Psałterz wrześniowy i pomnik Homo Homini

Ważne wydarzenia z całego regionu.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Psałterz wrześniowy i pomnik Homo Homini

Post autor: Autor » 13 lutego 2006, o 12:46

Psałterz wrześniowy

13-02-2006, 07:20:07

Psałterz wrześniowy- to trzecie, po Świętokrzyskiej Golgocie i Tu es Petrus oratorium autorstwa Zbigniewa Książka i Piotra Rubika, którego prapremiera odbędzie się w Kielcach. Będzie to 11 września - po odsłonięciu pomnika ku czci ofiar terroryzmu. Jego projekt przedstawi dziś(13-02) w stolicy regionu profesor Adam Myjak.
Prezydent Wojciech Lubawski zapowiedział, że prapremiera oratorium planowana jest w nowowybudowanej hali przy ulicy Bocznej. Są już gotowe słowa dzieła. Psałterz jest, jak powiedział Zbigniew Książek podziękowaniem, za to, że jeszcze żyjemy, modlitwą by Bóg obdarował ludzi wiarą.
Muzyka do oratorium nie jest jeszcze gotowa. Piotr Rubik zapewnił jednak, że skoro Golgota i Tu es Petrus zyskały taki rozgłos i serca ludzi komponując muzykę do Psałterza nie będzie odchodził od charakterystycznego klimatu.

Źródło: Radio Kielce
Ostatnio zmieniony 14 lutego 2006, o 00:59 przez Autor, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sz.J.
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1113
Rejestracja: 22 września 2005, o 18:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Sz.J. » 13 lutego 2006, o 18:44

Projekt pomnika bardzo udany. Mam nadzieję, że będzie odpowiednio wysoki.
Na uroczystość otwarcia powinni przybyć co najmniej ambasadorzy dotkniętych zamachami terrorytycznymi krajów.
A koncert utworu Książka i Rubika powinien być przedstawiony jednak na Kadzielni lub nowym stadionie.

Awatar użytkownika
Daniel
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2750
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:35
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Daniel » 13 lutego 2006, o 21:23

za www.um.kielce.pl

(...) Pięciometrowy monument będzie wykonany z brązu, osadzony na lekkim wzniesieniu, w naturalnym otoczeniu roślinności i wychodni skalnych, beż żadnych reklam w sąsiedztwie. Na dwóch symbolicznych jedynkach, "okaleczonych" samolotem, zamocowane zostaną tabliczki przypominające miejsca innych zamachów terrorystycznych: w Madrycie, Londynie, Moskwie, Biesłanie, Jerozolimie. Podłoże zostanie utwardzone granitem. (...)

Obrazek

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 14 lutego 2006, o 00:47

Projekt mi sie bardzo podoba, niby tak banalny, a tyle znaczen niesie ze soba. Ten pomnik bedzie chyba najbardziej owocny jesli chodzi o promocje miasta.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 14 lutego 2006, o 01:00

Obrazek
Przestrzelona cyfra jedenaście... - tak będzie wyglądał pomnik Homo Homini w Kielcach

Obrazek Anna Roży, 13-02-2006
Przestrzelona cyfra jedenaście... - tak będzie wyglądał pomnik Homo Homini upamiętniający tragiczne wydarzenia z 11 września 2001 r. Jego model przedstawiono wczoraj w kieleckim ratuszu. - Długo zastanawiałem się jak on ma wyglądać. Ostatecznie zdecydowałem, że najprostsze rozwiązanie będzie najlepsze - mówi prof. Adam Myjak, autor projektu.


Pomysł budowy pomnika w Kielcach pojawił się rok temu. Patronat nad przedsięwzięciem na prośbę prezydenta Wojciecha Lubawskiego objął ambasador Stanów Zjednoczonych Victor Ashe. Na projekt pomnika ogłoszono przetarg, ale zaproponowane przez ponad 20 twórców propozycje nie zyskały przychylności jury. Ostatecznie zgodził się go przygotować rektor warszawskiej ASP prof. Adam Myjak.

- Projekt bardzo mi się podoba. Niby jest jednoznaczny - symbolizuje nie tylko datę, ale i dwie wieże w które uderza samolot, może też symbolizować zranionych ludzi - ocenia prezydent Lubawski.

Pomnik zostanie odsłonięty 11 września na skarpie naprzeciw cmentarza Starego w Kielcach. Będzie kosztować około 300 tys. zł, miasto chce go wybudować ze środków od sponsorów. Budowa rozpocznie się w marcu.

- Ten pomnik upamiętnia nie tylko tragedię z 11 września w Nowym Jorku, ale wszystkie wydarzenia, które miały miejsce później, np. w Londynie, Madrycie, Biesłanie. Na uroczystość odsłonięcia chcemy zaprosić ambasadorów tych państw oraz ambasadora Izraela. Będziemy prosić przywódców tych państw, aby napisali na uroczystość specjalne przesłanie - mówi prezydent Lubawski.

Uroczystości odsłonięcia towarzyszyć będzie prapremiera oratorium "Psałterz wrześniowy" autorstwa Zbigniewa Książka i Piotra Rubika.

halny
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1807
Rejestracja: 27 września 2005, o 20:15
Lokalizacja: Kielce

Post autor: halny » 15 lutego 2006, o 19:08

Dobry pomysł świetny projekt. Premiera jednak powinna odbyć się na stadionie przy tej samej ulicy dla wszystkich starczyłoby miejsc.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 21 lutego 2006, o 23:49

Obrazek
Przygotowania do premiery "Psałterza wrześniowego"

Obrazek Anna Roży, 22-02-2006

Napisane są już słowa do kolejnego oratorium. Ci, którzy je czytali, są zachwyceni. - To nie będzie opowieść o 11 września, to będzie opowieść o wszystkich złych chwilach w dziejach ludzkości - mówi autor libretta Zbigniew Książek.

- Po dwóch oratoriach wydawało mi się, że wyczerpałem pewien temat. Prezydent Wojciech Lubawski przekonywał mnie, że warto się zastanowić. Kiedy tak zacząłem myśleć, przeglądać różne materiały, pojawił się pewien pomysł. Zacząłem pisać. Później i tak wiele zmieniłem, ale ostatecznie swoją pracę nad "Psałterzem wrześniowym" skończyłem - twierdzi Zbigniew Książek.

Zaawansowane są już też prace nad muzyką, którą podobnie jak w dwóch poprzednich częściach zajął się Piotr Rubik. - Słyszałem pierwszy utwór i bardzo mi się spodobał - opowiada Książek.

"Psałterz wrześniowy" będzie opowieścią nie tylko o wydarzeniach z 11 września. - To będzie modlitewna i poetycka opowieść o tym, że człowiek powinien się zastanowić, zatrzymać. Jest to też opowieść o dwójce ludzi, którzy razem mogą wspólnie przejść przez złe chwile, przez śmierć. Może właśnie dzięki tej miłości udaje się nam być bliżej Boga - mówi Książek.

Premierę oratorium "Psałterz wrześniowy" zaplanowano na 11 września. Będzie ona jednym z elementów uroczystego odsłonięcia pomnika Homo Homini, który przygotowuje prof. Adam Myjak. Zostanie wystawione w nowej hali sportowej. - Jest ona w stanie pomieścić około pięciu tysięcy osób. Myślę, że to będzie dobre miejsce na premierę. Czytałem już słowa napisane przez Zbigniewa Książka i jestem nimi poruszony. Są bardzo piękne - przyznaje prezydent Wojciech Lubawski.

Rozpoczęło się już zbieranie funduszy na budowę pomnika Homo Homini. Swoje konto udostępniło Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Lista darczyńców zostanie zamieszczona w specjalnej publikacji. Nazwiska osób prywatnych oraz firm, które wpłacą powyżej 20 tys. zł, zostaną umieszczone na pomniku. Na jego budowę potrzebne jest 300 tys. zł.

Fragment "Psałterza wrześniowego"
"Psalm apokaliptyczny"

W pięści co ludzką pychę skruszy
Na krańcach złego i dobrego
W okaleczeniach ludzkiej duszy
Jest Harmagedon
Jest Harmagedon
Gdzie do tej pory krwawią rany
W granicach złego i dobrego
W pękniętym sercu Manhattanu

A z dymu wyszła szarańcza na ziemię
I dano jej moc, jaką mają skorpiony
A z dymu wyszła szarańcza na ziemię
By szkodziła ludziom bez pieczęci Boga
A z dymu wyszła szarańcza na ziemię
Podobna do koni gotowych do boju

j'k
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 858
Rejestracja: 18 listopada 2005, o 17:36

Post autor: j'k » 12 marca 2006, o 19:06

"Trzecie oratorium Piotra Rubika
12.03.2006 06:55

Piotr Rubik / fot. Andrzej Głuc

Po ogromnym sukcesie oratorium "Tu es Petrus", z którego pochodzi wielki przebój "Niech mówią, że to nie jest miłość", kompozytor Piotr Rubik pracuje nad trzecią częścią cyklu rozpoczętego przez "Świętokrzyską Golgotę". Oratorium zostało zatytułowane "Psałterz wrześniowy". - Premiera odbędzie się 11 września w Kielcach - zdradza w rozmowie z INTERIA.PL Janusz Fryc, producent wszystkich trzech części.

Na premierze "Psałterza" mają się zjawić m.in. prezydent Lech Kaczyński i ambasadorowie różnych krajów, w tym Stanów Zjednoczonych.

- To będzie duże przedsięwzięcie, które zakończy cały tryptyk. Premiera odbędzie się w nowej hali widowiskowej w Kielcach, mieszczącej 5 tysięcy osób - zapowiada nam Janusz Fryc.

Data premiery została wybrana nieprzypadkowo - wtedy właśnie przypada 5. rocznica pamiętnego ataku na wieże World Trade Center w Nowym Jorku, a tematem "Psałterza" będą różnego rodzaju tragedie. Gotowe są już teksty Zbigniewa Książka.

- Wrzesień to najbardziej tragiczny miesiąc w roku. Wtedy było najwięcej tragicznych wydarzeń, jak różnego rodzaju wypadki, wojny, katastrofy, ataki terrorystyczne - opowiada producent.


Olga Szomańska / fot. Andrzej Głuc
W "Psałterzu wrześniowym" pojawi się ta sama ekipa wykonawców, która występowała w "Tu es Petrus".

- Zmieni się jedynie Ola Szomańska, którą zastąpi Małgosia Markiewicz, młodziutka dziewczyna z Warszawy - mówi Fryc.

Przypomnijmy, że to właśnie Olga Szomańska (razem z Przemysławem Brannym) śpiewa w przeboju "Niech mówią, że to nie jest miłość", nagrodzonym w 2005 roku na festiwalu w Sopocie tytułem "Przebój Lata".

Producent zapowiada, że muzycznie "Psałterz" będzie "jeszcze mocniejszy i bardziej energetyczny" niż "Tu es Petrus".

- Teraz najpilniejszą rzeczą jest napisanie partii chóralnych, gdyż to właśnie chór jako pierwszy musi się nauczyć nowego utworu. Ale nie będę się śpieszył, bo chcę to wszystko dopieścić - zapowiada z kolei kompozytor Piotr Rubik w rozmowie z INTERIA.PL.

Warto dodać, że w marcu do sklepów trafi DVD "Świętokrzyska Golgota", z zapisem koncertu z października 2004 roku z krakowskiego kościoła św. Katarzyny. Wśród wykonawców znaleźli się m.in. Janusz Radek i Maciek Miecznikowski z zespołu Leszcze."

www.interia.pl

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 12 marca 2006, o 23:19

Zapowiada sie kolejne wielkie wydarzenie, im wieksze, tym wiecej tych niezadowolonych o nieco ograniczonych horyzontach.

Awatar użytkownika
tom
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2504
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 10:15
Lokalizacja: Kielce, Lublin
Kontakt:

Re: Psałterz wrześniowy i pomnik Homo Homini

Post autor: tom » 27 maja 2006, o 07:57

Radio Kielce pisze:Prezydent Wojciech Lubawski zapowiedział, że prapremiera oratorium planowana jest w nowowybudowanej hali przy ulicy Bocznej.
A czemu nie na nowym stadionie? Przecież zainteresowanie będzie znacznie większe niż 3 000 - 3 500 osób, które zmieszczą sie w hali. Może chodzi o to, aby artysci nie zmokli, bo akustyka chyba jest na stadionie w porządku, co potwierdzają rozgrywane mecze :).
Komisja Rewizyjna czuwa!

halny
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1807
Rejestracja: 27 września 2005, o 20:15
Lokalizacja: Kielce

Post autor: halny » 28 maja 2006, o 20:14

halny pisze:Dobry pomysł świetny projekt. Premiera jednak powinna odbyć się na stadionie przy tej samej ulicy dla wszystkich starczyłoby miejsc.

Awatar użytkownika
tom
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2504
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 10:15
Lokalizacja: Kielce, Lublin
Kontakt:

Post autor: tom » 28 maja 2006, o 21:06

halny pisze:
halny pisze:Dobry pomysł świetny projekt. Premiera jednak powinna odbyć się na stadionie przy tej samej ulicy dla wszystkich starczyłoby miejsc.
Sorry, uciekło mi, bo Twój post był między dwoma długimi i uszło mojej uwadze :).
Komisja Rewizyjna czuwa!

Awatar użytkownika
Sz.J.
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1113
Rejestracja: 22 września 2005, o 18:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Sz.J. » 29 maja 2006, o 19:47

Tom, zapomniałeś jeszcze o moim z 13 lutego. :D

Awatar użytkownika
tom
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2504
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 10:15
Lokalizacja: Kielce, Lublin
Kontakt:

Post autor: tom » 29 maja 2006, o 22:07

Sz.J. pisze:Tom, zapomniałeś jeszcze o moim z 13 lutego. :D
Trochę go rozwinąłem :).
Komisja Rewizyjna czuwa!

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 19 lipca 2006, o 10:01

Obrazek

Oratorium w hali przy ul. Bocznej
19-07-2006

Trzecią, ostatnią część oratorium Piotra Rubika i Zbigniewa Książka zobaczymy 11 września w Kielcach. Tym razem prapremiera odbędzie się w nowo powstałej hali przy ulicy Bocznej.

- Nie wchodzi się dwa razy do tej samej wody, dlatego nie możemy kolejny raz wystawić oratorium w amfiteatrze na Kadzielni - mówi Janusz Fryc, właściciel agencji „Duo”, organizatora i producenta wszystkich trzech części oratoriów. - Hala w Kielcach jest nowa, pomieści blisko 4 tysiące widzów, na pewno będzie to wielkie widowisko.
Wczoraj halę wizytowali organizatorzy oratorium i ekipy telewizyjne, które będą na żywo transmitowały przedstawienie. Na razie w hali trwa układanie parkietu, który kilka tygodni temu był zalany. Wojciech Dębski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji obiecał, że już w połowie sierpnia hala będzie gotowa.

- Musimy się wyrobić z pracą, ponieważ już w połowie sierpnia ma się tu rozegrać międzynarodowy turniej piłki ręcznej. Później czeka nas premiera oratorium. Scena ustawiona będzie pod ścianą, a oprócz miejsc siedzących na trybunach, będą jeszcze krzesła dostawiane na parkiecie - poinformował nas Wojciech Dębski.

Zainteresowanie „Psałterzem wrześniowym” już teraz jest ogromne. Na razie trwają zapisy na bilety, które od 10 sierpnia mają być w sprzedaży. Chętnych jest już blisko 2000 osób z samych tylko Kielc.

/ElZem/

:arrow: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/?cat=10&id=32512

ODPOWIEDZ