Budżet Kielc

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Budżet Kielc

Post autor: Sirek1 » 16 listopada 2012, o 20:50

Kielce zaciskają pasa. 200 milionów mniej w projekcie budżetu!

Mniej na zajęcia dodatkowe w szkołach, inwestycje roczne i remonty, kulturę oraz pomoc społeczną - wynika z projektu przyszłorocznego budżetu Kielc. Ma być mniejszy od tegorocznego aż o dwieście milionów złotych. - To budżet oszczędności - mówi skarbnik miasta.
Projekt budżetu opublikowano na stronie internetowej kieleckiego ratusza, bo do 15 grudnia można zgłaszać do niego uwagi. - Ale trzeba pamiętać, że proponując coś konkretnego, przykładowo budowę jakiejś drogi, trzeba wskazać, komu należy odebrać pieniądze - zaznacza Barbara Nowak, skarbnik Kielc.

Przyszłoroczny budżet ma zamknąć się kwotą 1,114 mld zł. To o blisko 200 milionów mniej niż tegoroczny. W 2013 roku dochody miasta mają wynieść 1,003 mld, a wydatki - 1,088 mld. Deficyt zmniejszy się więc do mniej więcej 84 mln w porównaniu z blisko 190 mln w tym roku.


- To generalnie budżet oszczędności. Konstruując go, staraliśmy się jednak omijać sfery najbardziej wrażliwe społecznie. Dlatego zachowaliśmy cały program zdrowotny obejmujący m.in. szczepienia przeciwko meningokokom i grypie. W przedszkolach zostawiliśmy rytmikę, język angielski i dodatkową szóstą godzinę - wylicza skarbnik. Projekt przyszłorocznego budżetu nie zakłada też podwyżek podatków.

Okrojono za to pieniądze na promocję miasta, kulturę i turystykę. - Tu wydatki są mniejsze nawet o ponad połowę - informuje Barbara Nowak. Około dwóch milionów mniej dostanie też Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. - Przy całości wydatków na pomoc społeczną to naprawdę niewiele. Mieszkańcy nie powinni tego bardzo odczuć - zapewnia skarbnik.

Sporo emocji budzić będą z pewnością zmiany w wydatkach na zajęcia dodatkowe w szkołach. - Na ten moment tych pieniędzy brakuje. Trzeba jednak pamiętać, że generalnie szukaliśmy oszczędności w zadaniach dodatkowych miasta. W oświacie sytuacja jest najbardziej skomplikowana, bo dopiero w marcu dowiemy się, jaką subwencję oświatową otrzymamy. Mimo to udało się wygospodarować środki na termomodernizację trzech szkół, których ogrzewanie bardzo dużo kosztuje. Liczymy też, że pozyskamy środki zewnętrzne na przeprowadzenie koniecznych prac - wyjaśnia Barbara Nowak.

W projekcie budżetu zapisano też m.in. 4,8 mln na objęcie nowych akcji w miejskim klubie piłkarskim - Koronie.

Tradycyjnie jedną z najpoważniejszych pozycji w wydatkach miasta stanowią inwestycje. Ale tu też nie obyło się bez cięć. Blisko trzykrotnie zmniejszyły się wydatki na tzw. inwestycje roczne i remonty. Skupiono się na finansowaniu tych unijnych. - Mniej więcej 45 proc. wydatków majątkowych przeznaczyliśmy na trzy inwestycje drogowe: budowę węzła Żelazna, węzła Żytnia i ulicy Ściegiennego - wylicza skarbnik miasta. To około 120 milionów.

Ciekawie wygląda sprawa pieniędzy przeznaczonych na odszkodowanie za wywłaszczenie budynku po Polmozbycie, czyli części budowy węzła Żelazna. W budżecie zapisano na to ok. 14 mln, chociaż wycena eksperta wojewody jest blisko dwa razy wyższa. - Mamy własny operat szacunkowy i nie zgadzamy się z tamtą wyceną. Sprawa jest w toku - tłumaczy Barbara Nowak. - A jeśli miasto przegra? Będziemy musieli się nad tym zastanowić. W grę wchodzi dodatkowy kredyt - odpowiada skarbnik Kielc.

:arrow: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... ekcie.html

:arrow: Projekt Budżetu Kielc 2013

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 27 listopada 2012, o 19:14

Komisja Budżetu pytała prezydenta o przyszłoroczne wydatki

Prezydent Kielc- Wojciech Lubawski i Skarbnik Miasta- Barbara Nowak spotkali się z członkami Komisji Budżetu Rady Miejskiej. Omówili z radnymi założenia przyszłorocznego planu wydatków. Prezydent podkreślał, że to będzie bardzo trudny rok.
Decyzje ministra finansów spowodowały, że planowane wpływy z subwencji oświatowej oraz podatków PIT i CIT są mniejsze o 30 milionów złotych. W 2013 roku, cięcia dotkną praktycznie wszystkich dziedzin. Uda się jednak uniknąć zwolnienia 600 osób.
Radny Robert Siejka pytał m.in. o wkłady do miejskich spółek. W przyszłym roku, planowane jest m.in. 9 milionów dla Targów Kielce i 4 miliony 800 tysięcy złotych dla klubu sportowego Korona. "Kilka miesięcy temu, zastępca prezydenta- Andrzej Sygut informował, że na Koronę potrzebne będzie 9 milionów złotych, czyli w założeniach do przyszłorocznego budżetu brakuje 4 mionów 200 tysięcy. Tak naprawdę, dopiero po rundzie wiosennej, dowiemy się ile pieniędzy będzie potrzebne dla klubu"- stwierdził Robert Siejka
Prezydent Kielc stwierdził, że pieniądze zapisane dla Korony obejmują cały rok, a nie tylko rundę wiosenną. "Nadal będziemy próbowali sprzedać 70% udziałów klubu. Jeżeli się to nie uda, możemy sprzedać zawodników i grać zawodnikami Młodej Ekstraklasy. To skazanie się na kiepski wynik sportowy, ale jeśli nie będzie wyjścia, jesteśmy w stanie tak zrobić"- zaznaczył prezydent.
Robert Siejka miał też wątpliwości dlaczego w tym roku, po stronie przychodów zapisano 16 milionów złotych z planowanej sprzedaży udziałów Korony, a w przyszłym ma być to tylko 8 milionów złotych. Radny zastanawia się również, dlaczego, ani w aktualnym budżecie, ani w projekcie na przyszły rok nie znalazł się zapis o przychodach ze sprzedaży udziałów w spółce Yu Long Construction, skoro chiński udziałowiec zadeklarował odkupienie ich za 8 milionów złotych.

:arrow: http://www.radio.kielce.pl/page,,Komisj ... a976e.html

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: grzebo » 17 grudnia 2012, o 23:57

Czy wiecie, że w 2013 roku Kielce wydadzą więcej na infrastrukturę lotniczą, niż na rowerową?
1 628 000 zł - pójdzie na wykup gruntów w Obicach (po co? na co? rozumiem, że wstyd się przyznać do porażki lotniskowej, ale w "trudnym budżecie" pchać tam dodatkową kasę?)
400 000 zł - pójdzie na "infrastrukturę rowerową",
400 000 zł - pójdzie na "Trasy rowerowe Polski Wschodniej", ale nie bardzo wiem na co, bo nawierzchnię zrobi województwo (a 95% to kasa UE). Może to na zwrot kosztów mandatów, które będą płacić rowerzyści jadący tą trasą przez ul. Sienkiewicza (tak to MZD uzgodnił).

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: grzebo » 18 grudnia 2012, o 15:47

Mamy też małą infografikę na ten temat:

Obrazek

Awatar użytkownika
CKfan
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4200
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 20:56
Lokalizacja: Kielce os. Jagiellońskie

Post autor: CKfan » 18 grudnia 2012, o 16:47

To jest budżet na miarę naszych możliwości. My tym budżetem otwieramy oczy niedowiarkom. 8)
Sorry, takiego mamy prezydenta...

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: grzebo » 18 grudnia 2012, o 17:04

Moja hipoteza jest taka, że Prezydent za dużo grał w Cywilizację, więc myśli, że jak zbuduje statek kosmiczny i odleci, to wygra.

To jest zresztą dobre wyjaśnienie także dla nieproporcjonalnych inwestycji w infrastrukturę dla kultury - może WL myśli, że jak będziemy mieć dużo punktów za kulturę, to się do nas Radom przyłączy, czy coś.

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 18 grudnia 2012, o 19:37

grzebo pisze:Moja hipoteza jest taka, że Prezydent za dużo grał w Cywilizację, więc myśli, że jak zbuduje statek kosmiczny i odleci, to wygra.
Nie bluźnij... Luzie grający w cywilizację to bardzo porządni ludzie. Nie znam wyjątku :P
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 19 grudnia 2012, o 18:55

Radni Kielc zagłosują nad budżetem na 2013 rok

W czwartek odbędzie się w Kielcach najważniejsza w roku sesja Rady Miasta. Radni zdecydują o przyszłorocznym budżecie miasta.

Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu na 2013 rok i stwierdziła, że miasto jest w stanie sfinansować planowany deficyt, który wyniesie 84,8 miliona złotych.

Do projektu budżetu przygotowano autoprawki, które radni przegłosują osobno. Dotyczą one dofinansowania inicjatywy lokalnej budowy kanalizacji sanitarnej w ulicy Łazy i Lubicznej oraz zwiększenia dotacji dla Domu Kultury "Zameczek” o 160 tysięcy złotych, a pieniądze mają być zabrane z organizacji przyszłorocznego Sylwestra pod Gwiazdami.

Głosowanie nad projektem budżetu poprzedzi dyskusja radnych.

W programie obrad znalazły się także inne projekty uchwał między innymi radni wprowadzą zmiany w tegorocznym budżecie a także przegłosują Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2013 roku.

Sesja rozpocznie się w czwartek o godzinie 9 w sali konferencyjnej ratusza na Rynku. Każdy może przyjść i przysłuchiwać się obradom.

:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /121218685

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 20 grudnia 2012, o 20:32

Budżet Kielc na 2013 przyjęty

Kieleccy radni przyjęli budżet miasta na 2013 rok. Poparły go kluby: Porozumienia Samorządowego, Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Przeciw było dwóch radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego. Natomiast Platforma Obywatelska w większości wstrzymała się od głosu.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski stwierdził, że to rząd doprowadził do katastrofalnej sytuacji samorządów. Jego zdaniem - budżet jest niezwykle trudny i odpowiedzialny. Decydując się na cięcia we wszystkich dziedzinach, oprócz inwestycji z dofinansowaniem unijnym, zrezygnowano z innego rozwiązania, jakim byłyby zwolnienia pracowników - dodał prezydent. W podobnym tonie wypowiadał się Dariusz Kozak, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości. Zauważył, że do bardzo trudnej sytuacji samorządów przyczyniły się działania rządu, który nakładał na gminy dodatkowe obowiązki, nie przekazując na ten cel pieniędzy.

Jarosław Machnicki, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej zaznaczył, że największe cięcia dotknęły edukacji, kultury, sportu i promocji miasta. Dlatego radni jego klubu wstrzymali się od głosu.

Przeciwko budżetowi zagłosowało dwóch radnych PSL, w tym Jerzy Pyrek. Jego zdaniem - miasto prowadzi złą politykę finansową i nie przygotowało się na rosnące zadłużenie. Nie podjęto także działań, które mogłyby zwiększyć dochody. Budżet, chociaż nie bez zastrzeżeń poparł klub SLD. Alicja Obara, przewodnicząca klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej stwierdziła, że największym mankamentem są cięcia, które dotknęły edukację, kulturę, pomoc społeczną i sport.

W przyszłym roku wydatki miasta wyniosą ponad 1 miliard 100 milionów złotych. Dochody będą na poziomie 1 miliarda 20 milionów. Deficyt wyniesie prawie 87 milionów złotych. Planowane zadłużenie miasta na koniec 2013 roku ma wynieść ponad 596 i pół miliona złotych, czyli prawie 52%.

:arrow: http://www.radio.kielce.pl/page,,Budzet ... 7ed15.html

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: grzebo » 12 stycznia 2013, o 00:10

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakby to było wstawić wszystkie clip-arty do jednego dokumentu i podeprzeć ich estetykę Word-artem?

Już nie musicie, miasto Kielce przygotowało informator:
http://www.um.kielce.pl/gfx/kielce2/use ... y-2013.pdf

Zauważcie, że to właśnie informacja "jak wygląda dużo clip-artów w jednym miejscu" jest najcenniejszym, co można wynieść z tego dokumentu. To jest de facto skrócony wybór z arkuszy kalkulacyjnych, które stanowią budżet właściwy. Bez informacji dot. porównania z innymi miastami, tego, ile z tych wydatków jest uznaniowych, a ile obowiązkowych, nie mówiąc już o szczegółach poszczególnych pozycji. Dużo tekstu (i clip-artów), mało treści.

Awatar użytkownika
Danon
Posty: 282
Rejestracja: 21 września 2005, o 23:21
Lokalizacja: Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Danon » 12 stycznia 2013, o 11:36

Coś pięknego. Urzędnik poprosił o wykonanie swoje 10-letnie dziecko? W tym mieście nawet oficjalne dokumenty potrafią spartolić.

Awatar użytkownika
MeehoweCK
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3317
Rejestracja: 25 września 2005, o 17:41
Lokalizacja: Warszawa / Kielce
Kontakt:

Post autor: MeehoweCK » 12 stycznia 2013, o 13:42

Smutne to bardzo :?
Ambicja to coś co prowadzi ludzkość do postępu, a ludzi do depresji

Awatar użytkownika
andrzeej
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1786
Rejestracja: 12 maja 2009, o 12:34
Lokalizacja: KOM

Post autor: andrzeej » 12 stycznia 2013, o 14:14

grzebo pisze:Czy zastanawialiście się kiedyś, jakby to było wstawić wszystkie clip-arty do jednego dokumentu i podeprzeć ich estetykę Word-artem?

Już nie musicie, miasto Kielce przygotowało informator:
http://www.um.kielce.pl/gfx/kielce2/use ... y-2013.pdf

Zauważcie, że to właśnie informacja "jak wygląda dużo clip-artów w jednym miejscu" jest najcenniejszym, co można wynieść z tego dokumentu. To jest de facto skrócony wybór z arkuszy kalkulacyjnych, które stanowią budżet właściwy. Bez informacji dot. porównania z innymi miastami, tego, ile z tych wydatków jest uznaniowych, a ile obowiązkowych, nie mówiąc już o szczegółach poszczególnych pozycji. Dużo tekstu (i clip-artów), mało treści.
Ciekawostka na str. 10 - wydatki na bieżące utrzymanie dróg 7,45 mln zł - to o ponad milion mniej niż utrzymanie Miejskiego Zarządu Dróg (8,56 mln). Czy to nie chore?

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: grzebo » 12 stycznia 2013, o 21:20

To jest właśnie główny problem z takimi zestawieniami. Nie bardzo wiadomo co się mieści w tym "utrzymaniu MZD", a co w bieżącym utrzymaniu dróg. Jakbyśmy chcieli zbudować z tego jakiś argument, to by się mogło okazać, że w "utrzymaniu MZD" mieści się np.
- projektowanie (czyli de facto inwestycje),
- koordynowanie remontów / odśnieżania (czyli de facto utrzymanie dróg),
- wiaty przystankowe,
- tysiąc innych rzeczy.

Naprawdę, to opracowanie ma wartość tylko jako galeria darmowych clipartów. Już lepiej poczytać budżet, tam to jest przynajmniej rozbite na mniejsze części.

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: grzebo » 5 czerwca 2013, o 00:09

Przeczytałem sobie kawałek najnowszego dostępnego protokołu z obrad Rady Miasta i się przeraziłem poziomem naszych radnych.

Dwa przykłady:
Radny Jan Gierada:
(...) mówię o tym bulwarze wzdłuż tej promenady przy Silnicy, którą budował Unimax (...) nie może to być tak jak to jest w tej chwili, bo z tego co sprawdzałem to jest sprzedane tylko 40% mieszkań. Ludzie, którzy będą mieli ten bulwar to po pierwsze był zaprojektowany od początku i tak było ze względu na budowę, i rzecz najważniejsza, że część pieniędzy kryje wykonawca, który budował całą tą ogromną inwestycję, a część dokłada Miasto a jeśli my tego nie wybudujemy to się wykonawca oczywiście wycofa i przeznaczy pieniądze na inne cele i bulwaru nie będzie.(...) Jeśli teraz tego nie zrobimy to i tak Miasto na tym straci, bo będzie stał ogrom mieszkań pustych, a więc nie będziemy brali podatku od nieruchomości
s. 12-13

Że radny Gierada jest lewicą tylko z nazwy, to już wiadomo od dawna. Ale do tej pory myślałem, że to jest człowiek, który chociaż z grubsza wie, jak działają podatki, o których sam decyduje jako radny.


Radny Stanisław Rupniewski:
staliliśmy kiedyś zrównoważony rozwój Miasta Kielce i nie zawsze to zrównoważenie nam wychodzi. Tu jest przykład ewidentny (to, co również wspomniał mój przedmówca) milion złotych przeznaczamy na bulwar spacerowy a ulica Wydryńska, która już na tej sali została przegadana, chyba doszczętnie, znowu idzie w odstawkę.

s. 12

Zrównoważony rozwój polega na tym, że wszystkie pieniądze się wydaje na drogi, żeby były równe (tzn. "zrównoważone").

ODPOWIEDZ