżkami dydaktycznymi, z których można podziwiać rezerwat z góry - tak ma wyglądać Centrum Geoedukacji. Powstanie ono na Wietrzni.

Wczoraj rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt Centrum Geoedukacji. Wpłynęło aż 12 prac z całej Polski. - Można je podzielić na trzy grupy. Autorzy umieścili budynek pod ziemią, nad nią, niczym wiszący głaz, albo posadowili normalnie w gruncie. Część prac była bardzo ciekawa, ale trudna do zrealizowania z powodu bardzo wysokich kosztów - przyznał przewodniczący komisji konkursowej Piotr Gajewski.

Jednak oryginalne rozwiązania, te z budynkiem wiszącym lub wspartym na palach, zostały docenione, ich autorzy otrzymali wyróżnienia.

ANI POD ZIEMIĄ, ANI NAD ZIEMIĄ

Pierwszą nagrodę przyznano pracy z bardziej typowymi rozwiązaniami technicznymi, ale też ciekawymi, autorstwa Piotra Hardeckiego z zespołem z Warszawy. Budynek został wkomponowany w stok Wietrzni, ale jego większa część znajdzie się na płaskim terenie. - Wygląda jak element rezerwatu, a nie bariera między nim a otoczeniem - wychwalał przewodniczący komisji. - Jego zaletą jest także funkcjonalność. Świetnie skomponowano trasę poruszania po gmachu i zwiedzania sal. Na pewno widz nie zgubi się i nie będzie zmuszony dwa razy przechodzić obok tych samych obiektów, nudząc się przy tym. Wyznaczono drogę dla inwalidów, a także "trasę na skróty”.

Architekci przykryli budynek zielonym dachem, złamanym na kilku poziomach. Zwiedzający będą mogli wejść na niego i podziwiać formy geologiczne z góry.

LEKCJE NA DACHU

- Spieraliśmy się między sobą, czy to będzie bezpieczne i jak wiele trzeba zabezpieczeń. Nie chcemy, aby zwiedzający czuli się między barierkami jak w klatce. Moim zdaniem, świetlikami i różnymi poziomami dachu można wyznaczyć miejsca dostępne i niedostępne - przyznał autor projektu Piotr Hardecki.
Dach może być wykorzystywany także jako amfiteatr czy sala na powietrzu do prowadzenia lekcji geologii w ciepłe dni.

Budynek ma służyć przede wszystkim edukacji geologicznej dzieci i młodzieży. Powstaną w nim sale do prowadzenia lekcji i muzeum darów ziemi.
Centrum Geoedukacji powstanie na terenie Wietrzni od strony ulicy Daleszyckiej (za ośrodkiem rzeźbiarskim Wietrznia w stronę granic miasta). Będzie wkomponowane w system ścieżek dydaktycznych, które zaprojektowano w rezerwacie.
Inwestycja ma kosztować około 20 milionów złotych.

- Budowa może ruszyć już w przyszłym roku, a pieniądze na nią otrzymamy z unijnego funduszu. Centrum Geoedukacji będzie częścią szlaku geologiczno-archeologicznego, w skład którego wejdą także Krzemionki Opatowskie i Chęciny - mówi dyrektor Geoparku Elżbieta Czajkowska.

Agata Kowalczyk

źródło: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /885185118
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 29 października 2008, o 19:54

sueno pisze:7 minuta, 30 sekunda wiadomości kieleckich z wczoraj: http://ww6.tvp.pl/6745,20081028817906.strona

Możemy się z nich dowiedzieć, że inwestycja ma powstać na Kadzielni a nie na Wietrzni... Nawet została pokazana Kadzielnia... Jak ja kocham "Żetelność" kieleckich mediów...
\

Kompromitacja
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
gaki majster
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 558
Rejestracja: 12 września 2007, o 20:36
Lokalizacja: teraz:Zamość/Kielce
Kontakt:

Post autor: gaki majster » 29 października 2008, o 23:53

Nie no ten projekt to Europa :shock:
Kielce Kielce Kielce to jest to...

Cyniczny Optymista
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 838
Rejestracja: 28 lipca 2008, o 11:16
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Cyniczny Optymista » 25 listopada 2008, o 13:36

Rozmarzylem sie troche, ale myslac o Geowietrzni skojarzylo mi sie ono ze Science Museum i Natural History Museum w Londynie.
Pamietam, ze tam nawet ja, umysl na pewno nie scisly, tuman rzeklbym matematyczny ;) bylem pod ogromnym wrazeniem i z zalem myslalem o swoim losie humanistycznym ;)

Przeciez - jak ktos tu trafnie zauwazyl, Kielce maja olbrzymi potencjal geologiczny.
Gdyby tak powstalo tu naprawde porzadne centrum edukacyjne nauk o ziemi - moglibysmy sie pokusic o zostanie najlepszym, najwiekszym tego typu osrodkiem w Polsce.
Takie nowoczesne, zyjace muzeum, podzielone np. na strefy klimatyczne czy kontynenty - mogloby stanowic niezwykla atrakcje dla tysiecy wycieczek dzieciakow z calego kraju.

Pzdr
Cynizm Optymizm i Ironia
Te trzy: z nich zas najwazniejszy jest dystans do samego siebie :)

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 2 grudnia 2008, o 19:21

Obrazek
Turystyka/Inwestycje
Modernizacja Krzemionek nie jest zagrożona

Nie ma zagrożenia dla projektu rozbudowy Krzemionek - informuje ostrowieckie starostwo. Wprowadzono jednak zmiany w dokumentacji budowlanej, dzięki czemu zmniejszą się koszty inwestycji. Obecnie trwają prace nad koncepcją architektoniczną.

Modernizacja rezerwatu jest częścią projektu budowy Świętokrzyskiego Szlaku Archeo – Geologicznego. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zdecydowało o unijnym wsparciu przedsięwzięcia. Jednak w wyniku decyzji resortu o dofinansowaniu inwestycji tylko w 60, a nie jak się spodziewano, 85 procentach, pojawiły się problemy z zabezpieczeniem środków na tzw. udział własny. Problem z pieniędzmi miał powiat ostrowiecki, partner projektu, odpowiadający za część dotyczącą zmian w rezerwacie Krzemionki. Znalazł się jednak sposób na rozwiązanie problemu. – Zdecydowaliśmy się na zmniejszenie kubatury projektowanych budynków, jakie mają powstać w wyniku modernizacji. Ograniczona zostanie min. powierzchnia sali ekspozycyjnej. Tym samym zmniejszą się koszty – informuje Piotr Mrugała, dyrektor Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Ostrowcu Świętokrzyskim i dodaje, że wprowadzone zmiany nie wpłyną na zakres rzeczowy planowanej inwestycji. - Nie zmieni się charakter zaprojektowanego zespołu wystawienniczo – konferencyjnego. Zmiany te nie wpłyną także na ruch turystyczny – zapewnia dyrektor Mrugała.
Także ostrowieckie starostwo, organ prowadzący muzeum, zapewnia, że pieniądze na inwestycje będą. Jak informuje rzecznik prasowy powiatu, nadal trwają prace nad koncepcją architektoniczną zmian w rezerwacie. Do końca maja przyszłego roku powstać ma cała niezbędna dokumentacja budowlana. W planach jest też złożenie wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o pokrycie kosztów opracowania dokumentacji.

źródło: wrota świętokrzyskie
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 8 grudnia 2008, o 17:31

Miasto chce przejąć Wietrznię

Władze Kielc chcą uregulować sprawę własności rezerwatu Wietrznia. Prezydent Wojciech Lubawski przypomina, że część wyrobiska to mienie pożydowskie. W poniedziałek do Kielc miał przyjechać adwokat rodziny spadkobierców, ale ostatecznie przełożył wizytę o kilka tygodni. Do pierwszego spotkania między adwokatem, a prezydentem doszło w Stanach Zjednoczonych.
Wojciech Lubawski informuje, że miasto będzie chciało odkupić grunt, ale ma też żądania wobec spadkobierców. Chodzi m.in. o to, że przez wiele lat o ten teren dbały służby miejskie. Właściciele nigdy też nie płacili podatku od nieruchomości.
Pracownicy Geoparku od kilku lat próbowali porozumieć się z rodziną spadkobierców i uregulować tę sprawę, ale rozmowy z polskim adwokatem, który reprezentował rodzinę nie przyniosły skutku. Rezerwatem Wietrznia administruje kielecki Geopark, który zamierza w ciągu najbliższych lat zupełnie zmienić jego oblicze. W planach jest budowa centrum Geoedukacji, ścieżek spacerowych oraz punktów widokowych. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z dotacji unijnych.

http://www.radio.kielce.pl/page,,Miasto ... 14b5b.html

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 11 stycznia 2009, o 23:00

Obrazek
Szlak będzie, choć w okrojonym kształcie
Monika Rosmanowska
2009-01-11, ostatnia aktualizacja 2009-01-11 19:55

Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny, zakładający rewitalizację Wietrzni, Krzemionek Opatowskich i gminy Chęciny, będzie realizowany. Ale wykonawcy projektu niemal o połowę zmniejszyli koszt inwestycji.
Początkowo koszt budowy szlaku szacowano na 59 mln zł, a znaczna część pieniędzy - 85 proc. - miała pochodzić z unijnej kasy. Dofinansowanie zostało jednak zmniejszone do 60 proc. i w konsekwencji zabrakło pieniędzy na realizację inwestycji. Dlatego każdy z czterech partnerów (samorządy Chęcin, Ostrowca, Kielc, Regionalna Organizacji Turystycznej ) ograniczył swoją część projektu, co pozwoliło obniżyć koszt budowy szlaku do 32 mln zł.

Mniejszy będzie budynek wystawienniczo-konferencyjny na terenie prehistorycznych kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich. - Jesteśmy na etapie opracowania nowej koncepcji zagospodarowania terenu. Zmniejszenie kubatury budynku nie ograniczy jego funkcjonalności i nie będzie miało wpływu na realizację zadań, jakie postawiliśmy przed sobą - zapewnia Piotr Mrugała, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Muzealnicy szacują, że dzięki temu uda im się zaoszczędzić około 8 mln zł.

O połowę, z miliona do 500 tys. zł, koszty ograniczyła też gmina Chęciny. - Planowaliśmy budowę infrastruktury wokół jaskini Piekło, teraz z pewnych jej elementów zrezygnujemy, ale w przyszłości zamierzamy wykonać założenia projektu - zapowiada Robert Jaworski, burmistrz Chęcin.

Cięcia wprowadził też Geopark Kielce. - Jesteśmy po konkursie na koncepcję architektoniczną Centrum Geoedukacji, jego powstanie będzie tańsze, niż początkowo zakładaliśmy - mówi Elżbieta Czajkowska, dyrektorka Geoparku. Równocześnie instytucja zrezygnowała m.in. z udostępnienia sztolni na Karczówce, w których wydobywano rudę ołowiu. - Zrobiliśmy to z obawy, że nie zdążymy przygotować inwestycji w terminie. Karczówka wciąż nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania - wskazuje dyrektor Czajkowska.

Wreszcie z miliona do nieco ponad 300 tys. zł zmniejszono wydatki na promocję szlaku.

Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny

Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny zakłada budowę Centrum Geoedukacji "Wietrznia" i wyznaczenie tam sieci ścieżek dydaktycznych i punktów widokowych. W Krzemionkach Opatowskich m.in. rozbudowy doczeka się Wioska Neolityczna. Na terenie gminy Chęciny powstaną ścieżki edukacyjne i punkty widokowe. Cały szlak zostanie odpowiednio oznakowany. Według planu inwestycja ma się zakończyć w 2011 roku.

Źródło: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... alcie.html
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 12 stycznia 2009, o 10:28

A to dopiero poczatek... nie dosc, ze maja dofinansowanie, to jeszcze ciecia, szczegolnie w kieleckim przypadku.

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 26 stycznia 2009, o 15:57

Rozmowy ze spadkobiercami Wietrzni

Miasto zleci wycenę części rezerwatu Wietrznia w Kielcach, należącej do prywatnych właścicieli. To efekt spotkania prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego z amerykańskim adwokatem Michaelem Traisonem, który reprezentuje spadkobierców właścicieli tego terenu.
Zdaniem Wojciecha Lubawskiego, wszystko wskazuje na to, że zanim dojdzie do zakończenia sprawy minie kilka miesięcy.
Władze miasta nie wiedzą jeszcze czy odkupią część Wietrzni. Prezydent Wojciech Lubawski mówi, że będzie to uzależnione od ceny za nieruchomość. Niewykluczone, że miasto w zamian zaoferuje spadkobiercom inną działkę .
Władze Kielc mają też żądania wobec właścicieli Wietrzni. Chodzi m.in. o to, że przez wiele lat o ten teren dbały służby miejskie. Właściciele nigdy też nie płacili podatku od nieruchomości. Biorący udział w negocjacjach, ze strony miasta, Artur Sobolewski podkreśla, że rozmowa miała dobry klimat. A obydwu stronom zależy za tym, żeby negocjacje zakończyły się pozytywnie.
Pracownicy Geoparku od kilku lat próbowali porozumieć się z rodziną spadkobierców i uregulować tę sprawę, ale rozmowy z polskim adwokatem, który reprezentował rodzinę nie przyniosły skutku.
Rezerwatem Wietrznia administruje kielecki Geopark, który zamierza w ciągu najbliższych lat zupełnie zmienić jego oblicze. W planach jest budowa centrum Geoedukacji, ścieżek spacerowych oraz punktów widokowych. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z dotacji unijnych.

http://www.radio.kielce.pl/page,,Rozmow ... f8140.html

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 26 lutego 2009, o 19:09

Obrazek
Większe pieniądze na szlak
Monika Rosmanowska
2009-02-25, ostatnia aktualizacja 2009-02-25 19:48

Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny może liczyć na dużo większe pieniądze z Unii niż początkowo planowano. A wszystko dzięki obniżeniu wartości projektu

Kielce podpisały już z Polską Organizacją Turystyczną tzw. pre-umowę dotyczącą przygotowania projektu. Samorząd Kielc i jego partnerzy, czyli gmina Chęciny, Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim i Regionalna Organizacja Turystyczna, zobowiązały się do grudnia dostarczyć pozwolenie na budowę.

Kilka tygodni temu twórcy projektu zmniejszyli jego wartość, bo z 59 mln zł do 32,3 mln zł, a przez to z 60 do 85, a więc do maksymalnej wielkości, wzrósł procent, w jakim unia może wesprzeć utworzenie Szlaku Archeo-Geologicznego.

- Pieniądze te zostały zarezerwowane warunkowo. Wnioskodawca musi dotrzymać deklarowanego w pre-umowie terminu sporządzenia dokumentacji projektowej i - co nie będzie łatwe - dostarczyć w wyznaczonym czasie wymaganego pozwolenia na budowę. Również wysokość dofinansowania może się jeszcze zmienić. Tak wysokie jest możliwe tylko wtedy, gdy przy unijna dotacja dla projektu nie będzie pomocą publiczną - zapowiada Karina Milan, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Każde finansowe wsparcie przedsiębiorcy, a tak w przypadku projektów turystycznych często postrzegane są samorządy, których projekty oparte są na prowadzeniu działalności gospodarczej, traktowane jest jako pomoc publiczna.

Ta, ze względu na możliwość naruszenia konkurencji na rynku i uprzywilejowania jedynych przedsiębiorców kosztem innych, nie może być wyższa niż 50-60 proc. wartości inwestycji.

- Dlatego Szlak Archeo-Geologiczny będzie prowadził działalność non-profit. Projekt nie będzie służył zarabianiu pieniędzy, nie będziemy pobierać pieniędzy za korzystanie z atrakcji dostępnych na szlaku. W takim przypadku możemy walczyć o maksymalne dofinansowanie na poziomie 85 proc. wartości projektu. A z drugiej strony szlak za to pozwoli nam przyciągnąć turystów do regionu, a ta już przełoży się na konkretne pieniądze, pozostawione w kasach hoteli, restauracji i innych obiektów turystycznych - tłumaczy Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego.

Przez dziesięć lat na szlaku nie będzie można prowadzić działalności komercyjnej, a odstąpienie od tej zasady grozi zwrotem unijnych pieniędzy i zapłaceniem karnych odsetek.

Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny

Zakłada budowę Centrum Geoedukacji "Wietrznia" i wyznaczenie tam sieci ścieżek dydaktycznych i punktów widokowych. W Krzemionkach m.in. rozbudowy doczeka się Wioska Neolityczna. Na terenie gminy Chęciny powstaną ścieżki edukacyjne. Cały szlak zostanie oznakowany i wypromowany. Według planu inwestycja ma się zakończyć w 2011 roku.

Źródło: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... szlak.html
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
Sebastian
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 535
Rejestracja: 23 sierpnia 2007, o 13:19
Lokalizacja: WIETRZNIA

Post autor: Sebastian » 4 czerwca 2009, o 06:57

Co zrobią na Wietrzni

- My naszych architektów pilnujemy, wiemy też, że Krzemionki Opatowskie wyrabiają się z terminami - mówi Elżbieta Czajkowska, dyrektorka Geoparku Kielce.

Na Wietrzni ma powstać Centrum Geoedukacji, które będzie częścią dużego projektu realizowanego w całym regionie pod nazwą Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny. W jego ramach w Krzemionkach Opatowskich rozbudowy doczeka się Wioska Neolityczna, na Górze Zelejowej w Chęcinach powstanie sieć ścieżek edukacyjnych, w jaskini Piekło oczyszczony i udostępniony dla turystów zostanie szyb górniczy, a Wietrznia oprócz siedziby, w której znajdą się sale wystawiennicze i konferencyjne, zyska plac zabaw, tarasy widokowe i ścieżki dydaktyczne. - Mamy już decyzję o warunkach zabudowy i potrzebne zgody konserwatorów przyrody oraz zabytków. Teraz architekci pracują nad projektem technicznym, który ma być gotowy do końca listopada, łącznie z pozwoleniem na budowę - mówi dyrektorka Czajkowska. Wyrobienie się w tym terminie gwarantuje pozyskanie środków unijnych. Na razie Geopark podpisał z marszałkiem województwa tylko preumowę na dofinansowanie. Ale ostateczne podpisanie umowy zależy nie tylko od Geoparku, ale także od pozostałych partnerów projektu. - Pilnujemy się nawzajem, jesteśmy w stałym kontakcie. Mamy zapewnienia, że wszyscy wyrobią się na czas ze swoją częścią projektu - podkreśla Czajkowska.
Ciekawostką w zagospodarowaniu Wietrzni będzie zastosowanie alternatywnych źródeł energii. Budynek główny mają ogrzewać pompy cieplne. - Mamy zapewnienie gazowników, że wykonają nam przyłącza gazu, ale musimy szukać oszczędności. Zastosowanie pomp ciepła pozwoli nam redukować koszty późniejszego utrzymania obiektu - tłumaczy dyrektorka Geoparku.

Inwestycja ma się zakończyć w 2012 r. Koszt zagospodarowania Wietrzni wynosi ok. 20 mln. zł.

Żródło:http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... trzni.html

Xback
Posty: 77
Rejestracja: 30 marca 2010, o 20:42
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Xback » 27 lipca 2010, o 14:24


Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 27 lipca 2010, o 14:42

Tu nie ma mowy o konkretnych inwestorach, tylko o MPZP, od przyjęcia którego ewentualna realizacja tego typu planów zależy.
Dobrze się składa, że o tym przypomniałeś - to jest dobre "a propos" pomysłu przeniesienia na Wietrznię mieszkańców wieżowca na Młodej!Całe szczęście, że to chyba w tej lokalizacji nie wypali - jestem podłamany brakiem wyobraźni miejskich urzędników.

Wietrznia jest świetnym terenem, z ogromnym potencjałem. Panowie Kędra i Klikowicz chcieli przepędzić stamtąd nie tylko potencjalnych inwestorów, ale i spacerowiczów.
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
Sebastian
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 535
Rejestracja: 23 sierpnia 2007, o 13:19
Lokalizacja: WIETRZNIA

Post autor: Sebastian » 23 sierpnia 2010, o 14:37

Będą dyskutować o powstaniu szlaku archeologicznego
W przyszłym tygodniu dojdzie do spotkania Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Janusza Cedro z Jackiem Kowalczykiem, dyrektorem wydziału odpowiedzialnego w Urzędzie Marszałkowskim między innymi za kulturę. Tematem spotkania będzie stan przygotowań Muzeum w Krzemionkach Opatowskich do stworzenia szlaku archeologicznego.
Jak informowaliśmy, warty ponad 50 milionów złotych projekt, który zakłada współpracę gminy Chęciny z kieleckim Geoparkiem i Muzeum w Krzemionkach jest zagrożony. Nie można rozpocząć inwestycji, ponieważ dyrekcja muzeum w Krzemionkach nie ma niezbędnych dokumentów. Czeka na nie z niecierpliwością kielecki Geopark, który pozwolenie na budowę miał już w ubiegłym rok. Prace mogą się rozpocząć, kiedy dokumentację przygotują wszyscy zainteresowani.
Starosta ostrowiecki Waldemar Marek Paluch zapewnia, że przygotowania idą w dobrym kierunku. Jego zdaniem uda się ze wszystkim zdążyć na czas. Zapewnia, że jutro jego urzędnicy dostarczą wszystkie dokumenty do konserwatora zabytków. Jeśli zostaną zaakceptowane, to muzeum w najbliższym czasie rozpocznie starania o wydania pozwolenia na budowę. Czasu jest jednak bardzo mało, bo projekt powinien zostać zakończony do końca przyszłego roku. W tym czasie instytucje zaangażowane powinny ogłosić przetargi i przeprowadzić inwestycje. Na kieleckiej Wietrzni ma powstać m.in. Centrum Geoedukacji. Projekt otrzymał ogromne wsparcie mieszkańców województwa świętokrzyskiego, którzy głosowali na niego podczas konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Anna Roży
anna.rozy@radio.kielce.pl
:arrow: http://www.radio.kielce.pl/page,,Beda-d ... 32615.html

No i jak się spóźnią, to oczywiście Wietrznia znów dostanie po d.... :evil:

Awatar użytkownika
Sebastian
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 535
Rejestracja: 23 sierpnia 2007, o 13:19
Lokalizacja: WIETRZNIA

Post autor: Sebastian » 6 września 2010, o 10:38

Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny - podpisana Umowa o dofinansowanie
W dniu 31 sierpnia w siedzibie Polskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie została podpisana Umowa o dofinansowanie dla projektu ,,Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny". Projekt, którego beneficjentem jest Gmina Kielce, a Liderem Geopark Kielce, będzie współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 6.4 Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Św., Gminą i Miastem Chęciny oraz Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego.
W ramach projektu zrealizowane będą inwestycje: Budowa Centrum Geoedukacji w Kielcach, Budowa zespołu obiektów obsługujących Rezerwat Przyrodniczo-Archeologiczny w Krzemionkach oraz Mała infrastruktura turystyczna na obiektach geologicznych w Gminie Chęciny. Nowo powstałe obiekty oraz inne kluczowe atrakcje turystyczne regionu zostaną połączone szlakiem oznakowanym przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego, odpowiedzialną również za promocję projektu.
Zakończenie rzeczowej realizacji projektu planowane jest na IV kwartał 2011 roku.
:arrow: http://geopark-kielce.pl/index.php?id1=82&id2=208

ODPOWIEDZ