Historyczna Galeria Kielc

Dzieje, wspomnienia, fotografie, czyli dawne Kielce

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Kano
Posty: 11
Rejestracja: 2 sierpnia 2007, o 18:50
Lokalizacja: Oczywiście Kielce - blisko centrum
Kontakt:

Post autor: Kano » 30 sierpnia 2007, o 14:19

Ciekawe zdjęcia. A czy w tym artykule to zdjęcie pod którym jest podpis "A Jew in Kielce, in 1939", to fragment ul. Starowarszawskiej?

hey
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1475
Rejestracja: 24 kwietnia 2006, o 13:47

Post autor: hey » 15 września 2007, o 12:21

Na Kościuszki, obok sklepu metalowego (blisko Żabki) zachował się neon,można zrobić fotkę dla potomności...

hey
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1475
Rejestracja: 24 kwietnia 2006, o 13:47

Post autor: hey » 9 października 2007, o 14:05

Najwięcej o kieleckich Żydach można się dowiedzieć z "Leksykonu dziejów ludności żydowskiej Kielc 1789-1999" (Wydawnictwo Naukowe AP)
Być moze są tam także zdjęcia dawnych Kielc.



Profesor Krzysztof Urbański z Instytutu Nauk Społecznych AP, autor obszernego Leksykonu dziejów ludności żydowskiej Kielc 1789-1999 (Wydawnictwo Naukowe AP) wszedł do rodziny twórców encyklopedii tematycznych, leksykonów, słowników biograficznych i kalendariów. Leksykon K. Urbańskiego złożony z kilkuset haseł rzeczowych i biograficznych stanowi owoc wieloletniej i żmudnej kwerendy archiwalnej. Zawiera informacje o wydarzeniach politycznych i gospodarczych, kulturalno-oświatowych i społecznych, o instytucjach, organizacjach i zabytkach oraz o kieleckich postaciach od końca XVIII do współczesności.

Zwięzłą recenzję obszernego tomu zamieścił polskojęzyczny periodyk izraelski "Nowiny-Kurier" (20 IV 2001) ukazujący się od 1958 roku w Tel Awiwie. Natan Gross, autor tekstu Wszystko o kieleckich Żydach, zwrócił uwagę na ogrom pracy autora i więcej niż encyklopedyczne podejście do tematu. Wymieniając przykładowe hasła - od dekretu osadnictwa z 1862 r. do "Marcowych wydarzeń" z 1968 r. - z satysfakcją pisze: "Co tylko chcecie (i nie chcecie). Nie znam podobnego, z takim pietyzmem opracowanego leksykonu żydowskiego miasta". Mając na uwadze odium historycznych faktów dodaje: "Kielce są pozytywnym przykładem aktywnej myśli o rehabilitacji i przywrócenia miastu dobrego imienia podeptanego przez chuliganów". Swą recenzję kończy słowami nadziei: "Mały nakład rozszedł się po akademiach i naukowcach. Może ukaże się drugi".

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 3 grudnia 2007, o 23:33

Znalazłem ostatnio w domowym archiwum: rok 1982, trwa budowa pierwszej (wschodniej) części osiedla Słoneczne Wzgórze. Zwracam uwagę na ruch samochodowy na skrzyżowaniu Warszawka/Świętokrzyska.

Obrazek

Powiększenie fragmentu powyższego zdjęcia:
Obrazek

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Post autor: AR » 3 grudnia 2007, o 23:36

cm pisze:Zwracam uwagę na ruch samochodowy na skrzyżowaniu Warszawka/Świętokrzyska.
Może fotke robili w niedziele o 6h rano ;)

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 3 grudnia 2007, o 23:40

AR pisze:
cm pisze:Zwracam uwagę na ruch samochodowy na skrzyżowaniu Warszawka/Świętokrzyska.
Może fotke robili w niedziele o 6h rano ;)
Popatrz na cienie - nie wiem, jaka to pora roku, ale ewidentnie jest to popołudnie :)

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Post autor: AR » 3 grudnia 2007, o 23:43

cm pisze:
AR pisze:
cm pisze:Zwracam uwagę na ruch samochodowy na skrzyżowaniu Warszawka/Świętokrzyska.
Może fotke robili w niedziele o 6h rano ;)
Popatrz na cienie - nie wiem, jaka to pora roku, ale ewidentnie jest to popołudnie :)
Zgadza sie :) Slonce juz po zachodniej stronie :) ...czyli niedziela wieczorem ;)

Boss
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1165
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 21:21
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Boss » 10 grudnia 2007, o 13:49

zadam nieco prowakacyjne a jednoczesnie w mojej ocenie czysto retoryczne pytanie a mianowicie:
co byście woleli miec - mieszkanie czy samochód... :?:
CK|PL|EU

Awatar użytkownika
Jarek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1118
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 22:35
Lokalizacja: Kielce - Bocianek

Post autor: Jarek » 10 grudnia 2007, o 22:35

Fajnie zobaczyć swoje osiedle ;) Szczególnie podobają mi się duże obszary zielone, nie zarośnięte krzakami, ale też takie duże bo Warszawska, a raczej Rewolucji Październikowej jednojezdniowa. I nie Świętokrzyska, a Konopinickiej ;)))
Kielce - tu jest moje miejsce, tu jest mój dom.

Awatar użytkownika
Gear
Posty: 135
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 16:36
Lokalizacja: CK

Post autor: Gear » 22 grudnia 2007, o 21:44

Obrazek

Znalazłem dosyć ciekawą galerię "Kielce z przed lat":

:arrow: http://picasaweb.google.com/Maniek51/KielceZPrzedLat

P.S.
Do wygodnego oglądania najlepiej użyć przycisku "Slideshow" (lewy górny róg, zaraz nad zdjęciami).
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 22 grudnia 2007, o 22:33

Gear pisze:Obrazek

Znalazłem dosyć ciekawą galerię "Kielce z przed lat":

:arrow: http://picasaweb.google.com/Maniek51/KielceZPrzedLat).
Wspaniałe te zdjęcia :!: Szkoda, że nie ma dat wykonania (lata 60./70.?)
Dla miłośników komunikacji miejskiej - na zdjęciu 15 uwieczniony San w malowaniu miejskim #22 na linii nr 3 :D http://picasaweb.google.com/Maniek51/Ki ... 8719377570

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Post autor: Tomek » 22 grudnia 2007, o 23:13

Zdjęcia pewnie robione były w jednym czasie. Jakby ktos wiedział kiedy remontowany był Bristol już wiedzielibyśmy mniej więcej.

Awatar użytkownika
Jezpir
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1130
Rejestracja: 7 sierpnia 2007, o 14:24
Lokalizacja: Kielce, KSM Nord

Post autor: Jezpir » 27 grudnia 2007, o 10:38

Faktycznie strona www.plus.kielce.pl/pocztowki/ jest bardzo fajna. Brakuje mi tylko podpisów z informacją, gdzie poszczególne budynki można znaleźć.
Na przykład: Obrazek Gdzie to jest? - Ja to widzę z okien budynku, w którym pracuję.
Jeżpir

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 27 grudnia 2007, o 11:23

Jezpir pisze:Brakuje mi tylko podpisów z informacją, gdzie poszczególne budynki można znaleźć.
Na przykład: Obrazek Gdzie to jest? - Ja to widzę z okien budynku, w którym pracuję.
To nie wiesz gdzie pracujesz :?: :)

Awatar użytkownika
Jezpir
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1130
Rejestracja: 7 sierpnia 2007, o 14:24
Lokalizacja: Kielce, KSM Nord

Post autor: Jezpir » 27 grudnia 2007, o 12:09

ice pisze:To nie wiesz gdzie pracujesz :?: :)
Człowiek taki zarobiony jest czasami... :lol:
Taka zagadka.
Jeżpir

ODPOWIEDZ