...i wylądował

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

...i wylądował

Post autor: AR » 24 kwietnia 2006, o 20:00

Dzisiaj lądowisko kieleckiego szpitala na Czarnowie gościło najnowocześniejszy helikopter ratunkowy w Polsce.
Włoska Agusta A109E Power to niestety jedyny taki śmigłowiec jakim dysponuje Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Miejmy nadzieję, że już niedługo takie maszyny zastąpią wszystkie wysłużone MI-2, tym bardziej, że niedługo zostanie ogłoszony przetarg na dostawę ok. 30 szt. nowych helikopterów ratowniczych.
http://img354.imageshack.us/img354/954/h19iz.jpg
http://img270.imageshack.us/img270/6744/h23av.jpg

Awatar użytkownika
Daniel
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2750
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:35
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Daniel » 10 października 2007, o 22:28

Eurocopter śmigłowcem dla pogotowia

Eurocopter wygrał przetarg na śmigłowce dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Przetarg dotyczył 23 śmigłowców i jednego symulatora lotu. Rywalem niemiecko-francuskiego Eurocoptera EC 135 był produkowany przez włosko-brytyjską firmę AgustaWestland śmigłowiec AS109 Grand.

- Komisja przetargowa, powołana przez ministra zdrowia, wybrała Eurocopter - śmigłowiec ratunkowy EC 135, który zgodnie z przedstawioną dokumentacją w sposób najpełniejszy zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne przyszłych pacjentów" - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Paweł Trzciński.

- Jednocześnie ze względów formalnych odrzucono ofertę firmy AgustaWestland, której propozycja nie spełniła wymogów zamawiającego, m.in z powodu braku możliwości skutecznego przeprowadzenia podczas lotu w śmigłowcu Grand niektórych procedur medycznych ratujących życie. Istotne braki dotyczą również niesatysfakcjonujących warunków gwarancyjnych oraz niedostarczenia części wymaganych rodzajów dokumentacji - dodał rzecznik.

Otwarcie ofert w przetargu nastąpiło pod koniec września. Z powodów formalnych z wcześniejszego etapu przetarg, tzw. dialogu kompetencyjnego, który miał sprecyzować oczekiwania zamawiającego i propozycje oferentów, został wykluczony PZL Świdnik - krajowy partner firmy AgustaWestland. Na początku sierpnia warszawski sąd oddalił skargę Świdnika, który wskazywał, że Eurocopter również dopuścił się formalnego uchybienia, więc i tę firmę należało wyeliminować z przetargu.

Obydwa startujące w przetargu śmigłowce są dwusilnikowe. Wybrany EC 135 ma płozy, odrzucony AS 109 chowane podwozie kołowe. Według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do przemysłu lotniczego, cena oferty Eurocoptera to ponad 495 mln zł, a oferta Agusty - 489 mln zł.

Obecnie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe dysponuje wysłużonymi śmigłowcami Mi-2, których eksploatacja stanie się niemożliwa po roku 2010 ze względu na dostosowanie prawa lotniczego do wymogów UE. Pogotowie ma też jeden zakupiony w 2005 roku śmigłowiec Agusta A109 Power.
Źródło: TVN24
:arrow: http://www.tvn24.pl/-1,1524372,wiadomosc.html

Zdjęcia:
http://www.goraszka.info/galeria/zoom_i ... d_phot=479
http://www.goraszka.info/galeria/zoom_i ... d_phot=478

Augusta była ładniejsza:(
Obrazek

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 11 października 2007, o 18:24

Z tego co slyszalem przetarg nieco kontrowersyjny i stworzony specjalnie pod Eurocopter.
Agusta przegrala dlatego m.in ze byla... za dluga choc tansza :)

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Post autor: AR » 12 października 2007, o 13:35

Daniel pisze:Augusta była ładniejsza:(
No niestety... :(
Przetarg kontrowersyjny - co tu dużo mówic...
Pocieszeniem ws. Augusty jest to, że wiele razy nie była w stanie wykonac lotu ze względu na awarie.
Widziałem ją tydzień temu w W-wie. Super się prezentowała w locie ze schowanym podwoziem...
EC-135 ma płozy. To rozwiązanie mi się nie za bardzo podoba i jest podobno mniej funkcjonalne.
Kształt też mniej atrakcyjny chociaż i tak EC-135 umieściłbym w ścisłej czołówce światowej jeśli chodzi o design.
Myślę że skoro cała Europa i nie tylko lata na EC to jest to mimo wszystko dobra maszyna.

Awatar użytkownika
Daniel
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2750
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:35
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Daniel » 12 października 2007, o 14:21

AR pisze:Myślę że skoro cała Europa i nie tylko lata na EC to jest to mimo wszystko dobra maszyna.
Mówili, że 8 na 10 śmigłowców ratunkowych w Europie to właśnie EC.
Obrazek

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 13 października 2007, o 00:37

AR pisze: EC-135 ma płozy. To rozwiązanie mi się nie za bardzo podoba i jest podobno mniej funkcjonalne.
Ponoc wlasnie moze ladowac na roznych nawierzchniach i to byla jedna z zalet EC.

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Post autor: AR » 13 października 2007, o 09:02

ice pisze:
AR pisze: EC-135 ma płozy. To rozwiązanie mi się nie za bardzo podoba i jest podobno mniej funkcjonalne.
Ponoc wlasnie moze ladowac na roznych nawierzchniach i to byla jedna z zalet EC.
Helikopter z płozami nie może brać rozbiegu podczas startu z większym obciążeniem, ma trudności w przypadku lądowania na nierównym podłożu, w przypadku np. awarii nie może być holowany bez specjalnego wózka.

Awatar użytkownika
Michał
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1258
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 01:09

Post autor: Michał » 13 października 2007, o 15:57

Ja tam się nie znam, ale w wielu krajach używają w ratownictwie tego Eurocoptera i pokrewnych, albo innych helikopterów z płozami, więc chyba jakoś się sprawdzają :)
Tu na przykład McDonnell Douglas MD 902 Explorer z London Air Ambulance, też na płozach:
Obrazek

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Post autor: AR » 13 października 2007, o 19:12

Na pewno każde rozwiązanie podwozia ma swoje zalety i wady. Jedno jest lepsze w tym, drugie w tamtym... 8) Faktem jest, że i EC i Auguste i wszystkie inne helikoptery budują specjaliści, a my możemy tylko sobie ich poudawać ;)
Cieszę się, że znikną MI-2 i chociaż darzę je wielką sympatią to ich czas zdecydowanie dobiegł końca.
Już się nie mogę doczekać EC-135 przelatującego niziutko nad moim blokiem :)

Awatar użytkownika
Daniel
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2750
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:35
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Daniel » 5 lutego 2008, o 16:54

Eurocopter dla kieleckiego pogotowia
Stacjonującą na lotnisku w Masłowie kielecką filię Lotniczego Pogotowia Ratunkowego czeka gruntowna modernizacja. Po wczorajszej decyzji warszawskiego Sądu, która uznaje ważność przetargu na śmigłowce ratownicze, nowe maszyny trafią do wszystkich baz Lotniczego Pogotowia w ciągu najbliższych trzech lat. Kielecka filia Lotniczego Pogotowia dysponuje 30-letnim, wysłużonym śmigłowcem Mi 2, ale na nowego Eurocoptera będzie musiała trochę poczekać. W tym czasie - do 2010 roku - w kieleckiej bazie trwać będzie gruntowna modernizacja hangaru, zaplecza socjalnego, stacji paliw i lądowiska dla śmigłowców. Kieleccy latający lekarze wykonują rocznie prawie 400 operacji powietrznych, ratujących ludziom życie i zdrowie.
:arrow: http://radio.kielce.pl/index.php?bLang= ... id_k=10623

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Post autor: AR » 18 lipca 2008, o 07:28

Nasze pogotowie będzie mieć eurocopter
ziem

Najnowocześniejszy helikopter ratowniczy, jeden z sześciu w całym kraju, będzie stacjonował w Kielcach. To wynik czwartkowych rozmów w dyrekcji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Zamiana przestarzałego Mi-2 na najnowocześniejszy eurocopter to przeskok o całą epokę. Mi-2 lata tylko od świtu do zmierzchu, jest wolny, za to hałasuje i pożera mnóstwo paliwa. Eurocopter wyposażony jest w najnowocześniejsze urządzenia nawigacyjne, może latać o każdej porze, w najgorszych warunkach atmosferycznych. W drugiej połowie przyszłego roku do Polski trafi sześć takich maszyn. Jedna będzie stacjonować w Masłowie. W czwartek na ten temat rozmawiali członek zarządu województwa Marcin Perz i dyrektor LPR w Warszawie Robert Gałązkowski.

- Dyrektor pokazał mi mapę Polski, na której widać, że bez helikoptera w naszym województwie byłaby duża biała plama. On tu musi być, dostałem taką obietnicę i zobowiązanie, że otrzymamy odpowiednie pismo. Możemy ruszyć z przygotowaniami na przyjęcie maszyny - powiedział nam Perz po spotkaniu.

Remont hangaru zostanie sfinansowany z budżetu wojewódzkiego zarządu dróg. - Trzeba wyrównać posadzkę i zrobić wjazd - mówi Perz. To konieczne, bo w przeciwieństwie do Mi-2 eurocopter nie ma kół, tylko płozy, i do hangaru wjeżdża na specjalnym wózku.

gazeta.pl

:D
Wszystkim się podoba, a tobie się nie podoba

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 13 sierpnia 2008, o 23:21

Właśnie jakiś śmigłowiec przeleciał poraz drugi raz nad moim blokiem.
Czyżby już nocne testy Eurocoptera :?: :)

Awatar użytkownika
hst
Posty: 70
Rejestracja: 28 kwietnia 2008, o 14:35
Lokalizacja: kielce

Post autor: hst » 4 września 2008, o 16:29

Chyba jednak jeszcze nie eurocopter. Przed chwilą widziałem przez okno mi-2.

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Post autor: AR » 7 września 2008, o 19:33

Ciekawe czy w związku z zakupem helikopterów, które mogą odbywać loty w nocy, pojawią się światła obrysowe wieżowców w pobliżu lądowiska na Czarnowie.
W jego pobliżu znajduje się ok. 10 wieżowców nad którymi nisko przelatuje helikopter.
Wszystkim się podoba, a tobie się nie podoba

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 8 września 2008, o 15:14

No też o tym myślałem.
Napewno wierzowce wzdłuż Grunwaldzkiej i na os. Jagiellońskim.

ODPOWIEDZ