Informacje z regionu

Informacje na temat znaczących inwestycji w województwie świętokrzyskim i nie tylko.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
tricky
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 906
Rejestracja: 26 sierpnia 2006, o 14:58

Informacje z regionu

Post autor: tricky » 5 lutego 2007, o 23:06

Bezpieczne świętokrzyskie.
Województwo świętokrzyskie znalazło się w ubiegłym roku na drugim miejscu w kraju, w rankingu oceniającym bezpieczeństwo przygotowanym przez Komendę Główną Policji. Pierwsze zajęło podkarpacie. Do przygotowania rankingu posłużyły dane o najdokuczliwszych dla mieszkańców przestępstwach.
Jedne z najlepszych wyników w kraju świętokrzyscy funkcjonariusze zawdzięczają między innymi dużemu naciskowi na to, aby umundurowany policjant był widoczny przez mieszkanców oraz na działania operacyjne nie umundurowanych policjantów - powiedziała Radiu Kielce Małgorzata Sałapa Bazak pełniąca obowiązki rzecznik prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji.
Z opublikowanego rankingu wynika, że w ubiegłym roku na terenie województwa świętokrzyskiego na każde sto tysięcy mieszkańców odnotowano zaledwie 75 rozbojów, ponad trzydzieści bójek i pobić, blisko trzysta włamań, pół tysiąca kradzieży, w tym 34 kradzieże samochodów.
To najlepszy wynik w historii świętokrzyskiej policji.

Radio Kielce

Awatar użytkownika
tricky
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 906
Rejestracja: 26 sierpnia 2006, o 14:58

Post autor: tricky » 9 lutego 2007, o 08:31

Obrazek

Bezrobocie w 2006 roku

Jest lepiej niż w ubiegłych latach, ale liczby jeszcze nie do końca satysfakcjonują. W 2006 roku bezrobocie w Świętokrzyskiem spadło i to znacznie, ale wciąż są zawody, w których ciężko o pracę.

W styczniu 2006 roku bezrobocie w regionie wynosiło 21 proc., pod koniec roku już 17. Bezrobocie w województwie świętokrzyskim spada systematycznie od kilku lat. W przypadku niektórych zawodów mamy do czynienia z nowym zjawiskiem, kiedy to pracownicy dyktują warunki pracodawcom.

Na rynku pracy najwięcej do powiedzenia mają budowlańcy i inżynierowie. 1/5 firm budowlanych nie znalazła chętnych do pracy. Pojawia się też problem z cukiernikami i piekarzami. Wszyscy ci fachowcy zarabiają już na Zachodzie. Zdecydowanie gorzej mają humaniści. Na nich w urzędach pracy w 2006 roku czekało tylko 400 ofert pracy.

Awatar użytkownika
Sz.J.
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1113
Rejestracja: 22 września 2005, o 18:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Sz.J. » 9 lutego 2007, o 10:26

W Ćmielowie odkryto ślady najstarszej osady w Polsce. Sprzed 17 tyś. lat.

Awatar użytkownika
tricky
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 906
Rejestracja: 26 sierpnia 2006, o 14:58

Post autor: tricky » 12 lutego 2007, o 11:37

Sieć sklepów, oferujących wyłącznie świętokrzyskie wyroby regionalne powstanie w naszym regionie
Sprzedawane w nich produkty będą specjałami, zarejestrowanymi na chronionej liście Unii Europejskiej. Marzena Morawska z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach powiedziała, że taki punkt powstanie docelowo w każdej gminie województwa. „Chcemy pokazać bogactwo kulinarne naszego regionu i zachęcić turystów do przyjazdu do nas. Pomożemy tym producentom, którzy będą chcieli przyłączyć się do projektu”. Marzena Morawska dodała, że trwają zaawansowane rozmowy ze świętokrzyskimi producentami wyrobów regionalnych w sprawie uruchomienia sieci handlowej. Jest szansa, że pierwsze takie sklepy zostaną otwarte jeszcze w tym roku.

Radio Kielce

seba_ck
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1231
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, o 14:01
Lokalizacja: KIELCE

Post autor: seba_ck » 17 lutego 2007, o 00:11

Z Echo dnia:

AKTUALNOŚCI
16 lutego 2007 - 18:15

Region > Liderzy Regionu 2006

Dziś poznaliśmy laureatów siódmej edycji nagrody Liderzy Regionu. Statuetkami nagrodzono 17 firm i instytucji wnoszących największy wkład w rozwój naszego regionu, promujących województwo świętokrzyskie.

Niezależna kapituła, złożona z ekspertów z dziedziny gospodarki oraz przedstawicieli redakcji "Echa Dnia” i administracji państwowej tytułami Liderzy Regionu 2006 nagrodziła następujące firmy i instytucje (według kolejności alfabetycznej nazw kategorii) - Superlider Regionu 2006 (I miejsce w głosowaniu internautów): Cersanit (Kielce); Ambasador Regionu: Targi Kielce (Kielce); budownictwo-produkcja: Effector (Włoszczowa); budownictwo-usługi: Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe DORBUD (Kielce); debiut: Kolporter Development (Kielce); edukacja: Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Kielcach (Kielce); ekologia: Lyovit (Daleszyce); eksport: Huta Szkła Gospodarczego Tadeusz Wrześniak (Ładna); Europa: Wodociągi Kieleckie (Kielce); handel detaliczny: Grupa Polskie Składy Budowlane (Wełecz k. Buska Zdroju); inwestycje: Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji w Kielcach im. prof. E. Lipińskiego (Kielce); nowe technologie: Jednostka Innowacyjno-Wdrożeniowa INWEX (Kielce); przemysł metalowy: Zakłady Górniczo-Metalowe ZĘBIEC (Zębiec); przemysł spożywczy: Firma WiR Szproch i Pietrusiewicz Przetwórstwo Mięsa (Łopuszno); sport, turystyka, rekreacja: Stowarzyszenie Delta - Bałtowski Park Jurajski (Ostrowiec Świętokrzyski); usługi: Przedsiębiorstwo DUBR (Kielce); zdrowie: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej BIOMED (Kielce).
reklama

Gala, podczas której wręczono statuetki odbyła się wieczorem na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Uświetnił ją koncert Beatriz Blanco, wybitnej wenezuelskiej śpiewaczki operowej, której towarzyszyła orkiestra symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali.

Więcej o nagrodzie Liderzy Regionu 2006 napiszemy w poniedziałek w specjalnym dodatku "Echa Dnia”.

Robert Felczak felczak@echodnia.eu
:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... I/70216040

Awatar użytkownika
Michał
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1258
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 01:09

Post autor: Michał » 17 lutego 2007, o 11:11

brakuje chyba jakiejś kategorii typu nowe technologie/informatyka/telekomunikacja

Awatar użytkownika
tricky
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 906
Rejestracja: 26 sierpnia 2006, o 14:58

Post autor: tricky » 19 lutego 2007, o 16:10

Czas na świętokrzyskie..

Dni Województwa Świętokrzyskiego, nowe katalogi promujące region, mecz bokserski Polska- Anglia - to tylko niektóre z działań mających na celu promocję miasta. Na wszystkie te przedsięwzięcia zarezerwowano 600 tysięcy złotych. W ramach promocji Departament Promocji , Edukacji, Kultury, sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego zamierza przygotować katalog " Region Świętokrzyski zaprasza". "Chcemy się skupić na promocji działań kulturalnych, edukacyjnych i gospodarczych. Te ostatnie przewidziane są w ramach cyklicznej imprezy "Czas na świętokrzyskie". Co roku odbywałyby się w innym mieście regionu i byłaby połączona z seminarium i prezentacją atutów województwa"- twierdz dyrektor departamentu Jacek Kowalczyk

Radio Fama

Awatar użytkownika
tricky
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 906
Rejestracja: 26 sierpnia 2006, o 14:58

Post autor: tricky » 19 lutego 2007, o 17:00

Brak planów zagospodarowania przestrzennego w świętokrzyskiem

Brak planów zagospodarowania przestrzennego może poważnie utrudniać proces inwestycyjny lub możliwości korzystania z funduszy unijnych wynika z opracowanego przez Urząd Marszałkowski raportu dotyczącego posiadania przez gminny - planów zagospodarowania. W województwie świętokrzyskim jedynie 11 gmin min. Morawica, Bieliny, Piekoszów, Staszów czy Sitkówka Nowiny posiada takie opracowania. Jak powiedział Roman Dziedzic z Urzędu Marszałkowskiego nie jest to dokument wymagany, ale jego posiadanie może zachęcić potencjalnych inwestorów.
W Kielcach jedynie 2,83 % powierzchni miasta - jest objęte planami zagospodarowania. Jak powiedział Artur Hajdorowicz - pełnomocnik Prezydenta ds rewitalizacji miasta- ogólny plan nie może powstać z kilku powodów min. problemów technicznych z jego sporządzeniem oraz kosztów z tym związanych. Obecnie gmina przygotowuje takie dokumenty pod potrzeby konretnych inwestycji miasta lub zapotrzebowanie inwestorów.
Artur Hajdorowicz przyznał jednak, że opracowanie takiego dokumentu trwa około roku, co może zniechęcić inwestorów, np. deweloperów.
Obecnie w Kielcach opracowywane są plany terenów przy Zalewie, Wietrzni oraz wzdłuż ulicy Sandomierskiej w kierunku Cedzyny

Radio Kielce

Awatar użytkownika
KamilEm
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 639
Rejestracja: 18 września 2006, o 16:23
Lokalizacja: Kielce - Świętokrzyskie
Kontakt:

Post autor: KamilEm » 3 kwietnia 2007, o 15:29

Dziennik 03.04.2007

Gratka dla turystów lubiących literaturę i samochody

Dwa nowe szlaki turystyczne: literacki dla zmotoryzowanych i pielgrzymkowy dla rowerzystów powstaną w tym roku w województwie świętokrzyskim.

Świętokrzyski szlak literacki połączy miasta związane z życiem i twórczością wielkich pisarzy m.in. Nagłowice Mikołaja Reja, Oblegorek Henryka Sienkiewicza, Sandomierz Jarosława Iwaszkiewicza oraz rodzinne okolice Stefana Żeromskiego i Witolda Gombrowicza.

Z kolei 700-kilometrowy szlak rowerowo-pielgrzymkowy "Miejsca Mocy" pozwoli dotrzeć do świętokrzyskich sanktuariów i miejscowości słynących z zabytków, m.in. Świętego Krzyża, pustelni "Złotego Lasu" w Rytwianach, Sandomierza, Kielc, zespołu pałacowego w Kurozwękach, zamku Krzyżtopór w Ujeździe, starego zakładu hutniczego w Maleńcu, Bałtowskiego Parku Jurajskiego i Buska-Zdroju.

Oba znaki zostaną oznakowane i opisane w kilkujęzycznych przewodnikach. Ministerstwo Gospodarki przekazało na ten cel 200 tys. zł. Powstanie nawet portal internetowy adresowany do turystów, którzy chcieliby przyjechać w Góry Świętokrzyskie i zwiedzić okoliczne atrakcje.

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3000
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10
Lokalizacja: Mokotów

Post autor: Grzegorz » 3 kwietnia 2007, o 17:55

Super! Na pewno się wybiorę na ten szlak (szczególnie rowerowy) :D

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 4 kwietnia 2007, o 09:00

tricky pisze:W Kielcach jedynie 2,83 % powierzchni miasta - jest objęte planami zagospodarowania. Jak powiedział Artur Hajdorowicz - pełnomocnik Prezydenta ds rewitalizacji miasta- ogólny plan nie może powstać z kilku powodów min. problemów technicznych z jego sporządzeniem oraz kosztów z tym związanych. Obecnie gmina przygotowuje takie dokumenty pod potrzeby konretnych inwestycji miasta lub zapotrzebowanie inwestorów.
Artur Hajdorowicz przyznał jednak, że opracowanie takiego dokumentu trwa około roku, co może zniechęcić inwestorów, np. deweloperów.
Obecnie w Kielcach opracowywane są plany terenów przy Zalewie, Wietrzni oraz wzdłuż ulicy Sandomierskiej w kierunku Cedzyny

Radio Kielce
To jest moim zdaniem największy grzech Prezydenta Lubawskiego... Gdy głosowałem na niego ponad 4 lata temu przede wszystkim liczyłem, ze ruszą plany zagospodarowania przestrzennego. Szczególnie pierwsze dwa lata były pod tym względem ogromnym rozczarowaniem :( Teraz niełatwo nadrobić stracony czas

voodoo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1222
Rejestracja: 5 września 2006, o 12:28
Lokalizacja: Kielce/Ślichowice

Post autor: voodoo » 10 kwietnia 2007, o 14:07

Radio Kielce:
Województwo świętokrzyskie otrzyma blisko 8 milionów złotych z budżetu Ministerstwa Kultury

Pieniądze będą przeznaczane na renowację zabytków i wspieranie bieżącej działalności kulturalnej - poinformował na antenie Radia Kielce Przemysław Gosiewski, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów. Dodatkowe 350 tysięcy złotych na renowację otrzyma 11 kościołow. Srodki te pochodzić będą z Funduszu Kościelnego, zarządzanego przez ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji. "Nie wszystkie potrzeby zostaną zaspokojone, ale to poważne wsparcie" - stwierdził Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu Promocji, Edukacji i Kultury w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach. Nie udało się zyskać wsparcia dla wszystkich projektów przedstawionych przez Muzeum Wsi Kieleckiej. Złożyło ono siedem wniosków, tylko 3 znalazły aprobatę. Dzięki blisko 200-tysiącom złotych, które trafią do Muzeum sprowadzony zostanie do skansenu zabytkowy spichlerz. Uruchomione zostaną także dwa programy edukacji kulturalnej. Pieniądze z ministerstwa otrzyma także Filharmonia Świętokrzyska. 200 tys. złotych zostanie przeznaczone na sporządzenie dokumentacji budowy nowej siedziby. Filharmonia będzie mogła kupić także nowe instrumenty muzyczne za 180 tysięcy złotych. Mniej uznania w Ministerstwie Kultury miał teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Premiera sztuki Marii Wojtyszko, "Macica" nie uzyskała dofinansowania od ministra. Teatr może jednak starać się o pieniądze na kolejną premierę.

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3000
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10
Lokalizacja: Mokotów

Post autor: Grzegorz » 10 kwietnia 2007, o 19:33

voodoo pisze:Radio Kielce:
Województwo świętokrzyskie otrzyma blisko 8 milionów złotych z budżetu Ministerstwa Kultury

...Dodatkowe 350 tysięcy złotych na renowację otrzyma 11 kościołow. Srodki te pochodzić będą z Funduszu Kościelnego, zarządzanego przez ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji...
Może wymiana dachu na kościele św. Krzyża? Choć to pewnie by było droższe... Więc może chociaż odnowa obecnego dachu, lub iluminacja?

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 10 kwietnia 2007, o 21:31

Być może w regionie powstanie Wioska Dziecięca SOS

Przedstawiciele Świętokrzyskiej Koalicji na Rzecz Rodzicielstwa Zastępczego odwiedzą Wioskę Dziecięcą SOS w Kraśniku i zbadają czy taka placówka mogłaby powstać w naszym regionie. Wizytę zaplanowano na najbliższy czwartek. "Wizyta będzie miała charakter sondażowy. Pozwoli ona na porównanie różnych form opieki zastępczej zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego Renata Segiecińska. Wioska Dziecięca SOS w Kraśniku jest jedną z zaledwie trzech tego typu placówek w Polsce. Mieszka w niej 14 rodzin, w tym 80 dzieci w wieku od 3 do 16 lat.

:arrow: http://www.radiofama.com.pl/?id=news&ac ... ewsid=7772

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 11 kwietnia 2007, o 07:11

Grzesiek pisze:Może wymiana dachu na kościele św. Krzyża? Choć to pewnie by było droższe... Więc może chociaż odnowa obecnego dachu, lub iluminacja?
Coś Ty :shock: - dach był wymieniany z dachówki na blachę miedzianą stosunkowo niedawno, jakieś 15-20 lat temu i żaden remont nie jest mu potrzebny :!: (pamiętam zresztą stara wersję i że było to wielkie obciążenie finansowe dla parafii). Nie lubisz zielonej patyny :?:

Ale iluminacja - jak najszybciej :!: :)

ODPOWIEDZ