Art Gallery - ul. Leśna

Wszystko na temat nowych inwestycji w Kielcach.

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Nowak
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1647
Rejestracja: 29 maja 2006, o 20:09
Lokalizacja: Kraków / Kielce

Post autor: Nowak » 14 września 2011, o 18:49

Artystyczna Fabryka Kumana w budynku na Leśnej w Kielcach?

Leszek Kumański chce w budynku po galerii Biura Wystaw Artystycznych stworzyć centrum artystyczne na wzór warszawskiej Fabryki Trzciny. Pomysł podoba się prezydentowi Wojciechowi Lubawskiemu.
Niedawno prezydent podjął decyzję przeniesieniu BWA do budynku po starym przedszkolu przy ul. Kapitulnej. Dostosowanie go do potrzeb galerii ma potrwać około roku, ale już teraz pojawiło się pytanie co dalej z budynkiem przy Leśnej?

O tym, że nie dodaje on urody miastu, a wręcz przeciwnie szpeci go, że jest bardzo niefunkcjonalny wiadomo od dawna. Od dawna mówiono też o konieczności przebudowy i to właśnie chce zrobić Leszek Kumański proponując też nową funkcję.

- Piwnice tego budynku są piękne a miejsce w centrum Kielc doskonałe na artystyczną działalność. Pomyślałem więc o stworzeniu czegoś na wzór Fabryki Trzciny, gdzie w starych, fabrycznych wnętrzach odbywają się różne eventy – mówi.- Tutaj punktem wyjścia byłyby piwnice, w nich można wyczarować klimat do koncertów, recitali, monodramów.

W ofercie złożonej prezydentowi naszkicował jak to miejsce miałoby wyglądać, bo oprócz działalności ogromny nacisk chce położyć na wygląd. – W uzgodnieniach z architektami i konserwatorem chciałbym stworzyć piękny i zwracający uwagę budynek, taki, którego nie powstydziliby się w Nowym Jorku – mówi. - Myślę o wykorzystaniu miejsca przed wejściem, marzy mi się wprowadzenie rzeźb, może w porozumieniu z dyrekcją i uczniami kieleckiego "Plastyka”. Mam konkretną wizję tych rzeźb łączących kamień i kwiaty.

Artystycznie ma być także wewnątrz. – Chciałbym by nawet stoły i krzesła były designerskimi dziełami sztuki, by dzieła sztuki: obrazy, fotografie, rzeźby kieleckich artystów zdobiły wnętrza i by jeśli ktoś zechce mógł je kupić. Całość – tak wewnątrz jak i na zewnątrz – byłaby zgodna z najnowszymi, wysmakowanymi artystycznie, trendami architektonicznymi. Zaznaczam, że wizję tej galerii chciałbym sfinansować m.in. z własnych środków, a także zaciągniętego na ten cel kredytu.
Propozycja podoba się Wojciechowi Lubawskiemu. – Jest bardzo ciekawa, czegoś takiego jeszcze w Kielcach nie ma - mówi.- Oczywiście, ponieważ w grę wchodziłaby dzierżawa zgodę na nią musi wyrazić Rada Miasta i sprawa stanie na sesji.
:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /152780783

Awatar użytkownika
Adasiek CK
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1141
Rejestracja: 4 stycznia 2008, o 03:03
Lokalizacja: Kielce <-> Warszawa

Post autor: Adasiek CK » 14 września 2011, o 21:16

Echo Dnia pisze:Piwnice tego budynku są piękne [...]
To tam są jakieś stare piwnice? bo mniemam, że o takie chodzi...
<klawy tekścik w tym miejscu>

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 14 września 2011, o 21:34

Chyba chodzi o istniejace piwnice, w ktorych odbywaja sie wystawy...

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 15 września 2011, o 06:52

Jak by nie było sama nazwa to BWA "Piwnice" :) Są wpisane do rejestru zabytków.
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 5 listopada 2013, o 18:13

Elegancka inwestycja na miejscu BWA

Wkrótce rozpocznie się przebudowa dawnej siedziby Biura Wystaw Artystycznych przy ul. Leśnej w Kielcach. We wtorek zaprezentowano wizualizację inwestycji, którą zrealizuje Leszek Kumański
Kumański nie chce jeszcze zdradzać szczegółów przedsięwzięcia - na początek grudnia, kiedy ruszy wyburzanie budynku, zapowiada konferencję prasową. - Zmieciemy budynek po BWA z powierzchni ziemi. Pozostawimy podziemia, w których skujemy tynki i przywrócimy prawdziwie piwniczny wygląd. Tam urządzimy artystowską knajpkę z gitarami, pianinem, gdzie także goście będą mogli grać i gdzie będzie wisiał napis "Można strzelać do artysty" - mówi. Dodaje, że w nowoczesnym budynku, który stanie w tym miejscu, będzie prawdziwa galeria, która będzie żyła, organizując eventy, koncerty.

Autorem projektu przebudowy i rozbudowy budynku jest Tera Group Pracownia Architektoniczna. - To było trudne zadanie, bo musieliśmy nawiązać do istniejącego obiektu, a z drugiej strony mamy wielość funkcji, które obiekt ma pełnić. Mam nadzieję, że to się udało - mówi architekt Konrad Śmierzyński z Tera Group.

Przypomnijmy: Kieleccy radni zdecydowaną większością głosów zgodzili się w 2011 roku, by budynek przy ul. Leśnej został wydzierżawiony Kumańskiemu na 15 lat. Artysta chce tam stworzyć miejsce na kształt słynnej warszawskiej Fabryki Trzciny. W roboczo nazwanej Art Gallery mają odbywać się koncerty, monodramy, recitale i pokazy filmowe. Ma to być też miejsce, gdzie można dobrze zjeść i dobrze się napić.


Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... z2jnB1SVi8

Awatar użytkownika
YogiCK
Posty: 96
Rejestracja: 17 listopada 2007, o 17:12
Lokalizacja: Kielce / Warszawa

Post autor: YogiCK » 5 listopada 2013, o 21:36

Odkrywcza nazwa robocza...

Awatar użytkownika
spidimarcin
Posty: 213
Rejestracja: 16 lipca 2013, o 14:27
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Art Gallery - ul. Leśna

Post autor: spidimarcin » 23 kwietnia 2014, o 12:10

Kłopoty w centrum Kielc. Sparaliżowane dwie inwestycje

Dwie inwestycje w centrum Kielc nie mogą się rozpocząć z powodu protestów sąsiadów: mowa o działce po Biurze Wystaw Artystycznych przy ulicy Leśnej i pasażu przy ulicy Piotrkowskiej.

Przy ulicy Leśnej Leszek Kumański chce wybudować arty-styczną fabrykę. Radni zgodzili się by wydzierżawić mu działkę na 15 lat (umowy do tej pory nie podpisano), otrzymał też dofinansowanie na realizację swojego projektu z funduszy unijnych. Niestety, BWA wyprowadziło się z budynku znacznie później niż planowano a teraz inwestycja nie może ruszyć ponieważ protestują sąsiedzi.

Na początku października ubiegłego roku, kiedy miasto dało zgodę na budowę wystąpili o jej uchylenie i wojewoda tak uczynił. Po uzupełnieniu dokumentacji miasto ponownie wydało zgodę. – W ostatnim dniu przed jej uprawomocnieniem się wpłynął kolejny protest od sąsiada – mówi Andrzej Kędra dyrektor wydziału architektury Urzędu Miasta. - Ponownie upomina się o drogę dojazdową do swojej posesji chociaż inwestycja jej w żaden sposób nie blokuje a inwestor gwarantuje mu dojazd.

Wojewoda ma miesiąc na wydanie decyzji sprawa więc jest zawieszona. Trzy miesiące temu Kumański, który z pieniędzy unijnych musi się rozliczyć do połowy 2015 roku mówił, iż czeka na ostateczne rozstrzygnięcie formalności, bo nie będzie ryzykował, więc kolejna zwłoka odsuwająca termin rozpoczęcia prac czyni tę inwestycje coraz mniej realną.
[...]

LINK

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Re: Art Gallery - ul. Leśna

Post autor: Sirek1 » 14 października 2014, o 08:47

Kielce: kolejny protest przy Leśnej. Czy coś powstanie w miejscu dawnej galerii BWA?

Dwa tygodnie temu Kumański otrzymał drugą zgodę na budowę Galerii Artystycznej przy ulicy Leśnej. Ostatniego dnia przed jej uprawomocnieniem wpłynął protest sąsiada Piotra Fiołki, który od dwóch lat próbuje uzyskać od miasta ustanowienie drogi koniecznej zapewniającej dojazd do jego lokalu Coffeina Cafe położonego obok.

Kumański twierdzi, że Fiołka robi tak z obawy przed powstającą tuż obok konkurencją. – Ja chcę realizować ten projekt, ale teraz czekam na decyzję wojewody – mówi Kumański. – Nie mogę sobie pozwolić by w sytuacji, kiedy decyzja byłaby dla mnie niepomyślna musiałbym przywrócić poprzedni stan budynku tracąc zainwestowane w niego pieniądze.

Piotr Fiołka protestuje, ponieważ miasto odmawiało mu sprzedaży kawałka działki pod ogródek a potem w związku z przejęciem budynku galerii odmówiło ustanowienia drogi koniecznej. Właściciel Coffeiny Cafe wystąpił więc do sądu i czeka na rozstrzygnięcie, kiedy ono nastąpi nie wiadomo. – Sąd dał biegłemu 3 miesiące na dokonanie wyceny drogi – informuje Filip Pietrzyk dyrektor wydziału nieruchomości Urzędu Miejskiego.

Fiołka jest oburzony postępowaniem urzędników a także radnych. – Dlaczego mnie odmówiono sprzedaży ziemi a zgodzono się ją wydzierżawić na 15 lat panu Kumańskiemu – pyta. – Przecież ja też chcę inwestować, zmieniać na lepsze.

O tym, że bardzo dziwi go fakt, że okrojony projekt Kumańskiego (zapowiedział on, że w związku z opóźnieniami i kryzysem na rynku gastronomiczno-rozrywkowym poprzestanie na liftingu obiektu, zrezygnuje z części hotelowej) nadal traktowany jest tak priorytetowo. O swoich wątpliwościach i propozycji wykupienia części terenu poinformował miesiąc temu przewodniczącego Rady Miasta Tomasza Boguckiego, ale odpowiedzi nie dostał. Interweniował też u radnej Agaty Wojdy, która ma złożyć w tej sprawie interpelację dopytując o ile zmienił się zakres prac i działalności galerii sztuki Leszka Kumańskiego. – Mam sporo wątpliwości czy my decydując o dzierżawie aprobowaliśmy taką okrojoną wersję – mówi Wojda. – Interesuje mnie też na jakich warunkach: za ile będzie dzierżawiony budynek i działka. Wcześniej tej ceny nie podawano, ale teraz powinna być znana.

Leszek Kumański zapowiada, że za przebudowę chce wziąć się jak najszybciej, tuż po decyzji wojewody podpisać umowę z miastem. Ponieważ na realizację projektu dostał dofinansowanie unijne musi zakończyć prace do końca kwietnia. – Najpóźniej w maju chcę ruszyć z działalnością – mówi.

Piotr Fiołka zapowiada, że decyzję wojewody, jeśli będzie pozytywna dla Kumańskiego, także oprotestuje.

:arrow: http://regiodom.pl/portal/wiadomosci/in ... j-galerii-

ODPOWIEDZ