piwnice, ziemianki

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Hokky
Posty: 157
Rejestracja: 10 listopada 2007, o 17:58

piwnice, ziemianki

Post autor: Hokky » 14 lipca 2008, o 09:00

Witam,
1. jeśli w złym dziale, to proszę adminów o przeniesienie (ciężko dopasować ten temat).

2. Czego to dotyczy?

Zbieram informacje (coś w stylu kartoteki) dotyczące piwnic, ziemianek.
Kiedyś było ich całkiem sporo, obecnie jest ich coraz mniej.
Ponieważ są coraz mniej potrzebne, są wyburzane, likwidowane.
Były budowane z różnych rzeczy, najczęściej z kamienia, cegieł, rzadziej "lane" z betonu.

Wszelkie informacje porządane. Jeśli ktoś z forumowiczów gdzie są takie obiekty, proszę przesłać do mnie na PW, e-mail: hokky@wp.pl

Najbardziej cenię sobie mapkę z zaznaczeniem piwniczki, lub dokładny opis. Zdjecia niekoniecznie.

Poniżej fotografie przykładowych obiektów. Zaznaczam, że fot. nie są mojego autorstwa, źródło: internet.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Czekam na wsparcie i z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 589
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Ziemianka

Post autor: Tomasso » 15 lipca 2008, o 08:27

Masz ode mnie fajna piwniczkę w miejscowości Luta k/Krasnej
Obrazek

Awatar użytkownika
vincent
Posty: 379
Rejestracja: 19 kwietnia 2007, o 13:02
Lokalizacja: Bilcza

Post autor: vincent » 15 lipca 2008, o 09:33

Chyba najbardziej znane piwnice w okolicach Kielc:

Piwnice pierzchnickie to obiekt unkalny w skali kraju. Stanowią one oryginalny przykład budowli gospodarczych osad ludzkich. Pochodzący prawdopodobniez XVIII wieku kompleks zabudowań stanowią 83 zachowane do dziś piwnice zlokalizowane na Górze Piwnicznej. Przeznaczone były one na pewno do składowania produktów gospodarczych, nie jest jednak stwierdzone co dokładnie w nich przechowywano. Architektura i konstrukcja piwnic nawiązują do typowych rozwiązań spotykanych w tego typu obiektach, wszystkie piwnice murowne są z kamienia lub cegły, sklepione kolebkowo. Unikatem natomiast jest fakt zgromadzenia tak wielkiej ich liczby w jednym miejscu, w tym przypadku na wgórzu poza miastem.

Źródło: Zeszyty Naukowe Politechniki Świętokrzyskiej. Budownictwo
Żółć i czerwień w naszych sercach aż po życia kres!!!

Hokky
Posty: 157
Rejestracja: 10 listopada 2007, o 17:58

Post autor: Hokky » 16 lipca 2008, o 07:29

Dzieki za pierwsze info :D
O ty pierzchnickich nie wiedziałem w ogole :oops:

Tomasso czy mógłbyś podać dokładniejszą lokalizację?

pozdrawiam i czekam na więcej :)
Hokky

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 589
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Post autor: Tomasso » 16 lipca 2008, o 09:03

Dokładnie to jest przy drodze przez wieś - przysiółek Zaroś k/Luty - jadąc od Szałasu, przez Kucębów, Gustawów na Lutę. To droga prowadzaca przez tą wieś do rzeki Krasnej. Równolegle do tej drogi jest szosa prowadząca do pomostu i platformy widokowej przy rezerwacie "Górna Krasna". Jeśli tam bedziesz to warto zaliczyć, fajne bagienne klimaty. Jeszcze zwróć uwagę na kapliczkę z 1674 roku przedstawiajacą jakiegoś zakonnika (ktoś na forach twierdził że to templariusz). Stoi przy drodze od Luty do Zaroś-ci (chyba tak się pisze?:)) I polecam Krasną zobaczyć z zalewem, szkoda ze nie nadaje się do kąpieli. Podobno minerały zawarte w podłożu zalewu stwożyły go martwym albo bliskość huty.
Ostatnio zmieniony 16 lipca 2008, o 09:05 przez Tomasso, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 589
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Post autor: Tomasso » 16 lipca 2008, o 09:04

Zapomniełem dać link do tej figurki:
http://www.tomasso.freehost.pl/dane/dan ... foto06.htm

Awatar użytkownika
Adasiek CK
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1141
Rejestracja: 4 stycznia 2008, o 03:03
Lokalizacja: Kielce <-> Warszawa

Post autor: Adasiek CK » 16 lipca 2008, o 17:32

Piwniczki sa fajne i "klimatyczne", ale cięzko np. cos w nich zmaleźć. To ze wzgledu na wilgoć, która niszczy wszystko co wartościowe. Co do ziemlanek i innego tego typu "konstrukcji" proponuję przejść się ulicą piekoszowską.
<klawy tekścik w tym miejscu>

Hokky
Posty: 157
Rejestracja: 10 listopada 2007, o 17:58

Post autor: Hokky » 17 lipca 2008, o 07:26

Tomasso pisze:Dokładnie to jest przy drodze przez wieś - przysiółek Zaroś k/Luty - jadąc od Szałasu, przez Kucębów, Gustawów na Lutę. To droga prowadzaca przez tą wieś do rzeki Krasnej. Równolegle do tej drogi jest szosa prowadząca do pomostu i platformy widokowej przy rezerwacie "Górna Krasna". Jeśli tam bedziesz to warto zaliczyć, fajne bagienne klimaty. Jeszcze zwróć uwagę na kapliczkę z 1674 roku przedstawiajacą jakiegoś zakonnika (ktoś na forach twierdził że to templariusz). Stoi przy drodze od Luty do Zaroś-ci (chyba tak się pisze?:)) I polecam Krasną zobaczyć z zalewem, szkoda ze nie nadaje się do kąpieli. Podobno minerały zawarte w podłożu zalewu stwożyły go martwym albo bliskość huty.
WIELKIE DZIĘKI Tomasso za cenne info :)
Adasiek CK pisze: Piwniczki sa fajne i "klimatyczne", ale cięzko np. cos w nich zmaleźć. To ze wzgledu na wilgoć, która niszczy wszystko co wartościowe. Co do ziemlanek i innego tego typu "konstrukcji" proponuję przejść się ulicą piekoszowską.
hehehe ;) może i ciężko coś w nich znaleźć, ale wilgoć nie wszystko w nich niszczy :D niektóre wartościowe rzeczy potrzebują wilgoci [65-85(95) %], ale w tych piwniczkach raczej ich nie bedzie.

Dzięki za info o Piekoszowskiej :)

Pozdrawiam serdecznie i czekam na więcej :)
Hokky

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 589
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Żurawie Gniazdo

Post autor: Tomasso » 17 lipca 2008, o 07:56

Mam coś jeszcze dla Ciebie w gatunku "piwnicznym" - stare piwnice, pozostałości zamku "Żurawie Gniazdo". Niestety jest to teren prywatny ale mnie z kumplem udało się przekonać pilnującego gościa, aby nas wpuścił. Zamek znajdował się na wyspie, prowadzi do niego taka wypasiona kładka:
Obrazek
A to widok na piwnice, super to drzewo wrosło w strop:
Obrazek
A to wnętrze jednej z piwnic:
Obrazek
Tych piwnic jest tam sporo, do niektórych nie można wejść niestety. W niedzielę wybieram się rowerkiem w okolice Korzenna i Smykowa. To wioski w lasach cisowskich więc mogą się trafić jakieś ziemianki klimatyczne. Sporo chodzę i jeżdżę po okolicy więc będę miał na względzie.

Hokky
Posty: 157
Rejestracja: 10 listopada 2007, o 17:58

Re: Żurawie Gniazdo

Post autor: Hokky » 17 lipca 2008, o 08:15

Super Tomasso dziękuję :)

W sb mam zamiar pochodzić po kompleksie lesnym otaczajacym G. Otrocz, ale samemu, trzeba zieleni wchłonąć oczami troche.

Natomiast w nd prawdopodobnie wypad autem w okolice Gnojna, a potem Smerdyny k. Staszowa. Natomiast jeśli chodzi o lasy cisowsko-orłowińskie, to zbieram obecnie informacje nt. sztolni w północnej części kompleksu. Mam zamiar wybrać się tam na jesieni, gdy ulistowienie bedzie mniejsze.

Oczywiście bedę wdzieczny za wszelkie info o piwniczkach, ziemiankach.
ps. masz już u mnie kielbaske z ogniska :)

Bolek
Posty: 1
Rejestracja: 16 lipca 2008, o 16:36

Post autor: Bolek » 17 lipca 2008, o 13:11

Jesli szukasz ziemnianki to jedna jest za przystankiem na ul .Łódzkiej w Kielcach tym w strone centrum.. a na przeciwko przystanka jest przychodnia Chemar!

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 589
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Post autor: Tomasso » 18 lipca 2008, o 08:07

A gdzie konkretnie są te sztolnie???
Wiem tylko o jakiś piwnicach po zamku na górze Zamczysko. Podobno stała tam dawniej warownia i po północnej stronie wierzchołka mozna znależć wmurowane żelazne drzwi prowadzące do piwnic i lochów. Nie widziałem tylko słyszałem. Pan Fijałkowski by sie przydał na tym forum, ten gość to ma wiedzę o okolicy i robi zaj.... wino). Na wspomnianej górze są pozostałości wałów pogańskich oraz miejsce kultu bogini Mokoszy. Ponoć w Widełkach pod górą miała znajdować się tu średniowieczna osada. To jedno ze świetokrzyskich miejsc mocy.

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 589
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Post autor: Tomasso » 21 lipca 2008, o 08:01

Zgodnie z obietnicą (co prawda nie byłem tam gdzie miałem być) wędrując z Łagowa w strone Pasma Jeleniowskiego natrafiłem na piwniczkę i podrzucam fotki:
Obrazek
Obrazek

Pzdr.

Hokky
Posty: 157
Rejestracja: 10 listopada 2007, o 17:58

Post autor: Hokky » 23 lipca 2008, o 07:50

Tomasso pisze:A gdzie konkretnie są te sztolnie???
W lesie, na aktualnych mapach nie sa zaznaczone. Jak chcesz to mozemy sie tam wybrac w ktorys weekend. Sam jeszcze tam nie bylem, ale mam zaznaczone na mapach gdzie sie znajduja.
Tomasso pisze:Wiem tylko o jakiś piwnicach po zamku na górze Zamczysko. Podobno stała tam dawniej warownia i po północnej stronie wierzchołka mozna znależć wmurowane żelazne drzwi prowadzące do piwnic i lochów. Nie widziałem tylko słyszałem. Pan Fijałkowski by sie przydał na tym forum, ten gość to ma wiedzę o okolicy i robi zaj.... wino). Na wspomnianej górze są pozostałości wałów pogańskich oraz miejsce kultu bogini Mokoszy. Ponoć w Widełkach pod górą miała znajdować się tu średniowieczna osada. To jedno ze świetokrzyskich miejsc mocy.
O Górze Zamczysko nie słyszałem, natomiast zastanawiałem się, dlaczego nazywa się ona Zamczysko a nie Kubuś Puchatek (cyt. św. p. prof. Rajcy).
Tam też chętnie się wybiorę, A winem mogę się wymienić z panem Fijalkowskim - też robię ;)
Tomasso pisze:Zgodnie z obietnicą (co prawda nie byłem tam gdzie miałem być) wędrując z Łagowa w strone Pasma Jeleniowskiego natrafiłem na piwniczkę i podrzucam fotki:
Obrazek
Obrazek

Pzdr.
Bardzo dziękuję Tomasso, sam w połowie wykonałem plan weekendowy ;)

Pozdrawiam serdecznie
Hokky


ps. to może takie 1-3 piwniczki ode mnie:
Obrazek

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 589
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Post autor: Tomasso » 25 sierpnia 2008, o 13:34

Hej Hokky .....kolejne dwie piwniczki:
z Trzemosnej:
Obrazek
i z Młodzaw:
Obrazek
Pzdr

ODPOWIEDZ