Budynki mieszkalno - usługowe - ul. Orkana

Zmiany w projektach inwestycji, info o niezrealizowanych projektach i subiektywna ocena przedstawionych koncepcji.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 17 stycznia 2010, o 16:18

Myślę, że nie ma między nami sporu. Daleki jestem od cieszenia się każdą nową "inwestycją w blokowisku". Przyznaję, ze dawniej byłem mniej wymagający, ale to się zmieniło. Z przesadnego optymizmu na wyrost odarł mnie skutecznie m.in. szary potworek postawiony przy Warszawskiej (za przystankiem, na wysokości kościoła Św. Józefa). Pisząc o protestach miałem na myśli niedawne przykłady z Jagiellońskiej czy Lecha czy trochę wcześniej oprotestowanych inwestycji KSM przy Zagórskiej i Warszawskiej. Generalnie - kiedy są dobre miejscowe plany, problem chaotycznych plomb stawianych "od sasa do lasa" naturalnie znika.
Na Uroczysku widzę jeszcze kilka miejsc pod inwestycje - niższe: na pewno przy Turystycznej oraz przy alei prowadzącej od pawilonów przy Warszawskiej do Toporowskiego. Myślę również, ze można postawić niewielki wieżowiec wśród pawilonów przy Warszawskiej - na miejscu jednego pawilonu, który stoi niewykorzystany i odrapany.
Całkowicie się też zgadzam, że do połowy lat 60-tych budownictwo mieszkaniowe było niejednokrotnie bardzo ciekawe - wiele z tych budynków czy osiedli bardzo lubię (np. osiedle Gagarina). Wtedy jeszcze projektowali architekci, nierzadko z przedwojenną szkołą. Potem postawiono fabryki płytowców i rolę architektów przejęli inzynierowie niearchitekci (a polscy architekci emigrowali i stworzyli m.in. silne środowisko we Francji) - to co budowano w latach 70-tych i 80-tych w większości trudno w ogóle nazwać architekturą. Oczywiście nic nie jest czarno-białe i wtedy też powstawały wybitne realizacje, jednakże proporcje między tym do dobre a dziadostwem były skrajnie zaburzone.
Właśnie proporcje - o ile wszędzie w Europie Zachodniej budowano blokowiska, bo to było trendy, to nie przekraczało to 10% zabudowy. W Polsce - ponad 80% (pytałem o te proporcje prof. Adamczyka). Skutki wiadome.
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 21 stycznia 2010, o 19:25

Oczywiście potrzeba w Kielcach tego typu inwestycji, żeby nad miastem nie górowały tylko PRLowskie płytowce, które mimo modernizacji i tak wyglądają co najwyżej akceptowalnie, nigdy bardzo dobrze.

hey
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1475
Rejestracja: 24 kwietnia 2006, o 13:47

Post autor: hey » 26 czerwca 2010, o 17:23

Decyzja Nr 26/2010

Prezesa ŚSM z dnia 24.05.2010




W wyniku ponownego rozpatrzenia ofert złożonych w ramach konkursu na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania i zabudowy terenu u zbiegu ulic Warszawskiej i Orkana, Zarząd ŚSM w Kielcach wybiera ofertę pracowni DETAN Sp. z o.o. w Kielcach /spośród dwóch złożonych ofert/ jako najlepszą.

Wobec jednak zaniechania realizacji inwestycji polegającej na zabudowie działek w rejonie ulic Warszawskiej i Orkana, nie będą kontynuowane dalsze prace przygotowawcze, w tym projektowe.


Wizualki:
http://www.ssmkielce.pl/inwestycje.php

Awatar użytkownika
MAŁY
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1664
Rejestracja: 29 lipca 2006, o 21:43
Lokalizacja: KIELCE_oś.Świetokrzyskie

Post autor: MAŁY » 26 czerwca 2010, o 17:31

wg mnie będzie to najlepszy mrówkowiec w CK
Kielce- Tu jest moje miejsce! Tu sie urodziłem i tu zakończyć żywot swój pragnę!
Obrazek

shogun2111
Posty: 182
Rejestracja: 10 czerwca 2008, o 14:33
Lokalizacja: kielce
Kontakt:

Post autor: shogun2111 » 26 czerwca 2010, o 17:40

nie będą kontynuowane dalsze prace przygotowawcze, w tym projektowe.

to nie beda tego budowac? :?:

Awatar użytkownika
kamilkw
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1458
Rejestracja: 25 czerwca 2007, o 09:48
Lokalizacja: Morawica/Kielce

Post autor: kamilkw » 26 czerwca 2010, o 17:40

Czyli w końcu powstanie czy nie?
pletwa

Awatar użytkownika
MAŁY
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1664
Rejestracja: 29 lipca 2006, o 21:43
Lokalizacja: KIELCE_oś.Świetokrzyskie

Post autor: MAŁY » 26 czerwca 2010, o 18:49

mnie się wydaj,e że tu chodzi, że nie będą wprowadzać żadnych zmian w projekt. Obym się nie mylił bo wygląda bardzo ciekawie!!
Kielce- Tu jest moje miejsce! Tu sie urodziłem i tu zakończyć żywot swój pragnę!
Obrazek

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 26 czerwca 2010, o 19:07

"Zaniechanie realizacji inwestycji" brzmi dla mnie jednoznacznie :(

andriey
Posty: 79
Rejestracja: 21 listopada 2007, o 13:47
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: andriey » 26 czerwca 2010, o 21:41

Ja jako mieszkaniec pobliskich bloków się cieszę, że ta koncepcja upadłą. Nie chodzi o to że wolę drzewa ptaszki itp. tylko że ten budynek jest za duży i źle zlokalizowany ponadto zabiera dużą ilość miejsc parkingowych nie dając nic w zamian, nie dziwcie się że mieszkańcy podczas zebrania spółdzielni byli przeciw. Ten teren jak najbardziej należy zagospodarować tylko czymś mniejszym i zlokalizowanym bardziej w stronę rogu Warszawska/Orkana

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 27 czerwca 2010, o 12:28

Teraz najlepszym rozwiazaniem bylaby sprzedaz dzialki razem z projektem, zeby smutnych parkujacych nie pytac o zdanie.

andriey
Posty: 79
Rejestracja: 21 listopada 2007, o 13:47
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: andriey » 27 czerwca 2010, o 14:13

Kupując mieszkanie nabyliśmy też działkę na której są miejsca parkingowe oraz prawo głosowania o częściach ,,wspólnych" osiedla więc o sprzedaży działki nie ma mowy:).
To że to są stare blok,i a nie nowe ,,apartamentowce" nie oznacz, że nie mamy prawa do miejsc do parkowania i decydowania o sąsiedztwie.
Zabudowa tego miejsca Tak ale nie w taki sposób.

Awatar użytkownika
Arturo
Posty: 172
Rejestracja: 18 stycznia 2007, o 20:42
Lokalizacja: Kielce, Ślichowice
Kontakt:

Post autor: Arturo » 27 czerwca 2010, o 15:09

Czyli Warszawska nadal pozostaje bez wyrazistego i reprezentatywnego budynku. Proponuje drugiego Ibisa postawic, zeby nie byl za duzy, chociaz mieszkancy parteru moga protestowac o zaslanianie widoku i tak.
Wszyscy w Kielcach chca inwestycji, ale najlepiej gdzies daleko od wlasnych okien, zeby krajobrazu nie zaburzac.
To jest miasto i na litosc boska, nie powinny nikogo dziwic procesy urbanizacyjne. Problemem bylo tylko i wylacznie to, ze widok z okien by sie zmienil (argument, ze projekt za duzy i zle zlokalizowany). Gdyby problemem byly tylko miejsca parkingowe to powinno pasc do spoldzielni warunek "ok, zgodzimy sie na ta budowe, jesli wpierw zagwarantujecie nam te kilkadziesiat miejsc parkingowych w najblizszym otoczeniu naszego bloku", a tu po prostu nie bo nie. Bo chcemy miec w sercu miasta wielki pusty plac przed domem.

Wreszcie konkretny projekt sie pojawil, to od razu trafil do kosza :/

andriey
Posty: 79
Rejestracja: 21 listopada 2007, o 13:47
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: andriey » 27 czerwca 2010, o 16:35

Tylko że ten projekt był przygotowywany trochę w tajemnicy przed mieszkańcami już pisałem że powinien być przesunięty bardziej w stronę skrzyżowania Warszawska/Orkana. Część równoległa do wieżowców powinna być lekko obniżona. Dodatkowo w budynku miały się znajdować lokale usługowo-handlowe, a nie widać na projekcie miejsc do parkowania dla klientów. Spółdzielcy - czytaj współwłaściciele działki nie chcą mieć takiego sąsiedztwa i to ich wolna wola, nie możemy nikogo uszczęśliwiać na siłę jeśli zarząd robi coś wbrew członkom to zarząd taki i prezes długo nie pobędzie na stanowisku.
Prezes spółdzielni postąpił źle trzymając inwestycję w ,,tajemnicy". W zamiar za zabranie części wolnej przestrzeni nie oferował nic w zamian (nie karz się ludziom cieszyć że będą mieli z obydwu stron widok na bloki) dodatkowo brak było gwarancji że nowo powstały blok nie zostanie ogrodzony co teraz jest prawie zawsze praktykowane.

hey
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1475
Rejestracja: 24 kwietnia 2006, o 13:47

Post autor: hey » 25 lipca 2010, o 09:14

Obrazek
Mieszkańcy nie dopuścili do inwestycji. Piękny budynek na skrzyżowanu Warszawskiej i Orkana nie powstanie

Okazały budynek o nowoczesnej architekturze chce wybudować Świętokrzyska Spółdzielnia Mieszkaniowa przy skrzyżowaniu Warszawskiej i ulicy Orkana w Kielcach. Nie wszyscy jej członkowie poparli pomysł.

- Wydaliśmy warunki zabudowy. Od mieszkańców ulicy Orkana i Warszawskiej wpłynęło mnóstwo protestów zanim decyzja została wydana, ale potem nikt się od niej nie odwołał i uprawomocniła się - informuje Andrzej Kędra, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta w Kielcach.

Mieszkańcy pisali w listach, że zabraknie miejsc parkingowych, zniknie zieleń i teren do spacerów, wzrośnie hałas i zanieczyszczenie środowiska, a pogorszy się komunikacja.
O pozwolenie na budowę spółdzielnia już nie wystąpiła.

- Na razie nie możemy realizować tych planów. W spółdzielni, aby coś wybudować potrzebna jest zgoda kilku szczebli władz. Decyduje Walne Zgromadzenie Członków, ale wcześniej pozytywną opinię musi wydać Rada Nadzorcza, a ona sprzeciwiła się inwestycji. Nie wszyscy jej członkowie byli przeciw, ale większość uległa protestom mieszkańców osiedla. Spawa upadła - przyznaje Zbigniew Kasperek, zastępca prezesa Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Nowy prezes Rady Nadzorczej Marian Kundera nie chce rozmawiać, choć był jej członkiem, gdy sprawa była głosowana i był przeciwko inwestycji. Jego poprzednik także niechętnie się wypowiada. - Byłem za inwestycją i myślę, że z tego powodu straciłem stanowisko. Liczę, że za 3 lata zmieni się rada i sprawa inwestycji wróci - mówi Adam Grochowski.

A budynek zapowiada się imponująco. Zaprojektowano go w kształcie odwróconej litery „z”. Gmach może mieć 11 kondygnacji, dwie dolne przewidziano na lokale użytkowe, a pozostałe na 166 mieszkań.

źródło: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /163795282

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 25 lipca 2010, o 11:32

hey mnie ubiegł o kilka minut ;) Jak zacząłem wklejać to jeszcze go nie było :)
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

ODPOWIEDZ