Muzeum Narodowe

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 14 grudnia 2008, o 22:42

Obrazek
Rozmowa z nowym dyrektorem Muzeum Narodowego
Monika Rosmanowska
2008-12-14, ostatnia aktualizacja 2008-12-14 18:04

To muzeum ma potencjał, trzeba go tylko umiejętnie wykorzystać - podkreśla Robert Kotowski, nowy dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach. I zapowiada zmiany w jego działalności.
Kotowski w fotelu dyrektora muzeum zasiądzie na początku 2009 roku. W piątek Ministerstwo Kultury zgodziło się, aby to właśnie on kierował największą tego typu instytucją w Kielcach. W najbliższych dniach zarząd województwa podpisze z nowym dyrektorem umowę o pracy.

Rozmowa z Robertem Kotowskim*

Monika Rosmanowska: A jednak Kielce. Dlaczego zmienił Pan zdanie i zgodził się porzucić pracę w Krakowie i zostać kandydatem zarządu województwa na dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach?

Robert Kotowski: Długo wahałem się z podjęciem tej decyzji i wiele rzeczy złożyło się ostatecznie na moją zgodę. Przede wszystkim zarząd województwa okazał się twardym negocjatorem. Mimo mojej odmowy na początku rozmów jego przedstawiciele nie ustawali w próbach przekonania mnie do powtórnego kandydowania. To mi dało do myślenia i nie ukrywam, że to zabieganie o moją osobę zrobiło na mnie wrażenie. Poza tym jestem z województwa świętokrzyskiego i logiczne wydaje mi się to, że chcę kierować największą instytucją kulturalną w moim regionie. Był to w końcu celem moich starań.

A co z lojalnością wobec krakowskiego pracodawcy, o której na początku rozmów z zarządem tyle Pan mówił?

- Rzeczywiście tak myślałem, ale w pewnym momencie poczułem się z tego zwolniony. Rozmawiałem z dyrektor Zofią Gołubiew [dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie - przyp. red.] o propozycji zarządu. Dała mi wolną rękę. Nielojalny byłbym wówczas, gdybym sam poszukiwał pracy bez jej wiedzy, a ja o wszystkim informowałem na bieżąco. Wiem też, że przedstawiciele ministerstwa rozmawiali z panią dyrektor o mojej osobie i o tym, że jestem im potrzebny w Kielcach. Tak więc nie była to już sprawa tylko pomiędzy mną a moim pracodawcą. Jej kontekst stał się nieco szerszy.

Nie żal Panu Krakowa? Tamtejsze muzeum to największa tego rodzaju instytucja w kraju.

- Oczywiście, że mi żal. Dlatego też tak trudno było mi podjąć decyzję. Z drugiej strony mam świadomość tego, że coś takiego jak propozycja zarządu się nie powtarza. A niewykorzystane szanse się mszczą.

Jakie najważniejsze zadania stawia Pan przed muzeum i przed sobą jako dyrektorem tej instytucji?

- Pierwszą rzeczą, którą chciałbym zrobić, to uspokoić atmosferę, jaka powstała wokół muzeum. Chciałbym stworzyć jego nowy wizerunek - instytucji otwartej i przyjaznej. Potrzebne są też inwestycje, które zmienią muzeum w nowoczesną placówkę. Mam świadomość, że konieczne będzie skuteczne poszukiwanie pieniędzy poza budżetem w różnego rodzaju programach i projektach. Trzeba też uzupełnić i uatrakcyjnić ekspozycję, m.in. multimediami, ożywić ogród włoski, zmienić wejście do muzeum w ten sposób, aby od pierwszych kroków zachęcało zwiedzających do poznania instytucji i powrotu do niej. Do tego przyczynią się też z pewnością ciekawe wystawy czasowe. Konieczne jest również rozszerzenie działalności edukacyjnej, a także skupienie wokół muzeum środowiska złożonego z ludzi kultury i podejmowanie wspólnych przedsięwzięć. Jak widać, jest dużo do zrobienia. Wierzę, że nie zabraknie mi zapału i pomysłów, bo to muzeum ma potencjał, trzeba go tylko umiejętnie wykorzystać.

Planuje Pan zmiany kadrowe?

- Nie zakładam z góry zmian. Nie jestem zwolennikiem robienia takich rzeczy dla zasady. Na pewno nie będzie tak, że przyjdzie ktoś nowy i wprowadzi "swoich". To muzeum ma dobry zespół. I jeśli tylko ci ludzie będą chcieli ze mną współpracować, to ja jestem otwarty.

Poprzedni kandydat zarządu nie został dyrektorem, bo nie doszło do porozumienia w kwestiach finansowych. Czy możemy być pewni, że tym razem nie będziemy świadkami targów o wynagrodzenie?

- Nie będzie żadnych problemów w tej kwestii. Podczas rozmowy z przedstawicielem ministra padła już propozycja wynagrodzenia na poziomie 11 tys. zł brutto. Nie dyskutowałem. Przyjmę warunki proponowane przez zarząd województwa.

Przeprowadzi się Pan z Sandomierza do Kielc?

- Nie, zamierzam dojeżdżać do pracy. Mieszkając w Krakowie, do muzeum jechałem 50 minut, teraz dołożę kilkadziesiąt i będę w Kielcach.

*Robert Kotowski jest doktorem historii. Pracował w Wydziale Kultury Urzędu Miasta w Sandomierzu, był też naczelnikiem wydziału spraw obywatelskich. Od października pełnił funkcję zastępcy dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie

Źródło: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... owego.html
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 16 grudnia 2008, o 16:59

Nowy dyrektor zmieni wizerunek Muzeum
Artykuł dodany: 2008-12-16 09:16:45, ostatnia aktualizacja: 2008-12-16 10:17:31
Zaangażowanie się ministerstwa kultury w negocjacie w sprawie powołania dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach zdecydowały, że dotychczasowy zastępca dyrektora muzeum w Krakowie, Robert Kotowski - zgodził się na objęcie funkcji dyrektora kieleckiej placówki. Stanowisko nie było obsadzone przez pół roku.

Do posłuchania: http://webadmin.radio.kielce.pl/image.p ... 61&src=mdo

Odnosząc się do jej przyszłości nie odpowiedział na pytanie, czy zamierza zwolnić część ze 140 pracowników, ale będzie starał zmieniać się ich podejście do pracy. Chce także zmienić wizerunek Muzeum, które musi wyjść do swojej publiczności, a nie tylko pilnować eksponatów.

źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,Nowy-d ... 2d941.html
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 19 grudnia 2008, o 09:58

Obrazek
Minister do samorządu: Muzeum jest wasze
Monika Rosmanowska
2008-12-19, ostatnia aktualizacja 2008-12-18 19:12

Minister kultury nie chce już prowadzić Muzeum Narodowego w Kielcach. Bogdan Zdrojewski zapowiada, że nie będzie już podejmował decyzji. Na szczęście nie zrezygnuje z dotowania muzealnej kasy.

O swoich zamierzeniach Bogdan Zdrojewski poinformował już marszałków województw. - Podczas spotkania uspokoił zebranych, że chce jedynie przekazać władzę samorządom - potwierdza nasze informacje Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu promocji, edukacji, kultury, sportu i turystyki urzędu marszałkowskiego.

Zgodnie z umową podpisaną w połowie 2005 roku przez zarząd województwa i Ministerstwo Kultury od 1 stycznia 2006 roku Muzeum Narodowe jest prowadzone przez resort i samorząd. To do ministra należały ostateczne decyzje w sprawach kadrowych, powoływał on i odwoływał dyrektora, oraz w przypadku zmian w statucie instytucji. Chęć jakichkolwiek zmian w organizacji placówki, czyli np. utworzenie nowych działów, dyrektor musiał uzgadniać z resortem kultury.

To, że współpraca ministra i samorządu może rodzić problemy, pokazała ciągnąca się niemal przez cały ten rok sprawa wyboru nowego szefa Muzeum Narodowego w Kielcach. Po odwołaniu dotychczasowego dyrektora Krzysztofa Urbańskiego najpierw przez kilka miesięcy ustalano warunki konkursu, a następnie - mimo jego rozstrzygnięcia - nie udało się powołać wybranego kandydata. Dopiero przed kilkoma dniami poznaliśmy nazwisko przyszłego szefa, ale do jego powołania formalnie jeszcze nie doszło.

- Ministerstwo zajmuje się ogromem spraw, samorządy w podejmowaniu decyzji są bardziej mobilne - zwraca uwagę Jacek Kowalczyk.

Rezygnacja ze współprowadzenia, zgodnie z ministerialnymi zapowiedziami, nie oznacza wycofania się z finansowania instytucji. - Minister zdaje sobie sprawę, że bez tych pieniędzy one sobie nie poradzą - mówi Kowalczyk. Podkreśla, że resort wycofa się z podejmowania decyzji, ale nadal będzie miał duży wpływ na działalność instytucji, w tym również na wybór jej dyrektora. Przedstawiciele ministra m.in. nadal będą zasiadać w komisjach konkursowych. Plany Bogdana Zdrojewskiego dotyczą nie tylko instytucji w Kielcach, ale wszystkich czternastu współprowadzonych przez resort i samorządy w całym kraju.

Jakie będą z tego korzyści? Niewątpliwie możliwość ponownego korzystania z ministerialnych programów operacyjnych, w których znajdują się miliony na inwestycje i organizację imprez. Dotychczas bowiem instytucje, które prowadził minister, nie miały takiego prawa. Niebezpieczeństwem jest natomiast możliwość wycofania pieniędzy w przyszłości.

Robert Kotowski, przyszły dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, obawia się, że wraz z wycofaniem się ministra muzeum straci na prestiżu. - Słyszałem o zamiarach resortu, ale nie znam szczegółów sprawy. Na pewno, jak tylko obejmę funkcję, będę dążył do rozmowy z ministrem - zapowiada.

O plany zapytaliśmy ministerstwo. Czekamy na odpowiedź.

monika.rosmanowska@kielce.agora.pl

Źródło: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... wasze.html
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 29 grudnia 2008, o 22:24

Robert Kotowski obejmie stanowisko w piątek

W piątek Robert Kotowski obejmie stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach - poinformował Jacek Kowalczyk Dyrektor Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim. Ostatnim krokiem formalnym, który doprowadzi do mianowania Kotowskiego będzie podpisanie przez Ministra Kultury Aktu Powołania.
Dzisiaj zostały uzgodnione warunki zatrudnienia nowego dyrektora. Umowa o pracę będzie zawarta na czas nieokreślony, a jego pensja wyniesie 11 tysięcy brutto, czyli dokładnie tyle, ile proponowano poprzedniemu kandydatowi.
Muzeum na nowego dyrektora czekało 3 miesiące. Konkurs na to stanowisko wygrał wprawdzie Andrzej Komodziński, ale Zarząd Województwa nie mógł porozumieć się z nim sprawie wysokości wynagrodzenia.

Do końca roku Robert Kotowski pełni jeszcze funkcję zastępcy dyrektora w Muzeum Narodowym w Krakowie, ale deklaruje, że od początku stycznia będzie już intensywnie działać kieleckiej placówce.

http://www.radio.kielce.pl/page,,Robert ... 83577.html

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 30 grudnia 2008, o 21:21

Obrazek
Kultura
Robert Kotowski od piątku dyrektorem Muzeum Narodowego w Kielcach

W najbliższy piątek 2 stycznia Robert Kotowski oficjalnie obejmie funkcję dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach. A już jutro Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczy mu akt powołania na to stanowisko.

O swych zamierzeniach przyszły dyrektor jednej z największych placówek kulturalnych regionu nie chce na razie mówić. Zdradza jedynie, że ma swoją wizję funkcjonowania muzeum. – Chcę oficjalnie przejąć obowiązki, poznać realia tam panujące i porozmawiać z pracownikami. Wtedy się okaże, czy moje pomysły da się zrealizować – mówi Robert Kotowski. Jak informuje Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisał już odpowiednie dokumenty i chce je jutro w Warszawie osobiście wręczyć Robertowi Kotowskiemu. Oficjalnie więc w piątek 2 grudnia obejmie on swoją funkcję - Będę chciał się z nim wówczas spotkać i ustalić szczegóły pracy – dodaje dyrektor Kowalczyk.
Robert Kotowski do końca roku, tj. do jutra, pozostaje na stanowisku zastępcy dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie. Kielecka placówka od kwietnia czeka na nowego szefa. Wówczas resort kultury w porozumieniu z Zarządem Województwa odwołał Krzysztofa Urbańskiego. We wrześniu odbył się konkurs, który miał wyłonić nowego szefa. Spośród trzech kandydatów - Ryszarda de Latoura, Roberta Kotowskiego i Andrzeja Komodzińskiego - komisja wybrała tego ostatniego. Jednak do nominacji nie doszło, bo ministerstwu i zarządowi nie udało się porozumieć z kandydatem co do wysokości jego wynagrodzenia. Wtedy stanowisko dyrektora zaproponowano Kotowskiemu.

źródło: wrota świętokrzyskie
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 1 stycznia 2009, o 11:40

Dyrektor Muzeum Narodowego obejmie stanowisko 2 stycznia

Robert Kotowski w piątek, 2 stycznia obejmie stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach.

Jak poinformował Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim wczoraj o godzinie 10 w Ministerstwie Kultury w Warszawie nastąpiło oficjalne wręczenie nominacji Kotowskiemu.

- Nowy dyrektor będzie musiał zapoznać się z placówką w przyspieszonym tempie. Czeka go wiele pracy i zadań, z których najważniejszym jest dobra promocja muzeum mająca na celu przyciągnięcie większej liczby odwiedzających. W tej chwili ich liczba wynosi około 27 tysięcy na rok i powinna zostać co najmniej podwojona - zapowiada Kowalczyk. Wśród innych zadań nowego dyrektora wymienia także opracowanie programu przyciągnięcia do placówki szkół i młodzieży, która może stać się głównym odbiorcą wystaw, nawiązanie kontaktów międzynarodowych i promocję muzeum za granicą, co zapewniłoby wymianę kolekcji oraz zainteresowanie zagranicznych turystów.

Kowalczyk podkreśla także, że obecna struktura Muzeum Narodowego jest skostniała i wymaga zmian. - Inny sposób oprowadzania, multimedia i ciekawe wystawy czasowe, być może nawet rozpisane w planie wieloletnim - tym dyrektor powinien zająć się od razu - przekonuje.

- Minister kultury zaproponował panu Kotowskiemu kwotę, na jaką nie chciał przystać Andrzej Komodziński, poprzedni kandydat na dyrektora, czyli 11 tysięcy złotych brutto. Jest to płaca uczciwa, jedna z wyższych w naszych placówkach - twierdzi Jacek Kowalczyk. - Wyzwania, jakie stoją przed panem Kotowskim są duże, ale z pewnością sobie poradzi. Pomoże mu w tym z pewnością jego młodzieńcza energia oraz doświadczenie, które zdobył pracując w Muzeum Narodowym w Krakowie. Nasza kielecka placówka ma niesamowity, choć uśpiony potencjał, trzeba go tylko obudzić - kończy Kowalczyk.

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /862125280

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 3 stycznia 2009, o 15:43

100-lecie muzeum bez echa

Muzeum Narodowe w Kielcach zakończyło obchody 100-lecia istnienia. Z tej okazji zorganizowana była wystawa, prezentująca najcenniejsze zabytki, jakie placówka posiada. W siedmiu salach Pałacu Biskupiego i trzech w muzeum przy ulicy Orlej zebrano zarówno te eksponaty, które były wystawiane, jak i te, które dotychczas były ukryte przed oczami zwiedzających.
Jak mówi Marian Gucwa, przewodnik z działu naukowo-oświatowego w Muzeum Narodowym - wystawę powinno obejrzeć więcej ludzi, bo do dziś odwiedziło ją zaledwie 1500 osób.
Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim uważa, że wystawa organizowana na 100-lecie Muzeum Narodowego powinna być wydarzeniem, które zainteresuje wszystkie polskie media.
Według Jacka Kowalczyka - nadzieję na zmiany widać w osobie nowego dyrektora - Roberta Kotowskiego, który objął stanowisko 2 stycznia.

http://www.radio.kielce.pl/page,,100-le ... b2305.html

Awatar użytkownika
Nowak
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1647
Rejestracja: 29 maja 2006, o 20:09
Lokalizacja: Kraków / Kielce

Post autor: Nowak » 3 stycznia 2009, o 15:52

Nie zakończyła dzisiaj, ale zakończy jutro :!: Zamierzam przejść się tam jutro więc im liczba odwiedzających skoczy do 1502 :wink: Jak dla mnie to takie imprezy dalej są za słabo rozreklamowane, trzeba wyjść do ludzi bo wiele osób w ogóle nie "grzebie'' w internecie czy prasie itp żeby coś znaleźć i gdzieś się przejść.

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 6 stycznia 2009, o 23:31

Obrazek
KIELCE
6 stycznia 2009 - 0:01
Są pieniądze na budowę nowego budynku filharmonii
Na nowy budynek filharmonii pieniądze są już zapewnione. Wiele ambitnych planów musi jeszcze poczekać.

Projekt Międzynarodowego Centrum Kultury w Kielcach znalazł się w kalendarzu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Jest jednym z pięciu, które ministerstwo w ten sposób promuje.

Fakt ten z dumą podaje Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu promocji i kultury Urzędu Marszałkowskiego, bo to kolejny dowód, że kosztowna budowa nowej siedziby Filharmonii Świętokrzyskiej jest "klepnięta”. - Projekt jest w ocenie merytorycznej, ale to formalność, a umieszczenie nas wśród pięciu najważniejszych inwestycji MRR potwierdza to.

PRZETARG WIOSNĄ

W ostatnich dniach 2008 roku Zarząd Województwa planował budżet i na budowę filharmonii zarezerwował ponad 11 mln zł. - Przetarg powinniśmy rozstrzygnąć w marcu-kwietniu - dodaje Kowalczyk i roztacza wizję tego, co w nowym gmachu będzie się działo: będą tu wystawiane opery, organizowane wystawy malarskie, a także koncerty kameralne. Budynek - o ciekawej architekturze - stanie w miejscu byłych koszar policyjnych. Ma mieć dwie sceny - główną, z widownią na około pół tysiąca osób i kameralną na 200 miejsc oraz przestronne, dwupiętrowe foyer.

Budowa filharmonii to nie jedyne ambitne przedsięwzięcie. Już rozpoczęły się prace w Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie obok dworku Laszczyków powstaje zaplecze administracyjne, a dworek wraz z otoczeniem mają być wykorzystywane jako miejsce dla wystaw i imprez. - A to tylko pierwszy etap inwestycji. W drugim planujemy budowę parkingu, amfiteatru i dwóch obiektów w skansenie w Tokarni - mówi dyrektor. - Na te prace potrzebujemy 15 mln i jest ogromna szansa, że je otrzymamy.

POMYSŁY WYCENIONE

Pieniędzy potrzebuje też Muzeum Narodowe na wykonanie iluminacji i promocję. - To projekt wart ponad 5 mln zł, ale liczymy na dofinansowanie w wysokości 4,5 mln. Pomysły nowego dyrektora są na tyle interesujące, że zarząd chce wspierać ich realizację - dodaje Kowalczyk.

Zarząd jest też przygotowany do wykupienia udziałów od współwłaścicieli teatru dramatycznego. W ubiegłym roku odkupił kolejne 2 proc. nieruchomości i liczy, że w tym roku uda się porozumieć z użytkującymi sklep państwem Michalskimi. - Dopiero dysponując nieruchomością, będziemy mogli ją remontować, korzystając z unijnych pieniędzy.

Tak duże wydatki na inwestycje - ich realizacja wymaga wkładu własnego w wysokości od 20 do 40 procent - sprawiają, że podlegające marszałkowi Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Wojewódzki Dom Kultury muszą poczekać, chociaż w obu pomysłów nie brakuje. - Są one bardzo interesujące, ale realnie patrząc, będziemy mogli najwyżej pomóc w przebudowie placu przed WDK - mówi Kowalczyk.

Lidia CICHOCKA

źródło: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /768957887
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 6 stycznia 2009, o 23:35

Obrazek
AKTUALNOŚCI
6 stycznia 2009 - 14:45
Kielce > Nowy dyrektor chce zmienić wizerunek Muzeum
Od piątku urzęduje, ale we wtorek został przedstawiony pracownikom - nowy dyrektor Muzeum Narodowego Robert Kotowski oficjalnie objął funkcję.

We wtorek zakończył się trwający dziewięć miesięcy czas bezkrólewia - od zdymisjonowania z dniem 1 kwietnia 2008 roku poprzedniego dyrektora.

Na spotkaniu z pracownikami muzeum wicemarszałek Lech Janiszewski podziękował Ryszardowi de Latour, który w tym czasie pełnił obowiązki dyrektora i przygotował obchody 100-lecia muzeum oraz przedstawił nowego szefa. Robert Kotowski we wrześniu startował w konkursie na to stanowisko, ale nie został wybrany, zaproponowano mu natomiast pracę w Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie przez 3 miesiące był dyrektorem ds. marketingu. Po namowach ministra kultury wrócił jednak do Kielc, gdy zwycięzca konkursu, Andrzej Komodziński nie przyjął proponowanego wynagrodzenia.

Za swoje główne zadanie Robert Kotowski uważa zmianę wizerunku muzeum i ściągnięcie do niego jak największej liczny zwiedzających. O zmianach, jakie czekają placówkę mówi bardzo oględnie, ale już szuka pieniędzy, bo budżet z dotacji ministerstwa i województwa jest zbyt mały jak na ambicje placówki. - O szczegółach porozmawiamy za miesiąc - proponuje.

/Lid/

źródło: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /328899246
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 8 stycznia 2009, o 18:26

Obrazek
Kultura
Muzeum Narodowe w Kielcach zyska nowy wizerunek

Utworzenie działu promocji oraz wielka kampania wizerunkowa Muzeum Narodowego w Kielcach, to na najbliższe miesiące najważniejsze wyzwania, jakie stawia sobie Robert Kotowski, dyrektor jednej z najważniejszych instytucji kulturalnych w regionie. W planach ma też wdrożenie systemu zarządzania przez jakość oraz poszerzenie oferty edukacyjnej placówki.

Trzymiesięczną pracę w krakowskim Muzeum Narodowym traktuje jako wartościowy staż. Chciałby, aby kieleckie muzeum stało się otwartą, nowoczesną placówką działającą w regionie, ale znaną również poza jego granicami. Robert Kotowski funkcję dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach objął zaledwie kilka dni temu. Ze swoimi decyzjami nie zamierza jednak czekać. – Kieleckie muzeum ma niekwestionowany potencjał. Warto, by był jak najszerzej upowszechniany i promowany – mówi Robert Kotowski i dodaje, ze rozpoczął już pierwsze prace nad wdrożeniem systemu zarządzania przez jakość. – Chcę usprawnić funkcjonowanie administracji muzeum. Czasy się zmieniają i należy się dostosowywać do zmian - twierdzi dyrektor. W planach ma stworzenie działu promocji z prawdziwego zdarzenia oraz wyznaczenie osoby do kontaktu z mediami. – Chcę, by pracowali tam młodzi i wykształceni ludzie, którzy znają się na rzeczy – dodaje Robert Kotowski. Jak zapowiada drastycznych zmian kadrowych nie będzie. Możliwe są jedynie przesunięcia. Za priorytet uważa jednak przygotowanie kampanii wizerunkowej, która miała by zakończyć się w jeszcze w połowie tego roku. Placówka ma mieć nowy logotyp, a dyrektorowi zależy również na tym, by jej oddziały, jak np. ten w Oblęgorku, były bezpośrednio kojarzone z Muzeum Narodowym. - Mam nadzieję, że już niedługo mieszkańcy regionu będą mogli zobaczyć placówkę w całkiem nowej odsłonie - zapowiada dyrektor. Robert Kotowski nie chce oceniać pracy swoich poprzedników. Jego zdaniem obserwatorzy, goście i sympatycy muzeum z czasem sami będą mogli porównać jego pracę z działaniami byłego kierownictwa. Jednocześnie zamierza dołożyć wszelkich starań, by każde istotne wydarzenie w muzeum, jak choćby kolejny jubileusz, miało swą odpowiednią oprawę. - Również, jeżeli pojawi się możliwość wzbogacenia zasobów o jakieś cenne eksponaty, my tej okazji nie przepuścimy – zapewnia dyrektor Kotowski. W realizacji swoich zamierzeń nowy menadżer placówki liczy na unijne wsparcie projektów, które już czekają na decyzje. – Właśnie z nich duże środki mają zostać przeznaczone na promocję. Prace inwestycyjne chcę rozpocząć już z nowym wizerunkiem – mówi. Sfera edukacji, to drugi ważny czynnik działalności muzeum. Będą nowe propozycje zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych osób, miłośników sztuki. – Chciałbym, aby nasza oferta była na każdą okazję i dla każdego - mówi dyrektor.

źródło: wrota świętokrzyskie
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 18 stycznia 2009, o 11:42

Obrazek
Muzeum tylko w rękach samorządu
mon
2009-01-16, ostatnia aktualizacja 2009-01-16 20:22

Ministerstwo Kultury zrzeknie się prowadzenia Muzeum Narodowego w Kielcach na rzecz samorządu. Dojdzie do tego najwcześniej w przyszłym roku.

- W 2009 roku muzeum pozostanie instytucją współprowadzoną przez ministerstwo. Zmiany nastąpią najwcześniej w 2010 roku - informuje Iwona Radziszewska, rzeczniczka prasowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Umowa zawarta między samorządem a resortem ma być tak zmieniona, aby dofinansowanie płynące do instytucji z rządu pozostało na dotychczasowym poziomie (co roku do kasy muzeum minister wpłaca 3 mln zł), a kompetencje ministra zostały przekazane samorządowi. - Utrzymanie dofinansowania na takim poziomie jak teraz, będzie jednak zależało od tego, w jaki sposób pieniądze te będą wydawane. Zależy nam, aby dzięki tej dotacji poprawiły się usługi oferowane przez placówkę, aby były przeznaczane np. na organizację ciekawych ekspozycji czy wydłużenie godzin otwarcia instytucji - zwraca uwagę Iwona Radziszewska.

Zgodnie z umową podpisaną w połowie 2005 roku przez zarząd województwa i Ministerstwo Kultury Muzeum Narodowe od 1 stycznia 2006 roku jest prowadzone przez resort i samorząd. To do ministra m.in. należy ostateczna decyzja w sprawach kadrowych: powołuje on i odwołuje dyrektora muzeum. To, że współpraca ministra i samorządu może rodzić problemy, pokazała ciągnąca się niemal przez cały ubiegły rok sprawa wyboru nowego dyrektora muzeum. Po odwołaniu dotychczasowego szefa placówki Krzysztofa Urbańskiego najpierw przez kilka miesięcy ustalano warunki konkursu, a następnie mimo jego rozstrzygnięcia, nie doszło do powołania wybranego kandydata Andrzeja Komodzińskiego. Dopiero z końcem roku na to stanowisko został mianowany Robert Kotowski.

Źródło: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... rzadu.html
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 21 stycznia 2009, o 20:55

Nowa marka Muzeum

Mija 3 tydzień urzędowania nowego dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach. Robert Kotowski wciąż jest na etapie poznawania pracowników i struktury działania muzeum, ale jednocześnie przedstawia nowe pomysły. Jedną z pierwszych zmian w muzeum będzie wprowadzenie nowoczesnego systemu zarządzania jakością zgodnego ze standardem ISO.
Kolejnym elementem zmian ma być opracowanie nowego znaku graficznego. Dyrektor chce, aby muzeum było instytucją nowoczesną i otwartą na ludzi. Na tej podstawie ma zamiar budować nową markę Muzeum Narodowego w Kielcach.
Oprócz zmian administracyjnych, Robert Kotowski zapowiada dwie duże wystawy w kwietniu i we wrześniu. Największa z nich będzie prezentować zbiory jednego z największych kolekcjonerów malarstwa polskiego XX wieku Krzysztofa Musiała. Na kolejnej wystawie „Historia i Polonia” znajdą się obiekty z całej Polski- będzie ona wieńczyć obchody 100-lecia muzeum.
Obecnie dyrektor przygotowuje wniosek na konkurs w zakresie kultury ogłoszony przez Urząd Marszałkowski, co pozwoliłoby uzyskać 30% dofinansowanie niezbędne przy organizacji wystawy „Historia i Polonia”.

http://www.radio.kielce.pl/page,,Nowa-m ... 173cd.html

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 22 stycznia 2009, o 10:09

Dyrektor Muzeum Narodowego zapowiada zmiany

Nowe wystawy, rozwinięcie współpracy z placówkami oświaty i kultury, multimedia i rozszerzenie działalności wystawienniczej - to pomysł nowego dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach na przyciągnięcie większej liczby zwiedzających. W najbliższym czasie przygotowywane są trzy duże i ważne wystawy - powiedział Robert Kotowski.
Największym wydarzerniem kulturalnym w tym roku będzie wystawa "Historia i Polonia" pod patronatem ministerstwa kultury. Muzeum będzie także otwierać swoje podwoje z innych okazji - Święta Kielc, czy na przykład Dnia Kobiet. Placówka chce współpracować z kieleckimi szkołami oraz uczelniami. Będą konferencje naukowe, zajęcia ze studentami, a także lekcje historii sztuki dla uczniów. Dyrektor ma też pomysł na przyciągnięcie dzieci niepełnosprawnych do muzeum.
Zmieni się ogód włoski, będzie otwarty od strony baszty, by chętniej odwiedzali go kielczanie. Przewidziana jest tam także kawiarnia.
Robert Kotowski powiedział, że chce rozwinąć współpracę z Filharmonią Świętokrzyską i Teatrem im. Stefana Żeromskiego. W muzeum mogłyby odbywać się koncerty i przedstawienia.
W planach nowego dyrektora jest również rozwinięcie działalności wystawienniczej, szczególnie w Muzeum Sztuki Współczesnej. Będą też remonty, wnętrza Muzeum Narodowego zostaną unowocześnione, wprowadzone będą multimedia, by uatrakcyjnić zwiedzanie. Dyrekcja placówki poszukuje także partnera do międzynarodowej wymiany kulturalnej.
Robert Kotowski zapowiada wprowadzenie nowoczesnego systemu zarządzania jakością, zgodnego ze standardem ISO.

http://www.radio.kielce.pl/page,,Dyrekt ... 6af9f.html

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 22 stycznia 2009, o 17:58

Obrazek
Minister Kultury rezygnuje z kultury

Minister kultury zapowiedział, że od 2010 roku prawdopodobnie zrzeknie się prowadzenia Muzeum Narodowego w Kielcach na rzecz samorządu województwa. To nie jedyna placówka, której minister chce się „pozbyć”. Zmiany mają dotyczyć 15 instytucji w kraju prowadzonych obecnie przez Ministerstwo Kultury. Te muzea nadal mają otrzymywać stałe dotacje z budżetu państwa. „Rozumiemy tę decyzję. Przeciągający się konkurs na dyrektora muzeum pokazał, jak trudno być gospodarzem na odległość - mówi Jacek Kowalczyk ze Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Jeśli placówka powróci pod skrzydła samorządu, to znów będzie mogła dodatkowo korzystać z grantów ministerialnych, które obecnie nie są dla niej dostępne.
Ministerstwo kultury podjęło się współprowadzenia niektórych placówek w kraju ponad 2 lata temu.

źródło: http://www.plus.kielce.pl/www/index.php ... &op=3#nius
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

ODPOWIEDZ