Psałterz wrześniowy i pomnik Homo Homini

Ważne wydarzenia z całego regionu.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Lukash
Posty: 23
Rejestracja: 7 września 2006, o 00:49
Lokalizacja: Kielce / Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lukash » 12 września 2006, o 01:43

A jednak w TVP tylko ich główny program informacyjny - Wiadomości nie wyemitował żadnego materiału dotyczącego kieleckiego pomnika :?. Podaję teraz 2 kolejne filmiki:

Teleexpress
Fragment o tyle ciekawy, że pokazuje przygotowania do uroczystości.
Obrazek
(kliknij na obrazek by obejrzeć)

Kurier TVP3
Korespondentka ta sama co w Panoramie mówi o kieleckim "homniku" :D.
Obrazek
(kliknij na obrazek by obejrzeć)

Awatar użytkownika
Michał
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1258
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 01:09

Post autor: Michał » 12 września 2006, o 07:53

Natomiast zdaje sie, że nikt z organizatorów nie powiadomił nawet o tym wydarzeniu mediów zagranicznych...

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 12 września 2006, o 18:04

Michał pisze:Natomiast zdaje sie, że nikt z organizatorów nie powiadomił nawet o tym wydarzeniu mediów zagranicznych...
Mmm nie sadze, zeby tego nie zrobiono.

Awatar użytkownika
cochi
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1533
Rejestracja: 21 grudnia 2005, o 16:09
Lokalizacja: Kielce, Warszawa

Post autor: cochi » 12 września 2006, o 22:23

Obrazek

Jestem głęboko poruszony

rozmawiał Ziemowit Nowak 2006-09-12,


Wywiad z Davidem Morrisem, pierwszym sekretarzem ds. politycznych ambasady USA w Polsce. Reprezentował on rząd USA podczas ceremonii odsłonięcia pomnika Homo Homini w poniedziałek w Kielcach.

Ziemowit Nowak: Co Pan sądzi o włączeniu w uroczystości dzieci, które niosły znicze z nazwiskami ofiar zamachu na WTC?

- To zrobiło na mnie największe wrażenie. Nawet trudno mi wyrazić emocje, jakie to we mnie wywołuje. Jestem głęboko poruszony.

Jak Pan zareagował na wiadomość, że taki pomnik ma stanąć w stosunkowo małym, "egzotycznym" dla Amerykanina, polskim mieście?

- Pierwsze wrażenie, to chyba takie, jak napisał prezydent Bush - wielka wdzięczność dla mieszkańców Kielc, dla dzieci, dla prezydenta Kielc, za to przedsięwzięcie.

Myśli Pan, że jacyś Amerykanie, turyści, przyjadą do Kielc właśnie po to, żeby zobaczyć ten pomnik?

- Jestem pewien, że tak.

Gdzie Pan był, kiedy doszło do zamachu na WTC?

- Byłem w Wiedniu, na obradach OECD, kiedy zdarzyła się ta tragedia. Kolega podszedł do mnie, powiedział, żebym zobaczył coś dziwnego w telewizji. Zachowałem się chyba jak wszyscy wtedy - podeszliśmy do telewizora i przez kilka godzin patrzyliśmy na to, co się dzieje. Wtedy już zaatakowana była pierwsza wieża.

Czy tego dnia miał Pan kogoś bliskiego w Nowym Jorku?

- Kolegów, znajomych, tak. Ale, dzięki Bogu, nikogo, kto by zginął w zamachu.
cochi

Awatar użytkownika
Lukash
Posty: 23
Rejestracja: 7 września 2006, o 00:49
Lokalizacja: Kielce / Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lukash » 12 września 2006, o 22:50

cochi pisze:Myśli Pan, że jacyś Amerykanie, turyści, przyjadą do Kielc właśnie po to, żeby zobaczyć ten pomnik?
- Jestem pewien, że tak.
W to akurat wątpię. Nie wydaje mi się, że jakiś Amerykanin (o ile w ogóle będzie wiedział o istnieniu tego pomnika) przyjedzie SPECJALNIE po to do Kielc, by zobaczyć "Homo homini".

Awatar użytkownika
Jarek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1118
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 22:35
Lokalizacja: Kielce - Bocianek

Post autor: Jarek » 12 września 2006, o 23:36

Lukash pisze:W to akurat wątpię. Nie wydaje mi się, że jakiś Amerykanin (o ile w ogóle będzie wiedział o istnieniu tego pomnika) przyjedzie SPECJALNIE po to do Kielc, by zobaczyć "Homo homini".
A ja akurat nie. W mentalności Polaków leży tylko zwiedzanie miejsc które są uznane za miejsca które wypada zobaczyć. Inne narody podchodzą troszkę inaczej do tego, abstrachując od tego ze mają cały okres emerytury na zwiedzanie.

Kolejną sprawą u amerykanów jest praktycznie wrodzony patriotyzm - to nie tak jak u nas.
Kielce - tu jest moje miejsce, tu jest mój dom.

Awatar użytkownika
Lukash
Posty: 23
Rejestracja: 7 września 2006, o 00:49
Lokalizacja: Kielce / Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lukash » 13 września 2006, o 13:16

Ale zauważ, ze odległość jest spora, ponadto ów Amerykanin zmuszony będzie dojechać z Okęcia lub Balic, więc zanim dotrze do Kielc to podroż naszymi drogami sprawi, że zawróci na lotnisko ;).

Oskar
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1330
Rejestracja: 19 marca 2006, o 14:34
Lokalizacja: Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Oskar » 13 września 2006, o 17:19

Lukash pisze:W to akurat wątpię. Nie wydaje mi się, że jakiś Amerykanin (o ile w ogóle będzie wiedział o istnieniu tego pomnika) przyjedzie SPECJALNIE po to do Kielc, by zobaczyć "Homo homini".
Pierw musi wiedziec gdzie jest Polska, a nastepnie Kielce. Z doswiadczenia wiem, ze u nich wcale to takie proste nie jest, uwierzcie :roll:

Awatar użytkownika
tom
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2504
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 10:15
Lokalizacja: Kielce, Lublin
Kontakt:

Post autor: tom » 14 września 2006, o 21:51

Komisja Rewizyjna czuwa!

Awatar użytkownika
tom
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2504
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 10:15
Lokalizacja: Kielce, Lublin
Kontakt:

Post autor: tom » 27 września 2006, o 19:49

Obrazek

Sześć nowych tablic pojawiło się na pomniku Homo Homini

Jerozolima, Stambuł, Bagdad, Sri Lanca, Sharm el Sheikh to nazwy kolejnych miejsc, w których dochodziło do krwawych zamachów terrorystycznych, a które wczoraj zostały upamiętnione na tablicach pomnika Homo Homini. Dołączyły w ten sposób do wymienionych już Biesłanu, Bombaju, Moskwy, Madrytu, Londynu oraz Bali.

Wczoraj w Kielcach przebywał prof. Adam Myjak, autor pomnika, który został uroczyście odsłonięty 11 września w piątą rocznicę zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku. Nadzorował montaż nowych tablic. - To konsekwencja moich spostrzeżeń. Przychodzi tu wielu nauczycieli, rodziców z dziećmi, opowiadają o zamachach w miejscach wymienionych na tablicach, ale także o wielu innych, do których doszło po 2001 roku. Dlatego doszliśmy do wniosku, że trzeba je uwzględnić. W ten sposób ten pomnik będzie miał charakter znacznie bardziej uniwersalny - mówi profesor Myjak. - Poza tym te dodatkowe tablice bardzo plastycznie komponują się z pomnikiem, razem zaczyna to grać - dodaje.

Prof. Myjak zapowiada, że na stojącej pionowo jedynce znajdzie się jeszcze jedna tablica z opowieścią, co wydarzyło się 11 września 2001 roku w Nowym Jorku. - Mam nadzieję, że będzie to literacko-poetycka opowieść o tej tragedii. Od tej tablicy promieniście rozchodzić się będą nazwiska Polaków, którzy zginęli podczas zamachu terrorystycznego w WTC. Dzięki temu pomnik stanie się czymś w rodzaju ściany pamięci. Zgłaszają się do nas już pierwsze rodziny ofiar. Taki konkret jak nazwisko człowieka niesamowicie wpływa na emocje oglądających pomnik, wzmacnia też jego przesłanie - podkreśla prof. Myjak.

:arrow: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,3645373.html
Komisja Rewizyjna czuwa!

Awatar użytkownika
Jarek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1118
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 22:35
Lokalizacja: Kielce - Bocianek

Post autor: Jarek » 27 września 2006, o 21:18

Dziś prof. Myjak kończył chyba jeszcze raz nakłądac patynę. Nowe tablice znajdują się od strony wschodniej.
Kielce - tu jest moje miejsce, tu jest mój dom.

Awatar użytkownika
Gear
Posty: 135
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 16:36
Lokalizacja: CK

Post autor: Gear » 11 października 2006, o 13:20

"Homo Homini" w polonijnej prasie 2006-10-11

"Odsłonięcie pomnika Homo Homini (czyli "Człowiek człowiekowi") było światowym wydarzeniem. To jedyny taki monument na świecie. Niezwykle wymowny i sugestywny" - napisał Magazyn Plus. Pismo jest dystrybuowane w największych sklepach polonijnych, księgarniach, a przede wszystkim w ośrodkach biznesu na terenie Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem aglomeracji Chicago. "Należy zaznaczyć, że inicjatorem budowy pomnika Homo Homini oraz zleceniodawcą "Tryptyku Świętokrzyskiego" ("Golgota Świetokrzyska", "Tu es Petrus", "Psałterz Wrześniowy") jest prezydent Kielc - Wojciech Lubawski" - czytamy w publikacji. Artykuł zawiera także bogatą galerię zdjęć z uroczystości, które odbyły się 11 września br. w Kielcach.

:arrow: Magazyn Plus - artykuł

zródło:
http://www.um.kielce.pl

voodoo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1224
Rejestracja: 5 września 2006, o 12:28
Lokalizacja: Kielce/Ślichowice

Post autor: voodoo » 26 października 2006, o 13:09

Koncert "Psałterz Wrześniowy" będzie transmitowany w TVP2 1 i 2 listopada :!:

Oskar
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1330
Rejestracja: 19 marca 2006, o 14:34
Lokalizacja: Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Oskar » 1 listopada 2006, o 13:51

"Psałterz wrześniowy", oratorium z udziałem kieleckich artystów, zobaczymy w telewizji we Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny. Koncert będzie wyemitowany w 2 programie Telewizji Polskiej w dwóch częściach. Pierwsza - w środę o 17:05, druga - w czwartek o 18:55.

Koncert zarejestrowano podczas wykonania premierowego w nowej hali przy ulicy Bocznej w Kielcach. Nagranie jest bardzo dobrej jakości - obraz i dźwięk rejestrowano przy użyciu 12 kamer i 250 mikrofonów - mówi Prezydent Kielc Wojciech Lubawski:

"Myślę, że mamy jakiś powód do dumy; ja dostałem od producenta materiał, który będzie emitowany i myślę, że koncert jest lepszy w telewizji, niż być w rzeczywistości, bo wpływało na to wyłączenie klimatyzacji, a hala jest fatalna jeśli chodzi o nagłośnienie - trzeba było bardzo dużo wysiłków, więc to , co było na hali, to jest zupełni co innego, niż to, co mikrofony przeniosły" - mówi prezydent.

Premiera oratorium odbyło się 11 września w rocznicę zamachów na WTC

wici.info

Awatar użytkownika
MeehoweCK
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3317
Rejestracja: 25 września 2005, o 17:41
Lokalizacja: Warszawa / Kielce
Kontakt:

Post autor: MeehoweCK » 1 listopada 2006, o 19:57

Pierwsza część napawa optymizmem, podobała mi się. Wydaje mi się, że równie dobra co Tu Es Petrus. Czy ktoś wie kiedy będzie premiera DVD :?:
Ambicja to coś co prowadzi ludzkość do postępu, a ludzi do depresji

ODPOWIEDZ