Strona 1 z 7

Morawica

: 14 czerwca 2006, o 06:23
autor: tom
Obrazek

Gmina Morawica zbuduje krytą pływalnię

Janusz Kędracki 13-06-2006 , ostatnia aktualizacja 13-06-2006 19:19

Basen duży i mały do nauki pływania, kilkudziesięciometrowa zjeżdżalnia, sauna i jacuzzi znajdą się w krytej pływalni, której budowa rozpocznie się w przyszłym tygodniu w Morawicy.

Nowoczesny obiekt powstanie przy zespole placówek oświatowych. - Baseny będą na austriackiej licencji ze stali nierdzewnej z 30-letnią gwarancją. Trochę to będzie więcej kosztowało niż z płytek ceramicznych, ale pozwoli utrzymać idealną czystość - zapewnia Marian Buras, wójt gminy Morawica. Dodaje, że takie baseny sprawdzają się w Zachodniej Europie, w Czechach i na Słowacji. W Polsce morawicki będzie prawdopodobnie pierwszy.

Inwestycja, której zakończenie planowane jest na pierwszy kwartał 2008 roku, ma kosztować 9,5 mln zł. Jedną trzecią środków gmina otrzyma z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. W poniedziałek taki plan dofinansowania zatwierdził sejmik województwa. - Będziemy zabiegać także o środki unijne - zapowiada wójt Buras. Gmina składała już taki wniosek w ubiegłym roku, ale choć został bardzo wysoko oceniony, władze województwa nie przyznały pieniędzy. Tłumaczono to m.in. tym, że jest to inwestycja w zasadzie tylko dla tej gminy, ponieważ blisko są już pływalnie w Kielcach i Nowinach.

Wójt Buras uważa, że kryta pływalnia jest bardzo potrzebna w Morawicy. - Służyć będzie do nauki pływania dzieci, a także integracji gminy - argumentuje. Wyjaśnia, że teraz mieszkańcy Bilczy i innych położonych na północy gminy miejscowości tak naprawdę są bardziej związani z Kielcami niż z Morawicą. - Chcemy zaoferować wcale nie gorsze warunki, niż są w Kielcach - podkreśla wójt Buras.

Dodaje, że na krytej pływalni się nie skończy. - Jak tę inwestycję zakończymy pomyślnie, to obok zbudujemy otwarty basen z podgrzewaną wodą - informuje. Wodę w tym basenie, a także w krytej pływalni podgrzewać będą kolektory słoneczne.

Link: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,3415730.html

: 14 czerwca 2006, o 17:39
autor: Autor
I lotnisko jej zbudują :)

: 14 czerwca 2006, o 18:00
autor: Danon
autor pisze:I lotnisko jej zbudują :)
Eh.. :(

: 16 czerwca 2006, o 10:54
autor: cochi
BTW temat Morawica...

zaczynam troszke obawiac sie dominacji tej gminy w Kielcach...

(prosze nie odczytywac tego jako zazdrosci w stosunku do Burasa)

ale tak pomyslcie troszke... jakie jest wasze zdanie na ten temat?

: 16 czerwca 2006, o 11:03
autor: Matt
jest dobry gospodarz wiec sa i efekty wiec czym sie tu dziwic...

w Kielcach od lat nie bylo dobrego gospodarza wiec mamy to co mamy...
hipermarkety w centrum a jak oglasza alarm bombowy to pol miasta zablowoane i nie ma ktoredy przejchac...
no i moze keidys bedzie ale ja to czarno widze...

no Morawica sie bedzie caly czas rozwijac bo jak gospodarz dba o ludzi z swojego regionu to ja nie widze przeszkod, nastroje ludzi sa bardzo dobre i robota tez jest... co z tego wynika ze jest rozwoj...

: 20 czerwca 2006, o 07:59
autor: tom
Budowa pływalni w Morawicy 20-06-2006, 08:10:15
Uroczyste rozpoczęcie budowy krytej pływalni odbędzie się dziś (g.13.00) przy Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy. Wójt Marian Buras od dłuższego czasu zabiegał o pieniądze na ten cel. Łączny koszt inwestycji to 9 i pół miliona złotych. Większa część pieniędzy pochodzić będzie jednak z budżetu gminy. Jedna trzecia środków to dotacja z Ministerstwa Kultury Fizycznej i Sportu.
Jak zaznaczył wójt Morawicy do gminy przybywa coraz więcej mieszkańców. Obiekt ma służyć do wypoczynku i integracji lokalnej społeczności.
Link: http://www.radio.kielce.com.pl/index.ph ... 783815.txt

morawica

: 6 października 2006, o 07:40
autor: illusion
Taki dobry gosodarz a problem na terenie tej gminy z dostepem do internetu

: 9 sierpnia 2007, o 20:12
autor: Sirek1
Obrazek
Hinduska fabryka opon w Morawicy?

Warta 800 mln zł i zatrudniająca 2,5 tys. osób indyjska fabryka opon może stanąć w Morawicy - poinformował "Puls Biznesu". Zainteresowani nie zaprzeczają.

Fot. Paweł Małecki / AG - To byłaby największa inwestycja w okolicy od czasu II wojny światowej. Ale jest za wcześnie, żeby mówić o jakichkolwiek konkretach. Tym terenem interesuje się przecież wielu inwestorów - mówi Marian Buras, wójt Morawicy.

Chodzi o ponad 40 ha przy drodze pomiędzy Morawicą i Dębską Wolą. To część terenów, o które ma być powiększona Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice, która od ubiegłego roku ma w Morawicy około 4 ha powierzchni. Działają tu już dwie firmy.

Cały wniosek o rozszerzenie, który trafił wiosną tego roku do Ministerstwa Gospodarki, dotyczy około 76 ha.

- Spodziewamy się, że decyzję w tej sprawie Rada Ministrów podejmie w ciągu kilku dni. Mamy nadzieję, że będzie ona podjęta ponad konfliktami politycznymi - mówi Cezary Tkaczyk, wiceprezes zarządu SSE Starachowice. Nie chce zdradzić, czy to powiększenie jest przygotowywane na potrzeby konkretnego inwestora. - To teoretyczne rozważania, co było pierwsze, kura czy jajko - mówi.

Zdaniem "Pulsu Biznesu" około 40 ha interesuje się indyjski producent opon Apollo Tyres, którego przedstawiciele w czerwcu byli w Polsce. Tereny miała wyszukać Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która jest na wstępnym etapie przygotowywania projektu. Niewykluczone, że Morawica to niejedyna kandydatura.

PAIiIZ wczoraj nie zaprzeczyła tym doniesieniom. - Niestety, nie możemy skomentować tej informacji - odpowiedział na pytania "Gazety" Borys Czyhin z biura informacji i PR.

Oficjalnie nie wiadomo nawet, o jaką inwestycję chodzi. Ale zdaniem "Pulsu Biznesu" Ministerstwo Gospodarki w uzasadnieniu wniosku o poszerzenie strefy napisało, że chodzi o inwestycję rzędu 800 mln zł dającą zatrudnienie 2,5 tys. osób.

Czy Hindusi odwiedzili również SSE albo Morawicę? - W sprawie każdego terenu kontaktuje się wielu inwestorów. W praktyce polega to na odpowiedzi na cały szereg pytań dotyczących m.in. możliwości dojazdu, zasilania w energię. Na tej podstawie jest przeprowadzana weryfikacja, czy grunt spełnia wymogi - mówi Tkaczyk, ale informacji o zainteresowaniu ze strony Hindusów nie chce potwierdzić. - Trzeba trochę poczekać - podkreśla.

Buras jest optymistą, chociaż doniesień "Pulsu Biznesu" nie chce komentować. - Potencjalni inwestorzy pojawiają się niemal co drugi dzień. Na razie musimy poczekać - podkreśla wójt. Nie obawia się, że fabryka opon może być uciążliwa dla otoczenia. - To kwestia szczegółowych ustaleń. Poza tym przepisy dotyczące ochrony zmieniły się i są dużo ostrzejsze niż jeszcze kilka lat temu. Wystarczy spojrzeć, jak teraz wygląda na przykład otoczenie cementowni - uspokaja Buras.

:arrow: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,4378350.html

: 13 sierpnia 2007, o 15:38
autor: michal_ck
cochi pisze:zaczynam troszke obawiac sie dominacji tej gminy w Kielcach...
Matt nie ma racji- to tak na marginesie. (Mas zdjęcie na tle stadionu, który powstał dzięki Lubawskiemu, a na niego najeżdża).

A co do Morawicy to uważam, że bardzo dobrze się dzieje, że tak szybko się rozwija i bogaci. Fakt, trochę nas kielczan może to złościć (zazdrość), ale pamiętajmy, że Morawica również pracuje na pozytywny wizerunek Kieleckiego Obszaru Metropolitarnego. Dobrze, gdyby tak wszystkie gminy się rozwijały. Gorzej, gdyby eszyskie4 były biedne i zacofane. Osobiście wolę aby jakaś duża inwestycja powstała POD Kielcami (lepiej w CK) niż gdzieś na Dolnym Śląsku czy Podkarpaciu.

: 13 sierpnia 2007, o 16:24
autor: Grzegorz
Tym bardziej, że w przyszłości te tereny mogą zostać włączone do obszaru Kielc :D

: 13 sierpnia 2007, o 16:28
autor: michal_ck
Oby tylko to przyłączenie było spowodowane brakiem terenów pod rozwój miasta. Na razie CK muszą zrobić porządek z peryferiami.

: 13 sierpnia 2007, o 18:11
autor: Autor
Hmm moim zdaniem Morawica to takie nasze Piaseczno czy Tarnowo Podgorne, czyli gmina, ktora zyskuje na bliskosci stolicy wojewodztwa. Nie da sie ukryc, ze wazny jest takze dobry gospodarz, ale gmina stala sie modna jako miasto na przeprowadzke pod Kielce, stad wieksze podatki itp.

: 13 sierpnia 2007, o 18:29
autor: michal_ck
Zgadzam się z Tobą, dot. to również gminy Sitkówka-Nowiny.

: 13 sierpnia 2007, o 22:13
autor: cm
michal_ck pisze:Oby tylko to przyłączenie było spowodowane brakiem terenów pod rozwój miasta. Na razie CK muszą zrobić porządek z peryferiami.
Oj, tak. Smutny jest fakt, że ogromne połacie terenu należącego administracyjnie do Kielc leżą odłogiem, przede wszystkim w zachodniej części (pomiędzy Białogonem a ul. Piekoszowską), ale też na wschodzie (okolice Wietrzni, Ostrogórki, Grzbietu Szydłówkowskiego), południu (Dyminy) i północy (Dąbrowa, Sieje).

: 14 sierpnia 2007, o 09:16
autor: Yahagi
To bardzo dobrze, że taka inwestycja ląduje w Morawicy. Mam nadzieję, że hindusi liczą koszta pracownicze realnie, a nie w oparciu o najniższą krajową. Zakład zatrudniający na poziomie 2500 pracowników w znacznym stopniu uporządkowałby kwestię bezrobocia w całej gminie.. i nie tylko.

Czy nie lepiej, żeby były to Kielce ? Wg mnie nie koniecznie. Chciałbym, aby Kielce szły w kierunku centrum handlowo-targowo-akademicko -kulturalnego, bo to kreuje autentyczny rozwój miasta, natomiast przemysłem bardzo chętnie podzieliłbym się z sąsiednimi gminami. Byle tylko trafiał on do naszego województwa... i byle województwo miało z niego korzyści (nie tylko powiat m.Kielce).
Morawica to ledwie kilkanascie kilometrów od Kielc. Jesli bedzie taka potrzeba - pojawi sie zapewne transport dowożący pracownikow. Dodatkowym atutem jest kolejne ożywienie gminy Morawcia, co nie jest bez znaczenia w kontekście lotniska w Obicach.

Tereny w granicach administracyjnych Kielc leżą odłogiem, co nie znaczy, że nie zostaną one w niedalekiej przyszłosci wykorzystane. Tak jak napisałem: życzyłbym sobie aby bardziej w celach handlowych (szkoda ze wypuscilismy zaplecze NOMI z Kielc) niż przemysłowych.