Medycyna - rozwój, nowe oddziały itp.

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Medycyna - rozwój, nowe oddziały itp.

Post autor: Autor » 11 kwietnia 2006, o 15:20

http://www.slowo.com.pl/kielce/?id=6008

Słowo, 11.04.2006

Prądem w serce!

KIELCE. Złośliwe i skomplikowane zaburzenia serca będą w Kielcach leczone za pomocą prądu! W Świętokrzyskim Centrum Kardiologii zostanie otwarta jedna z niewielu w Polsce poradnia elektrofizjologii. Pacjenci nie będą już czekać miesiącami na zabiegi.

Jedną z częstszych, a jednocześnie groźniejszych przypadłości naszego serca jest jego wadliwy rytm. Napady częstoskurczu, dodatkowe skurcze, tzw. "walenie" serca - wszystko to może doprowadzić do groźnych komplikacji z utratą przytomności włącznie. Taki rytm bardzo też osłabia serce i doprowadza do jej niewydolności. Ponieważ farmakologia nie zawsze jest skuteczna, współczesna medycyna znalazła inne rozwiązanie: prąd.

Zabiegi będą wykonywane zarówno przez kieleckich specjalistów, którzy przez kilka miesięcy szkolili się w najlepszych klinikach, jak i przez fachowców z Kliniki Kardiologii z Zabrza (wykonuje się tu około 800 ablacji rocznie), pod kierunkiem doc. Zbigniewa Kalarusa, wybitnego specjalisty od elektrofizjologii. Na początek ŚCK planuje około 200 zabiegów, z czasem ich liczba będzie rosnąć. Ma to ogromne znaczenie dla chorych z naszego regionu, którzy do tej pory na zbiegi musieli być wysyłani do innych ośrodków.

Ale elektrofizjologia, to nie tylko ablacja. To także wszczepianie specjalnych stymulatorów. Do tej pory lekarze ze świętokrzyskiej kardiologii umiejscawiali przede wszystkim tzw. rozruszniki jedno- i dwujamowe. Od kilku tygodni wykonują także wszczepienia bardziej skomplikowane, tzw. kardiowerterów i resynchronizatorów -

Na ratunek sercu
Doc. dr hab. Marianna Janion, ordynator Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii: - Ablacja - bo tak fachowo nazywa się ten zabieg - polega na wszczepianiu poprzez naczynia krwionośne specjalnej elektrody. Prąd wysokiej częstotliwości likwiduje ognisko nieprawidłowego rytmu i serce zaczyna pracować normalnie.

Potrzebny rentgen
Jan Gierada
, dyrektor szpitala wojewódzkiego: - Sprzęt potrzebny do tych zabiegów gromadziliśmy systematycznie. Już w ubiegłym roku zakupiliśmy aparaturę za 370 tysięcy złotych. Teraz jeszcze bardzo potrzebny jest specjalny, przenośny rentgen do elektrofizjologii. A to koszt około 1,5 miliona złotych. Liczę jednak, że i te przeszkodę pokonamy.

Autor: Beata Alukiewicz
Ostatnio zmieniony 31 lipca 2006, o 23:25 przez Autor, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 18 kwietnia 2006, o 06:15

http://www.slowo.com.pl/kielce/?id=6090

Słowo, 17.04.2006

http://www.slowo.com.pl/kielce/?id=6090

KIELCE. Dobra wiadomość dla pacjentów: w szpitalu wojewódzkim rusza chirurgia naczyń. Do tej pory pacjenci z całego regionu jeździli na operacje do Końskich.

W szpitalu wojewódzkim od kilku lat działają pracownie angiografii (zajmujące się badaniem i udrażnianiem naczyń), ale wyłącznie tętnic wieńcowych, a więc doprowadzających krew do serca. Są częścią Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii. Tyle, że u człowieka zapychają się też naczynia transportujące krew do kończyn, mózgu i innych organów wewnętrznych. Kiedy dochodzi do zatkania, a pomoc nie zostanie udzielona szybko, może nastąpić martwica tkanek, częściowy paraliż, a nawet zgon.

- W naszym województwie chirurgia naczyń istnieje tylko w Końskich - mówi Jan Gierada, dyrektor szpitala wojewódzkiego. - To za mało jak na potrzeby całego regionu. Dlatego wspólnie z profesorem Stanisławem Głuszkiem ordynatorem Oddziału Chirurgii zdecydowaliśmy, że i u nas powstanie ośrodek pełnej angiografii. Dla wielu chorych skończą się uciążliwe wyjazdy na operacje do Końskich.

Lekarze są już przeszkoleni. Ale dyrektor Gierada zatrudnił także fachowców z Akademii Medycznej w Warszawie - prof. Macieja Skórskiego i doc. Andrzeja Małka, którzy mają duże doświadczenie w leczeniu naczyń. Zadowolenia nie ukrywa prof. Głuszek.

- Ten ośrodek jest bardzo potrzebny - wyjaśnia. - Schorzeń naczyniowych przybywa. Bardzo dobra jest też decyzja, że chirurgia naczyń powstanie w szpitalu wojewódzkim, gdzie już mamy koronarografię i koronaroplastykę - badanie i udrażnianie tętnic wieńcowych oraz gdzie funkcjonuje oddział neurochirurgii - to pacjenci tego oddziału często wymagają leczenia naczyniowego. Można powiedzieć, że to będzie cały kompleks leczniczy. Jest też doskonały sprzęt: nowy arterioangiograf, doppler, tomograf komputerowy z przystawką do prześwietlania żył i tętnic, wysokiej kasy usg.

Pierwsi pacjenci trafią na zabiegi na przełomie kwietnia i maja.

Autor: Beata Alukiewicz

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 27 maja 2006, o 22:16

http://www.slowo.com.pl/kielce/?id=6732

Słowo, 27.05.2006

Prąd leczy serce!

KIELCE. 62-letnia kobieta z poważnymi zaburzeniami serca została wczoraj poddana nowoczesnemu zabiegowi - ablazji. Przez jej serce przebiegł prąd o wysokiej częstotliwości. Pacjentka czuje się dobrze.

To dla szpitala wojewódzkiego prawdziwa rewolucja. Zabieg przeprowadzała lekarka z Kielc - dr Monika Klank-Szafran oraz prof. Zbigniew Kalarus ze Śląskiego Centrum Kardiologii. Asystowało im kilkunastu specjalistów, w tym także dwóch innych fachowców ze Śląska - dr Oskar Kowalski i Radosław Lenarczyk.

- Jedną z częstszych, a jednocześnie groźniejszych przypadłości naszego serca jest jego wadliwy rytm - tłumaczyła doc. dr hab. Marianna Janion, szefowa Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii. - Napady częstoskurczu, dodatkowe skurcze, tzw. walenie serca - wszystko to może doprowadzić do groźnych komplikacji, z utratą przytomności włącznie. Taki rytm bardzo też osłabia naszą „pompę” i doprowadza do jej niewydolności. Tymczasem farmakologia nie zawsze jest skuteczna. Współczesna medycyna znalazła jednak rozwiązanie: prąd. Ablacja - bo tak zabieg nazywa się fachowo, polega na wszczepianiu specjalnej elektrody - poprzez naczynia krwionośne - w miejsce zaburzeń. Prąd wysokiej częstotliwości likwiduje ognisko nieprawidłowego rytmu i serce zaczyna pracować normalnie.

Natomiast profesor Kalarus był pełen podziwu dla kieleckich lekarzy.

- To jest wspaniała kadra, która chce się uczyć - stwierdził po przeprowadzeniu zabiegu. - W takich centrach jak to jest przyszłość polskiej kardiologii.

Dumy nie krył Jan Gierada, dyrektor szpitala.

- Otwarcie pracowni elektrofizjologii było naszym marzeniem od dłuższego czasu - stwierdził dyrektor. - Gromadziliśmy systematycznie sprzęt, szkoliliśmy lekarzy, zatrudniliśmy specjalistów ze Śląska. Ciszę się, że się udało przede wszystkim za względu na chorych - nie będą już musieli na zbiegi jeździć do innych ośrodków.

Autor: (red)

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Kielce - zabiegi
26-05-2006, 19:41:47

Dwa zabiegi ablacji - leczenia arytmii serca wykonali dziś po raz pierwszy lekarze w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii. W ten sposób szpital wprowadził do katalogu procedur metodę elektrofizjologii, czyli diagnozowania i leczenia zaburzeń rytmu serca.
Schorzenie polegające na bardzo szybkim biciu serca, osiągającym nawet 250 uderzeń na minutę, jest uciążliwe i niebezpieczne dla pacjenta. Arytmia może zakończyć się nawet zawałem - podkreśla ordynator Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii, profesor Marianna Janion.
Zabieg ablacji polega na wprowadzeniu elektrod przez żyły do serca i zniszczeniu źródła arytmii prądem o wysokiej częstotliwości. Metoda jest skuteczna w 90 procentach.
Pierwszy zabieg trwał godzinę. Jutro pacjent opuści szpital. Na sprzęt niezbędny do wykonywania ablacji Świętokrzyskie Centrum Kardiologii otrzymało 370 tysięcy złotych z Narodowego Programu Ochrony Serca. Ośrodek stara się o kolejne fundusze na stworzenie kompleksowej pracowni elektrofizjologii.

Źródło: Radio Kielce

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 6 czerwca 2006, o 23:34

Szpital Wojewódzki planuje serię inwestycji

Siedem projektów dotyczących remontów, rozbudowy czy zakupu specjalistycznego sprzętu przygotowuje Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.

Placówka chce sfinansować projekty przy udziale unijnych środków w nadchodzącym okresie programowania 2007-2013. Dyrekcja szpitala planuje m.in. zmodernizowanie i rozwój oddziału rehabilitacji. Dziś trzeba czekać co najmniej kilka miesięcy, by się tam dostać.
„Jeżeli w jednym z miast we Francji jest szpital, który ma dwa tysiące łóżek, to obok jest szpital, który ma około tysiąca łóżek rehabilitacji; musimy sobie zdawać sprawę, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się i dzisiaj dostanie się na stacjonarną rehabilitację to jest ogromny problem – sądzę, że należałoby go w Kielcach rozwiązać i myślę, że te nasze nowe projekty będą takim sprawom poświęcone” – mówi Bolesław Rylski, wicedyrektor WSZ w Kielcach.
Kolejne plany dotyczą m.in. rozwijania neurochirurgii i wyposażenia jej w najnowocześniejszy sprzęt.
Szpital ma już sukcesy w korzystaniu z unijnych środków; w ciągu ostatnich trzech lat zrealizował inwestycje o wartości ponad 7mln zł. Zakupiono m.in. sprzęt do ratowania chorych z zawałem i cyfrowy aparat rentgenowski.

Źródło: Radio Plus, 06.06.2006

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 8 czerwca 2006, o 10:06

Reumatolodzy w Kielcach
8-06-2006, 09:15:43

Do Kielc przyjadą dziś lekarze reumatolodzy z kraju i zza granicy. Miasto zostało wybrane na siedzibę Lubelskich Dni Reumatologicznych. Oprócz konferencji naukowo- szkoleniowej lekarze zwiedzą region świętokrzyski.
„Organizację spotkania w stolicy województwa traktuję jako wielkie wyróżnienie. Podczas tego corocznego zjazdu prezentowane są bowiem najnowsze doniesienia dotyczące postępów w diagnostyce i leczeniu chorób reumatycznych” – powiedział wojewódzki konsultant w dziedzinie reumatologii, doktor Józef Gawęda.
W Kielcach lekarze będą dyskutować między innymi na temat leczenia uzdrowiskowego i fizykoterapii oraz o terapiach farmakologicznych schorzeń reumatycznych.

Źródło: Radio Kielce

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 22 lipca 2006, o 20:12

Obrazek

Kielecki Bank Tkanek
22-07-2006

Świętokrzyskie jest białą plamą, jeżeli chodzi o liczbę pobieranych tkanek do przeszczepów. Gdyby nie przypadek z Końskich sprzed kilkunastu dni, bylibyśmy jedynym województwem w Polsce, gdzie w ostatnich latach nie oddano ani jednego narządu do przeszczepu.

Zaskoczeniem jest więc fakt, że to właśnie Kielce zostały wybrane na koordynatora nowego programu i nowej ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Jak się dowiedzieliśmy w Ministerstwie Zdrowia, zadecydowały dwie rzeczy: wysokie kwalifikacje personelu i 30-letnie doświadczenie w preparowaniu tkanek.

Preparowane po śmierci
- Konkretnie chodzi o jeden z dwóch pionów transplantologii, o tzw. przeszczepy biostatyczne, czyli innymi słowy nie o całe organy, które sztucznie podtrzymywane przy życiu trafiają do chorego, ale o fragmenty, które są preparowane po śmierci człowieka - wyjaśnia Jerzy Stalmasiński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i jednocześnie koordynator programu. - Czyli np. o kości, skórę, zastawki serca, oponę twardą, itp. Mówi się o tym fragmencie transplantologii „pozwalający uniknięcia kalectwa”.

Odpowiednio spreparowane tkanki są niezbędne w takich dziedzinach medycyny, jak ortopedia, chirurgia oparzeń, okulistyka, kardiologia. Bez przeszczepu odpowiednio przygotowanych fragmentów narządów, pacjent jest inwalidą. Przykładowo: jeżeli podczas operacji ortopedycznej nie zastosuje się tzw. kostnej śruby, chorego zamiast jednego, czeka cały cykl zabiegów. Jeżeli zastawka serca nie pracuje, bez nowej pacjent nie może normalnie funkcjonować, w każdej chwili grozi mu zgon. I właśnie za pobieranie, przechowywanie i preparowanie tych tkanek w całej Polsce odpowiedzialny został Świętokrzyski Bank Tkanek w Morawicy (jeden z dziewięciu w kraju, ale za to jeden z dwóch o charakterze pełnoprofilowym) istniejący w strukturach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Więcej, ma być obiektem wzorcowym i szkoleniowym dla całej Europy Środkowej i Wschodniej.

Dostali dwa miliony złotych
- To oczywiście wymaga nowych inwestycji i dostosowania się do norm Unii Europejskiej - wyjaśnia J. Stalmasiński. - W związku z tym na cały program dostaliśmy z Ministerstwa Zdrowia wcale niemałe pieniądze - ponad dwa miliony złotych. Większość na modernizację obecnego Banku Tkanek i wyposażenie w najnowocześniejszą aparaturę, która pozwoli już od stycznia na preparowanie zastawek i skóry. W obliczu przygotowań województwa do uruchomienia kardiochirurgii ma to niebagatelne znaczenie.

Kolejną dobrą wiadomością jest to, że równolegle zostanie uruchomiona pracownia, w której metodą molekularną będzie można badać potencjalnych dawców szpiku kostnego. W tej chwili osoby, które chcą zostać dawcami, muszą jeździć na diagnostykę np. do Warszawy, Łodzi czy Krakowa.

Beata Alukiewicz, alukiewicz@echodnia.eu

:arrow: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/?cat=10&id=32649
Ostatnio zmieniony 9 grudnia 2006, o 12:31 przez Autor, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Nowak
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1647
Rejestracja: 29 maja 2006, o 20:09
Lokalizacja: Kraków / Kielce

Post autor: Nowak » 23 lipca 2006, o 21:42

Obrazek

Modernizacja Banku Tkanek w Morawicy

Kielecki Bank Tkanek doczeka się modernizacji. Ministerstwo Zdrowia przekazało na ten cel około 1,5 mln zł i zdecydowało, że Kielce będą koordynować modernizację banków tkanek w całej Polsce.
Bank jest częścią Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. To jedna z dwóch polskich placówek, które zajmują się gromadzeniem, przygotowaniem i dystrybucją tkanek potrzebnych do przeszczepów np. skóry, kości i chrząstek. Od 1978 roku dostarcza ich 5 tys. elementów dla ponad 200 szpitali. Są one przetrzymywane nad lustrem ciekłego azotu, w temperaturze około minus 120 stopni Celsjusza. - Mamy bardzo dobre oceny, chociaż chyba nawet niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia takiej placówki - mówi Jerzy Stalmasiński , dyrektor RCKiK.

Podkreśla, że remont planowano od dawna. Brakowało jednak środków i decyzji Ministerstwa Zdrowia. Teraz nareszcie udało się je zdobyć, bo Ministerstwo Zdrowia uruchomiło ogólnopolski program dostosowania banków tkanek do wymogów UE. Skorzysta z niego sześć placówek w całym kraju, na których modernizację w tym roku przeznaczono 6,5 mln zł. - Chodzi o modernizację, która pozwoli spełnić określone wymogi unijne. I chociaż jakość naszych już jest bardzo dobra, jeszcze się poprawi - mówi Stalmasiński. To pozwoli na dalsze zminimalizowanie np. ryzyka zakażeń.

Kielce otrzymają z tej puli około 1,5 mln zł, które trzeba wykorzystać jeszcze w tym roku. - To trudne zadanie, bo wnętrze budynku chcemy przebudować, a równocześnie trzeba będzie pracować nad tkankami. Jest to jednak możliwe - podkreśla Stalmasiński.

Kieleckie RCKiK zwyciężyło też w konkursie na koordynatora programu modernizacji innych banków tkanek. Ma też przygotować ogólnopolski system rejestracji tkanek i narządów. - Chyba zadecydowało nasze doświadczenie - przypuszcza Stalmasiński.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 31 lipca 2006, o 23:28

Obrazek
W Kielcach powstanie oddział kardiochirurgii

Obrazek anar, 01-08-2006

540 tys. zł otrzyma Świętokrzyskie Centrum Kardiologii. Poinformowali o tym wczoraj w Kielcach minister Przemysław Gosiewski oraz poseł Halina Olendzka. - Za te pieniądze chcemy zakupić m.in. aparat rentgenowski - informuje Jan Gierada, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Zespolonego, któremu podlega ŚCK.

Politycy zdradzili, że jest duża szansa, by w centrum powstał oddział kardiochirurgii. Lekarze szacują, że rocznie takiej pomocy potrzebuje nawet ponad tysiąc osób z naszego regionu. Do tej pory musieli leczyć się w innych miastach. Być może na początku przyszłego roku pierwszych pacjentów przyjmie już ŚCK. - Będę rozmawiał z ministrem Zbigniewem Religą, który w Kielcach stwierdził, że stworzenie oddziału kardiochirurgii w takiej placówce jest konieczne. Leczenie pacjentów na miejscu jest nie tylko korzystne, ale i tańsze - mówił Gosiewski.

------------------------------------------------------------------------------------

Pół miliona na leczenie świętokrzyskich serc
Ponad pół miliona złotych otrzyma Świętokrzyskie Centrum Kardiologii z rządowego programu Polcard. 540tys. zł pochodzi z Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Naczyniowo-Sercowego i pozwoli zakupić sprzęt medyczny dla pracowni elektrofizjologicznej Centrum działającego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
Poseł Halina Olendzka, członek sejmowej Komisji Zdrowia przypomina przy tym, że na początku przyszłego roku ma zostać uruchomiony Oddział Kardiochirurgii; Centrum już dysponuje salą operacyjną, sześcioma łóżkami pooperacyjnymi i możliwością pozyskania lekarzy specjalistów.

Źródło: Radio Plus

------------------------------------------------------------------------------------
Kardiochirurgia
31-07-2006

Wsparcie z programu Polkard w wysokości 540 tysięcy złotych otrzyma Świętokrzyskie Centrum Kardiologii.
Polkard to Narodowy Program Leczenia i Profilaktyki Chorób Sercowo- Naczyniowych. Wsparcie pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu, oraz otwarcie oddziału Kardiochirurgii - poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Przemysław Gosiewski. Dodał, że w szpitalu są już pomieszczenia, w których może powstać - jak się wyraził - zalążek kardiochirurgii. Zapewnił, że będzie w tej sprawie rozmawiał jeszcze z ministrem zdrowia, Zbigniewem Religą. Kiedy dwa miesiące temu minister Religa wizytował Świętokrzyskie Centrum Onkologii, wówczas powstał pomysł, aby jak najszybciej uruchomić Oddział Kardiochirurgii. Termin roboczy został ustalony na początek 2007 roku.
O potrzebie uruchomienia oddziału mówiła również poseł Halina Olędzka, Członek Komisji Zdrowia.

Źródło: Radio Kielce

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 1 sierpnia 2006, o 20:51

Obrazek

Będziemy mieli kardiochirurgię
01-08-2006

Pół miliona złotych dostało Świętokrzyskie Centrum Kardiologii na sprzęt do pracowni elektrofizjologii - poinformował wczoraj minister Przemysław Gosiewski. W przyszłym roku w centrum zacznie działać także oddział kardiochirurgii. Chorzy z naszego regionu będą mieć na miejscu operacje by-passów.

540 tys. zł dostało Świętokrzyskie Centrum Kardiologii w ramach programu Polcard. To największa dotacja przyznana w tym roku placówce kardiologicznej w kraju. Zabiegali o nią minister Przemysław Gosiewski i poseł Halina Olendzka. Za te pieniądze zostanie kupiony aparat rtg ze specjalnym stołem do pracowni elektrofizjologii Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii. Szpital dołożył ze środków własnych 290 tys. zł. Jak poinformował Jan Gierada, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, sprzęt powinien być na miejscu w listopadzie.
Minister Gosiewski dodał, że teraz będzie zabiegał o to, żeby minister zdrowia Zbigniew Religa spełnił swoją deklarację złożoną dwa miesiące temu w Kielcach i pomógł w utworzeniu w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii oddziału kardiochirurgii.

Pacjenci z województwa świętokrzyskiego jako jedyni w kraju nie mają dostępu do własnej kardiochirurgii. Co roku ponad 400 chorych z samego tylko Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii jest wysyłanych do ośrodków kardiochirurgii w Krakowie, Katowicach, Warszawie. Leczenie zamiejscowe kosztuje nas o 170 procent drożej niż gdyby te operacje były wykonywane na miejscu. A pacjentów z chorobami układu krążenia przybywa w naszym regionie. Jak nas poinformowała dr Beata Wożakowska-Kapłon, zastępca ordynatora ŚCK, w ubiegłym roku wykonano tu 2862 zabiegi koronarografii, a w tym roku już 2260, rok temu przeprowadzono 1527 koronaroplastyk, a w tym roku już 1031, mimo że mamy dopiero połowę roku.

Oddział kardiochirurgii na początek dostałby sześć łóżek i własną salę operacyjną. Dyrektor Gierada chce również zatrudnić specjalistów kardiochirurgów jeszcze w tym roku, żeby od nowego roku kardiochirurgia mogła przyjmować pacjentów. - Na początek w naszym ośrodku będą mogły być wykonywane operacje by-passów, korekcje wad serca, wszywanie sztucznych zastawek, operacje wrodzonych wad serca. Oddział byłby też zapleczem dla kardiologii inwazyjnej - spodziewa się dr Wożakowska-Kapłon. Rocznie oddział kardiochirurgii mógłby przyjąć do 1200 pacjentów.

IB

:arrow: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/?cat=10&id=33166

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 14 sierpnia 2006, o 22:38

Planowany remont:

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie prac remontowo – budowlanych , instalacyjnych i sanitarnych na oddziale Neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, ul. Grunwaldzka 45
Całkowita wielkość lub zakres: Wartość robót budowlanych powyżej 60.000 euro
Data, godzina i miejsce otwarcia ofert: 31.08.2006, godzina 11:00
więcej :arrow: http://www.portal.uzp.gov.pl/pl/site/uz ... 39554_2006

halny
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1807
Rejestracja: 27 września 2005, o 20:15
Lokalizacja: Kielce

Post autor: halny » 18 sierpnia 2006, o 21:25

Rechabilitacja ze szpitala wojewódzkiego ma być przeniesiona na Kościuszki do niebieskiej przychodni w/w Kopernika. Miejsce bezsensowne gdzie w majblizszej okolicy nie ma MZK ani też miejsc parkingowych gdzie pacjenci mogliby podjechać .Do tego każde dodatkowe badanie wymagać będzie karetki i dojazdu na Czarnów.

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 10 września 2006, o 09:57

Obrazek
Remont na oddziale neurochirurgii

Już wkrótce poprawią się warunki leczenia pacjentów oddziału neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Lada dzień rozpocznie sie tam remont. Wymienione zostaną posadzki, odnowione łazienki i sale.
Dyrektor Gierada planuje także uruchomienie dodatkowego oddziału rehabilitacyjnego z 70 łóżkami. Mieściłby on się w przychodni rehabilitacji i reumatologii przy ulicy Kościuszki w Kielcach.
Oddział ten z pewnością poprawiłby sytuację osób, które po różnego rodzaju urazach miesiącami oczekują na przyjęcie na rehabilitację.
:arrow: http://tak.fm/index.php?id=5_1&n=full&no=380

Awatar użytkownika
kaggy
Posty: 265
Rejestracja: 2 marca 2006, o 21:13
Lokalizacja: Kielce - Barwinek

Nie przeszczepiają organów, bo im się nie chce

Post autor: kaggy » 20 września 2006, o 10:35

Obrazek

Nie przeszczepiają organów, bo im się nie chce
Anna Roży
Liczba organów pobieranych do przeszczepów w naszym województwie jest tragicznie niska. Ale kogo to obchodzi?! Wczorajszą konferencję w Kielcach na ten temat zignorowała większość dyrektorów świętokrzyskich szpitali i zaproszonych lekarzy.

Organizatorzy konferencji - Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Nerek "Sztuczna nerka" nie kryją rozgoryczenia. Liczyli, że w konferencji wezmą udział głównie dyrektorzy placówek medycznych oraz anestezjolodzy. Tymczasem było ich najmniej. Ze 150 zaproszonych gości stawiła się połowa. Z dyrektorów był tylko Wojciech Przybylski, dyrektor szpitala w Końskich. - Przecież to dyrektorzy podejmują decyzje o organizacji szpitala, a dziś ich brakuje. Jesteśmy rozczarowani postawą dyrektorów i lekarzy - mówi Jerzy Pyrek, szef stowarzyszenie.

Program konferencji był bardzo atrakcyjny. Zaproszono największe autorytety w tej dziedzinie w Polsce. W konferencji wziął udział m.in. prof. dr hab. Wojciech Rowiński, krajowy konsultant ds. transplantologii, i doc. dr hab. Andrzej Chmura. Uczestnicy mogli korzystać z ich wieloletnich doświadczeń.

Jeszcze ostrzej o postawie dyrektorów świętokrzyskich placówek wypowiada się dr Dariusz Węgrzyn, wojewódzki konsultant ds. anestezjologii i intensywnej terapii. - Konferencja pokazała, jak bardzo jest to duży problem. Transplantologia z trudem znajduje swoje miejsce z województwie świętokrzyskim. Szczególnie trudno znaleźć jej miejsce w świadomości lekarskiej - podkreśla dr Węgrzyn.

To właśnie on stworzył unikatowy w skali kraju "system wczesnego ostrzegania" dla lekarzy oddziałów intensywnej terapii. Dostarczył też do wszystkich szpitali oprogramowanie, dzięki któremu przez internet przesyłają one na bieżąco do jednej bazy danych informacje na temat pacjentów i ewentualnie wolnych łóżkach na oddziałach intensywnej terapii. Z punktu widzenia transplantologii to kluczowa informacja. Podczas akcji przeszczepu liczy się czas i jak najdokładniejsza informacja na temat stanu zdrowia potencjalnego dawcy oraz zgodności tkankowej jego organów z organami potrzebnymi innemu choremu. Ale nasze szpitale nie chcą używać tego narzędzia! Z 17 oddziałów intensywnej terapii w województwie świętokrzyskim na stałe z systemu korzysta tylko pięć, i to nie największych.

Tymczasem właśnie dzięki wprowadzeniu systemu udało się w ubiegłym roku po pięciu latach przerwy doprowadzić do pobrania trzech organów do przeszczepu. Zdaniem Węgrzyna gdyby w program zaangażowały się wszystkie oddziały intensywnej terapii, liczba pobranych narządów byłaby dziesięciokrotnie większa.

Do programu nie wszedł m.in. największy w regionie Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Zdaniem dyrektora WSzZ Jana Gierady nie jest to konieczne. - Mam kilkunastu bardzo dobrych lekarzy anestezjologów, którzy monitorują sytuację - mówi. Dlaczego więc w naszym województwie pobiera się tak mało narządów? - Moim zdaniem główną winę za to ponoszą rodziny, które się na to nie zgadzają. Wiem o kilkunastu przypadkach, kiedy lekarze prosili rodziny i spotkali się z odmową - tłumaczy dyrektor Gierada.

Tymczasem zdaniem specjalistów, żeby transplantacji było więcej, w każdym szpitalu powinien być koordynator ds. transplantacji. - To nie musi być lekarz, to ma być osoba, która zajmuje się edukacją lekarzy, ale przede wszystkim koordynacją, kiedy anestezjolog informuje, że można pobrać narządy. To odciążałoby lekarzy i chętniej by współpracowali - mówi doc. Andrzej Chmura.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej o stworzenie instytucji koordynatora w każdym szpitalu do organów założycielskich apelował prof. Wojciech Rowiński. - Ważną rolę mógłby odegrać NFZ, który w formularzach do kontraktów zawieranych ze szpitalami mógłby umieścić rubrykę z pytaniem, ile w placówce pobrano organów do przeszczepu. To zmuszałoby dyrektorów do przyjrzenia się sytuacji - mówi prof. Rowiński.

W województwie świętokrzyskim na przeszczep czeka ok. 50 pacjentów. Wielu z nich nie otrzymuje jednak drugiej szansy. W najbliższym czasie organizatorzy chcą w ramach społecznej kampanii na rzecz transplantacji w województwie świętokrzyskim doprowadzić do spotkania maturzystów z lekarzami z Instytutu Kardiologii Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii UJ.

Czy coś się w końcu zmieni w świadomości dyrektorów świętokrzyskich szpitali i lekarzy? - Liczymy, że presja społeczeństwa, które jest coraz lepiej wyedukowane, wpłynie na zmianę ich postawy - mówi Pyrek.

:arrow: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,3629987.html

Aż mi się tego komentować nie chce, ręce i nogi opadają :(

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 28 września 2006, o 00:10

Chirurgia naczyń w Kielcach
27-09-2006, 20:51:18

Dwie skomplikowane operacje udrożnienia i rekonstrukcji naczyń tętniczych kończyn dolnych wykonali dziś wspólnie lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego oraz Kliniki Chirurgii Akademii Medycznej w Warszawie. Chcemy sprawić, by więcej tego typu zabiegów dokonywanych było w Kielcach – zapowiedział ordynator oddziału chirurgii szpitala zespolonego, profesor Stanisław Głuszek.
Chirurg dodał także, że marzy o wznowieniu funkcjonowania ośrodka chirurgii naczyń w Kielcach. „Od lat dążymy do zbudowania kardiochirurgii oraz do rozwoju Świętokrzyskiego centrum Kardiologii. Nie uda się tego zrobić bez poszerzenia działalności z zakresu chirurgii naczyń” – ocenił profesor Głuszek.

Źródło: Radio Kielce

Awatar użytkownika
cochi
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1533
Rejestracja: 21 grudnia 2005, o 16:09
Lokalizacja: Kielce, Warszawa

Post autor: cochi » 28 września 2006, o 10:00

Obrazek

Ratunek dla tętnic
W Kielcach rozwinęła się chirurgia naczyniowa – na zabiegi nie trzeba już będzie jeździć do Końskich.



Warszawscy i kieleccy specjaliści docierają do „zatkanej” tętnicy kończyn nożnych pacjentki z województwa świętokrzyskiego. Następnie przeprowadzą specjalny pomost, by krew mogła płynąć naczyniami bez przeszkód.

Prof. Stanisław Głuszek, ordynator oddziału chirurgii szpitala wojewódzkiego w Kielcach.KIELCE. Wczoraj w szpitalu wojewódzkim w Kielcach zespół specjalistów warszawskich i kieleckich przeprowadził dwie operacje plastyki naczyniowej kończyn dolnych. To początek nowej ery w dziejach kieleckiej chirurgii.


Operacje naczyniowe w województwie świętokrzyskim przeprowadzane są od wielu lat. Specjalizuje się w nich szpital w Końskich, konkretnie Świętokrzyskie Centrum Chirurgii Naczyniowej i Angiologii prowadzone przez konsultanta w dziedzinie chirurgii naczyniowej, lekarza specjalistę angiologii i chirurgii naczyń Janusza Stępnia. Natomiast w Kielcach w tej dziedzinie medycyny była dziura.

- Owszem, zabiegi udrażniania naczyń kończyn dolnych przeprowadzano, ale w niewielkim zakresie - tłumaczy prof. Stanisław Głuszek. – Wspólnie z dyrekcją uznaliśmy, że trzeba to wszystko rozwijać, stworzyć w szpitalu prawdziwe centrum chirurgiczne. I to z kilku powodów.

- Przede wszystkim zapotrzebowanie na tego typu zabiegi jest ogromne - wyjaśnia dyrektor szpitala, Jan Gierada. - Jeden oddział na województwo i to poza jego stolicą, to za mało. Po drugie, przy bardzo już realnych planach uruchomienia w Kielcach kardiochirurgii, nie może nie być naczyniówki. I wreszcie chcemy, by młodzi lekarze mieli gdzie nabywać nowe umiejętności.

Wczorajsze operacje u kobiety i mężczyzny w średnim wieku przeprowadzone zostały przez warszawskich specjalistów z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Torakochirurgii w Warszawie: dr Waldemara Maciocha i dr Jerzego Leszczyńskiego, a asystowali im prof. Stanisław Głuszek i dr Wanda Klank, natomiast znieczulał dr Sławomir Plewa. Zabiegi miały charakter klasyczny i polegały na utworzeniu tzw. zespolenia omijającego niedrożne naczynie.

- Ale wykonywać będziemy wszystko – dodaje prof. Głuszek. – Także tzw. zabiegi endowaskularne czyli zabezpieczenia naczyń, w tym aorty głównej, zarówno odcinka piersiowego, jak i brzusznego za pomocą dostania się do wewnątrz naczynia i tam umieszczenia specjalnego sztucznego odcinka tętnicy.

Na początek zabiegi naczyniowe odbywać się będą raz, dwa razy w tygodniu. Specjaliści z Warszawy zatrudnieni w Kielcach na jednej czwartej etatu przyjeżdżać będą na dwa, trzy dni.



Prof. Stanisław Głuszek, ordynator oddziału chirurgii szpitala wojewódzkiego w Kielcach
- Nasza chirurgia rozwija się bardzo szybko. Na oddziale prowadzone są skomplikowane operacje onkologiczne nowotworów wątroby, trzustki, jelita grubego. Teraz przyszedł czas na rozszerzenie chirurgii naczyń. Chcemy, by w Kielcach powstało nowoczesne i kompleksowe centrum chirurgiczne.


Beata ALUKIEWICZ alukiewicz@echodnia@eu
cochi

ODPOWIEDZ