Wąskotorówka Kielce

Dzieje, wspomnienia, fotografie, czyli dawne Kielce

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Hokky
Posty: 157
Rejestracja: 10 listopada 2007, o 17:58

Wąskotorówka Kielce

Post autor: Hokky » 6 sierpnia 2008, o 07:50

wyszukiwarka tego nie znalazla na forum, wiec rozpoczynam watek:)
Jeżeli umieściłem w nizbyt odpowiednim dziale - prosze adminów o przeniesienie.

Umieszczajmy tutaj wszelkie informacje, zwłaszcza historyczne zdjęcia, mapy, na temat wąskotorówki, czegoś czego już praktycznie nie ma :(

mnie osobiście najbardziej interesuje odcinek od Kielc w kierunku wschodnim, Górna, Staszowa przez Daleszyce ze wszystkimi odnogami w paśmie Cisowsko-Orłowińskim.

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 589
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Post autor: Tomasso » 6 sierpnia 2008, o 10:21

Hehe....znowu mam coś dla Ciebie w tym temacie - mapa Kielc baaaaardzo stara z zaznaczoną wąskotorówką. Mieszkałem jakis czas na Nowym Świecie i coś mi tam w pamięci majaczy nasyp po kolejce przy Pocieszce.
Obrazek

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 6 sierpnia 2008, o 15:49

Tomasso pisze:Hehe....znowu mam coś dla Ciebie w tym temacie - mapa Kielc baaaaardzo stara z zaznaczoną wąskotorówką. Mieszkałem jakis czas na Nowym Świecie i coś mi tam w pamięci majaczy nasyp po kolejce przy Pocieszce.
W którym miejscu był ten nasyp? Mieszkałem kiedyś na Sadach (ale trochę dalej od Pocieszki), niestety nie pamiętam żadnych śladów po kolejce, znam ją tylko z opowieści. Próbowałem kiedyś (niedawno) szukać jakichkolwiek po niej pozostałości w terenie (korzystając z mapy, którą wkleiłeś powyżej), ale nie znalazłem nic. Albo czas już tak zatarł jej przebieg, albo mapa jest niedokładna. Może jedno i drugie.

andriey
Posty: 79
Rejestracja: 21 listopada 2007, o 13:47
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: andriey » 6 sierpnia 2008, o 17:45

na temet dawnych linii kolejowych można troche pooglądać na stronie
http://mapa.kolej.one.pl/

na wklejonej mapie zauważyłem, że była wąskotorówka w stronę Końskich o tej to nie słyszałem, wie ktoś coś o niej więcej????

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 6 sierpnia 2008, o 19:47

Szkoda, że wąskotorówka nie przetrwała do dziś.
Mogła by dziś stanowić atrakcje turystyczną ewentualnie po małej modernizacji alternatywny środek lokomocji :)

Hokky
Posty: 157
Rejestracja: 10 listopada 2007, o 17:58

Post autor: Hokky » 7 sierpnia 2008, o 07:06

Tomasso pisze:Hehe....znowu mam coś dla Ciebie w tym temacie - mapa Kielc baaaaardzo stara z zaznaczoną wąskotorówką. Mieszkałem jakis czas na Nowym Świecie i coś mi tam w pamięci majaczy nasyp po kolejce przy Pocieszce.
Obrazek
Dzięki Tomasso :)
A masz coś z okolic dalej na wschód tej kolejki?
Może z własnej galerii fotek?

pozdrawiam :)

ps. nie spodziewalem sie tak szybkiego duzego odzewu na ten temat :D

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 589
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Post autor: Tomasso » 7 sierpnia 2008, o 07:59

Niestety tylko tyle tej mapy mam, zassałem ją gdzieś z netu. Jest jeszcze fragment dolny Kielc ale widocznie za duży rozmiar i się nie wygenerował. Widać na nim fajnie kamieniołom na Telegrafie i tory dla wagoników z urobkiem. Zauważcie odcinek dopływu Silnicy przy parku, to pewnie fragment wypływający z tego niedawno odkrytego kanału pod więzieniem. Ciekawe skąd tyle wody płynęło, ale pewnie skoro Silnica ma źródła przy KSM-ie to druga nitka płynęła wzdłuż dzisiejszej Seminaryjskiej (gdzieś czytałem o tym) i przecinała Wesołą.
Co do fotek ze wschodnich terenów to mam jedynie zdjęcie torów pod Rakowem.

andriey
Posty: 79
Rejestracja: 21 listopada 2007, o 13:47
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: andriey » 7 sierpnia 2008, o 07:59

jak wynika ze strony http://mapa.kolej.one.pl/ odgałęzienie tej wąskotorówki w okolicach Zarobin jest dalej używany w ruchu towarowym.
Możliwe, czy błąd na stronie???

Hokky
Posty: 157
Rejestracja: 10 listopada 2007, o 17:58

Post autor: Hokky » 8 sierpnia 2008, o 09:24

Tomasso pisze:Niestety tylko tyle tej mapy mam, zassałem ją gdzieś z netu. Jest jeszcze fragment dolny Kielc ale widocznie za duży rozmiar i się nie wygenerował. Widać na nim fajnie kamieniołom na Telegrafie i tory dla wagoników z urobkiem. Zauważcie odcinek dopływu Silnicy przy parku, to pewnie fragment wypływający z tego niedawno odkrytego kanału pod więzieniem. Ciekawe skąd tyle wody płynęło, ale pewnie skoro Silnica ma źródła przy KSM-ie to druga nitka płynęła wzdłuż dzisiejszej Seminaryjskiej (gdzieś czytałem o tym) i przecinała Wesołą.
Co do fotek ze wschodnich terenów to mam jedynie zdjęcie torów pod Rakowem.
Tomasso a mógłbyś tą mapkę przesłać na e-mail? bede wdzieczny
hokky@wp.pl


O tym że jeden z dopływów Silnicy płynął przez obecna ul. Seminaryjska nie slyszalem, ale zastanawiajace.
A moze ten fragment doplywu Silnicy o ktorym piszesz to tylko kanał odprowadzajacy scieki z okolic Katedry?

Skad tyle wody płynęło?
Wg mnie z całego kompleksu katedralnego, i Pałacu Biskupów Krakowskich oraz więzienia. Gdyby teraz odłączyć te budynki od obecnej podziemnej miejskiej kanalizacji, i podłączyć do tego kanału, wydaje mi się, że mógłby być małą rzeczką ;)

Awatar użytkownika
TW Kolejofil
Posty: 16
Rejestracja: 11 sierpnia 2008, o 10:46
Lokalizacja: Kielce XXV-lecia / Wrocław
Kontakt:

Post autor: TW Kolejofil » 12 sierpnia 2008, o 17:51

Kolejka w kierunku Daleszyc przebiegała tak, jak to pokazuje mapa na http://mapa.kolej.one.pl . Jeśli chodzi o odcinek do Zarobin, to prawdopodobnie błąd, bo taki krótki odcinek kolejki w lesie, bez połączenia z żadnym tartakiem nie miałby racji bytu. Mapa przedstawiająca kolejkę jest dostępna tutaj:
arkusz Kielce (1929)
arkusz Bodzentyn (1934)
mapa niemiecka z 1941 r.
Nie ma na niej fragmentu w kierunku Rakowa, który powstał później i na innych mapach także się z nim nie spotkałem, ale w terenie ślad pozostał. Najprawdopodobniej nie dochodził on do samego Rakowa, lecz kończył się w lesie koło Dębna. Przez Raków i Staszów natomiast przebiegała wąskotorówka jędrzejowska (zainteresowanych odsyłam na jej stronę http://ciuchcia.eu).

W samych Kielcach nie pozostało zbyt wiele śladów po wąskotorówce - ja spotkałem się tylko z charakterystycznym niskim nasypem z bocznymi rowami w miejscu napisu "kolejka do Daleszyc" na mapie zamieszczonej przez Tomasso (zbieg Domaszowskiej ze Świętokrzyską), oraz z fragmentem muru przy ulicy Okrzei, który może być pozostałością przyczółka wiaduktu, ale równie dobrze muru zamykającego kieleckie getto od północy.

Natomiast w Cedzynie moja mama pamięta resztki mostu kolejki nad Lubrzanką. Poza tym wzdłuż drogi do hotelu "Gromada" przebiega wykop, którym obecnie biegnie linia energetyczna. Możliwe, że to w nim leżał kiedyś tor. Dalej, w Górnie, niedaleko za skrzyżowaniem z drogą do Świętej Katarzyny, po północnej stronie drogi 74 zachował się fragment nasypu.

Na wycieczkę trasą kolejki w Paśmie Orłowińskim nie udało mi się do tej pory wybrać, więc ze śladami wąskotorówki spotkałem się dopiero na odcinku w kierunku Rakowa, przy okazji grzybobrania. Po południowej stronie drogi wojewódzkiej 764 widoczny jest nasyp, a skręcając w kierunku Korzenna, napotkać można w lesie przecinkę, którą obecnie biegnie linia energetyczna. W lewo od drogi na Korzenno zachował się nasyp dochodzący do rzeki Łukawki. Mój ojczym pamięta tam most, a ja znalazłem krótki fragment szyny zagrzebany w piachu.

Z kolejką w kierunku Końskich spotkałem się natomiast tylko na planie przedstawiającym Kielce w 1932 r. dołączonym do książki Jana Pazdura "Dzieje Kielc 1864-1939", prawdopodobnie przedrukowanym z planu zamieszczonego przez Tomasso. W terenie także nie widziałem żadnych pozostałości, choć można by się przyjrzeć ukształtowaniu terenu po lewej stronie Łódzkiej pomiędzy ulicą Zakładową a rzeką Sufraganiec...

Przedwojenne mapy pokazują także kolejkę biegnącą z Kielc w kierunku Zagnańska po lewej stronie obecnej Zagnańskiej. Na mapie z 1940 r. będącej w moim posiadaniu jest tylko tor kończący się przy drodze, natomiast w internecie znalazłem mapę z 1929 r. (link z początku postu), na której jest też odcinek odchodzący nieco w las.

W książce "Starówka" o historii mieszkańców Kielc widziałem natomiast zdjęcie przedstawiające parowóz naprawiany lub produkowany w zakładach mechanicznych Kluźniaka w Kielcach. Być może służył potem na jednej z kieleckich kolejek...

Na koniec wstukam jeszcze fragment "Dziejów Kielc 1864-1939" J. Pazdura:
Wielokrotnie powracano też do projektu kolei wąskotorowej do Buska. W 1901 r. gubernator kielecki popierał starania mieszkańców Kielc o koncesję ministerstwa na zbudowanie tej linii przy udziale kapitałów kupca warszawskiego F. W. Karpińskiego. trasa jej miała przebiegać wzdłuż ul. Ogrodowej, a następnie szosy w kierunku Morawicy. Komisja magistracka proponowała także ominięcie miasta naokoło Kadzielni. Przyczyny zaniechania tej inicjatywy są nieznane, gdyż sztab armii nie zgłosił sprzeciwu.
Mam nadzieję, że nie zagmatwałem tematu :roll:

voodoo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1224
Rejestracja: 5 września 2006, o 12:28
Lokalizacja: Kielce/Ślichowice

Post autor: voodoo » 12 sierpnia 2008, o 19:02

andriey pisze:Możliwe, czy błąd na stronie???
Na pewno błąd.
Wąskotorówek w kieleckim było kilka np. Zagnańsk-Wiśniówka, kolejka do Bodzentyna, Daleszyc a dokładniej Niw Daleszyckich. Taką naprawde pozostałoscią po nich jest taki pomniczek :wink: :
http://www.holdys.pl/tomi/parowozy/ty1131-02.jpg

Hokky
Posty: 157
Rejestracja: 10 listopada 2007, o 17:58

Post autor: Hokky » 13 sierpnia 2008, o 08:07

TW Kolejofil pisze:Kolejka ... tematu :roll:
Jak najbardziej nie :)
Piewszy post na forum i to konkretny, takich ludzi, znajacych temat potrzeba, chwali się!
8)

rzeczownik
Posty: 357
Rejestracja: 12 sierpnia 2008, o 19:50

Post autor: rzeczownik » 13 sierpnia 2008, o 09:52

voodoo pisze:
andriey pisze:Możliwe, czy błąd na stronie???
Na pewno błąd.
Wąskotorówek w kieleckim było kilka np. Zagnańsk-Wiśniówka, kolejka do Bodzentyna, Daleszyc a dokładniej Niw Daleszyckich. Taką naprawde pozostałoscią po nich jest taki pomniczek :wink: :
http://www.holdys.pl/tomi/parowozy/ty1131-02.jpg
Kolejka z Zagnańska docierała aż pod Łysiec. Tutaj jest trochę na ten temat: http://pl.wikipedia.org/wiki/Świętokrzyska_Kolej_Leśna
Ze swej strony dodam, że w Zagnańsku zachowało się jeszcze kilka metrów szyn kolejki pomiędzy drogą z Kielc a przepustem pod linią kolejową Kraków - Warszawa. W terenie szlak kolejki zaadaptowano na drogi śródleśne. Na wschód od Barczy można natknąć się na kamienne mostki kolejowe i na pozostałości podtorza:

Obrazek

Awatar użytkownika
tom
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2504
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 10:15
Lokalizacja: Kielce, Lublin
Kontakt:

Post autor: tom » 13 sierpnia 2008, o 12:10

rzeczownik pisze:Kolejka z Zagnańska docierała aż pod Łysiec. Tutaj jest trochę na ten temat: http://pl.wikipedia.org/wiki/Świętokrzyska_Kolej_Leśna
Zgadza się. W latach 50/60-tych mój dziadek na niej pracował. Zwozili drewno z okolic Świętego Krzyża do tartaku w Zagnańsku, a z Wiśniówki przewozili urobek w drugą stronę.
Komisja Rewizyjna czuwa!

Awatar użytkownika
piter84
Posty: 112
Rejestracja: 5 grudnia 2007, o 13:43

Post autor: piter84 » 14 sierpnia 2008, o 00:15

Fragment torów wąskotorówki do Daleszyc zachował się do dnia dzisiejszego we wsi Leszczyny w pobliżu tamtejszego kościoła.

ODPOWIEDZ