[Rankingi] Pozycja Kielc wśród największych miast w Polsce

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 14 czerwca 2008, o 09:02

MeehoweCK pisze:Wciąż się łudzę, że Artur Gierada, na którego głosowałem, coś zdziała :roll: Ale obawiam się, że to tylko stwarzanie pozorów, że się próbuje...
Ja jednak stawiam na dobra mine do zlej gry. Uszanuje tych swietokrzyskich poslow, ktorzy wbrew dyscyplinie zaglosuja przeciw dwunastu miastom, no chyba ze uda sie przeforsowac wieksza ilosc miast lub odpowiednio mniejsza.

qbasck
Posty: 135
Rejestracja: 22 września 2005, o 13:13

Post autor: qbasck » 15 czerwca 2008, o 16:08

Dziś w Programie 3 Polskiego Radia słyszałem że PSL nie popiera ustawy metropolitarnej w tej formie. Zarząd Wojewodzki w Kielcach takie coś też przegłosował. Czyli dla nas to dobra wiadomość.

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 15 czerwca 2008, o 19:44

Ciekawy jestem, co z tego wyniknie.
Przy ostatnich wyborach parlamentarnych miałem duży problem - jak wiele innych "sierot po POPiS-ie".
PiS zawiódł moje zaufanie machiavelizmem ("cel uświęca środki") i małostkowością swoich liderów. Marni z nich mężowie stanu. PO - trudno im było dać szansę znając ich stosunek do naszego regionu. W dodatku nasi lokalni liderzy PO to - po prostu brak słów - tak słaby poziom... Na szczeblu lokalnym PiS bije ich o głowę. Do lokalnego PiS-u mam też wiele sympatii ze względu na to, że ci ludzie 10 lat temu w czasie walki o województwo stanęli na wysokości zadania - postawili wszystko na jedną kartę i stanowczo wystąpili przeciwko AWS-owi (m.in. Grzegorz Banaś jako przewodniczący Solidarności z SHL i Janusz Barański - wtedy jako szef Ruchu Odbudowy Polski). Przechowuję podpisane m.in. przez nich apele do AWS-u wydrukowane w lokalnej prasie. Jednak PiS ogólnopolski - o nie, nie lubię jak się mnie traktuje instrumentalnie. Miałem po raz pierwszy w życiu nie głosować w ogóle.
W końcu jednak wymyśliłem wariant wyrachowany i zagłosowałem na niezbyt bliski mi (delikatnie mówiąc) PSL. Kierowałem się przy tym tylko dobrem regionu. Stwierdziłem, że skoro PSL w regionie jest bardzo silny a samego marszałka Jarubasa oceniam pozytywnie, to znacznie lepiej będzie dla naszego regionu, jeśli PO nie będzie mogło samodzielnie utworzyć rządu, ale bedzie musiało wejść w koalicję z PSL-em. Uznałem, że w takiej koalicji PSL może blokować decyzje niekorzystne dla Kielc.
I teraz właśnie jest moment prawdy - okaże się czy mój głos miał sens, czy też lepiej gdybym został w domu.

PS. Jeli chodzi o polską politykę w ogóle - zachęcam do czytania Rafała Ziemkiewicza :) :!:
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

darek
Posty: 339
Rejestracja: 7 października 2005, o 10:42
Lokalizacja: z Polski

Post autor: darek » 16 czerwca 2008, o 06:12

Zgadzam się z RZ w zupełności.Poza tym zauważcie,że PO ma w naszym województwie tylko jednego posła z Kielc-Gieradę,pozostali,Okła -Drewnowicz i słynny Grzegorek to Skarżysko-Kamienna,Pacelt z Ostrowca Świętokrzysk a jej mąż senator ze Skarżyska,a Miodowicz mimo,że mieszka w Busku to chyba ma gdzieś ziemię Świętokrzyską.Interesy Ostrowca,Skarżyska nie muszą być tożsame z interesami Kielc i całego województwa.A poza tym mniejsze miasta nie lubią nas,uważają,że Kielce się bogacą kosztem reszty regionu.Oczywiście,ze wynika to z niezrozumienia wielu kwestii finansowania,ale popatrzcie jakie było poparcie trójmiasta w sprawie Obic.Jeśli teraz rozważa się projekt podporządkowania NFZ Kielce pod NFZ Kraków,to wpisy są tego typu,że wreszcie komuś korytko zabiorą/oczywiście w Kielcach/to,że w Krakowie będzie więcej stanowisk to już nikogo nie boli,ważne,że Kielce stracą i to mówią ludzie z naszego województwa.Więc jeśli mamy jeszcze takich posłów partii rządzącej to ja się zaczynam o Świętokrzyskie obawiać,bo może to być pierwszy krok do demontażu.

maark
Posty: 243
Rejestracja: 18 października 2006, o 10:05

Post autor: maark » 16 czerwca 2008, o 08:12

Kalinowski w Kielcach: Sprzeciw metropoliom

- Ustawa metropolitalna to nie jest dobre rozwiązanie - stwierdził w niedzielę w Kielcach wicemarszałek Sejmu i przewodniczący rady naczelnej PSL Jarosław Kalinowski.

Wiceszef stronnictwa był gościem wojewódzkiego zjazdu sprawozdawczo-wyborczego partii. Jego uczestnicy przegłosowali rezolucję, w której przeciwstawiają się uchwaleniu ustawy metropolitalnej. Projekt trafił już do Sejmu - dokument zakłada powstanie 12 metropolii, ale nie ma wśród nich Kielc.

Kalinowski zgodził się z treścią rezolucji świętokrzyskich ludowców. Zapowiedział, że podobne mogą być podjęte na kolejnych zjazdach wojewódzkich PSL-u.

- Z partnerami w koalicji staramy się prowadzić dialog i szukać kompromisu. W przypadku tej ustawy ciężko jednak mówić o takim rozwiązaniu, bo wielu działaczy jest jej przeciwnych. A bez nas nie ma szans na przeforsowanie takiego rozwiązania. Projekt trafił już do Sejmu, ale nie znalazł się jeszcze w żadnej z komisji - mówił Kalinowski.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce

http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... oliom.html

maju
Posty: 205
Rejestracja: 10 stycznia 2006, o 18:08
Lokalizacja: Kielce-KSM,Warszawa-StaraPraga
Kontakt:

co do NFZ-u

Post autor: maju » 16 czerwca 2008, o 23:36

to tu akurat jestem zwolennikiem powstania kilku , a nie kilkunastu oddziałów, które to po 2 latach miałyby zacząć działać ponadregionalnie....to byłaby tak wyczekiwana przeze mnie zmiana z monopolu na konkurencję w Służbie Zdrowia. Takich kas musi być max 5-6 żeby to miało sens...

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Post autor: Tomek » 1 lipca 2008, o 21:18

Przed chwilą w Szkle kontaktowym Daukszewicz naśmiewał się: "Kielce mają zostać metropolią, słyszałem [śmiech]". Palant jeden :evil:

Awatar użytkownika
hst
Posty: 70
Rejestracja: 28 kwietnia 2008, o 14:35
Lokalizacja: kielce

Post autor: hst » 1 lipca 2008, o 23:03

Ale debil z niego. Przecież prawie żadne z tych 12 miast nie spełnia wymogów aby stać się prawdziwą metropolią. Ta ustawa jest bardzo naciągnięta. Jak już to należy sie ona tylko duzym obszarom metropolitarnym w celu lepszego zarządzania pieniędzmi. Jednym słowem ta ustawa to kolejna kpina rządu.

pk5
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1436
Rejestracja: 18 lutego 2008, o 17:30

Post autor: pk5 » 2 lipca 2008, o 15:10

tak, to kolejna kpina... ja nie rozumeim dlaczego na siłę chcą nazywać "metropoliami" małe maista? przykłądowo Rzeszów ma być metropolią z 6 powiatami - to jest czysta kpina!!!

niby bez tej ustawy nei można zrobić zintegrowanego tyransportu, itd? nie można? MOŻNA - ta ustawa to ejden wielki blef i błazenada.

Ja rozumeim żeby dać taka możliwosć Warszawie czy GOP, chodzi o to aby to było super-miasto, nie powiat, ale kilka gmin jakby w jedną gminą połączona - tak to ok

a nei na siłe robić jakieś wydmuchane metropolie

Awatar użytkownika
193
Posty: 154
Rejestracja: 2 stycznia 2008, o 11:39
Lokalizacja: Kielce Biesak, Warszawa
Kontakt:

Post autor: 193 » 6 lipca 2008, o 19:15

no wlasnie.
Z Kielc to taka metropolia jak z koziej dupy trąba ale to samo tyczy sie większośi kandydatów.

W takch Wloszech sa max 3 metropolie (Rzym, Mediolan, Neapol) + 2 większe miasta (Turyn, Genua)
Polska ze swoja raczej kiepską kulturą miejską nie ma szans na więcej.
To najwyzej Warszawa, Wrocław, moze Kraków, Trójmiasto i Silesia.

Co do Kielc to akurat dobrze ze nie staniemy się metropolią. Naszą siłą sa (lub byc powinny) spokój, czystośc, zielonośc itp a te wartosci sa sprzeczne z idea metropoli. Metropolitarnosc zabiłaby to co jast w Kiecach najcenniejsze.
Byle tylko nie stac sie tym pierwszym "pod kreską".

Awatar użytkownika
Michel2
Posty: 383
Rejestracja: 20 marca 2006, o 10:21
Lokalizacja: Ziemia Swietokrzyska :*
Kontakt:

Post autor: Michel2 » 6 lipca 2008, o 20:26

193 pisze:Co do Kielc to akurat dobrze ze nie staniemy się metropolią. Naszą siłą sa (lub byc powinny) spokój, czystośc, zielonośc itp a te wartosci sa sprzeczne z idea metropoli. Metropolitarnosc zabiłaby to co jast w Kiecach najcenniejsze.




193 przecież to ze KOM uzyska formalnie statut Obszaru metropolitalnego nie oznacza ze staniemy się metropolia w rzeczywistości i utracimy to o czym napisałeś. Ważne jest to żebyśmy byli nią na papierze bo z tym związane są pieniądze. Głownie chodzi o fundusze na transport zbiorowy i drogi. Z tego co wiem to w zamian za udział metropolii w podatku VAT i Akcyzie miały by być pomniejszone dotacje dla miast i gmin obszaru metropolitalnego, ale nie jestem tego pewien tego pomniejszenia. Ale plusem jest to ze przy wspólnym budżecie w ramach obszaru metropolitalnego łatwiej będzie przeprowadzić pewne inwestycje jak np: modernizacja dróg łączących miasto z gminami czy zagospodarowanie terenów przygranicznych. Oczywiście sam tylko wspólny budżet nie gwarantuje powodzenia. Potrzebna jest jeszcze wola współpracy ze strony samorządów i świadomość wspólnych interesów.
www.nowiny.com.pl - serwis internetowy gminy Sitkówka-Nowiny
Kocham Świętokrzyskie :* :)

Awatar użytkownika
193
Posty: 154
Rejestracja: 2 stycznia 2008, o 11:39
Lokalizacja: Kielce Biesak, Warszawa
Kontakt:

Post autor: 193 » 6 lipca 2008, o 22:28

No ja wiem. dlatego pisalem o tym byciu pod kreska.
O charakterze pisalem bardziej teoretycznie a w praktyce wiem, ze chodzi tu o pieniadze. Wiec albo Kielce podlaczyc do tego projektu (wtedy wypadaloby zaliczyc tu wszystkie 16 miast wojewodzkich) albo wylaczyc z niego wszystkich oprocz prawdziwych metropolii.

Ja wolalbym to drugie rozwiazanie a pieniedzy dla Kielc szukalbym raczej w roznych funduszach na zrownowazony rozwoj, ekologie, moze turystyke.

Boss
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1165
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 21:21
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Boss » 7 lipca 2008, o 10:45

193 pisze: Polska ze swoja raczej kiepską kulturą miejską nie ma szans na więcej.
To najwyzej Warszawa, Wrocław, moze Kraków, Trójmiasto i Silesia.
mam podobny pogląd z tym że wg mnie metropoli w Polsce jest 4:
Warszawa, GOP(Silesia), Trójmiasto i... ŁÓDŹ
193 pisze: albo Kielce podlaczyc do tego projektu (wtedy wypadaloby zaliczyc tu wszystkie 16 miast wojewodzkich) albo wylaczyc z niego wszystkich oprocz prawdziwych metropolii.
Ja wolalbym to drugie rozwiazanie
tu sie zgadzam
193 pisze: Co do Kielc to akurat dobrze ze nie staniemy się metropolią. Naszą siłą sa (lub byc powinny) spokój, czystośc, zielonośc itp a te wartosci sa sprzeczne z idea metropoli. Metropolitarnosc zabiłaby to co jast w Kiecach najcenniejsze.
A ja myśle że Kielce i nasz region zamiast kłaśc nacisk na "zielonośc" powiniec postawic raczej na swoje naturalne korzenie(a dokładnie na odtworzenie ich) - czyli na przemysł. ale już jest chyba za późno na to :roll:
CK|PL|EU

mike
Posty: 87
Rejestracja: 7 lutego 2007, o 08:21
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: mike » 7 lipca 2008, o 12:15

Dzis rano ogladajac przeglad prasy w tvn24 byla podana informacja a bylo to jeszcze przed poranna kawa wiec lepiej siegnac do zrodla bo moge cos poprzekrecac ale chodzilo o to ze dzisiejsza wyborcza napisala ze projekt ustawy metropolitarnej juz chyba upadl. Beda 2 metropolie a reszta miast jak bedzie chciala dolaczyc do tego grona to bedzie mogla to zrobic dobrowolnie spelniajac jakies tam warunki

Awatar użytkownika
kaggy
Posty: 265
Rejestracja: 2 marca 2006, o 21:13
Lokalizacja: Kielce - Barwinek

Post autor: kaggy » 7 lipca 2008, o 14:12

I to jest jedyna sensowna droga wg. mnie. Kryteria merytoryczne zamiast uznaniowości i politycznych przepychanek. Tylko teraz pozostaje taki problem że przy ustalaniu tych kryteriów też może dojść do ustalania zapisów pod konkretne miejsca i zamiast rzeczowych i rozsądnych podstaw będzie to co zawsze.

ODPOWIEDZ