Chęciny

Informacje na temat znaczących inwestycji w województwie świętokrzyskim i nie tylko.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

jasiek
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 508
Rejestracja: 21 maja 2006, o 23:10

Post autor: jasiek » 4 grudnia 2009, o 12:30

nic z tego nie bedzie, skonczy sie jak pomnik chrystusa... i cale szczescie.

redoxygene
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 781
Rejestracja: 22 czerwca 2008, o 20:36

Post autor: redoxygene » 4 grudnia 2009, o 12:38

gaki majster pisze:coś pięknego...

ten monumentalny pomnik...
Noo, jak na nasze warunki w iscie radzieckim stylu...

Awatar użytkownika
Sz.J.
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1113
Rejestracja: 22 września 2005, o 18:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Sz.J. » 4 grudnia 2009, o 14:42

Co by nie mówić, to jeśli powstanie (w co wątpię) na pewno będzie przyciągać rzesze turystów do regionu. Więc cieszę się z projektu.
Ludzie lubią monumentalne budowle, także kicz, choćby zobaczyć.

Awatar użytkownika
gaki majster
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 558
Rejestracja: 12 września 2007, o 20:36
Lokalizacja: teraz:Zamość/Kielce
Kontakt:

Post autor: gaki majster » 4 grudnia 2009, o 23:24

redoxygene pisze:Noo, jak na nasze warunki w iscie radzieckim stylu...
:D Look Who's Talking...
Kielce Kielce Kielce to jest to...

redoxygene
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 781
Rejestracja: 22 czerwca 2008, o 20:36

Post autor: redoxygene » 4 grudnia 2009, o 23:40

gaki majster pisze: :D Look Who's Talking...
A cokolwiek to zmienia :lol: ?

Ja lubie monumentalne budowle czy pomniki, zachwyca mnie np "Matka Ojczyzna" na Kurhanie Mamaya:

Obrazek

Ale co taki styl ma wspolnego z Polska? Mysl jest przednia jak dla mnie - upamietnijmy Katyn (skoro juz nie mamy wiekszych sukcesow) w stylu radzieckim :lol:

suchy
Posty: 168
Rejestracja: 6 stycznia 2009, o 22:51
Lokalizacja: Kielce/Baranówek

Post autor: suchy » 5 grudnia 2009, o 08:55

Kurde, ja pie... a dlaczego nie zrobimy takiego pomnika w Łagowie. A dlaczego w Łagowie?? Ponieważ pod Łagowem Leszek Czarny pokonał tatarów podczas trzecieg najazdu tatarskiego na Polske w latach 80 XIII W. I ten najazd Tatarom nie wyszedł. Było to w sumie pierwsze takie zwycięstwo nad Tatarami. Pomimo, że Polska była w kawałakch to jednak Małopolska mogła się zmobilizować i skutecznie przeciewstawić. Zwycietwo nie było by mozliwe bez pomocy Węgrów którzy z Polakami zaskoczyli najeźdźców pod Starym Sączem. Kurde ja się pytam dlaczego nie może stawiac jakiś pozytywnych pomników????????
Nawet nie ma 100 m . wysokości, przynajmniej przyciągałby turystów w Góry Świętokrzyskie. Kurde, ja nie pojmuję...

Niedługo otworzę lodówkę i znajdę tam pomnik katyński ooczywiście razem z Gosiem...

Awatar użytkownika
Nowak
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1647
Rejestracja: 29 maja 2006, o 20:09
Lokalizacja: Kraków / Kielce

Post autor: Nowak » 5 grudnia 2009, o 11:54

Dla mnie ten pomnik to jedna z najwiekszych głupot ostatnich lat.

Awatar użytkownika
Arturo
Posty: 172
Rejestracja: 18 stycznia 2007, o 20:42
Lokalizacja: Kielce, Ślichowice
Kontakt:

Post autor: Arturo » 5 grudnia 2009, o 12:53

Gdzie Chęciny, a gdzie Katyń. Związku nie widzę żadnego, a dystans duży.

Ale przymykając oko na tą kwestię, taki monument, gdyby jakimś cudem wypalił, niewątpliwie ściągałby ludzi z całej Polski. Żaden pomnik upamiętniający nasze regionalne zwycięstwa nie miałby takiego potencjału turystycznego. Oczywiście nie mówię, żeby budować jedno kosztem drugiego, ale gdyby inicjatorom udało się zebrać gotówkę, to jak najbardziej jestem za (chociaż już widzę, jak biedne rodziny zamordowanych wykładają po 6,5 tys. zł, żeby upamiętnić dziadka gdzieś w nieznanym świętokrzyskim).

Poza tym dlaczego od razu wszystko co duże musi być radzieckie? Moje pierwsze skojarzenie jak zobaczyłem wizualki to chińska terakotowa armia ;)

Awatar użytkownika
tomasz2719
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 867
Rejestracja: 8 marca 2008, o 00:19
Lokalizacja: Kielce

Post autor: tomasz2719 » 13 grudnia 2009, o 13:18

Milcząca armia pod Chęcinami

21 857 figur polskich żołnierzy, oficerów, każda zaopatrzona w tabliczkę z nazwiskiem, każda naturalnej wielkości. To powstałe ofiary Katynia, które w Mostach koło Chęcin przypominać nam będą o tej nieludzkiej zbrodni. To tam stanie niezwykły, nie tylko z racji swej wielkości (zajmie kilkanaście hektarów!), monument. Brązowe posągi, przedstawiające zamordowanych w katyńskim lesie polskich oficerów, to pomysł krakowskiej Fundacji Pomnik Ofiar Katynia, którą firmują swym nazwiskiem m.in. Jan Kanty Pawluśkiewicz, Krzysztof Kolberger i Anna Dymna. – Kolejny „zwykły” obelisk czy monument nie odda rozmiarów tej zbrodni. Ale figura znanego z nazwiska człowieka z dziurą po kuli w głowie, w polskim mundurze, obok którego będziemy mogli stanąć, dotknąć go, będzie przestrogą i krzykiem: nigdy więcej wojny! – mówi krakowski architekt Stanisław Drabczyński, pomysłodawca całego przedsięwzięcia. Przedstawiciele fundacji rozmawiali z burmistrzem Chęcin Robertem Jaworskim o usytuowaniu tego niezwykłego pomnika nieopodal trasy Kraków – Warszawa. – Mosty, położone 15 km od Kielc, to dobre miejsce. Od kilkudziesięciu lat planowane było tam „morze chęcińskie”, które, jak wiadomo, nigdy nie powstanie, więc ziemia należąca do Skarbu Państwa leży odłogiem. A lekko opadający w dół teren na skraju lasu do złudzenia przypomina las katyński, miejsce zbrodni. Mosty to także piękny kawałek dzikiej przyrody nieopodal trasy krajowej, bardzo licznie odwiedzany przez turystów. Usytuowanie tam monumentu wydaje mi się doskonałym pomysłem. Ziemia chęcińska od średniowiecza po II wojnę była areną walk odbijających jak w zwierciadle dzieje Polski – tłumaczy burmistrz Jaworski, – Poza tym w pobliżu powstanie cała infrastruktura z muzeum, restauracjami, kawiarniami hotelikiem. – Niech te milczące figury staną w ostatnim ordynku, żeby każdy, kto nawet za sto lat, wejdzie pomiędzy nie, zadał sobie pytanie o sens wojny – tłumaczy ideę pomnika Drabczyński. W najbliższych dniach architekci przygotują wizualizację pomnika na 15 hektarach terenu pod lasem w Mostach. Monument ma powstać z dobrowolnych składek, które zbierze fundacja. Więcej szczegółów na stronie www.pomnikofiarkatynia.pl.

:arrow: http://www.um.kielce.pl/gfx/kielce/file ... e_nr62.pdf

darek
Posty: 339
Rejestracja: 7 października 2005, o 10:42
Lokalizacja: z Polski

Post autor: darek » 13 grudnia 2009, o 15:18

Boże,przestańmy już stawiać te pomniki.Zacznijmy patrzeć w przyszłość.Wykażmy się pragmatyzmem.Czy to pomnikotwórstwo w końcu kiedyś się skończy?

Awatar użytkownika
Sz.J.
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1113
Rejestracja: 22 września 2005, o 18:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Sz.J. » 30 stycznia 2010, o 19:57

Główna wiadomość na gazeta.pl

Ogromny Pomnik Ofiar Katynia. Pod Chęcinami powstanie 21 tys. 857 figur?

Budowa gigantycznego Pomnika Ofiar Katynia w okolicach Chęcin niedaleko Kielc jest coraz bardziej realna. Monumentalny projekt, na który składa się 21 tys. 857 figur ludzkiej wielkości, spodobał się tamtejszym radnym - donosi "Dziennik Polski". Autor projektu zapewnia, że budowę objął patronatem prezydent Lech Kaczyński.

Twórcą idei jest krakowski architekt Stanisław Drabczyński. O budowę pomnika stara się od dwóch lat. Początkowo w okolicach Krakowa, teraz w gminie Chęciny. W listopadzie ubiegłego roku "Gazeta Wyborcza" pisała o wizycie krakowskiej delegacji u burmistrza Chęcin Roberta Jaworskiego. - Nie chcemy za wcześnie o tym mówić, zanim nie będzie lokalizacji. Wtedy dopniemy sprawę na ostatni guzik i poinformujemy opinię społeczną - mówił wtedy "Gazecie" Drabczyński.

Oficjalna prezentacja dla Rady Miasta odbyła się w piątek. Według "Dziennika Polskiego" projekt pomnika bardzo się spodobał. Burmistrz Chęcin powiedział gazecie, że miasto chciałoby przekazać twórcom projektu teren o wielkości ok. 30 hektarów w miejscowości Mosty, niedaleko od słynnych ruin chęcińskiego zamku. Głosowanie w tej sprawie ma się odbyć za kilka tygodni, ale według relacji "Dziennika Polskiego", po reakcjach radnych można wnioskować, że większość popiera budowę monumentu.

Pomnik, którego wizualizację zamieszczono na stronie internetowej pomnikofiarkatynia.pl , byłby największą tego typu budowlą w Polsce. "Gazeta Wyborcza" porównywała go do słynnej chińskiej terakotowej armii i pomnika Holocaustu w Berlinie. Ma składać się ze strzelistego monumentu i 21 tys. 857 figur ludzkiej wielkości ustawionych przed na betonowych cokołach. Dokładnie tylu Polaków zostało zamordowanych w Katyniu przez Sowietów. "Niech milczące figury - z imieniem, nazwiskiem, stopniem wojskowym i.... dziurą w głowie - staną w ostatnim ordynku" - tak opisują swoją wizję pomysłodawcy. Projekt figur stworzył rzeźbiarz Marian Gołogórski.

Pierwszym etapem realizacji miałoby być uzbrojenie terenu, zbudowanie alejek i posadowienie cokołów. Według Radia Kielce twórcy wyceniają ten etap na 11 milionów złotych. W następnej kolejności przy pomniku miałaby powstać pełna infrastruktura turystyczna oraz centrum konferencyjne i muzeum. Stawianie samych figur na cokołach mogłoby trwać nawet przez "kilka pokoleń". Byłoby finansowane przez prywatnych darczyńców oraz ze środków Fundacji "Pomnik Ofiar Katynia", która stoi za całym przedsięwzięciem.

Fundację tworzą ludzie związani ze środowiskiem prawicowej "Gazety Polskiej". Przewodniczącym Rady Fundacji jest Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "GP", a jej członkami m.in. twórca koncepcji pomnika Stanisław Drabczyński oraz znany kompozytor Jan Kanty-Pawluśkiewicz, który skomponował muzykę do animacji komputerowej prezentującej gotowy monument.

Związek Sybiraków "za", Federacja Rodzin Katyńskich "przeciw"

Projekt pomnika budzi kontrowersje i spory. - To księżycowy pomysł. Za pieniądze, które pochłonęłaby budowa, mógłby powstać niejeden dom opieki czy szpital ku czci pomordowanych oficerów. W Polsce nie brakuje już krzyży, tablic i pomników, które ich upamiętniają. Urna z Katynia spoczywa koło grobów królewskich na Wawelu - mówił w 2008 roku "Gazecie Wyborczej" Andrzej Skąpski, prezes Federacji Rodzin Katyńskich, który odmówił przewodniczenia komitetowi budowy pomnika.

Z kolei znanej krakowskiej aktorce Annie Dymnej projekt się podoba: - Pomysł jest godny uwagi. To byłoby przemawiające do ludzi ostrzeżenie przed wojennym horrorem. Podczas wizyty u kardynała Dziwisza widziałam prezentację pomnika i zrobiła ona na mnie duże wrażenie. Ale od tego czasu nie miałam kontaktu z autorami pomysłu - mówiła "Gazecie Wyborczej".

Według "Dziennika Polskiego" projekt znalazł też poparcie Związku Sybiraków i samego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - W czwartek otrzymaliśmy informację, że budowę pomnika objął Patronatem Honorowym Prezydent RP - powiedział gazecie Stanisław Drabczyński.

ToMi
Posty: 68
Rejestracja: 21 lutego 2009, o 11:36
Lokalizacja: wziąć na piwo ?

Post autor: ToMi » 31 stycznia 2010, o 12:38

Jestem mieszkańcem Chęcin i mam nadzieje że to nigdy u nas NIE NIE NIE powstanie !!!!!!

Awatar użytkownika
Adasiek CK
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1141
Rejestracja: 4 stycznia 2008, o 03:03
Lokalizacja: Kielce <-> Warszawa

Post autor: Adasiek CK » 31 stycznia 2010, o 12:45

To pomyśl trochę. Nie podoba Ci się? mi też, ale zastanów się ile ludzi zjedzie, żeby to oglądać. Ja uważam, że to świetna atakcja turystyczna. Polska spiżowa armia.

Obrazek

Jak na razie poza takim sobie zamkiem i zaniedbanymi uliczkami to Chęciny nie maja się czym chwalić.

Z całym szacunkiem dla pomordowanych przez sowietów. [*]
<klawy tekścik w tym miejscu>

ToMi
Posty: 68
Rejestracja: 21 lutego 2009, o 11:36
Lokalizacja: wziąć na piwo ?

Post autor: ToMi » 31 stycznia 2010, o 13:06

OBY NIE POWSTAŁO :!: :!: :!:

Awatar użytkownika
Nowak
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1647
Rejestracja: 29 maja 2006, o 20:09
Lokalizacja: Kraków / Kielce

Post autor: Nowak » 31 stycznia 2010, o 13:28

Moim zdaniem jeden z większych bzdurnych pomysłów ostatnimi czasy.

ODPOWIEDZ