Przebudowa synagogi - Centrum Spotkań Kultur i Religii

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
spidimarcin
Posty: 212
Rejestracja: 16 lipca 2013, o 14:27
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Przebudowa synagogi - Centrum Spotkań Kultur i Religii

Post autor: spidimarcin » 9 lipca 2014, o 17:25

Światowej sławy architekt chce projektować dla Kielc! Obiekty Petera Zumthora ściągają miliony turystów

Po ponad dwóch latach od zawieszenia rozmów ze światowej sławy architektem o zaprojektowaniu w dawnej synagodze w Kielcach - Centrum Spotkań i Teatru sprawa wraca. Na list prezydenta miasta architekt odpowiedział: - Przystępujemy do pracy.

Przypomnijmy: Peter Zumthor przyjął i już sam ten fakt jest wyróżnieniem, propozycję Kielc – nowego zaaranżowania synagogi, która miałaby się stać miejscem spotkań i siedzibą Teatru Nowego. Architekt, który znany jest z tego, że podejmuje się jedynie tematów, które go inspirują i są wyzwaniem przyjechał do Kielc, obejrzał budynek, zapoznał się z jego historią i w marcu 2011 roku przedstawił koncepcję.

Zgodnie z nią synagoga miała być jak serce ukryte za wysokim murem. Do jego wewnętrznych ścian miały być przyczepione różne budowle połączone przejściami a całość planowano skąpać w zieleni tworząc oazę ciszy położoną miedzy ruchliwymi jezdniami Alei IX Wieków.

PRZESZKODY

Realizacji pomysłu przeszkodziła Żydowska Gmina Wyznaniowa z Katowic. W związku z tym, że komisja wyznaniowa przez 12 lat nie rozstrzygnęła kto jest właścicielem synagogi – ona czy miasto, gmina zwróciła się do sądu. Czekając na jego rozstrzygnięcie współpracę zawieszono. – Pan Zumthor podszedł do tego ze zrozumieniem – tłumaczył prezydent Wojciech Lubawski. – Nie możemy inwestować w obiekt, który będziemy musieli, jeśli sąd tak zdecyduje, oddać.

Sąd jednak postanowił inaczej i kiedy w drugiej instancji oddalono apelację Gminy Żydowskiej potwierdzając, że synagoga jest własnością miasta Kielce prezydent napisał do architekta z propozycją wznowienia współpracy. – Gmina Żydowska zapowiedziała kasację, ale to już nie wstrzymuje naszych prac – wyjaśnia. Odpowiedź od Petera Zumthora przyszła dwa dni temu, jej sens jest prosty: przystępujemy do pracy.

BĘDĄ PRZYJEŻDŻAĆ TŁUMY ?

- Bardzo mnie to cieszy, ten projekt to ogromna szansa dla Kielc – mówi prezydent Lubawski.- Obiekty zaprojektowane przez Petera Zumthora ściągają miliony turystów z całego świata, tak jest w Kolonii w Kolumba Art Museum czy w Bilbao, gdzie Muzeum Guggenheima odwiedziło 250 milionów ludzi. Czy podobnie będzie u nas nie wiem, ale mamy prawo przypuszczać, że tak, że tu także będą przyjeżdżać tłumy.

Prezydent podkreśla, że Peter Zumthor ma bardzo emocjonalny stosunek do kieleckiego projektu. Nie tylko poświęcił czas na poznanie przeszłości synagogi, ale także natychmiast ruszył w objazd po kamieniołomach by wybrać kamień na mur, który ma otaczać budynek.

Oczywiście zgoda architekta to dopiero początek drogi. – Musimy się spotkać i omówić szczegóły – dodaje Lubawski. – Podpisać umowę na wykonanie dokumentacji. Nie będą to proste sprawy i bez wsparcia ze strony Ministerstwa Kultury się nie obejdzie. Jest to jednak niepowtarzalna szansa dla Kielc a także dla Polski.

Prezydent szacuje, że wykonanie dokumentacji potrwa około 2 lat, potem przyjdzie pora na realizację, do której potrzebna będzie także pomoc ministerialna. Ranga tego projektu jest tak duża iż trudno sobie wyobrazić by Ministerstwo Kultury nie zaangażowało się w niego.

LINK

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 586
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Re: Przebudowa synagogi - Centrum Spotkań Kultur i Religii

Post autor: Tomasso » 11 lipca 2014, o 17:29

Jakoś sobie nie wyobrażam tych tłumów odwiedzających to miejsce. Piszą, że inne dzieła autora odwiedzają miliony....tylko gdzie te miliony się pomieszczą między jezdniami? :shock:

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11669
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Re: Przebudowa synagogi - Centrum Spotkań Kultur i Religii

Post autor: Autor » 13 lipca 2014, o 01:41

Zumthor jest chyba jedynym człowiekiem, który może doprowadzić do zwężenia al. IX Wieków Kielc :)

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5721
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Re: Przebudowa synagogi - Centrum Spotkań Kultur i Religii

Post autor: ice » 13 sierpnia 2014, o 20:03

Prezydent Lubawski: Adaptacja synagogi to priorytet. Koszt - od 100 do 200 mln zł

"Przekształcenie dawnej synagogi w nowoczesny obiekt dialogu i kultury to jedno z kluczowych przedsięwzięć w Kielcach w najbliższych latach" - mówi w rozmowie z KAI prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Adaptacja kieleckiej synagogi będzie pierwszą i jak dotąd jedyną realizacją światowej sławy architekta Petra Zumthora w Polsce i w tej części Europy. Lubawski uważa adaptację synagogi za priorytet w dziedzinie kultury w najbliższych latach. W centrum miasta, na podstawie dawnego budynku synagogi, ma powstać ogromny nowoczesny obiekt otoczony ogrodem, o długości 200 m i szerokości 25-30 m, z osobnymi działami - tzw. sferami teatru, ciszy, modlitwy, kultury, z propozycją dla wielu grup społecznych, w tym niepełnosprawnych.

Autorem pomysłu utworzenia w dawnej synagodze awangardowego teatru, który będzie się nazywał Nowy Teatr Kielce, jest aktor i reżyser Grzegorz Artman, który uczestniczył w pracach koncepcyjnych Zumthora.

Budynek kieleckiej synagogi nie ma dziedzińca, nie sąsiaduje z innymi budynkami - stoi na wyspie między dwoma pasami ruchliwej ulicy. Rozbudowa nie wymaga ich naruszania.

"To nie tylko ożywienie pustego budynku, z którego wyprowadziło się Archiwum Państwowe, i wykreowanie nowoczesnego obiektu kulturalnego - to także potencjalne miejsca pracy dla kielczan" - uważa prezydent Lubawski.

Przedsięwzięcie będzie kosztowne - od 100 do nawet 200 mln zł, ale o konkretnej sumie będzie można mówić po zamknięciu etapu dokumentacyjnego projektu, co potrwa około dwóch lat. Prezydent Lubawski podkreśla, że "nie wyobraża sobie, aby struktury państwa nie zaangażowały się w ten absolutnie unikatowy w Polsce projekt".

"Będę lobbował w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego o pokrycie nawet większości kosztów, tym bardziej że straciliśmy dwa lata" - zapowiada. Na wznowienie przerwanej w 2011 r. współpracy szwajcarskiego architekta z samorządem Kielc pozwoliło wyjaśnienie stanu prawnego nieruchomości, co nastąpiło w maju 2014 r.

Wcześniej gmina żydowska w Katowicach zablokowała projekt adaptacji synagogi, kwestionując prawo własności miasta do obiektu. W maju 2014 r. krakowski sąd apelacyjny prawomocnie uznał, że właścicielem nieruchomości jest miasto. Gmina żydowska zapowiedziała kasację wyroku w Sądzie Najwyższym, ale w opinii prezydenta Lubawskiego nie wstrzymuje to działań samorządu w sprawie zagospodarowania budynku i jego otoczenia.

Synagogę, zaprojektowaną przez Stanisława Szpakowskiego, zbudowano na placu podarowanym w 1897 r. przez Mojżesza Pfefera.

W okresie międzywojennym przy synagodze działała szkoła żydowska oraz stuosobowy chór męski. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali wnętrze budynku, a pod koniec wojny go podpalili. Odbudowano go w 1955 r., w stylu socrealistycznym, zaburzającym pierwotną bryłę. W synagodze do 2011 r. mieściło się Archiwum Państwowe.

Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262, ... z3AIgfsrPc

________________________________________________________________________________________________________________________________________________

" ma powstać ogromny nowoczesny obiekt otoczony ogrodem, o długości 200 m i szerokości 25-30 m"

Z takim rozmiarami w tym miejscu to chyba będzie ogród w powietrzu? :roll:

_

rzeczownik
Posty: 357
Rejestracja: 12 sierpnia 2008, o 19:50

Re: Odp: Przebudowa synagogi - Centrum Spotkań Kultur i Reli

Post autor: rzeczownik » 13 sierpnia 2014, o 21:13

Czy nikt nie zdaje sobie sprawy z absurdalnych kosztów tego przedsięwzięcia? Mam wrażenie, że to humbug na miarę Obic. Dużo kasy publicznej zainwestowane w wielkie nic.

Awatar użytkownika
Baranówczanin
Posty: 91
Rejestracja: 14 listopada 2012, o 18:12

Re: Przebudowa synagogi - Centrum Spotkań Kultur i Religii

Post autor: Baranówczanin » 13 sierpnia 2014, o 22:06

5 takich synagog i mamy przekop aż 1 km przez mierzeję wiślaną. Może warto zamienić?
Baranówek od 1929 roku w Kielcach. :-)

Awatar użytkownika
Thermalcake
Posty: 349
Rejestracja: 24 czerwca 2011, o 00:45
Lokalizacja: Kielce

Re: Przebudowa synagogi - Centrum Spotkań Kultur i Religii

Post autor: Thermalcake » 13 sierpnia 2014, o 23:41

Taki przykład z brzegu - na niektórych chodnikach w Kielcach można sobie zęby wybić. Kostkę dają z odzysku, bo mówią, że nie mają kasy:
Mamy kostkę brukową z odzysku. Zostanie ona położona w najbardziej zniszczonych miejscach chodnika. Materiału wystarczy na 20 metrów. Więcej nie mamy i nie ma też pieniędzy na wymianę wszystkich płyt – informuje Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

mmkielce.eu
...a oni chcą 200 mln na synagogę wydać?

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5721
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Re: Przebudowa synagogi - Centrum Spotkań Kultur i Religii

Post autor: ice » 14 sierpnia 2014, o 06:46

Za to Kielce zasłyną na całym świecie i będą do nas zjeżdżać ze wszystkich stron, dzięki temu miasto przeżyje prawdziwe odrodzenie.
Dzięki Nowemu Teatrowi Kielce za 200mln nastąpi napływ ludności z całej Polski, Europy itd. chcących osiedlić się w mieście o takiej randze kulturalnej.
Lotnisko, autostrady, nowoczesny transport zbiorowy, to już będzie formalność.
A na Sienkiewicza nie będzie żadnego pustego lokalu :lol:

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Re: Przebudowa synagogi - Centrum Spotkań Kultur i Religii

Post autor: RZ » 15 sierpnia 2014, o 09:49

Nie wiem, co siedzi w głowie prezydenta Lubawskiego, ale najwyraźniej postanowił ten pomysł swoimi wypowiedziami zamordować. Ta wypowiedź jest tak kuriozalna, że aż trudno ją skomentować. 100 czy 200 milionów - doprawdy precyzyjna kalkulacja, w dodatku kompletnie nie wiadomo na czym oparta. I już sam nie wiem czy WL w rzeczywistości chce się wymiksować z nie swojego pomysłu (bo ściągnięcie Zumthora to zasługa Artmana) rozwcieczając kielczan lekko rzucanymi setkami milionów (gdy jednocześnie gmina oszczędza na elementarnym porządku), czy też odfrunął aż tak bardzo, że stracił kontakt z rzeczywistością.
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

dannn...
Posty: 83
Rejestracja: 30 lipca 2013, o 20:38
Lokalizacja: Kraków/ Kielce

Re: Przebudowa synagogi - Centrum Spotkań Kultur i Religii

Post autor: dannn... » 20 sierpnia 2014, o 17:58

Jak można wydawać lekką ręką takie pieniądze przy rosnącym zadłużeniu miasta, a jednocześnie spadających dochodach

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11669
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Re: Przebudowa synagogi - Centrum Spotkań Kultur i Religii

Post autor: Autor » 22 sierpnia 2014, o 23:13

Tylko, że nikt nie wie, jakie to pieniądze.

Awatar użytkownika
Nowak
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1647
Rejestracja: 29 maja 2006, o 20:09
Lokalizacja: Kraków / Kielce

Re: Przebudowa synagogi - Centrum Spotkań Kultur i Religii

Post autor: Nowak » 23 sierpnia 2014, o 09:43

Prezydent Kielc, Wojciech Lubawski po wizycie u sławnego architekta w sprawie przybudowy synagogi
Najpierw program, potem umowa - z takim warunkiem wrócił do Kielc z wizyty u światowej sławy architekta Petera Zumthora, prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Wizyta była spowodowana decyzją o kontynuowaniu współpracy przy przebudowie synagogi w Kielcach.
Przypomnijmy, że Zumthor podjął się przebudowy synagogi, jednak realizację jego koncepcji wstrzymało żądanie gminy żydowskiej domagającej się zwrotu obiektu. Ponieważ sąd II instancji utrzymał decyzję, iż synagoga należy do gminy Kielce, prezydent zadzwonił do architekta z pytaniem czy zechce kontynuować prace. Ponieważ odpowiedź była twierdząca pojechał do Szwajcarii, by omówić szczegóły.
- Rozmawialiśmy kilka godzin, nie podpisaliśmy umowy, otrzymaliśmy warunki do spełnienia – relacjonował po powrocie Wojciech Lubawski.

- Peter Zumthor poprosił, by przedstawić program działania placówki, która ma powstać w synagodze. Ma go opracować kilkuosobowy zespół na czele, którego stanął Grzegorz Artman, kierujący Teatrem Nowym Kielce, jednostką, która już ma siedzibę w synagodze. - Poszukamy odpowiednich osób, także w Polsce – zapowiada prezydent dodając.

- Program ma zostać opracowany do końca roku i przesłany Zumthorowi, który obiecuje, że będzie dopytywał o bardzo wiele rzeczy, a na początku 2015 roku przyjedzie do Kielc. - Oceniam, że przygotowanie dokumentacji potrwałoby około dwóch lat, a realizacja do pięciu – mówi Lubawski.
Zumthor zapowiedział, że zaangażuje się w szukanie pieniędzy na cały projekt.

Fakt, że architekt tej klasy co Peter Zumthor zdecydował się na realizację dla Kielc jest ogromnym wyróżnieniem, bo zleceń przyjmuje mało. W czasie pobytu w mieście w 2011 roku nie krył fascynacji kielecką synagogą: budynkiem i jego przeszłością oraz ludźmi, którzy go tworzyli i z niego korzystali. Obiekt zaprojektowany przez Zumthora ma szansę, tak jak na całym świecie, stać się jedną z atrakcji Polski, nie tylko województwa, ściągając do miasta zainteresowanych nią turystów, studentów, architektów.
źródło: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /140829543

kamil
Posty: 132
Rejestracja: 8 stycznia 2013, o 14:49

Re: Przebudowa synagogi - Centrum Spotkań Kultur i Religii

Post autor: kamil » 23 sierpnia 2014, o 10:51

Obiekt zaprojektowany przez Zumthora ma szansę, tak jak na całym świecie, stać się jedną z atrakcji Polski, nie tylko województwa, ściągając do miasta zainteresowanych nią turystów, studentów, architektów.
Ten człowiek jest chory. Już widzę masę turystów i studentów (z całego świata!) jadących do Kielc żeby zobaczyć jakiś tam budynek otoczony przewymiarowaną arterią...

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Re: Przebudowa synagogi - Centrum Spotkań Kultur i Religii

Post autor: RZ » 23 sierpnia 2014, o 16:57

Ale realizacje Zumthora rzeczywiście przyjeżdżają oglądać wycieczki z całego świata. To jest absolutna architektoniczna ekstraklasa, w Polsce tej klasy architekci bardzo rzadko coś projektują - Zumthor jeszcze nic w Polsce nie zrobił. Sęk w tym, że takie rzucanie przez Lubawskiego ot tak sobie setkami milionów, bez żadnych szczegółów, jest idiotyczne i może służyć uwaleniu projektu. Tym bardziej, że w tym przypadku jak najbardziej można sobie wyobrazić zewnętrzne finansowanie. Przypominam, że ta niepowtarzalna szansa jest efektem bezkompromisowych, "szalonych" działań Grzegorza Artmana, który mając mglistą obietnicę władz miasta, że będzie mógł robić teatr w dawnej synagodze po prostu pojechał do Zumthora, dostał się do niego i go... przekonał. A Zumthor bierze tylko nieliczne zlecenia. Artman pojechał też wtedy do kilku zachodnich noblistów i uzyskał ich poparcie swoich projektów. Lubawski został postawiony przed faktem dokonanym - to nie był jego pomysł.

Poza tym, tak jak napisał Autor, Zumthor jest jedyną osobą, która może doprowadzić do zwężenia al. IX Wieków :)
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

kamil
Posty: 132
Rejestracja: 8 stycznia 2013, o 14:49

Re: Przebudowa synagogi - Centrum Spotkań Kultur i Religii

Post autor: kamil » 23 sierpnia 2014, o 17:35

RZ pisze:Ale realizacje Zumthora rzeczywiście przyjeżdżają oglądać wycieczki z całego świata. To jest absolutna architektoniczna ekstraklasa, w Polsce tej klasy architekci bardzo rzadko coś projektują - Zumthor jeszcze nic w Polsce nie zrobił. Sęk w tym, że takie rzucanie przez Lubawskiego ot tak sobie setkami milionów, bez żadnych szczegółów, jest idiotyczne i może służyć uwaleniu projektu. Tym bardziej, że w tym przypadku jak najbardziej można sobie wyobrazić zewnętrzne finansowanie. Przypominam, że ta niepowtarzalna szansa jest efektem bezkompromisowych, "szalonych" działań Grzegorza Artmana, który mając mglistą obietnicę władz miasta, że będzie mógł robić teatr w dawnej synagodze po prostu pojechał do Zumthora, dostał się do niego i go... przekonał. A Zumthor bierze tylko nieliczne zlecenia. Artman pojechał też wtedy do kilku zachodnich noblistów i uzyskał ich poparcie swoich projektów. Lubawski został postawiony przed faktem dokonanym - to nie był jego pomysł.

Poza tym, tak jak napisał Autor, Zumthor jest jedyną osobą, która może doprowadzić do zwężenia al. IX Wieków :)
Ale sęk w tym, że jeśli ktoś przyjedzie to oprócz jednego budynku chciałby pewnie zobaczyć coś więcej. A jak na razie jak dla mnie takie zwabianie turystów (dopóki się mentalność władz nie zmieni) przyniesie tylko wstyd temu miastu. Taki turysta zanim zobaczy budynek który go zachwyci jeśli przyjedzie PKP to pierwsze co zobaczy to zasyfiony dworzec, obskurny tunel do którego trzeba znosić ciężkie walizki po schodach, brak przystanku pod dworcem (no chyba że pójdzie na ten po stronie dworca to zostanie wywieziony w przeciwnym kierunku...). Zobaczy nieuprzątnięte chodniki, pozapadaną kostkę, marną komunikację miejską, miliony reklam walących po oczach, pozastawiane chodniki pod parkowanie, baranów pędzących po IX.w. Potem jeszcze postoi trochę na światłach, żeby tylko dostać się do tego budynku. A jak taki turysta przyjedzie rowerem to już w ogóle zawróci zanim dojedzie do tego budynku bo się załamie. Najpierw trzeba zwyczajnie zacząć dbać o to miasto, bo inaczej cudo architektury wśród syfu chluby nam nie przyniesie...

ODPOWIEDZ