Kielecki Obszar Metropolitalny

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

redoxygene
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 781
Rejestracja: 22 czerwca 2008, o 20:36

Post autor: redoxygene » 28 października 2009, o 10:44

albatros3 pisze: Myślę, że sama idea powołania 16 województw, od początku powinna być wyznacznikiem do tego, które ośrodki będą miały charakter metropolitarny.
A ja mysle, ze pomyliles terminy "wojewodztwo" i "metropolia". To sa dwie zupelnie odrebne rzeczy i zupelnie rozne przeslanki co do tego, jakie miasta pelnia jakie funkcje. Nalezy rozroznic czym sa obszary miejskie (metropolitalne), a czym sa wojewodztwa. Widze, ze Ty nie rozrozniasz, mowiac o "charakterze". Za chwile jednak piszesz, ze tylko 3 osrodki te kryteria spelniaja. Wiecej konsekwencji bym proponowal.
Oczywiscie tematem na odrebna dyskusje jest to, w jaki sposob ustalano kryteria dla podzialu na 16 wojewodztw, a w zasadzie - brak tych kryteriow. I to ma sankcjonowac cokolwiek w kontekscie kolejnych "zadnych" kryteriow dla metropolii, bo "sie nalezy"? :lol:

Awatar użytkownika
albatros3
Posty: 183
Rejestracja: 27 października 2007, o 17:01
Lokalizacja: Kielce

Post autor: albatros3 » 28 października 2009, o 12:01

redoxygene pisze: Nalezy rozroznic czym sa obszary miejskie (metropolitalne), a czym sa wojewodztwa. Widze, ze Ty nie rozrozniasz, mowiac o "charakterze". Za chwile jednak piszesz, ze tylko 3 osrodki te kryteria spelniaja. Wiecej konsekwencji bym proponowal.
Oczywiscie tematem na odrebna dyskusje jest to, w jaki sposob ustalano kryteria dla podzialu na 16 wojewodztw, a w zasadzie - brak tych kryteriow. I to ma sankcjonowac cokolwiek w kontekscie kolejnych "zadnych" kryteriow dla metropolii, bo "sie nalezy"?
16 województw stworzono według pewnych kryteriów, które wg Mnie w dużym stopniu odzwierciedlają rozkład potrzeb na ośrodki o znaczeniu regionalnym i krajowym.

W Polsce są 3 prawdziwe metropolie. Ale to, że próbuje się podciągnąć pod tą definicję więcej miast (12, czy 16) sprawia, że wszyscy starają się znaleźć wśród tych fikcyjnych metropolii.

I taka mała dygresja:
Gdyby Radom był 17 wojewódzkim miastem, to ja jestem pewien, że nie kwestionowałbyś idei podziału województw czy teraz wydzielania metropolii :)
I ja to rozumiem Redoxygene...

redoxygene
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 781
Rejestracja: 22 czerwca 2008, o 20:36

Post autor: redoxygene » 28 października 2009, o 12:39

albatros3 pisze: 16 województw stworzono według pewnych kryteriów, które wg Mnie w dużym stopniu odzwierciedlają rozkład potrzeb na ośrodki o znaczeniu regionalnym i krajowym.
A badales te kryteria i potrzeby, badz je znasz? Gdyby kryteria byly jasne i spelnione przez wszystkie osrodki bedace obecnie siedzibami wojewodztw, to nie byloby ich z pewnoscia 16, a poza tym, nie byloby notorycznych glosow o koniecznosci dokonania nowego podzialu.
albatros3 pisze: W Polsce są 3 prawdziwe metropolie. Ale to, że próbuje się podciągnąć pod tą definicję więcej miast (12, czy 16) sprawia, że wszyscy starają się znaleźć wśród tych fikcyjnych metropolii.
Owszem, staraja sie ci, ktorzy te kryteria spelniaja w stopniu wiekszym, niz ci, ktorym "sie nalezy".
albatros3 pisze: I taka mała dygresja:
Gdyby Radom był 17 wojewódzkim miastem, to ja jestem pewien, że nie kwestionowałbyś idei podziału województw czy teraz wydzielania metropolii :)
I ja to rozumiem Redoxygene...
No wlasnie widzisz - powstanie 17 wojewodztwa radomskiego uwazam za niekorzystne. Zwyczajnie sobie siedze troche glebiej w temacie niz czytanie gazet na ten temat i troche wiem nt kryteriow wszelkiego typu decyzji podjetych i podejmowanych w tym zapyzialym kraju.

Awatar użytkownika
albatros3
Posty: 183
Rejestracja: 27 października 2007, o 17:01
Lokalizacja: Kielce

Post autor: albatros3 » 28 października 2009, o 12:50

redoxygene pisze: No wlasnie widzisz - powstanie 17 wojewodztwa radomskiego uwazam za niekorzystne. Zwyczajnie sobie siedze troche glebiej w temacie niz czytanie gazet na ten temat i troche wiem nt kryteriow wszelkiego typu decyzji podjetych i podejmowanych w tym zapyzialym kraju.
Nie zrozumiałeś mojej poprzedniej wypowiedzi,

w której istotne było retoryczne pytanie: czy kwestionowałbyś aktualny podział administracyjny kraju (wg województw) - tak jak czynisz to teraz - gdyby od 1998 roku Radom był stolicą np. województwa Staropolskiego?

Po co to pytanie?

Po to żeby uzmysłowić, że aktualna reforma administracyjna nie podoba się w zdecydowanej większości tylko tym, którzy są "poza grą".

Zapytaj mieszkańca Białegostoku, Olsztyna, Rzeszowa lub Opola czy akceptuje aktualną sytuację.

Uważam, że podział teraz na metropolie budzi podobne - chociaż na mniejszą skalę - emocje jak kiedyś na województwa.

redoxygene
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 781
Rejestracja: 22 czerwca 2008, o 20:36

Post autor: redoxygene » 29 października 2009, o 14:35

albatros3 pisze: Nie zrozumiałeś mojej poprzedniej wypowiedzi, w której istotne było retoryczne pytanie: czy kwestionowałbyś aktualny podział administracyjny kraju (wg województw) - tak jak czynisz to teraz - gdyby od 1998 roku Radom był stolicą np. województwa Staropolskiego?
To moze rozjasnie wypowiedz odnosnie tego, ze nie widze sensu tworzenia jako 17 wojewodztwa radomskiego - patrzac na moje podejscie do wielu rzeczy - owszem. Moje stanowiska cechuje dosc wysoki stopien idealizacji w imie idei.

A TUTAJ ciekawostka.

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 29 października 2009, o 18:40

redoxygene pisze: A TUTAJ ciekawostka.
Niezła mapka - Łódź głównym miastem Wielkopolski, Suwałki na Mazowszu.
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

redoxygene
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 781
Rejestracja: 22 czerwca 2008, o 20:36

Post autor: redoxygene » 29 października 2009, o 19:05

RZ pisze: Niezła mapka - Łódź głównym miastem Wielkopolski, Suwałki na Mazowszu.
A Radom tez na Mazowszu, Skarżyska niet.
Mapka jest tylko orientacyjna - i taka wg mnie miala byc. Przeciez nie jest to wynik wieloletnich prac studialnych itd. Samo stwierdzenie, ze najbardziej granice jednostek sa dopracowane tez jest wyjatkowo bzdurne, bo tak wcale nie jest. Chociazby rozerwanie granica wojewodztw Tarnobrzegu z Sandomierzem, Radomia ze Starachowicami i Skarzyskiem, Elblaga z Trojmiastem itd swiadczy wlasnie o tym, ze granice jednostek sa bzdurne. To samo w kwestii tego, ktore miasta sa miastami powiatowymi, czy siedzibami gmin.

Awatar użytkownika
albatros3
Posty: 183
Rejestracja: 27 października 2007, o 17:01
Lokalizacja: Kielce

Post autor: albatros3 » 29 października 2009, o 20:34

redoxygene pisze: To moze rozjasnie wypowiedz odnosnie tego, ze nie widze sensu tworzenia jako 17 wojewodztwa radomskiego - patrzac na moje podejscie do wielu rzeczy - owszem. Moje stanowiska cechuje dosc wysoki stopien idealizacji w imie idei.
:)
redoxygene pisze: Chociazby rozerwanie granica wojewodztw Tarnobrzegu z Sandomierzem, Radomia ze Starachowicami i Skarzyskiem, Elblaga z Trojmiastem itd swiadczy wlasnie o tym, ze granice jednostek sa bzdurne. To samo w kwestii tego, ktore miasta sa miastami powiatowymi, czy siedzibami gmin.
Z całym szacunkiem, ale związek Starachowic i Skarżyska z Radomiem jest zdecydowanie mniejszy niż z Kielcami.
Wynika to z historii (Staropolski Okręg Przemysłowy) oraz powiązania wspólną jednostką terytorialną od kilkudziesięciu lat. Ile osób ze Skarżyska czy ze Starachowic pracuje w Kielcach, a ile w Radomiu?

To są takie więzi jak Kielc z Szydłowcem, czy Iłżą...

redoxygene
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 781
Rejestracja: 22 czerwca 2008, o 20:36

Post autor: redoxygene » 29 października 2009, o 21:02

albatros3 pisze: Z całym szacunkiem, ale związek Starachowic i Skarżyska z Radomiem jest zdecydowanie mniejszy niż z Kielcami.
Wynika to z historii (Staropolski Okręg Przemysłowy) oraz powiązania wspólną jednostką terytorialną od kilkudziesięciu lat. Ile osób ze Skarżyska czy ze Starachowic pracuje w Kielcach, a ile w Radomiu?
To są takie więzi jak Kielc z Szydłowcem, czy Iłżą...
:lol: Przede wszystkim zwiazki Starachowic czy Skarzyska z Radomiem sa historyczne, jako, ze te miasta zawsze byly w ziemi radomskiej . Wskazuje na to chociazby siec drog, co zobaczysz na kazdej mapie i fakt, ze ta siec sie nie zmienila za "panowania" Kielc i wszystko na to wskazuje, ze sie nie zmieni. Brnac dalej w historie - o zmniejszaniu sie wiezi radomskich na rzecz kieleckich mozemy mowic szczegolnie w okresie ostatnich 35 lat. Nie rzucaj tu zadnymi Staropolskimi Okregami, czy COPami, bo to akurat tu nic wspolnego nie ma (no chyba, ze nie wiesz co Radom mial z ww. wspolnego), a co Kielce mialy wspolnego z omawianymi osrodkami. Ile osob pracuje/uczy sie? Moze Cie zaskocze, ale wbrew pozorom to nie sa az tak duze roznice jak ci sie wydaje. Swiadczy o tym chociazby liczba polaczen bezposrednich autobusowych i kolejowych. Te zwiazki sa przedmiotem badan i najwidoczniej, z calym szacunkiem, nie masz o nich glebszego pojecia. A o tym, jak wlasnie ulegaly degradacji swiadczy wlasnie granica wojewodztw radomskiego i kieleckiego od 1975, a potem mazowieckiego i swietokrzyskiego.

Stwierdzenie, ze "zdecydowanie" mniejszy jest tu... hmm... mocno przesadzone. Nie do nas jezdza do urzedow, proporcjonalnie mamy mniej panstwowych szkol wyzszych, ale w kwestii szkol prywatnych, kin, teatrow, sklepow czy szkol srednich - porownywalnie i to jak najbardziej. Takze, co Cie moze zdziwi, w Radomiu sa cale masy rodzin radomsko-kieleckich, co takze tworzy dodatkowe zwiazki miedzy Skarzyskiem/Starachowicami a Radomiem, ale takze pomiedzy obydwoma regionami w ogole. Takze cale masy ludzi z Radomia studiowaly w Kielcach, kielczanie w Radomiu itp. Fakt, ze obecnie wyglada to zupelnie inaczej jak jeszcze w latach 70-tych, nie zmienia jednak faktu, ze w najblizszej do ogarniecia perspektywie czasowej, jakby nie patrzec, te wiezi znacznie zmieniac sie nie beda nie liczac tego, ze coraz mniejsze beda wiezi Kielce - Skarzysko/Starachowice z uwagi na Warszawe.
Ostatnio zmieniony 29 października 2009, o 22:14 przez redoxygene, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
albatros3
Posty: 183
Rejestracja: 27 października 2007, o 17:01
Lokalizacja: Kielce

Post autor: albatros3 » 29 października 2009, o 21:53

redoxygene pisze:
Ile osob pracuje/uczy sie? Moze Cie zaskocze, ale wbrew pozorom to nie sa az tak duze roznice jak ci sie wydaje. Swiadczy o tym chociazby liczba regionalnych polaczen bezposrednich autobusowych i kolejowych. Te zwiazki sa przedmiotem badan i najwidoczniej, z calym szacunkiem, nie masz o nich glebszego pojecia
Zaskocz mnie.
Liczby kolego, liczby, dane. Podaj je, a nie mów puste słowa, "że tak, bo siak".

Większość Twoich wypowiedzi nie jest poparta żadnych wiarygodnymi danymi.

Awatar użytkownika
albatros3
Posty: 183
Rejestracja: 27 października 2007, o 17:01
Lokalizacja: Kielce

Post autor: albatros3 » 29 października 2009, o 21:58

redoxygene pisze:
Ile osob pracuje/uczy sie? Moze Cie zaskocze, ale wbrew pozorom to nie sa az tak duze roznice jak ci sie wydaje. Swiadczy o tym chociazby liczba regionalnych polaczen bezposrednich autobusowych i kolejowych. Te zwiazki sa przedmiotem badan i najwidoczniej, z calym szacunkiem, nie masz o nich glebszego pojecia
Apropo

Liczba połączeń Starachowic na podstawie wybranego źródła:

z Radomiem

http://pks.starachowice.radom.e-podrozn ... 6/2158.pks (4)

z Kielcami:

http://pks.kielce.starachowice.e-podroz ... 8/8716.pks (7)

Znalezienie tego zajęło mi 2min :)

redoxygene
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 781
Rejestracja: 22 czerwca 2008, o 20:36

Post autor: redoxygene » 29 października 2009, o 22:12

albatros3 pisze: Zaskocz mnie.
Liczby kolego, liczby, dane. Podaj je, a nie mów puste słowa, "że tak, bo siak".

Większość Twoich wypowiedzi nie jest poparta żadnych wiarygodnymi danymi.
Ty myslisz, ze ja mam w domu biblioteke? To co wiem, to mowie, z palca nie wysysam w przeciwienstwie do niektorych. Zglosc sie do MBPR w Radomiu na przyklad, to je sobie uzyskasz.
albatros3 pisze: Znalezienie tego zajęło mi 2min :)
Zdolny chłopczyk, tylko zapomniał, ze polaczenia regionalne danego przewoznika, nawet jesli wykraczaja jeden przystanek poza interesujacy nas przystanek docelowy, nie sa uwzględniane w rozkładach jako relacje bezposrednie. Tak dla przykladu - jesli chce jechac do Kielc, to sprawdzam tez autobusy do Krakowa, Wisly, Muszyny, zakopanego itd. Poszukaj jeszcze :) Jak nie znajdziesz, to ja sie potrudze i policze :)

Awatar użytkownika
albatros3
Posty: 183
Rejestracja: 27 października 2007, o 17:01
Lokalizacja: Kielce

Post autor: albatros3 » 29 października 2009, o 22:18

Z Tobą to jest jednak jakiś problem.

Najpierw piszesz
redoxygene pisze: Swiadczy o tym chociazby liczba regionalnych polaczen bezposrednich autobusowych i kolejowych
Jak w wybranym źródle okazuje się, że jednak nie masz racji co do regionalnych połączeń to znowu piszesz, że krajowych jest więcej.

Ehhh,
nie jesteś jednak konstruktywnym rozmówcą,
a tak myślałem początkowo...

redoxygene
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 781
Rejestracja: 22 czerwca 2008, o 20:36

Post autor: redoxygene » 29 października 2009, o 22:29

albatros3 pisze: Ehhh,
nie jesteś jednak konstruktywnym rozmówcą,
a tak myślałem początkowo...
Czlowieku, co ja pisze, to wiem. Ty przytaczasz 4 i 7 kursow autobusow piszac, ze odkryles zrodlo. To mowie - poszukaj bardziej, bo nie umiesz sprawdzac rozkladow PKSow, a skoro jestes taki zdolny i w 2 minuty znalazles az 13 kursow w sumie, to w 10 znajdziesz ich o wiele wiecej. Co do mojej rzeczowosci, to Twoje zdanie akurat do szczescia w zaden sposo mi potrzebne, zwlaszcza patrzac na to, co piszesz w tym watku: np. odwolanie do SOPu w kontekscie wiezi Skarzyska z Kielcami czy pozytywna ocena przeslanek podzialu wojewodzkiego (na podstawie wiedzy wysysanej z palca wlasnie), badz niezrozumienie roznicy pomiedzy wojewodztwem, a metropolia.
Ostatnio zmieniony 29 października 2009, o 22:37 przez redoxygene, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
albatros3
Posty: 183
Rejestracja: 27 października 2007, o 17:01
Lokalizacja: Kielce

Post autor: albatros3 » 29 października 2009, o 22:35

redoxygene pisze:Co do mojej rzeczowosci, to Twoje zdanie akurat do szczescia w zaden sposo mi potrzebne
Zamykam zatem rozmowę bezpośrednio z Tobą w tym wątku.

ODPOWIEDZ