Skarżysko Kamienna

Informacje na temat znaczących inwestycji w województwie świętokrzyskim i nie tylko.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

ccc

Post autor: ccc » 6 października 2006, o 19:44

Izraelska firma, która zainwestowała w Zakłady Mesko nakazała wymiane ok 4 km ogrodzenia ze starych betonowych słupkow i zardzewiałych drutów kolczastych na betonowe plyty (zdobione z jednej strony) do wysokosci 2 m a wyzej drut kolczasty

szok :shock: 4 km ogrodzenia

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 23 października 2006, o 19:55

Obrazek
Skarżyskie „Mesko” nie będzie musiało oddawać 27 milionów

- Dług „Mesko” względem Agencji Rozwoju Przemysłu zostanie przestanie wreszcie ciążyć skarżyskiej firmie, która z tego tytułu odprowadzała rocznie kilka milionów złotych odsetek - zapowiedział dziś w Skarżysku – Kamiennej podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Ireneusz Dąbrowski.

Rządowa Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) pożyczyła skarżyskiemu „Mesko” w sumie 27,5 miliona złotych, aby zakład nie upadł i mógł kontynuować produkcję. Firma wychodzi z kłopotów, a w najbliższym czasie czekają ją najprawdopodobniej nowe wielkie zamówienia, ale stare długi przeszkadzają w rozwoju. Samych odsetek „Mesko” musi rocznie spłacać ARP po kilka milionów złotych.

Łączna pomoc dla „Mesko”, to nie tylko umorzenie tych 27,5 miliona złotych, ale także sfinansowanie w kwocie 17,5 mln złotych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska budowy linii technologicznej do utylizacji amunicji, co powinno także przynieść nowe zamówienia i miejsca pracy. Niewykluczone, że „Mesko” weźmie także udział w kilkunastoletnim programie zakupu śmigłowców, o ile rząd zdecyduje taki program przyjąć
:arrow: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/?cat=9&id=38470
===============================================
Obrazek
O przyszłości Mesko

Więcej akcjonariuszy, przygotowanie do procesu utylizacji amunicji i dążenie do konsolidacji polskiego przemysłu obronnego. W Skarżysku-Kamiennej o przyszłości Zakładów Metalowych Mesko dyskutowali ministrowie i przedstawiciele spółki.

Zakłady Metalowe Mesko będą miały nie dwóch, a trzech akcjonariuszy. To najważniejsza informacja, jaką przywiózł do Skarżyska-Kamiennej minister Ireneusz Dąbrowski. Na razie udziałowcami spółki są: Bumar i Skarb Państwa. A już wkrótce dołączy do nich dotychczasowy wierzyciel, Agencja Rozwoju Przemysłu.

W ciągu ostatnich tygodni skarżyskie Mesko podpisało kilka kontraktów na produkcję uzbrojenia. Pod koniec przyszłego roku będzie tu produkowana amunicja do rakiet przeciwokrętowych dla firmy SAAB. Zakłady realizują także umowę offsetową z norweską firmą Nammo oraz produkują wyrzutnie rakiet na licencjach izraelskiego Rafaela.

Przygotowywane są kolejne kontrakty. Ale zdaniem ministra Przemysława Gosiewskiego, konieczna jest konsolidacja polskiego przemysłu obronnego. Bo większe spółki nie tylko szybciej podpisują międzynarodowe kontrakty, ale także skuteczniej pozyskują rynki zbytu.

Pozostaje jeszcze przygotowanie do procesu utylizacji amunicji. Na ten cel Zakłady Mesko pozyskały już 17,5 mln zł, z Narodowego Funduszu Środowiska. Na razie w Mesko zatrudnionych jest ponad 1600 osób. Jest jednak szansa, że w trakcie restrukturyzacji Zakładów powstaną nowe miejsca pracy.
:arrow: http://ww2.tvp.pl/1494,20061023411500.strona
===============================================
Nowy udziałowiec MESKO

Agencja Rozwoju Przemysłu będzie, obok Skarbu Państwa i Grupy Bumar trzecim udziałowcem Zakładów Metalowych Mesko w Skarżysku-Kamiennej. Jak poinformował Wiceminister Skarbu Ireneusz Dąbrowski- Agencja w zamian za wierzytelności obejmie część akcji spółki. Pozwoli to m.in. poprawić sytuację finansową firmy i lepiej wykorzystać nowe możliwości.
Mesko realizuje obecnie min. kontrakty offsetowe na produkcję amunicji do F-16, rakiet przeciwpancernych. Przygotowuje też linie do utylizacji amunicji. Jak dodał minister Przemysław Gosiewski- jest to najlepszy przykład wykorzystania technologii offsetowych w Polsce, który może być wzorem dla innych zakładów zbrojeniowych.
Prezes Mesko Piotr Mazurek, wyraził nadzieję, że niebawem zostanie podpisana umowa z Ministerstwem Obrony Narodowej dotycząca utylizacji amunicji używanej przez polską armię. Zakłady będą mogły rozpocząć tę działalność w przyszłym roku.
:arrow: http://www.radio.kielce.com.pl/index.ph ... 616306.txt
Ostatnio zmieniony 29 stycznia 2007, o 21:26 przez Sirek1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 27 października 2006, o 21:30

Zakłady MESCO będą utylizować amunicję

Możliwe, że od przyszłego roku w Zakładach Metalowych MESCO w Skarżysku Kamiennej zostanie uruchomiona linia do utylizacji amunicji używanej przez polską armię.
Obecnie Mesko realizuje m.in. kontrakty offsetowe na produkcję amunicji do F-16, rakiet przeciwpancernych. W Skarżysku produkowana będzie także amunicja do rakiet przeciwokrętowych dla firmy SAAB. Zakłady uczestniczą także w realizacji umowy offsetowej z norweską firmą Nammo, oraz na licencjach izraelskiego Rafalela - produkują wyrzutnie rakiet.

RADIO TAK FM
Ostatnio zmieniony 24 marca 2007, o 19:00 przez Sirek1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 29 stycznia 2007, o 21:29

Obrazek
Pieniądze dla szpitala w Skarżysku-Kamiennej
Anna Roży2007-01-28, ostatnia aktualizacja 2007-01-28 17:00

Siedem milionów złotych z budżetu państwa trafi na konto szpitala w Skarżysku-Kamiennej. Pieniądze mają być przeznaczone na budowę nowego bloku operacyjnego

Poprawka do budżetu państwa mówiąca o przekazaniu pieniędzy na rozbudowę skarżyskiego szpitala została przegłosowana przez Sejm i Senat pod koniec ubiegłego tygodnia. Pieniądze udało się pozyskać dzięki dobrej współpracy świętokrzyskich posłów i senatorów. Autorem poprawki jest senator Michał Okła.

- Poprawkę zgłosiłem, kiedy budżet trafił pod obrady Senatu. Wcześniej przegrała jednym głosem w komisji. Mimo tego, że generalnie klub PiS był przeciwny, poparli ją senatorowie z województwa świętokrzyskiego. Pokazali, że głosują tak, jak potrzebuje tego region - podkreśla Okła.

Poprawka po głosowaniu w Senacie znów trafiła pod obrady Sejmu. Tu do poparcia jej namawiał inny parlamentarzysta PO Krzysztof Grzegorek.

- Udało się zdobyć wystarczającą ilość głosów. Ja sam, jako dyrektor szpitala, którego zapis dotyczył, wstrzymałem się od głosu. Te pieniądze bardzo przydadzą się szpitalowi. Chcemy je przeznaczyć na budowę nowego bloku operacyjnego, który znajdzie się w nowym budynku szpitala - tłumaczy poseł Grzegorek, na co dzień dyrektor szpitala powiatowego w Skarżysku-Kamiennej.

Grzegorek podkreśla, że to sukces, bo żaden ze szpitali powiatowych w Polsce nie otrzymał wsparcia z tegorocznego budżetu państwa.

W planach skarżyskiego szpitala jest również nadbudowa piętra, które połączyłoby dwa budynki, w których obecnie mieści się szpital. Władze placówki chciałyby pozyskać na ten cel pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego, jednak projekt nie znalazł się na tzw. liście priorytetowej. Szpital, żeby dostać pieniądze z RPO, będzie musiał ze swoim projektem stanąć do konkursu.

- Nie mogliśmy wszystkich pieniędzy podzielić od razu i wpisać wszystkie duże projekty na listę priorytetową. Chcemy, żeby o fundusze mogły powalczyć też małe gminy. Dlatego reszta środków w ramach tego programu zostanie podzielona w drodze konkursu - tłumaczy Marek Gos, członek zarządu województwa.
:arrow: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,3881034.html

Awatar użytkownika
MeehoweCK
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3317
Rejestracja: 25 września 2005, o 17:41
Lokalizacja: Warszawa / Kielce
Kontakt:

Post autor: MeehoweCK » 29 stycznia 2007, o 21:32

z tego co wiem, poza tym, że poseł Grzegorek jest dyrektorem szpitala, to jego żona jest w nim ordynatorem, a pan senator Okła jest ich znajomym :wink:
Ambicja to coś co prowadzi ludzkość do postępu, a ludzi do depresji

Awatar użytkownika
Sz.J.
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1113
Rejestracja: 22 września 2005, o 18:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Sz.J. » 30 stycznia 2007, o 00:26

MeehoweCK pisze:z tego co wiem, poza tym, że poseł Grzegorek jest dyrektorem szpitala, to jego żona jest w nim ordynatorem, a pan senator Okła jest ich znajomym :wink:
Tak poza tematem. Dziś w Super Expresie okrutny paszkwil na temat Grzegorka ( na prawie całą stronę)

Awatar użytkownika
tricky
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 906
Rejestracja: 26 sierpnia 2006, o 14:58

Post autor: tricky » 30 stycznia 2007, o 08:12

Skarżyski "Wtórpol" wznawia produkcję
Dziś skarżyski „Wtórpol” wznawia działalność. Taką decyzję podjęli właściciele po porannej rozmowie z załogą. Zdecydowali oni, że obecne działania policyjne pozwalają na to, aby załoga mogła czuć się bezpieczna.
Z kierownictwem ‘Wtórpolu” spotkali się także senator Michał Okła oraz starosta skarżyski Jerzy Żmijewski. Obaj zapewniali właścicieli zakładu, że ich firma jest bezpieczna, i nic nie grozi zarówno im, jak i pracownikom. Przekonywali również, że zakład powinien wznowić produkcję.
Podobne opinie przedstawiła poseł PiS Maria Zuba oraz prezydent Skarżyska Roman Wojcieszek. Na popołudniowym spotkaniu w siedzibie firmy, zapewniali, że policja robi, co tylko możliwe, aby zatrzymać bandytów, którzy grożą kierownictwu firmy oraz jej załodze.
Firma jest stale pilnowana przez policję, a produkcja zostanie wznowiona o 8 rano.

Radio Kielce

seba_ck
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1231
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, o 14:01
Lokalizacja: KIELCE

Post autor: seba_ck » 27 lutego 2007, o 17:29

Skarżyski PKS prawdopodobnie przestanie istnieć

Od 1 marca PKS w Starachowicach - jako dzierżawca - będzie obsługiwać komunikację w Skarżysku Kamiennej. To wspólna decyzja likwidarota spółki Iwopol - PKS w Skarżysku i kierownictwa starachowickiego PKS. Tak będzie do końca marca . W tym czasie kierowcy zatrudnieni w skarżyskim PKS wezmą urlopy i na umowę zlecenie będą pracować na rzecz PKS w Starachowicach. Potem prawdopodobnie skarżyski PKS przestanie istnieć , a pracownicy trafią '' na bruk'' - powiedział Radiu Kielce szef zakładowej Solidarności Zbigniew Zaborski.Większość załogi ma wypowiedzenia do końca marca-są to kierowcy i pracownicy działu przewozów. Jak stwierdził Zbigniew Zaborski - likwidator skarżyskiego PKS szuka inwestora strategicznego .Jeśli go nie znajdzie firma przestanie działać.
Przypomnijmy skarżyski PKS został postawiony w stan likwidacji kilka tygodni temu z powodu kłopotów finansowych głównego właściciela spółki Iwopol.

:arrow: http://www.radio.kielce.pl/index.php?go=3&id_k=2128

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Post autor: AR » 16 marca 2007, o 11:27

W Skarżysku zmieniono Championa na Carrefoura Express.

eM
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1103
Rejestracja: 2 października 2005, o 19:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: eM » 16 marca 2007, o 18:53

A Echu jest artykuł, w którym tak nie do końca władze Skarżyska, a zwłaszcza jeden z wiceprezydentów przyznają, iż brak funduszy EU to wina Kielc, natomiast brak tych funduszy to wina poprzednich władz.

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 24 marca 2007, o 19:02

Dwie duże sieci handlowe są zainteresowane inwestycjami w Skarzysku

Nowe supermarkety miałyby powstać u zbiegu ulic Metalowców i Paryskiej.Na ostatniej sesji Rady Miasta radni zdecydowali o zmianie palnu zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Jak powiedział wiceprezydent Skarżyska Zdzisław Kobierski - po decyzji rady - trzeba wprowadzić zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego. Wszelkie procedury potrwają maksymalnie rok. Następnie gmina ogłosi przetarg . Uzbiegu Metalowców i Paryskiej najprawdopodobniej staną dwa hipermarkety. Jeden z branży spożywczej a drugi budowlanej.

:arrow: http://www.radio.kielce.com.pl/index.php?go=3&id_k=2810

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 26 marca 2007, o 17:39

Obrazek
Nowe inwestycje w Mesko

Jeszcze w 2007 roku Zakłady Metalowe Mesko będą nie tylko produkować amunicję, ale i utylizować starą, zalegającą w magazynach wojskowych. To inwestycja warta kilkadziesiąt milionów złotych.

Od kilku lat do Skarżyska docierają najnowocześniejsze technologie potentatów w branży wojskowej. Lookheed Martin, Rafael i Patria to tylko niektóre z nich. Mesko może pochwalić się nie lada możliwościami. Na przykład produkcji amunicji do samolotów F16.

Zaabsorbowano grubo ponad miliard dolarów, głównie pod postacią nowoczesnych rozwiązań produkcyjnych. Mesko staje przed kolejnymi możliwościami – uruchomieniem linii do utylizacji amunicji. Budynek, w którym będzie się mieściła, jest budowany. Informacje mogą cieszyć, tym bardziej, że skarżyskie Mesko dotkliwie odczuło swą restrukturyzację. Z 8,5-tysięcznej załogi, pozostało 1700 i na tym poziomie ma się utrzymać.

:arrow: http://ww6.tvp.pl/1498,20070326477469.strona
===============================================
Obrazek
MESKO będzie utylizować amunicję

Skarżyskie MESKO od listopada będzie prawdopodobnie gotowe do uruchomienia linii specjalizującej się w utylizacji amunicji. Na przygotowanie zakładu do nowych zadań udało się zdobyć 6 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska- poinformował na antenie Radia Kielce minister Przemysław Gosiewski.
Wiceminister Gospodarki- Paweł Poncyljusz podkreślił, że MESKO jest dobrym przykładem umiejętnego wykorzystania pieniędzy i technologii pochodzących z offsetu. Jego zdaniem nie wszystkie programy offsetowe w Polsce zostały właściwie przeprowadzone.
Paweł Poncyljusz poinformował, że MESKO będzie mogło skorzystać również z nowego programu offsetowego, który pojawi sie po zakupie samolotów i śmigłowców dla VIP-ów.

:arrow: http://www.radio.kielce.com.pl/index.php?go=3&id_k=2887
===============================================
Obrazek
Pierwsza taka fabryka

Zakład Utylizacji Amunicji powstaje w Zakładach Metalowych Mesko w Skarżysku. Ruszy już w listopadzie.

Pierwszy w Polsce Zakład Utylizacji Amunicji powstaje w Zakładach Metalowych Mesko w Skarżysku. Prace budowlane zakończą się w pod koniec kwietnia. Kolejne kilka miesięcy zajmie montaż urządzeń. Przedsiębiorstwo zacznie działać w listopadzie.

Zapowiadana od dłuższego czasu inwestycja już się rozpoczęła. Obecnie trwa budowa obiektu, w którym już za kilka miesięcy będą likwidowane pociski, którym skończył się tak zwany resurs, czyli okres przydatności do użycia.

- Prace budowlane zakończą się wraz z końcem kwietnia. Później w zakładowych halach zaczniemy instalować urządzenia i całą linię do utylizacji amunicji - mówi Piotr Jaromin, wiceprezes Zakładów Metalowych Mesko.

Stare pociski będą tam rozbierane, elementy, które da się wykorzystać ponownie do produkcji amunicji, będą odzyskiwane, reszta będzie neutralizowana.

Zakład Utylizacji Amunicji powstaje w Skarżysku dzięki pieniądzom, które Mesko otrzymało w ramach umowy offsetowej na zakup myśliwców F-16 dla polskiej armii.
W ramach tej umowy Mesko dostanie od norweskiego koncernu Nammo technologię wartą do utylizacji amunicji wartą kilkaset milionów dolarów.

Pytanie tylko czy nowo powstający zakład będzie miał co robić? Wszystko wskazuje, że tak. W polskich magazynach wojskowych są setki tysięcy amunicji, którą trzeba utylizować. - Musimy to zrobić, bo nakazują to unijne przepisy - mówi Przemysław Gosiewski, świętokrzyski poseł, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
- W 2008 roku rusza rządowy program utylizacji amunicji. Skarżyski zakład nie powinien zatem narzekać na brak pracy - twierdzi minister Gosiewski.

:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... 2880406674

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 22 czerwca 2007, o 19:33

Zakład Utylizacji Amunicji i Zbędnych Środków Bojowych w Zakładach Metalowych MESKO SA
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wizualizacje http://www.predomex.pl/index-4.html

Obrazek

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 1 sierpnia 2007, o 21:14

Obrazek
Gotowa jedyna polska fabryka utylizacji amunicji

Zakłady Metalowe "Mesko" zakończyły jedną z najdroższych i najnowocześniejszych inwestycji w swojej historii - budowę jedynej w Polsce linii do utylizacji amunicji.
- U podstaw tej inwestycji leżały tak naprawdę problemy ze starą amunicją, która zalega w magazynach. W Polsce jest jej około 50 tys. ton. Niektóre typy są tak stare, że wojsko zdążyło już wycofać uzbrojenie, do którego była przeznaczona - mówi Piotr Mazurek, prezes zarządu ZM "Mesko" w Skarżysku Kamiennej.

Hala ze względów bezpieczeństwa stanęła na zakładowym poligonie, daleko od najbliższych zabudowań. Z zewnątrz nowoczesny budynek w niczym nie przypomina tych, które są na terenie zakładu od kilkudziesięciu lat. - Zakończyliśmy montaż urządzeń. W sierpniu zaczniemy próby technologiczne oraz przetestujemy zniszczenie pierwszej partii amunicji - mówi Mazurek. Zapowiada, że pełny rozruch nastąpi dopiero za kilka miesięcy. - Niewielkie opóźnienie to konsekwencja kłopotów z rozstrzygnięciem przetargów - wyjaśnia.

W hali zamontowane są dwie linie. Pierwsza będzie służyła do utylizacji amunicji artyleryjskiej o kalibrze powyżej 57 milimetrów. Druga do utylizacji amunicji mniejszego kalibru, np. karabinowej. - Dzięki temu Mesko może zutylizować każdy rodzaj amunicji. Od małego kalibru do artyleryjskiej kalibru 155 milimetrów - podkreśla prezes Mazurek.

W fabryce zamontowano m.in. piec do spalania materiałów wybuchowych i piec detonacyjny, system do wytapiania materiałów wybuchowych i demontażu min. Zainstalowano też piłę do cięcia pod wodą większych pocisków i nietypowych głowic. Dzięki temu uda się odzyskać m.in. metale kolorowe oraz niektóre materiały wybuchowe, które po przeróbce mogą być użyte w górnictwie. - A całość przy zachowaniu wyjątkowo ostrych norm ekologicznych i norm bezpieczeństwa. Linia jest zautomatyzowana, w pełni monitorowana, a do obsługi jest potrzebnych tylko 30 osób. Właśnie kompletujemy obsadę - podkreśla prezes Mesko. Nie chce zdradzić, ile kosztowała ta inwestycja. - To tajemnica handlowa - zastrzega.

Uruchomienie linii to część programu offsetowego, związanego z zakupem przez Wojsko Polskie myśliwców wielozadaniowych F-16 za około 6 mld dolarów. Lockheed Martin w ramach offsetu zobowiązał się do inwestycji w Polsce, a jego znaczna część trafiła do Meska. Gdy w 2005 roku podpisywano umowę pomiędzy skandynawskimi zakładami Nammo, które należą do LM, a Meskiem, mówiono, że jest on wart po zastosowaniu tzw. przelicznika offsetowego 876 mln dolarów. W Skarżysku w jego ramach poza fabryką do utylizacji amunicji uruchomiono też produkcję amunicji strzeleckiej do F-16.

Linia do utylizacji w skarżyskim Mesku będzie jedyną w kraju. Taka inwestycja była niezwykle potrzebna. Polska po wejściu do Unii Europejskiej zobowiązała się, że do 2013 roku zlikwiduje starą i niepotrzebną amunicję. Na światowym rynku zutylizowanie kilograma kosztuje od 27 do 40 dolarów. - Dla nas najważniejsze jest bezpieczne zaspokojenie krajowych potrzeb, ale już mamy zapytania z zagranicy o możliwości likwidacji starej amunicji, również ze Skandynawii - mówi Mazurek.

:arrow: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,4356000.html

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 9 października 2007, o 20:29

Broń strzela jak stare kapiszony

Pierwsza w kraju i jedna z nielicznych w Europie linia do utylizacji amunicji działa od wczoraj w Zakładach Metalowych "Mesko" w Skarżysku.
Budowę zakończono w czerwcu, później trwał montaż urządzeń i testy. W hali zamontowano dwie linie. Pierwsza posłuży do utylizacji amunicji artyleryjskiej o kalibrze powyżej 57 milimetrów, druga - do amunicji mniejszego kalibru np. karabinowej. - Gdy piec pracuje, słychać strzały. Jak z kapiszonów - opowiadają pracownicy Mesko.

Zainstalowano też piłę do cięcia pod wodą większych pocisków i nietypowych głowic. Dzięki temu uda się odzyskać m.in. metale kolorowe oraz niektóre materiały wybuchowe, które po przeróbce mogą być użyte w górnictwie. - Odpadem jest tylko 10-15 procent materiału z pocisku - zachwalał Piotr Woźniak, minister gospodarki. - W Polsce jest ponad 50 tys. ton starej amunicji, niektóra tak stara, że wojsko wycofało już uzbrojenie, do którego była przeznaczona. Dzięki tej fabryce w ciągu czterech lat jesteśmy w stanie rozwiązać ten problem. Zobowiązaliśmy się do tego wchodząc do UE - mówi Piotr Mazurek, prezes Meska. Nie ujawniono ile kosztowała inwestycja. - Najdroższa była technologia. Zdradzę tylko, że bez 100 milionów złotych nie byłoby co zaczynać - mówi Mazurek. - Na światowym rynku zutylizowanie kilograma kosztuje 27-40 złotych. My będziemy konkurencyjni. Już zgłaszają się kontrahenci ze Skandynawii i ze Wschodu - zapowiada prezes.

- Na pewno amunicji do utylizacji jest dużo i na tym interesie można zarobić - twierdzi Andrzej Kiński, redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej".

Uruchomienie linii to część programu offsetowego związanego z zakupem myśliwców F-16. Koncern Lockheed Martin zobowiązał się do inwestycji w Polsce, a jego znaczna część trafiła do Meska. Gdy dwa lata temu podpisywano umowę pomiędzy należącą do LM skandynawskim Nammo a Meskiem mówiono, że jego wartość to ok. 875 mln dolarów. Poza linią do utylizacji amunicji w Skarżysku uruchomiono też produkcję amunicję do F-16.
:arrow: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,4559866.html
==============================================

Mesko działa i da pracę

W Skarżysku jest praca dla kolejnych 80 osób i zlecenia, które wystarczą na cztery lata działalności fabryki.


Piotr Mazurek, prezes Mesko, oprowadza przybyłych na otwarcie fabryki po zakładzie, w którym utylizowana będzie amunicja. (A. Pedryc) Pierwszą w Polsce fabrykę do utylizacji amunicji uruchomiono wczoraj w skarżyskim Mesko, wybudowano ją w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie. By powstała trzeba było ponad stu milionów złotych.

W polskich magazynach przechowywanych jest około 50 ton amunicji, której skończył się tak zwany resurs, czyli okres przydatności do użycia. Na jej przechowywanie co roku z budżetu państwa wydawane są setki tysięcy złotych.

Fabryka za myśliwce

W ramach umowy offsetowej zawartej przez polski rząd na zakup amerykańskich F-16, producent myśliwców zobowiązał się do zainwestowania w Polsce kwoty 3,9 miliarda dolarów. W ramach tej właśnie kwoty wybudowano w Skarżysku fabrykę utylizacji amunicji.

Prace budowlane rozpoczęły się w styczniu tego roku. W czerwcu budynki były już gotowe. Przez kilka ostatnich tygodni instalowano maszyny.

Wczoraj między innymi w obecności wicepremiera Przemysława Gosiewskiego (podczas wczorajszej uroczystości został udekorowany złotą odznaką "Zasłużony dla Zakładów Metalowych Mesko”), ministra gospodarki Piotra Woźniaka, przedstawiciela Ministerstwa Obrony Narodowej oraz generalicji uroczyście oddano do użytku fabrykę powstałą na terenie Zakładów Metalowych Mesko.

Zajmowała się będzie rozbieraniem starej, przeterminowanej amunicji. Część elementów będzie wykorzystywana do produkcji nowych pocisków, reszta utylizowana, czyli niszczona w taki sposób, by nie stwarzała zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Zgodnie z zapowiedziami władz Mesko, większość elementów starych nabojów będzie odzyskiwana. Zniszczona zostanie zaledwie niewielka ich część, około 10-15 procent.

- To jedyna taka fabryka w Polsce i zarazem najnowocześniejsza w Europie - podkreśla Piotr Mazurek, prezes Zakładów Metalowych Mesko.

Porozumienie na cztery lata

Nowy zakład ma już zapewnioną pracę na najbliższe cztery lata. Wczoraj zostało podpisane porozumienie między prezesem Mesko, szefem Agencji Mienia Wojskowego i prezesem grupy Bumar w sprawie dostaw przeterminowanej amunicji przechowywanej w magazynach polskiej armii do utylizacji w Skarżysku. Szacuje się, że zneutralizowanie około 50 tysięcy ton pocisków potrwa najbliższe cztery lata. Później Mesko będzie musiało znaleźć sobie kontrahentów zagranicznych.

- Nie powinno być z tym problemu. Już teraz mamy pytania od krajów skandynawskich oraz ze Wschodu o to czy zutylizujemy ich amunicję - informuje Piotr Mazurek.

Wczorajszy dzień był jedyną okazją do tego, by zobaczyć, jak wygląda i jak będzie działać nowo wybudowana fabryka. Od dziś, kiedy zacznie normalnie pracować teren wokół niej będzie zamknięty i ściśle strzeżony.

- Nawet ja jeśli będę chciał do niej wejść będę musiał mieć specjalne pozwolenie - mówi z uśmiechem prezes Mazurek.

Ludzie do pracy

Dzięki uruchomieniu w Skarżysku fabryki utylizacji amunicji pracę znalazło 80 osób. Zadowolenia z tego powodu nie kryją władze miasta nad Kamienną.
- W Mesko już nie spada zatrudnienie, lecz rośnie. Co prawda nie w takim tempie jakbyśmy sobie tego życzyli, ale jednak. To cieszy. Prowadzimy obecnie rozmowy ze starostą skarżyskim, by otworzyć w naszym mieście nowe kierunki w technikach, które przygotowywałyby fachowców poszukiwanych przez zakłady metalowe, na przykład osoby obsługujące obrabiarki sterowane numerycznie - mówi Roman Wojcieszek, prezydent Skarżyska-Kamiennej.

:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... 0/71009010
===============================================

W Zakładach Metalowych "Mesko" w Skarżysku Kamiennej otwarty został zakład utylizacji odpadów i zbędnych środków bojowych

W Zakładach Metalowych Mesko w Skarżysku Kamiennej otwarty został Zakład utylizacji odpadów i zbędnych środków bojowych. Hala w której znajdują się specjalne linie do utylizacji amunicji stanęła na zakładowym poligonie. Mogą tam trafiać pociski zarówno do pistoletów, czy karabinów, jak i artyleryjskie. Przewodniczący Sekcji Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ Solidarność- Stanisław Głowacki porównał powstanie nowej linii do budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Obydwa przedsięwzięcia były budowane kompletnie od zera. Minister Gospodarki Piotr Woźniak podkreślił, że nowa linia to szansa na zdobycie europejskich rynków. W ciągu trzech- czterech lat skarżyska firma może utylizować amunicje nie tylko z Polski, ale na przykład również ukraińską. Otwarty dziś zakład to nie tylko nowe miejsca pracy- uważa wicepremier Przemysław Gosiewski. Jego zdaniem ważne jest, że nowa linia pozwoli niszczyć niepotrzebną amunicję w sposób nowoczesny i bezpieczny. Szacuje się, że w Polsce jest około 50 tysięcy ton starej wycofanej amunicji, która jest składowana w magazynach. Polska wchodząc do Unii Europejskiej zobowiązała się ją zutylizować do 2013 roku. Uruchomienie linii w Mesko jest kolejną realizowaną w Skarżysku częścią programu offsetowego, związanego z zakupem myśliwców wielozadaniowych F-16.

:arrow: http://www.radio.kielce.com.pl/index.php?go=3&id_k=7187
===============================================
Utylizacja amunicji w Mesko

Najnowocześniejszy w Europie zakład do utylizacji amunicji i środków wybuchowych otwarto w skarżyskich zakładach Mesko. Linię zbudowano dzięki programowi offsetowemu.

Hale, w których utylizowana będzie amunicja przypominają laboratorium. Sterylna czystość, najnowocześniejsza jakość, wszystko dzięki umowom offsetowym, które umożliwiają inwestowanie amerykańskich koncernów w polskie firmy. Skarżyski zakład to efekt współpracy polskiej firmy Mesko, norweskiej Nammo i amerykańskiego Lockheeda Martina.

W zbudowanym od podstaw zakładzie można utylizować amunicję różnego kalibru, zapalniki, granaty oraz materiały pirotechniczne bez konieczności ich detonacji. Linia w pełni zaspokaja krajowe zapotrzebowanie na unieszkodliwianie tego rodzaju środków bojowych. Nowo otwarty zakład to także korzyści dla miasta. Pracę znalazło 80 osób, w mieście zaczęto odczuwać ożywienie gospodarcze.

:arrow: http://ww6.tvp.pl/1498,20071008575621.strona

ODPOWIEDZ