GeoPark Kielce - Modernizacja Kadzielni

Wszystko na temat nowych inwestycji w Kielcach.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

GeoPark Kielce - Modernizacja Kadzielni

Post autor: Autor » 13 listopada 2005, o 23:52

Obrazek

Kończą się prace na Kadzielni
smbart 13-11-2005

Kończy się remont punktów widokowych na Kadzielni. Kielczanie będą mogli podziwiać z nich rezerwat już na początku grudnia.

Prace remontowe rozpoczęły się we wrześniu. - Na szczęście pogoda dopisuje i do końca listopada odnowimy wszystkie trzy tarasy od strony ul. Gagarina - zapewnia Andrzej Machoń, dyrektor Geoparku Kielce.

Punkty widokowe będą miały nową nawierzchnię z kostki brukowej, na której zostaną zamontowane wygodne ławki. Wymienione zostaną również balustrady, a w przyszłym roku zostaną tam zamontowane tablice z informacjami przyrodniczymi i geologicznymi. Jak zapewnia dyrektor Mochoń, na całej Kadzielni będzie więcej takich tablic.

Punkty widokowe zbudowane ponad 30 lat temu były w bardzo kiepskim stanie. Miały zniszczoną nawierzchnię i były zarośnięte krzakami. Podobne remonty zaplanowano również w rezerwatach Wietrznia i Ślichowice.

Awatar użytkownika
Charon
Posty: 205
Rejestracja: 6 listopada 2005, o 02:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Charon » 14 listopada 2005, o 02:41

Oprócz punktów widokowych szykuje się też mała niespodzianka.

Na szczycie odsłoniętych skał (patrząc w kierunku Kadzielni od strony skrzyżowania ulic Krakowskiej i Pakosz) umieszczone zostaną dwie sześciometrowe, kamienne tablice Mojżeszowe bliżej znane ze Starego Testamentu (dwa prostokąty z zaokrągloną górną częścią, oczywiście z obowiązkowymi cyframi rzymskimi od I do X). Taka kielecka ... góra Synaj.
Pozostawiam bez komentarza, choć pewnie się posypią

PS.
to nie jest żart

Awatar użytkownika
BziQ76
Posty: 174
Rejestracja: 8 października 2005, o 11:21
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Post autor: BziQ76 » 15 listopada 2005, o 12:49

To pomysł niczym figurka Jezusa na telegrafie

halny
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1807
Rejestracja: 27 września 2005, o 20:15
Lokalizacja: Kielce

Post autor: halny » 15 listopada 2005, o 20:19

Coś kiedyś słyszałem o ustawie o krajobrazie chronionym :)

eM
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1103
Rejestracja: 2 października 2005, o 19:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: eM » 15 listopada 2005, o 20:23

Może kodeks karny Rozdział XXII Przestępstwa przeciwko środowisku

Art. 181. § 1. Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. :D

michał

Post autor: michał » 15 listopada 2005, o 22:49

To już nawet dziesięcioro przykazań Was drażni?(i to za prywatne pieniądze)... Obciach - nie? A jaki uniwersalny symbol akceptujecie? Niezły byłby zapewne listek konopii indyjskich. A może głowa Che?

eM
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1103
Rejestracja: 2 października 2005, o 19:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: eM » 16 listopada 2005, o 07:48

We wszystkim trzeba znać umiar :)

Awatar użytkownika
Charon
Posty: 205
Rejestracja: 6 listopada 2005, o 02:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Charon » 16 listopada 2005, o 10:53

Inwestycje prowadzi kielecki GeoPark - instytucja powołana właśnie do ochrony i rewitalizacji krajobrazu (czyt. takich miejsc jak Kadzielnia, Wietrznia itd)

specjalnie dla michała
'...To już nawet dziesięcioro przykazań Was drażni?(i to za prywatne pieniądze)...'
Pomyśl o tym nie w kategoriach religijnych tylko w kontekście miejsca i przestrzeni publicznej. Jeśli coś manifestujemy (np. swoje korzenie kulturowe, religijne) to poszukujemy odpowiedniego do tej manifestacji miejsca. Ja nie potrafię znaleźć odniesień pomiędzy tymi konkretnymi wyrobiskami wapieni a górą Synaj poza prostym (łopatologiczno-prymitywnym) skojarzeniem że to góra i to góra (to lekko za mało dla inteligentnego człowieka). Kiedy stawiano krzyż na Giewoncie oddawano cześć i pamięć dla ludzi gór, którzy wśród nich zostali na zawsze, klasztor na Karczówce jest klasztorem wotywnym upamiętniającym bodajże śmierć miejscowych górników w wyniku zarazy. Potrafisz znaleźć podobne odniesienie do tablic i miejsca w którym mają powstać? Według mnie pomysł urodził się na zasadzie: 'takie smutne te skały, może by coś tu fajnego zrobić? ... może napiszemy jakiś tekścik jak w Hollywood..., może pierdykniemy tam rzeźbę ..., a może by tak tablice mojżeszowe ...? ... będzie git'. Dla mnie takie podejście ma niewiele sensu i świadczy o powierzchownym traktowaniu dość poważnych spraw. A co do kasy ... nie ma znaczenia za czyje pieniądze to jest robione, bo czy pozwolił byś mi obok postawić np. replikę latarni morskiej w hołdzie tym co 'na morzu' tylko dlatego, że za nią zapłacę i mam sentyment do żeglugi?

michał

Post autor: michał » 16 listopada 2005, o 22:50

Przede wszystkim nie dostrzegam u Was krytyki konkretnej formy, konkretnego projektu, bo nikt z nas chyba go jeszcze nie widział. Zareagowałem, bo widzę u Was krytykę a priori - z założenia.
Pomysł jest związany z wystawieniem na Kadzielni "Tu Es Petrus" - moim zdaniem jest to wystarczające uzasadnienie - oratorium stało się obiektywnie największym wydarzeniem w historii Kadzielni. A wybrany symbol jest wyjątkowo uniwersalny, nie tylko religijny - 10 przykazań to fundament naszej cywilizacji.
Dlatego też - przy założeniu, że pomnik zostanie dobrze wkomponowany -pomysł bardzo mi sie podoba.

Awatar użytkownika
Charon
Posty: 205
Rejestracja: 6 listopada 2005, o 02:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Charon » 17 listopada 2005, o 09:00

Nie wiem jak inni, ale ja miałem okazję projekt widzieć, co nie zmienia faktu, że odnosić się krytycznie można nie tylko do formy, ale do treści i przyjętych założeń koncepcyjnych. Zresztą mnie przesłanie 10 przykazań akurat nie drażni, natomiast nie zgadzam się na prostotę przekazu (chodzi o formę). Proponowane tablice mają kształt znany z początkowych lekcji religii i rysunków mało uzdolnionych plastycznie katechetek(-ów) a ich wyraz artystyczny jest bardzo marny.
Co do przesłania ... dla jednych (obiektywnie) największym wydarzeniem w historii Kadzielni było oratorium, dla innych festiwale harcerskie a dla jeszcze innych koncert 'ich troje'. Według mnie nie istnieje wystarczające 'uzasadnienie', jest lepsze lub gorsze 'tłumaczenie'.

tom

Post autor: tom » 23 grudnia 2005, o 17:36

dobrze, że dokonano tej modernizacji. Jednak najważniejsze są plany na przyszłośc i projekt kompleksowej przebudowy amfiteatru jaki widziałem na tej stronie. Projekt bardzo dobry, tylko zeby znalazły sie na to pieniadze. Jeśli się powiedzie, to Festiwal Opolski mozna będzie przenieść do Kielc :lol:

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 23 grudnia 2005, o 23:06

Teraz tylko cierpliwie musimy czekac na decyzje odnosnie funduszy norweskich.

talan
Posty: 19
Rejestracja: 21 grudnia 2005, o 11:41
Lokalizacja: KIELCE

Post autor: talan » 24 grudnia 2005, o 15:44

Mnie też bardziej obchodzi modernizacja samego amfiteatru. To będzie coś naprawdę wyjątkowego. Już nie mogę doczekać się jego realizacji.

talan
Posty: 19
Rejestracja: 21 grudnia 2005, o 11:41
Lokalizacja: KIELCE

Post autor: talan » 24 grudnia 2005, o 15:47

A już bym zapomniał. Co do kamiennych tablic Mojżeszowych i punktów widokowych - to również fajne pomysły. Zawsze w jakiś sposób uatrakcyjniają to miejsce.

corse
Posty: 207
Rejestracja: 5 stycznia 2006, o 21:47
Lokalizacja: Korsyka

Trasa !

Post autor: corse » 17 stycznia 2006, o 00:33

W planie na ten rok ( lub wiosna 2007 ) - jest jeszcze podziemna trasa
turystyczna na Kadzielni . Prawdopodobnie obejmie ona trzy jaskinie
i przebiegnie wykonanymi korytarzami przez naturalne komory
jaskiniowe . :)
I tak to ... praktycznie domowym sposobem ... powolutku .....
przy wydatnej pomocy naszego Klubu Speleologicznego .....
szykowana jest kolejna ... tym razem - raczej trafiona .....
atrakcja Kadzielni . :D

ODPOWIEDZ