Nowe stacje benzynowe

Informacje na temat znaczących inwestycji w województwie świętokrzyskim i nie tylko.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11633
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 23 września 2007, o 21:03

Ja tam sie ciesze, bo urody blaszakom nie dodaja, zwykle wiaty i nic poza tym :)

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 13 grudnia 2012, o 18:51

Shell przejmuje polskie stacje Neste

Za 80 mln euro holenderski koncern Shell przejmie działające w Polsce samoobsługowe stacje Neste
Fiński koncern paliwowy Neste od kilkunastu miesięcy szukał chętnego na kupno działających w Polsce 105 stacji paliw, wiele w bardzo dobrych lokalizacjach. Chrapkę na nie miały największe sieci, zarówno Orlen, jak i Statoil. Ostatecznie walkę o Neste wygrał koncern Shell, który zapłaci za nie 80 mln euro, czyli ok. 330 mln zł. To dosyć dużo, bo analitycy wyceniali firmę na maksymalnie 200 mln zł.

Tym samym Neste kończy swoją 20-letnią obecność w Polsce. Zamknięcie transakcji jest przewidziane na pierwszą połowę 2013 roku.

"Naszym celem jest bycie w pierwszej trójce pod względem wielkości sprzedaży paliw w danym kraju. Niestety, w Polsce nie udało nam się tego osiągnąć" - napisał w komunikacie Sakari Taviola, wiceprezes Neste. Powiedział on też, że wyniki finansowe polskiej spółki nie były zadowalające.

Rzeczywiście, fińska spółka przejechała się na Polsce. W Finlandii i krajach bałtyckich, gdzie także działa, Neste jest jednym z liderów rynku, tymczasem w Polsce sieć plasuje się pod koniec pierwszej dziesiątki i ma małe szanse na poprawienie pozycji rynkowej.

Szef sprzedaży detalicznej Neste w Polsce Paweł Sitarski mówił, że życie firmy w Polsce nie jest usłane różami. Jak tłumaczył, polski konsument nie jest gotowy, by płacić prawie 6 zł za litr paliwa, dlatego stacje paliw rezygnują z marży na benzynie, a zarabiają na dodatkowych usługach - kawiarni, sklepach czy myjni. Tymczasem Neste nie oferuje takich usług. - W efekcie różnica cenowa między benzyną z naszych stacji bezobsługowych, które z założenia powinny być najtańsze, a benzyną ze stacji z segmentu ekonomicznego jest praktycznie zerowa. W relacji do segmentu premium jesteśmy tylko o 3-6 gr tańsi - tłumaczył.

Koniec z tanim paliwem?

Nie wiadomo, co z nowym nabytkiem zrobi Shell. Firma może zdecydować się na pozostawienie urządzeń samoobsługowych albo zainwestować dziesiątki milionów złotych w nowy wystrój stacji, nowe dystrybutory i budynki. Prawdopodobnie Shell wyrówna ceny paliw do swojego poziomu. Obecnie ceny benzyny i oleju napędowego na Neste były o kilka groszy niższe niż u konkurencji.

Praktycznie wszystkie liczące się koncerny naftowe inwestują w tanie stacje paliw. Lotos posiada własną sieć Optima (obecnie ma 58 stacji), Orlen z kolei od kilku lat rozwija sieć Bliska. Z dużych koncernów ceną o klienta walczy też rosyjski Łukoil, który obecnie posiada w Polsce 137 stacji paliw.

Własnej taniej marki nie miał dotąd Shell. Nie wiadomo jednak, jakie plany ma koncern wobec nowej sieci stacji.

Swoje samoobsługowe stacje zaczął rozwijać Orlen. Na trzech stacjach w Warszawie płocki koncern pilotażowo testuje tzw. tankomaty - urządzenia umożliwiające płacenie za paliwo bezpośrednio przy dystrybutorze. Jeszcze dalej Orlen idzie w Czechach, gdzie sieć testuje koncept całkowicie samoobsługowych stacji. Niestety, w Warszawie kierowcy nie mogą liczyć na tańsze paliwo z automatu.

:arrow: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,130 ... Neste.html

ODPOWIEDZ