MPK Kielce

Wszystko związane z działaniem komunikacji publicznej.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, CKfan, AR

emem
Posty: 29
Rejestracja: 13 października 2012, o 12:48
Lokalizacja: Kielce\Centrum

Re: MPK Kielce

Post autor: emem » 25 marca 2014, o 13:03

Komunikacja miejska w Kielcach najlepsza w Polsce

Kielce zwyciężyły w rankingu "Miasta z najlepszą komunikacją miejską" opublikowanego przez Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota". Wygraliśmy młodym taborem i niską ceną biletów.
Jakość komunikacji miejskiej była oceniana w 19 największych miastach w Polsce, w których wprowadzono najwięcej nowatorskich rozwiązań. Nasze miasto zdobyło 24 punkty, najwięcej - za bardzo młody tabor i niską cenę przejazdów do odległych rejonów miasta. Kielce okazały się jednym z niewielu miast, które uzyskały maksymalną notę - 5 punktów - za niski koszt przejazdu z centrum do najdalej położonego przystanku.

W Kielcach działa 68 linii autobusowych, w tym jedna nocna. Łączna długość tras wynosi 958 kilometrów. Obsługuje je 155 pojazdów. Kieleckie autobusy docierają także do 15 gmin.

Prezydent Kielc, Wojciech Lubawski przypomina dramatyczne wydarzenia sprzed kilku lat, kiedy użyto siły wobec strajkujących kierowców, ale decyzje podjęte po nich doprowadziły do sukcesu.

- W historii Kielc mamy dramatyczne wydarzenia, związane z komunikacją miejską. 7 lat temu załoga Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji inaczej wyobrażała sobie jej funkcjonowanie niż władze Kielc. To były niezwykle trudne doświadczenia, ale po nich zostały podjęte ważne decyzje, między innymi dotyczące stworzenia spółki pracowniczej. Chociaż to rozwiązanie było bardzo krytykowane, to okazuje się, że dziś mamy najlepszą komunikację w Polsce. Z jednej strony na wysokości zadania stanął samorząd miasta, z drugiej - zarząd spółki MPK, a także jej współwłaściciele, czyli pracownicy. Ten model się sprawdził i to rodzi dobre perspektywy na przyszłość. Komunikacja nie jest jeszcze zamkniętym rozdziałem. Chcemy ją rozwijać i usprawniać – komentuje prezydent.

Źródło:
http://www.mmkielce.eu/artykul/komunika ... a-w-polsce


Niby wygrane głównie kosztami, ale całościowy przekaz wygląda na jakiś ponury żart..

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Re: MPK Kielce

Post autor: AR » 25 marca 2014, o 13:19

Na miejscu MM, poczekałbym z publikacją do 1-go kwietnia.
Wszystkim się podoba, a tobie się nie podoba

Awatar użytkownika
andrzeej
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1786
Rejestracja: 12 maja 2009, o 12:34
Lokalizacja: KOM

Re: MPK Kielce

Post autor: andrzeej » 25 marca 2014, o 17:08

Nowe autobusy to nie wszystko. A jeśli chodzi o kursy do ościennych gmin - to one same za to płacą.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Re: MPK Kielce

Post autor: Autor » 26 marca 2014, o 10:40

Jedna redakcja nie przyjęła tego raportu bezrefleksyjnie. Pozostali chłoną bez zastanowienia, ale pewnie gdyby zrobiono ranking, w którym smak ciasteczka ocenia się po opakowaniu, to też niewiele by zrozumieli. Miasto braku wiedzy i wykluczenia, tymczasem proponuję zobaczyć, które kryterium dało nam wygraną.

http://www.naszekielce.com/?q=najlepsza ... w_kielcach

Obrazek

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Re: MPK Kielce

Post autor: Tomek » 27 marca 2014, o 16:44

Kielce mają najlepszą komunikację? Ranking nie do końca prawdziwy

  • Sławomir Ślubowski

    Bez urazy, znam Kielce i je bardzo lubię. Bywam tam nawet częściej niż autorzy rankingu. I właśnie dlatego żadna siła mnie nie zmusi do przeprowadzki do tego "miasta z najlepszą komunikacją".

    Przeczytałem ranking "Gdzie jest najlepsza komunikacja miejska w Polsce". Wnioski?

    Autorzy popełniają fundamentalny błąd, robiąc czytelnikom wodę z mózgu, jeśli chodzi m.in. o ceny biletów, ale nie tylko.

    Fakt - w Warszawie za przejazd w strefie I i II zapłacimy 7 zł. Problem w tym, że zdecydowana większość przejazdów realizowana jest w strefie I, gdzie bilet taki kosztuje 4,4 zł. Za tę kwotę można przejechać z Ursynowa na Tarchomin lub z Żerania na Grochów.

    Fakt - w Gdańsku bilet, nawet na miasto, kosztuje jeszcze mniej - 3 zł. I gdzie dojedziemy? Do Jelitkowa, bo w Sopocie już taki bilet jest nieważny. Trzeba kupić kolejny.

    De facto, podróż z Warszawy do Marek czy Legionowa kosztuje więc w aglomeracji warszawskiej porównywalnie tyle, ile w gdańskiej! Ale Warszawa za "zbyt drogie bilety" dostała 0 punktów, a Gdańsk - 6 (jak wynika z rankingu pisma samorządu terytorialnego "Wspólnota").

    Fakt - za średnią płacę w województwie można kupić mniej biletów w Warszawie, niż - w wydawałoby się - biedniejszych, Kielcach. Ale po Warszawie jeżdżą - przepraszam, jeśli kogoś uraziłem - głównie jej mieszkańcy i osoby z okolic, a nie np. mieszkańcy Radomia, gdzie zarabia się mniej. Średnia płaca w województwie nie jest więc miarodajną oceną siły nabywczej, bo inaczej zarabia się w stolicy, a inaczej np. w Pułtusku.

    Autorzy rankingu "miasta z najlepszą komunikacją miejską" w ogóle nie biorą pod uwagę DOSTĘPNOŚCI i OFERTY komunikacji.

    Jeśli w Warszawie zepsuje się tramwaj, mogę jechać autobusem (czasem metrem, ale metra słusznie nie brano pod uwagę). Takiej opcji siłą rzeczy nie ma np. w Białymstoku czy wyniesionych na piedestał Kielcach. Jeśli ucieknie mi jeden autobus, mogę jechać kolejnym, który ma podobną trasę, albo czekam na tę samą linię nie dłużej niż kwadrans. Czy w Kielcach jest to możliwe?

    Wreszcie - marszrutyzacja linii i układ komunikacyjny. Jeśli w Gdańsku w alei Zwycięstwa zepsuje się tramwaj, stoi praktycznie całe miasto. Jeśli to samo stanie się w Warszawie, można puszczać, w wielu przypadkach, tramwaje na trasy równoległe, przynajmniej w osi północ-południe.

    Jeśli mam w Krakowie do wyboru - jazda przez centrum tramwajem czy spacer - wybieram tę drugą opcję, bo jest po prostu szybciej. To samo we Wrocławiu. Nawet bilet za jedyne 3 zł mnie nie skusi do wrocławskich tramwajów w centrum.

    Z punktu widzenia pasażera istotna jest nie tylko cena biletu i możność jego kupna. Pasażera interesuje także, ile będzie czekał na przystanku i czy w razie awarii jednego środka lokomocji, szybko będzie mógł skorzystać z innego. Czy po godzinie 21 gdziekolwiek dotrze, czy będzie musiał iść na piechotę. Wreszcie - czy do nowego osiedla mieszkaniowego docierają trzy linie na przemian co kwadrans, czy jedna na godzinę.

    To też jest miarą dobrej komunikacji.

    Bez urazy, znam Kielce i je bardzo lubię. Bywam tam chyba nawet częściej niż autorzy rankingu. I właśnie dlatego żadna siła mnie nie zmusi do przeprowadzki do tego "miasta z najlepszą komunikacją".

    źródło: http://wyborcza.pl/1,95892,15695451,Kie ... z2xB79tJ32

Patol
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1064
Rejestracja: 10 września 2007, o 12:36
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: MPK Kielce

Post autor: Patol » 27 marca 2014, o 23:14

Zakupili turystycznego Mana , używka z Niemiec. Na obecną chwilę, więcej szczegółów brak.

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Re: MPK Kielce

Post autor: AR » 28 marca 2014, o 08:22

Proponuję, żeby dla koreańskich turystów i na wycieczki do Paryża, zostały zakupione autobusy produkcji białoruskiej, a dla kielczan - autobusy niemieckie.
Wszystkim się podoba, a tobie się nie podoba

emem
Posty: 29
Rejestracja: 13 października 2012, o 12:48
Lokalizacja: Kielce\Centrum

Re: MPK Kielce

Post autor: emem » 28 marca 2014, o 14:53

I poszłooooo w świat.. (via onet.pl)

http://biznes.pl/magazyny/transport/ran ... detal.html

Awatar użytkownika
Thermalcake
Posty: 349
Rejestracja: 24 czerwca 2011, o 00:45
Lokalizacja: Kielce

Re: MPK Kielce

Post autor: Thermalcake » 30 marca 2014, o 01:10

No to teraz to już zostanie jak jest, bo mamy "najlepszą komunikację w Polsce".

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Re: MPK Kielce

Post autor: ice » 30 marca 2014, o 07:09

No właśnie, nie trzeba będzie już nic zmieniać, pozostanie tylko powód do dumy :D

Awatar użytkownika
krzysiu1493
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1104
Rejestracja: 25 marca 2008, o 17:35
Lokalizacja: Kielce Uroczysko

Re: MPK Kielce

Post autor: krzysiu1493 » 5 kwietnia 2014, o 15:22

Ma ktoś najnowszy numer gazetki ,,Pasażer'' , potrzebuje , może ktoś przesłać zdjęcie ?

Awatar użytkownika
kams333
Posty: 148
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 22:55
Lokalizacja: Kielce

Re: MPK Kielce

Post autor: kams333 » 5 kwietnia 2014, o 16:37

Nie ma jeszcze, oni zwykle wymieniają w połowie miesiąca.

Awatar użytkownika
krzysiu1493
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1104
Rejestracja: 25 marca 2008, o 17:35
Lokalizacja: Kielce Uroczysko

Re: MPK Kielce

Post autor: krzysiu1493 » 5 kwietnia 2014, o 21:20

Widziałem dziś naklejkę z reklamą gazetki i z wywiadami z paniami jeźdżącymi w MPK , o ten numer mi chodzi .

Awatar użytkownika
kams333
Posty: 148
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 22:55
Lokalizacja: Kielce

Re: MPK Kielce

Post autor: kams333 » 5 kwietnia 2014, o 21:41

A, to mam, chcesz to mogę jutro zrobić zdjęcia.

Awatar użytkownika
krzysiu1493
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1104
Rejestracja: 25 marca 2008, o 17:35
Lokalizacja: Kielce Uroczysko

Re: MPK Kielce

Post autor: krzysiu1493 » 6 kwietnia 2014, o 08:14

To jakbyś mógł to prześlij

ODPOWIEDZ