Chęciny

Informacje na temat znaczących inwestycji w województwie świętokrzyskim i nie tylko.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 11 grudnia 2007, o 11:57

Obrazek
Urząd w Niemczówce i synagodze

Budynek, w którym mieści się Urząd Miasta i Gminy Chęciny w tym roku obchodzi 170 rocznice istnienia.

- Bardzo ładnie, ale jego stan pozostawia wiele do życzenia - mówi burmistrz Robert Jaworski. - Dzisiaj urząd musi spełniać jakieś standardy a u nas tak nie jest.

Dlatego urząd zostanie poddany generalnemu remontowi. - Właśnie ogłosiliśmy przetarg - mówi burmistrz. Kosztować on będzie 1.5 mln zł i jak słyszę jest spore zainteresowanie firm co mnie cieszy, bo przecież w Kielcach nie można było znaleźć chętnych.

Na czas remontu (wymiana dachu, okien, przebudowa wnętrza) urząd musi się wynieść z budynku. Wydziały zostaną ulokowane w kilku miejscach m.in. internacie szkolnym, synagodze i Niemczówce. - Wiem, że to utrudnienie dla mieszkańców, ale nie ma innego wyjścia, musimy ten remont zrobić - dodaje burmistrz.- Planujemy, że zakończymy go w ciągu 2 lat.

:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... TOKRZYSKIE

seba_ck
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1231
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, o 14:01
Lokalizacja: KIELCE

Post autor: seba_ck » 22 kwietnia 2008, o 12:21

Iluminacja ruin zamku w Chęcinach

W ciągu dwóch najbliższych lat zmieni się otoczenie chęcińskiego zamku. Gotowy jest projekt zagospodarowania terenów u podnóża ruin chęcińskiej twierdzy. Pozwoli on na stworzenie atrakcyjnej i jednorodnej pod względem architektonicznym całości zabytkowego obiektu – twierdzi Janusz Cedro - Wojewódzki Konserwator Zabytków. Do tej pory turyści narzekali na prowizoryczne rozwiązania mamy nadzieję, że nowe wydanie otoczenia zamku zwiększy jego atrakcyjność turystyczną – uważa burmistrz Chęcin - Robert Jaworski.
Ruiny zamku zyskają profesjonalną iluminacje, będą oświetlone ze wszystkich stron. Powstaną specjalnie stworzone galerie widokowe, które pozwolą na podziwianie panoramy okolicy nie z zamkowych murów, jak to było do tej pory. Alejki lipowe wiodące do zamku wybrukowane zostaną specjalną stylizowaną na średniowieczną kostką, a wzdłuż drogi staną podobne, także stylizowane kramy i latarnie oraz ławki. Zmieni się także niewygodny parking.
Ruiny chęcińskiego zamku należą do najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w naszym regionie. Jak zapewnia burmistrz Jaworski podłączone są już wszystkie media umożliwiające prace nad wykonaniem koncepcji. Będą one kosztować 8 milionów złotych. Zrealizowane zostaną z pieniędzy unijnych.

2008-04-22 11:33:01
:arrow: http://www.radio.kielce.pl/index.php?bL ... id_k=13264
Zmieniaj świat na taki, jaki sobie wymarzyłeś.

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 1 czerwca 2008, o 19:51

Obrazek
Kłopoty z działkami u stóp góry Zelejowej

To miało być wzorcowe osiedle, w pięknej okolicy i blisko miasta. Władze gminy deklarowały pomoc. Teraz kilkuset właścicieli działek nie ma wody, prądu i dróg, a tylko obietnice poprawy.
- Kupiłem działkę na nowym osiedlu w Chęcinach. Inwestor zapewniał, że do końca 2007 roku będzie woda, potem miał zrobić plan energetyczny i ZEORK mógłby podłączać prąd. Mija kolejny rok, a my nie mamy ani wody, ani prądu, ani nawet porządnej drogi. Jak jest mokro, to ciągnikiem można tylko wjechać - mówi pan Sebastian, kielczanin, który chciał zbudować w Chęcinach dom. - Gdybym wiedział, że podłączenie mediów tyle potrwa, kupiłbym działkę gdzie indziej - irytuje się.

Niedoszły mieszkaniec gminy jest rozczarowany działaniem tamtejszego urzędu. - Byłem w gminie, zupełnie nie są zainteresowani tym tematem. Z jakimś kierownikiem odpowiedzialnym za grunty rozmawiałem, poczułem się jak piąte koło u wozu - dodaje. A jeszcze niedawno było tak pięknie. W marcu 2007 roku burmistrz Chęcin Robert Jaworski opowiadał "Gazecie", jak się cieszy z perspektywy budowy nowego osiedla. "Bo kiedy budownictwo kwitnie, bezrobocie maleje, zwiększa się też liczba mieszkańców. Budowa takich osiedli pozwoli gminie się rozwijać" - mówił. Obiecywał, że "zrobi wszystko", aby w 2008 roku w budżecie gminy były pieniądze na wodociąg i kanalizację. Andrzej Klimaszewski, współwłaściciel Zakładu Obrotu Nieruchomościami "Interlocum", który w imieniu właściciela terenu sprzedał około 150 działek, przyznaje, że uzbrojenie osiedla się przeciąga. - To są zadania własne gminy. Zarówno drogi, woda, jak i kanalizacja powinny być robione przez gminę. Natomiast pierwotny właściciel tych działek zobowiązał się do położenia wodociągu na terenie części osiedla i chce dotrzymać tych zobowiązań - mówi Klimaszewski.

Dlaczego więc wodociągu nie buduje? Klimaszewski tłumaczy, że najpierw ponad pięć miesięcy czekał na wydanie warunków przyłączenia, a kiedy je otrzymał, były sprzeczne z wcześniejszymi ustaleniami wynikającymi z planu zagospodarowania przestrzennego. W końcu po kilku spotkaniach uzgodniono, że osiedle podłączy się do wodociągu w innym miejscu, od strony Zelejowej. - Teraz zaczęły się kłopoty z wydaniem warunków technicznych dla przepompowni. Wciąż ich nie mamy. Chcemy wywiązać się ze zobowiązań, chociaż powiększy to nasz koszt o kilkadziesiąt tysięcy złotych - mówi Klimaszewski. Co do planu energetycznego, to jest on "w trakcie sporządzania". Klimaszewski wierzy, że gmina utwardzi drogi, ale po położeniu wodociągu. - Wodociąg to podstawa, ZEORK zgadza się na budowę sieci, jeżeli 50 proc. właścicieli działek wystąpi o przyłączenie prądu. Ale kto to zrobi, jak nie ma wody i drogi do swojej działki? - pyta Klimaszewski.

Burmistrz Jaworski wciąż deklaruje poparcie dla budowy osiedla. - Nie ukrywam, że sam się chwaliłem, propagowałem te tereny pod zabudowę, ale nie dawaliśmy zobowiązań, że w tak krótkim czasie będzie wodociąg. Jest jakaś hierarchia potrzeb gminy, w tej chwili skupiamy się na pozyskaniu środków unijnych - mówi. Twierdzi, że nie słyszał o opóźnieniach w sporządzaniu dokumentacji pod podłączenie wody od strony Zelejowej.

Kiedy dotrze woda do pierwszej działki? - W tym roku nie sądzę, ale myślę, że w przyszłym - odpowiada burmistrz. Kolejne rozmowy między przedstawicielami Interlocum i gminy na temat budowy wodociągu zaplanowano na jutro.

:arrow: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... jowej.html

seba_ck
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1231
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, o 14:01
Lokalizacja: KIELCE

Post autor: seba_ck » 18 czerwca 2008, o 11:23

KIELCE
18 czerwca 2008 - 8:52

W Chęcinach przebudują rynki dla turystów

Centrum Chęcin zmieni się nie do poznania. Przebudowa będzie jednak kosztowała 21 milionów złotych.

Takiej frekwencji na spotkaniu z mieszkańcami burmistrz Chęcin Robert Jaworski jeszcze nie widział. W niedzielny wieczór w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Chęcin mowa była o planach przebudowy obu chęcińskich rynków.

Nad nowym ich wyglądem pracowali architekci, historycy sztuki i władze miasta, które do koncepcji dorzucały swoje uwagi. - Chcemy by przez miasto przechodziły wycieczki przyjeżdżające na zamek - wyjaśnia założenia pomysłu na nowe Chęciny burmistrz. - Dlatego parking dla autokarów lokujemy koło klasztoru franciszkanów. Stamtąd grupy będą mogły planowaną mnisią ścieżka wzdłuż muru klasztoru klarysek podążać na zamek.

- Ścieżka została zaprojektowana, będą tam schody, oświetlenie, powstanie jeden z ładniejszych zakątków miasta - zapewnia burmistrz.
Grupy, które zechcą odwiedzić zabytkową Niemczówkę z punktem informacji turystycznej dotrą także na Rynek.
Tam także będzie wiodła droga turystów indywidualnych, którzy zaparkują na dolnym rynku. - To będzie poczekalnia, parking na 80 samochodów, ławeczki do siedzenia - roztacza wizję burmistrz.

BEZ ZIELEŃCA

Najważniejsze są jednak zmiany na Rynku Górnym. Przede wszystkim zlikwidowany zostanie zieleniec na środku a płyta wyłożona granitową kostką: żółtą, szarą i czarną. Naturalny spadek terenu czyli schody wiodące między innymi do Urzędu Miasta i Gminy zostaną poszerzone i tak ułożone by pełniły rolę amfiteatru. Ruch zostanie ograniczony do minimum a wzdłuż pierzei zachodniej i północnej mają pojawić się ogródki sklepów i kafejek. W innym rogu Rynku powstanie fontanna, miejsca do siedzenia dla turystów.

- Każda wycieczka to szansa zarobienia dla mieszkańców - podkreśla burmistrz, dlatego chcemy zachęcać ich, by inwestowali w turystyczne usługi.
Na życzenie burmistrza architekci przygotowali też koncepcję pierzei. - Chcemy je ujednolicić by chociaż linia dachów była na jednym poziomie i by domy były w tym samym kolorze.

Narysowano więc jak powinny wyglądać poszczególne pierzeje, a do malowania na pożądany kolor mieszkańców mają zachęcać zniżki w płaceniu podatków.
Z Rynku turyści będą maszerować na zamek: chodniki wzdłuż ulicy Jędrzejowskiej już są zrobione a w tym roku zostanie założone stylowe oświetlenie. Na parkingu na górze będą się zatrzymywać samochody tylko z inwalidami bądź osobami starszymi, dla których spacer z dołu miasta byłaby za dużym wysiłkiem.

POTRZEBNE MILIONY

Mieszkańcom Chęcin pomysły te bardzo się podobały, ale prosili by na Rynku znalazł się parking chociaż dla kilku samochodów i było więcej zieleni. Projektanci nie zaplanowali drzew, ale możliwe jest ustawieni takich w pojemnikach jak na kieleckim deptaku. Nasadzenie kwiatów w donicach by Rynek wyglądał pięknie.
Koszt modernizacji Górnego Rynku to 14 milionów złotych, Dolnego - 7. Jest szansa, że gmina otrzyma dofinansowanie na te prace. - Składamy wniosek i mamy nadzieje, że zarząd województwa doceni rolę Chęcin. Z programu rewitalizacji małych miast dostaniemy 7-8 milionów - mówi burmistrz.

Lidia Cichocka
:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /146254842
Zmieniaj świat na taki, jaki sobie wymarzyłeś.

seba_ck
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1231
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, o 14:01
Lokalizacja: KIELCE

Post autor: seba_ck » 10 sierpnia 2008, o 22:42

Będzie oblężenie chęcińskiego zamku?

Osiem milionów złotych chce pozyskać gmina Chęciny na uatrakcyjnienie zamku dla turystów i zorganizowanie imprezy, podczas której warownia będzie oblężona przez współczesnych rycerzy.

- Zamek jest symbolem całego województwa. Odwiedzający go turyści nie znajdują jednak tego, czego oczekują. Najwyższy czas dofinansować ten obiekt - uważa burmistrz Robert Jaworski. Gmina złożyła w lipcu do Regionalnego Programu Operacyjnego projekt zagospodarowania zamku. Chce otrzymać 8 mln zł, m.in. na odtworzenie zamkowego skarbca, kaplicy i studni, a także ustawienie figur historycznych postaci wśród zabytkowych murów. - Chcielibyśmy też urządzić w dolnym zamku mały amfiteatr, w którym odbywałyby się koncerty - mówi burmistrz Jaworski.

Gmina Chęciny planuje zmienić także otoczenie zamku. Wejście na wzgórze od strony miasta ułatwiałyby schodki. Od strony parkingu, który też ma zostać przebudowany, planowana jest natomiast oświetlona aleja. Kolejną atrakcją dla turystów mają być galerie i kramy wzorowane na średniowiecznych.

Złożony w RPO projekt przewiduje też organizację widowiska "Oblężenie warowni chęcińskiej". - To będzie potężna impreza plenerowa o zasięgu ponadwojewódzkim z udziałem przeróżnych drużyn rycerskich - zapowiada burmistrz Jaworski.

Podkreśla, że koncepcja zagospodarowania zamku została pozytywnie zaopiniowana przez konserwatora zabytków, a jego zalecenia zostały uwzględnione w złożonym projekcie. To bardzo ważne, bo brak zgody konserwatora może spowodować jego odrzucenie. Przekonuje się o tym gmina Iwaniska, która z RPO chce pozyskać 10 mln zł na inwestycje na zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Konserwator nie zgadza się jednak na odtworzenie bramy czy urządzenie galerii w dawnych komnatach.

Źródło: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... amku_.html
jak
2008-08-10
Zmieniaj świat na taki, jaki sobie wymarzyłeś.

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 21 sierpnia 2008, o 21:24

Nowy blok operacyjny w Czerwonej Górze

Nowy blok operacyjny wybudowany zostanie w szpitalu w Czerwonej Górze. Placówka kupi także tomograf komputerowy i nowy rentgen. Zostanie to sfinansowane przy udziale pieniędzy unijnych i urzędu marszałkowskiego. Koszt całego projektu to 26 milionów złotych.

Krzysztof Skowronek dyrektor szpitala mówi, że nowy blok operacyjny tworzyć będzie 6 doskonale wyposażonych sal. Inwestycja zakończy się do końca 2010 roku. Natomiast z tomografu i nowego rentgena pacjenci będą mogli korzystać od wiosny przyszłego roku.- poinformował dyrektor Skowronek.

W szpitalu zostaną także, w ramach unijnego projektu przebudowane drogi dojazdowe. Za pieniądze z ministerstwa zdrowia kupiony będzie natomiast ultrasonograf przedoskrzelowy, który trafi na oddział chirurgii klatkowej.

Inna szpitalna inwestycja, dotyczy remontu wieży ciśnień. Zapewnia ona dostawę wody do placówki. W przyszłości wieżę zastąpić ma jednak nowa pompownia, do budowy, której przygotowuje się aktualnie szefostwo szpitala.

:arrow: http://www.radio.kielce.pl/page,,Nowy-b ... de036.html

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 3 września 2008, o 08:40

Skan z dzisiejszego Echa ;)

Obrazek
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 3 września 2008, o 08:42

KIELCE
30 sierpnia 2008 - 2:03
Pod Chęcinami znaleźli skarb
Kilkunastoletni Marcin pomagał dziadkowi przy żniwach, kiedy znalazł naszyjniki i bransoletki sprzed trzech tysięcy lat

Obrazek

Przedmioty znalezione w Skibach, gmina Chęciny

Nieznany mieszkaniec doliny niedaleko Chęcin ukrył w ziemi brązowy skarb. Po trzech tysiącach lat znalazł go Marcin Ziętal ze Skib. O znalezisku natychmiast powiadomił archeologów.

Marcin, uczeń III klasy chęcińskiego technikum pomagał dziadkowi Stanisławowi Gurakowi przy żniwach. Nagle kombajn najechał na coś. W głębokiej bruździe Marcin zauważył kawałek starego skręconego drutu. Po pracy wrócił na pole, zagarnął ręką piach i wydobył kilka dziwnych przedmiotów.
- Interesuję się historią, wiedziałem, że to coś bardzo starego. Zabrałem to, co znalazłem do domu.

Marcin razem z wujkiem Marianem Ziętalem sprawdzili w internecie czym może być znalezisko. Przekonali się, że metalowe przedmioty bardzo przypominają cenne zabytki archeologiczne. Postanowili, że taka rzecz powinna znaleźć się w muzeum. Skontaktowali się z dr. Szymonem Orzechowskim z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i przez telefon dokładnie opisali to, co znaleźli.

Cenne znalezisko

- Zorientowałem się, że to może być wartościowe znalezisko i pojechałem do Skib. Zobaczyłem rzecz wyjątkową. Zespół ozdób składał się z 6 naszyjników, dwóch bransolet i dwóch zapinek z koncentrycznie zwiniętego drutu. Pochodziły najprawdopodobniej z przełomu późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, czyli sprzed około 3000 - 2800 lat i zachowały się w doskonałym stanie. To rzecz niezwykle rzadka w tych stronach - mówi dr Szymon Orzechowski.

Podkreśla, że Marcin zachował się bardzo profesjonalnie.
- Nie próbował czyścić ozdób mechanicznie, natychmiast powiadomił archeologów. Zebrał to, co było w ziemi, nie kopał dalej. Dzięki temu mogliśmy zbadać stanowisko w terenie, ustalić czy przedmioty pochodzą z osady, cmentarzyska, czy może zostały zakopane w odludnym miejscu.

Skąd się to wzięło

Stanisław Gurak pozwolił archeologom zbadać pole. Natrafiono na nikłe ślady osady, ale znaleziono jeszcze tylko nieliczne fragmenty naczyń glinianych i część brązowej szpili do spinania szat. Skarb ukryty, więc został bezpośrednio w ziemi w płytkim dole. Czy przed wrogiem, czy może w ochronie przed pożarem?

- Z pewnością była to dla tamtych ludzi ogromna wartość. Na cmentarzyskach pojedyncze ozdoby spotyka się rzadko, a więc były bardzo cenne. Może był to skarb zbierany przez kilka pokoleń - mówi dr Orzechowski.
Dotychczas w okolicach Chęcin na takie znaleziska nie natrafiano. Dokładne badania pozwolą być może na określenie pochodzenia ozdób. Może były one wykonane z lokalnego surowca i wówczas potwierdziłaby się hipoteza o wykorzystywaniu złóż miedzi w Miedziance już w starożytności.

Godne pochwały

Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków Marcinowi za przekazanie w stanie nienaruszonym skarbu archeologom należy się nagroda ministra kultury. Wcześniej jednak archeolodzy muszą określić jej wartość.

- To godna pochwały postawa, zasługująca na uznanie. Brązowy skarb jest niezwykle cenny dla nauki, bo to ślad przeszłości. Bardzo często przedmioty znalezione w ziemi nie służą naukowcom, ale leżą gdzieś w szufladach, przepadają, bo nie są nikomu potrzebne. Najlepiej by trafiły do muzeów - mówi dr Szymon Orzechowski.

Marek Maciągowski

źródło: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /513050307
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 4 września 2008, o 09:54

KIELCE
4 września 2008 - 0:01

Obrazek

Skąd wziąć na wykup mieszkań w Chęcinach?
O sto procent poszły w górę ceny mieszkań komunalnych w gminie Chęciny! Ludzie są zszokowani
Obrazek
- Zbierałem pieniądze na wykup mieszkania całe życie. Teraz mnie na to nie stać. Mamy nadzieję, że radni zwiększą bonifikatę - mówi Jarosław Sobczyk. (D. Łukasik)

- Ciułaliśmy pieniądze na wykup mieszkań latami. W tym roku ich ceny w ciągu miesiąca zwiększono o sto procent, choć miały się nie zmienić. Czemu podnieśli ceny mieszkańcom, którzy zarabiają najmniej? - pyta Jarosław Sobczyk z Czerwonej Góry.

Pan Jarosław i inni lokatorzy mieszkań komunalnych w blokach na Czerwonej Górze, należących do gminy Chęciny, są oburzeni tą niespodziewaną podwyżką. - Słyszy się, że mieszkania tanieją, gminy oddają ludziom za bezcen, a u nas odwrotnie! - mówią.

REMONT WYCENY

Jarosław Sobczyk przypomina, że gmina postanowiła sprzedawać lokale komunalne w 2001 roku. - Moje mieszkanie wyceniono na 24 tysiące złotych. I ta wycena obowiązywała do końca 2007 roku - opowiada.

Jedni ludzie wykupywali, drudzy składali grosz do gorsza. Pecha mieli ci, którzy nie dokonali transakcji przed rozpoczęciem remontu chęcińskiego ratusza. To był przełom w dotychczasowej polityce sprzedaży lokali komunalnych.

- Mieszkańcy chcieli dalej kupować. Niestety powiedziano nam, że na czas remontu nie będą sprzedawali, ale po zakończeniu ceny się nie zmienią - twierdzi Jarosław Sobczyk.

A jednak się zmieniły. Ceny mieszkań poszybowały w górę o sto procent. - Utrzymane jest tylko pięćdziesiąt procent bonifikaty przy kupnie. Ale i tak nie jesteśmy w stanie ich wykupić. Pisaliśmy do gminy, żeby w dalszym ciągu sprzedawała za kwoty obowiązujące w 2007 roku lub zwiększyła upust do 80 procent. Wtedy dopiero będzie nas stać na te mieszkania - mówi mężczyzna. - Zbieraliśmy latami na wykup! Czemu nas tak potraktowano? - pytają lokatorzy.

ZDECYDUJĄ RADNI

Robert Jaworski, burmistrz Chęcin, przyznaje otwarcie, że władze gminy mają twardy orzech do zgryzienia. - To trudna sprawa - mówi.

Fakt tak drastycznej podwyżki cen lokali komunalnych tłumaczy wygaśnięciem obowiązującej przez lata wyceny. - Musieliśmy zlecić aktualizację wyceny. Dokonał tego niezależny rzeczoznawca. Ceny poszły w górę i to jest problem - mówi Robert Jaworski.

Burmistrz informuje, że naświetlił już temat radnym. Otrzymał także pismo od mieszkańców z Czerwonej Góry. Kwestia była dyskutowana na komisjach. Wiadomo, że w grę nie wchodzi powrót do starych cen, a jedynie regulacja wysokości bonifikaty. Czy decyzja rady będzie po myśli mieszkańców? - Nie umiem na to pytanie odpowiedzieć. Głosy są różne - wyjaśnia Robert Jaworski.

Paweł Więcek

źródło: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /677872235
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 4 września 2008, o 18:01

Przebudują centrum i zamek w Chęcinach

Najtęższe umysły z dziedziny rewitalizacji miast mają pracować nad tym, jak mają wyglądać Chęciny. Wyremontowane ma być centrum i zamek.

Władze miasta i województwa planują przebudowę obu chęcińskich rynków oraz zamku. - Zależy nam, by miasto było atrakcyjniejsze, ale obawiamy się, by nie popsuć tego co jest, nie zrobić tandety - zapewnia członek Zarządu Województwa Marcin Perz.

Dlatego Marcin Perz zwrócił się o pomoc do profesora Andrzeja Kossa, członka Rady Ochrony Zabytków przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

TAKIE PIĘKNE BRUKI

Gmina już przygotowała wstępne plany modernizacji obu rynków i wczoraj profesor Koss mógł się z nimi zapoznać. W czasie krótkiego spaceru po Chęcinach zachwycał się resztkami chęcińskich bruków.

- Ten kamień to jest wartość miasta, nie można zastąpić go betonową kostką ani granitowymi płytami, to zupełnie tutaj nie pasuje - mówił wczoraj profesor Koss.
Jego zachwyt wzbudziła też Niemczówka, zabytkowa kamieniczka z pięknym, chociaż jeszcze niewyeksponowanym podwórkiem i piwnicą.

- Nie wszystkie rozwiązania zaproponowane przy modernizacji Rynku podobają mi się - przyznał profesor. - Zwłaszcza użyte materiały - granitowe płyty, oraz podział na strefy, a także jednolita kolorystyka budynków wokół. Kolory ożywiają miasto.

POWOŁA ZESPÓŁ

Profesor zadeklarował powołanie zespołu złożonego z najwybitniejszych specjalistów do spraw rewitalizacji średniowiecznych miast i wspólne opracowanie koncepcji dla Chęcin.

- Bardzo nam na tym zależy, bo dzięki temu będziemy mogli szybko przystąpić do prac i nie potykać się o zakazy i dyskusje z konserwatorem ochrony zabytków. Nie chcemy niszczyć, tylko rozwijać miasto i region, wykorzystywać jego atuty, a zamek i miasto Chęciny powinny być jedną z najjaśniejszych perełek ziemi świętokrzyskiej - dodaje Marcin Perz.

DO ODBUDOWY

Zgodnie z planami zamek ma zostać częściowo odbudowany.
- Chcemy odtworzyć zamkowy skarbiec, kaplicę i studnię, a na dolnym zamku urządzić mały amfiteatr, w którym odbywałyby się koncerty - mówi burmistrz Chęcin Robert Jaworski.

- Atrakcją mają być cykliczne imprezy "Oblężenie warowni chęcińskiej”, a figury historycznych postaci, ustawione wśród zabytkowych murów, byłyby kolejnym wabikiem dla turystów. Gmina już wystąpiła o 8 milionów złotych na ten cel i zależy nam na jak najszybszych decyzjach.


:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /606094178

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 4 września 2008, o 19:03

Aż dziwnie się to czyta... Żeby tak wszędzie w regionie dochodzili do takich wniosków. Na pierwszy ogień poproszę też od razu o Szydłów :)
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 4 września 2008, o 19:12

Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 17 września 2008, o 16:57

Obrazek

Jutro otwarcie nowego muzeum

Jakie skarby kryje nasza ziemia? O tym będziemy mogli przekonać się już jutro odwiedzając budynek byłej szkoły podstawowej w Miedziance koło Chęcin. Odbędzie się tam otwarcie jedynego w województwie świętokrzyskim Muzeum Górnictwa Kruszcowego.
Eksponaty, które będzie można podziwiać zostały umieszczone w pomieszczeniach stylizowanych na sale kopalni. Skały i minerały pochodzą z Państwowego Instytutu Geologicznego, Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie oraz ze śląskich kopalni. Dużą ofiarnością wykazali się również prywatni kolekcjonerzy.
Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich chętnych na czwartek (18 września) na godzinę 11:00. Wstęp jest bezpłatny.

źródło: http://www.plus.kielce.pl/www/index.php ... &op=3#nius
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 22 września 2008, o 19:12

Spotkanie radnych z mieszkańcami Mostów w sprawie Morza Chęcińskiego
Aktualizacja: 2008-09-22 14:55:01
Radni z gminy Chęciny rozmawiali dziś z mieszkańcami Mostów na temat planów budowy tzw. Morza Chęcińskiego. Na spotkanie zaproszono także świętokrzyskich parlamentarzystów i władze regionu.
Poseł Konstatnty Miodowicz z Platformy Obywatelskiej powiedział, że planowane inwestycje nie powinny wstrzymywać rozbudowy infrastruktury wsi, które mogłyby się znaleźć na terenach zalewowych.
Poseł Miodowicz zapowiedział również, że będzie zabiegał o odszkodowania dla tych, którzy przez planowaną inwestycję przez dziesiątki lat nie mogli modernizować swoich gospodarstwach. Wicewojewoda Piotr Żołądek zobowiązał się natomiast do zorganizowania spotkania z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem.
Mieszkańcy czterech wsi Mosty, Choiny, Żerniki i Wymysłów od blisko 80-ciu lat nie mogą wykonać żadnych inwestycji. W związku z planowana budową zbiornika, nazywanego "Morzem Chęcińskim" na terenach objętych inwestycją nie wolno remontować domów, budować kanalizacji, wodociągów, dróg ani nawet wybudować sklepu.

źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,Spotka ... 0b89f.html
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 22 września 2008, o 21:22

Skończyć z Morzem Chęcińskim! Macie pięć lat
Obrazek
Ziemowit Nowak
2008-09-22, ostatnia aktualizacja 2008-09-22 20:38

Wymażcie Morze Chęcińskie z wszystkich planów i dajcie ludziom normalnie żyć - takim postulatem zakończyła się wyjazdowa sesja chęcińskiego samorządu. Byli za tym mieszkańcy, samorządowcy powiatu i województwa, parlamentarzyści

Sesja nadzwyczajna Rady Miasta i Gminy Chęciny odbyła się wczoraj we wsi Mosty. Zebrani obradowali pod dwoma polowymi namiotami. - Te namioty to dowód, że tu nic nie można zbudować. Nie ma telefonów, dróg, sklepu, stare domy się walą, a nowe ludzie stawiają na własne ryzyko - powiedziała, otwierając sesję, przewodnicząca RMiG Krystyna Foksa.

Zgodnie z wciąż obowiązującymi planami ma tu powstać olbrzymi zbiornik retencyjny na rzece Biała Nida, o powierzchni 1800 ha i 75 mln m sześc. wody. Od dziesiątków lat mieszkańcy trzech okolicznych wsi żyją w stanie zawieszenia - nie mogą budować ani remontować domostw, a wyprowadzić się nie mają za co. Wszystkie domy w innych wsiach drożeją, ich tracą na wartości. Nie może też inwestować gmina, więc brakuje wodociągów i kanalizacji, dróg, a TP nie chce podłączyć telefonów. O sytuacji w Mostach pisaliśmy wiele razy.

- Nam brakuje wody w studni, a jak jest, to nie nadaje się do picia. Telefonów nie ma, wodociągów, dojazdu, internetu! Przecież mamy XXI wiek! My chcemy pić i żyć. Zaprosiłbym was na herbatę do domu, ale nie wiem, czy mielibyście odwagę się napić - mówił mieszkaniec Mostów.

- My chcemy tylko wody, nic więcej! - krzyknął ktoś z drugiego namiotu.

Cierpią również trzy gminy: Chęciny, Sobków i Małogoszcz częściowo przeznaczone pod zalanie. Tylko w gminie Chęciny odłogiem leży 30 ha ziemi gminnej i 100 ha należących do Skarbu Państwa.

Wczoraj wszyscy byli zgodni, że tak dalej żyć się nie da. - W ciągu pięciu lat albo powinna się rozpocząć budowa tego zbiornika, albo powinien być on usunięty z planów rządowych - stwierdził Robert Jaworski, burmistrz Chęcin. Przypomniał on o najnowszej ekspertyzie z 2005 r. prof. Andrzeja Szczepańskiego z AGH, według której budowa Morza Chęcińskiego "nie znajduje racjonalnego uzasadnienia".

Senator PiS-u i były wojewoda Grzegorz Banaś stwierdził, że trzeba zrobić wszystko, aby budowa zbiornika nie została wpisana do tworzonej właśnie Koncepcji Zagospodarowania Przestrzennego Kraju. Posłowie Konstanty Miodowicz (PO) i Krzysztof Lipiec (PiS) zobowiązali się wystosować w tej sprawie interpelacje do premiera Donalda Tuska, a Miodowicz zadeklarował, że będzie rozmawiał z odpowiedzialnym za gospodarkę wicepremierem Waldemarem Pawlakiem.

Padły również głosy, że mieszkańcy powinni uzyskać zadośćuczynienie za to, że z winy państwa nie mogą korzystać z dobrodziejstw cywilizacji na równi z innymi obywatelami.

- To jest sytuacja jak z powieści Kafki. Czy są jakieś tajemnicze siły, którym nie można się przeciwstawić? To jest paranoja - mówił senator PiS-u Adam Massalski. Przypomniał, że kiedy sam w sąsiednim Żebieńcu stawiał domek letniskowy, to zgodę na budowę uzyskał dopiero od ministra.

Chęcińscy radni przegłosowali apel do rządu i parlamentu o ostateczne zamknięcie inwestycji pod nazwą Morze Chęcińskie.

- Uważam, że pięć lat na rozpoczęcie tej inwestycji jest realne. A na podjęcie decyzji o rezygnacji z tych planów to nawet za dużo. Odszkodowania też są możliwe, ale przed sądem cywilnym. Mieszkańcy musieliby wynająć prawnika - powiedział "Gazecie" po sesji burmistrz Jaworski.

Na spotkaniu zabrakło przedstawicieli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, który odpowiada za budowę zbiornika Jak informuje sekretariat RZGW, nie dotarło zaproszenie. - Przychylałbym się do opinii, że ten zbiornik słabo się broni. Jeżeli jest taka wola społeczności lokalnej, najprawdopodobniej nie będziemy tego realizować. Ale ostateczna decyzja może zapaść, gdy zostanie sporządzone studium wykonalności - powiedział nam Jerzy Grela, dyrektor RZGW.

Takie studium kosztuje około miliona złotych. Według dyrektora Greli RZGW nie ma takich środków.

Źródło: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... c_lat.html
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

ODPOWIEDZ