Historyczna Galeria Kielc

Dzieje, wspomnienia, fotografie, czyli dawne Kielce

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

rowerzysta
Posty: 440
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 14:24
Lokalizacja: Kielce lewobrzeżne

Post autor: rowerzysta » 8 grudnia 2011, o 22:39

Stara scena
Obrazek

Uploaded with ...
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek[/URL]

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
A'propos Kadzielni,to mam takie fotki zrobione w czasie burzenia poprzedniej sceny itd.
...kiedy stoję, patrzę w okno, krótka chwila
idą ludzie tam za bramą jeszcze senni
na ulicy mały płomień porzucony
nasze domy pośród nocy
nasze domy obok fabryk...

rowerzysta
Posty: 440
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 14:24
Lokalizacja: Kielce lewobrzeżne

Post autor: rowerzysta » 26 grudnia 2011, o 22:48

Obrazek
http://www.stare-fotografie.com/kielce/5021.html#5021
Kilka starych zdjęć i pocztówek z Kielc.
...kiedy stoję, patrzę w okno, krótka chwila
idą ludzie tam za bramą jeszcze senni
na ulicy mały płomień porzucony
nasze domy pośród nocy
nasze domy obok fabryk...

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 589
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Post autor: Tomasso » 12 lutego 2012, o 19:44

Gdzieś ten wątek widziałem ale nie moge znaleźć, więc wrzucam moje dzisiejsze fotki.
Dwie pierwsze to dom na Osobnej ze śladami pocisków z II Wojny Światowej (na ścianie i przestrzelone ogrodzenie)

Obrazek

Obrazek

Trzecia fotka to izolatory na drzewie w parku po radiowęźle. Widziałem na forum fotkę z jednym izolatorem więc wklejam znalezione z trzema :)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 6 października 2013, o 06:51 przez Tomasso, łącznie zmieniany 1 raz.

rowerzysta
Posty: 440
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 14:24
Lokalizacja: Kielce lewobrzeżne

Post autor: rowerzysta » 12 lutego 2012, o 20:29

Ten wątęk, i dobrze że odświeżony :)
http://inwestycje.jupiter.superhost.pl/ ... sc&start=0
a ślady na ogrodzeniu,których na forum nie było :) ,no i te izolatory.Myślę ,że takie izolatory, których jest jeszcze trochę tyle że na budynkach i ubywa :( , też można uwiecznić (...jak i inne szczegóły)bo niedługo nie będzie żadnego.
...kiedy stoję, patrzę w okno, krótka chwila
idą ludzie tam za bramą jeszcze senni
na ulicy mały płomień porzucony
nasze domy pośród nocy
nasze domy obok fabryk...

Boss
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1165
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 21:21
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Boss » 4 października 2013, o 21:45

nie wiem czy to dobry temat na to zdjęcie ale co tam:)
Obrazek
CK|PL|EU

Awatar użytkownika
Arturo
Posty: 172
Rejestracja: 18 stycznia 2007, o 20:42
Lokalizacja: Kielce, Ślichowice
Kontakt:

Post autor: Arturo » 7 października 2013, o 18:50

Ciut info o tym statku ze strony: http://www.emito.net/kultura/historia/p ... 88914.html

Historia SS Kielce

Statek został zwodowany we wrześniu 1943 roku w Beaumont w Stanach Zjednoczonych. W ramach amerykańskiej ustawy "lend-lease", Polski Rząd na Uchodźstwie, wystąpił o przyznanie Polsce pięciu statków z budowanej od 1942 roku, dużej serii coasterów N3-S-A2. Polacy nadali im nazwy "Kielce", "Kolno", "Kowel", "Krosno" i "Kutno". SS "Kielce" został przemianowany z SS "Edgar Wakeman", numer burtowy 304.

Wszystkie przejęte z tej serii statki, z uwagi na małą dzielność morską, nigdy więcej, poza pierwszym przejściem, nie wróciły na transatlantycką trasę. Były za to wykorzystywane do żeglugi przybrzeżnej wzdłuż brzegów Wielkiej Brytanii, wożąc głównie drewno. W tym czasie statek był już wyczarterowany przez US War Transport Administration i pozostawał w jej dyspozycji również po wojnie. W tym czasie najczęściej pływał na trasie Anglia – Niemcy, zaopatrując wojska amerykańskie okupujące pokonanych Niemców.

"Kielce" wypłynęły w ostatni rejs ósmego września 1946 roku. Podczas wychodzenia w morze, będąc jeszcze na Kanale La Manche, zderzył się z francuskim SS "Lombardy". "Kielce" przewoziły wtedy ładunek materiałów wybuchowych oraz amunicji. Załoga ze względu na delikatny ładunek została ewakuowana. Statek poszedł na dno. Kilkanaście lat później podjęto próbę wydobycia materiałów wybuchowych z wraku okrętu i jak ówcześnie podawano oficjalnie, doszło również do próby podniesienia wraku z dna. Podczas tej operacji nastąpiła eksplozja. Siła eksplozji była tak duża, że w oddalonych o kilkanaście mil morskich miejscowościach Folkestone oraz Dover wyleciały szyby w oknach, w budynkach zlokalizowanych tuż przy linii brzegowej. Nikt nie zginął.

MATeo
Posty: 32
Rejestracja: 4 października 2005, o 12:43

Post autor: MATeo » 22 listopada 2013, o 08:32

Polecam 2 filmy z migawkami o Kielcach z lat 50 - 60.
Z ciekawostek:
- jednojezdniowa ul. Warszawska i Jesionowa
- Szydłówek z oryginalnymi elewacjami
- świeżo posadzone drzewa przy ul. Kostki, o które aktualnie toczy się wojna pomiędzy mieszkańcami a szkołą
- plac przy Konarskiego bez przebitej ul. Źródłowej
Film 1
Film 2

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 22 listopada 2013, o 09:04

Już były, z pierwszej ręki.
:arrow: viewtopic.php?t=1173&start=990

Oskar
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1330
Rejestracja: 19 marca 2006, o 14:34
Lokalizacja: Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Oskar » 28 grudnia 2013, o 09:56

Obrazek
Fotograf-amator odsłania pomnik. Muzeum dostało wyjątkową kolekcję

Niezwykła kolekcja blisko dwóch tysięcy fotografii trafiła do Muzeum Historii Kielc. Wśród osiemdziesięciu rolek filmów są prawdziwe rarytasy, m.in. zdjęcia z odsłonięcia nieistniejącego już pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. - To prawdziwy skarb - mówią muzealnicy.


Niepozorne szare pudełko po penicylinie, a w środku elegancko poukładane 80 rolek z negatywami, po 24 lub 36 zdjęć każda. To dar od Michała Łapińskiego.

- Pan Michał przekazał nam już sporo pamiątek po swojej rodzinie, w depozyt trafiły m.in. medale po jego ojcu. Zdjęcia, które przyniósł ostatnio, są właśnie autorstwa Antoniego Łapińskiego - mówi Marcin Kolasa, kierownik działu gromadzenia i dokumentacji Muzeum Historii Kielc. Podkreśla, że filmy nie są jeszcze opracowane, ale już wiadomo, że jest wśród nich kilka perełek. - To trochę wynika z jego pracy zawodowej, bo przez jakiś czas pracował w zakładzie fotograficznym, ale i zainteresowań autora - tłumaczy Kolasa.

- Moja córka zupełnie się nie interesuje tymi pamiątkami i pewnie poszłyby na przemiał. Mogę się tylko cieszyć, jeżeli przydadzą się muzeum, z którym od dawna współpracuję - mówi skromnie Michał Łapiński.

Żołnierz, fotograf, działacz

Antoni Łapiński przed wojną służył w stacjonującym w Kielcach 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Po kampanii wrześniowej dostał się do niemieckiej niewoli, ale uciekł z niej. Podczas wojny pracował w znanym kieleckim zakładzie fotograficznym Tadeusza Ryskiego przy ul. Sienkiewicza.

- Korzystali z niego niemieccy żołnierze, przynosząc do wywołania swoje zdjęcia. Ojciec działał w konspiracji, więc przeglądał je i co ciekawsze kopiował na potrzeby Armii Krajowej - opowiada Michał Łapiński. Po wojnie jego ojciec był urzędnikiem, księgowym, m.in. tworzył firmę Obsługa Ratalnej Sprzedaży, oraz pasjonował się sportem. Był jednym ze współtwórców Kieleckiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. I cały czas amatorsko zajmował się fotografią.

- Po śmierci taty w 1987 roku te negatywy poniewierały się po domu. Wreszcie je zebrałem i tak naprawdę zapomniałem o nich na długo. Dopiero niedawno je odnalazłem - wspomina Michał Łapiński.

W efekcie powstała kolekcja, która zawiera m.in. zdjęcia z miejskich uroczystości, pochodów czy imprez sportowych. - Są też zdjęcia z różnych wydarzeń osobistych, które dobrze dokumentują na przykład, jak zmieniały się stroje mieszkańców i warunki, w jakich mieszkali - opowiada Kolasa.

Pomnik, którego już nie ma

Wśród filmów jest m.in. seria zdjęć prawdopodobnie z odsłonięcia nieistniejącego już pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Do 1990 roku stał on na obecnym skwerze Żeromskiego, czyli pomiędzy ulicami Jana Pawła II a Wesołą.

- To bardzo ciekawe zdjęcia, wcześniej niepublikowane. Może będą impulsem do bardziej szczegółowych poszukiwań, bo nawet sama data uroczystości nie jest dziś szerzej znana. Ja jej nie kojarzę, a sądząc po stanie zieleni, musiała to być pełnia lata - opowiada Kolasa, pokazując fotografie.

Zwraca uwagę na grupowe zdjęcie kilku mężczyzn. - Z relacji pana Michała wynika, że pierwszy po prawej stoi rzeźbiarz, który wykonał ten pomnik. Obok jest funkcjonariusz NKWD, który pilnował go podczas pobytu w Kielcach - opowiada Kolasa.

Michał Łapiński tłumaczy, że obaj Rosjanie mieszkali w mieszkaniu jego ciotki Janiny. - Urzędnicy ich dokwaterowali. Wiem, że rzeźbiarz miał na imię Pietia i chyba podkochiwał się w mojej ciotce, bo zrobił rzeźbę jej głowy - wspomina Łapiński.

Marcin Kolasa apeluje o zgłaszanie się do muzeum kolejnych osób mających np. wycinki z gazet informujące o odsłonięciu pomnika. - Może ktoś wie, jak nazywał się też ten rzeźbiarz - mówi muzealnik. Zaznacza, że w zbiorach muzeum są zdjęcia z wyburzenia pomnika w 1990 roku. - Z jego odsłonięcia takich fotografii nie mieliśmy - mówi Kolasa.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy przekazaną kolekcję będzie można zobaczyć w całości. Muzealnicy szacują, że jej opracowanie potrwa kilka miesięcy.

Kilka zdjęć: http://kielce.gazeta.pl/kielce/51,47262 ... 2.html?i=1

Awatar użytkownika
Ahmed
Posty: 239
Rejestracja: 19 maja 2008, o 17:56

Post autor: Ahmed » 28 grudnia 2013, o 16:59

Pamiętam te armatki, tak fajnie były wycelowane w budynek KW PZPR - czyżby ku przestrodze ze strony braci radzieckich?
Mój kraj Polska, moja Ojczyzna Świętokrzyskie, mój Dom Kielce

Awatar użytkownika
spidimarcin
Posty: 213
Rejestracja: 16 lipca 2013, o 14:27
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Historyczna Galeria Kielc

Post autor: spidimarcin » 25 października 2014, o 11:21


Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Re: Historyczna Galeria Kielc

Post autor: Tomek » 2 listopada 2014, o 12:15

spidimarcin pisze:Dzisiaj na onecie:

http://wiadomosci.onet.pl/kielce/kielce ... -lat/rywl4
W większości przypadków bardzo podobne ujęcia i kadry dlatego dobrze się je ogląda. :)

drwalek87
Posty: 2
Rejestracja: 5 listopada 2014, o 16:16

Re: Historyczna Galeria Kielc

Post autor: drwalek87 » 15 listopada 2014, o 08:45

Nie mieszkam już w Kielcach ale te zdjęcia po prostu wspomnienia wracają

Awatar użytkownika
Petras
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 915
Rejestracja: 7 grudnia 2007, o 16:41
Lokalizacja: Kielce Czarnów

Re: Historyczna Galeria Kielc

Post autor: Petras » 17 października 2015, o 13:23

Znalezione w folderze o Kielcach z 1996 roku. Łezka w oku się kręci

Obrazek
"Rzecznik MZD zapowiada, że mimo protestów inwestycja zostanie zrealizowana."

ODPOWIEDZ