Co się dzieje z utrzymaniem zieleni w Kielcach?

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
panGargamel
Posty: 238
Rejestracja: 26 września 2012, o 11:47
Lokalizacja: Z Miasta EKRANÓW i wyciętych DRZEW

Co się dzieje z utrzymaniem zieleni w Kielcach?

Post autor: panGargamel » 1 października 2012, o 10:46

Witajcie

Co prawda sezon zieleni dobiega juz konca w tym roku, ale cale lato mnie to nurtowalo... :)
Do tej pory, praktycznie zawsze utrzymanie zieleni miejskiej w Kielcach to bylo cos z czego mozna bylo byc dumnym. Świeże kwiaty, wszystko w miarę wykoszone itd, a w tym roku byl jakis dramat... Wszedzie chaszcze, jakies pousychane badyle, czasem trawa po kolana, o kwietniki tez tak srednio dbanoa...

Czy tylko ja i moje otoczenie cos takiego zauwaza? Czy i Wy widzicie, ze cos jest nie tak? Czasem mam wrazenie, ze trawiaste pobocza przy drogach pozamiejschich sa lepiej utrzymane niz przyuliczne trawniki w Kielcach... A dodatkowo w tym wzgledzie nastroju nie poprawiaja masowe wycinki drzew.... ehh
Łyso wszędzie, pusto wszędzie...
Co to będzie?
Pięknie będzie!
Tu wytniemy drzewo, a tam ekran będzie!

Awatar użytkownika
MeehoweCK
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3317
Rejestracja: 25 września 2005, o 17:41
Lokalizacja: Warszawa / Kielce
Kontakt:

Post autor: MeehoweCK » 1 października 2012, o 18:18

Też to zauważam. Jeśli chodzi o kwiaty, faktycznie w poprzednich latach było bardzo ładnie. Ale jeśli chodzi o trawę (zarówno długość jak i gęstość, ale to jedno z drugiego wynika), to odkąd pamiętam był koszmar (nie licząc kilku trawników wzdłuż niektórych nowych ulic).

grzebo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1434
Rejestracja: 12 stycznia 2009, o 14:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: grzebo » 2 października 2012, o 17:09

W tym roku ostro obcięto pieniądze na bieżące utrzymanie i to jest tego skutek. MZD przestał odśnieżać DDRy, a WŚUK przestał zamawiać cięcie trawy (czy jak to tam jest rozliczane).

Awatar użytkownika
panGargamel
Posty: 238
Rejestracja: 26 września 2012, o 11:47
Lokalizacja: Z Miasta EKRANÓW i wyciętych DRZEW

Post autor: panGargamel » 2 października 2012, o 18:53

grzebo - aha, to cala tajemnica rozwiazana...

MeehoweCK - ale ja juz nawet pomijam to czy trawa jest gesta, czy nie, czy kepiasta, czy jednorodna... nie oczekuje trawnika z amerykanskich przedmiesc, ale czasem stojac na skrzyżowaniu chaszcze te potrafia nawet zaslonic widok... nikt tego nie kosi.
Łyso wszędzie, pusto wszędzie...
Co to będzie?
Pięknie będzie!
Tu wytniemy drzewo, a tam ekran będzie!

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 2 października 2012, o 19:28

ograniczono utrzymanie zieleni, bo przetarg wygrała firma z Nowego Sącza a nie Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni.
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
MeehoweCK
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3317
Rejestracja: 25 września 2005, o 17:41
Lokalizacja: Warszawa / Kielce
Kontakt:

Post autor: MeehoweCK » 2 października 2012, o 20:22

panGargamel pisze:nie oczekuje trawnika z amerykanskich przedmiesc, ale czasem stojac na skrzyżowaniu chaszcze te potrafia nawet zaslonic widok... nikt tego nie kosi.
Takiego trawnika też nie oczekuję, ale takiego jak jest na warszawskich ulicach - jak najbardziej. To jest bardziej kwestia częstego koszenia niż jakości traw. Pamiętam jak kilka lat temu pracowałem dorywczo na wakacje w RPZ (niektórzy użytkownicy forum znają moje opowieści o tym co tam się działo :P) i jednym z moich zajęć było grabienie skoszonej trawy. Niektóre trawniki wyglądały DRAMATYCZNIE. Były tak rzadkie jakby je ktoś wypalał.

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 3 października 2012, o 12:36

Zieleń Kielce jest zależna od miasta, bazuje na miejskim finansowaniu, teraz miasto spłaca kredyty zaciągnięte na inwestycje drogowe jak i na nową siedzibę RPZ przy Sandomierskiej, a przedsiębiorstwo jest na etapie oszczędnościowo-reorganizacyjnym...

Awatar użytkownika
spidimarcin
Posty: 212
Rejestracja: 16 lipca 2013, o 14:27
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Co się dzieje z utrzymaniem zieleni w Kielcach?

Post autor: spidimarcin » 11 czerwca 2014, o 15:34

Kielce w trawie po pas. Miasto nigdy nie wyglądało tak źle

Obrazek

- Będzie dobrze, to wina nowego sytemu, musi się dotrzeć - zapewnia prezydent Kielc.

Kielce wyglądają koszmarnie, ponieważ zarosły trawą. Koszenie jest opóźnione o dwa tygodnie. Nie posadzono też kolorowych kwiatów na rondach i rabatach. Miasto nigdy nie wyglądało tak źle. - Co się dzieje - pytają czytelnicy?

Codziennie w redakcji odbieramy kilka telefonów i maili z pytaniem, kiedy zostanie skoszona trawa. Mieszkańcy niepokoją się nie tylko o wygląd miasta, ale i o bezpieczeństwo. Na trawniku przy ulicy Leszczyńskiej chwasty są tak wysokie, że zasłaniają widoczność i kierowcy nie mogą bezpiecznie skręcić w Poleską. Zarośnięte są między innymi ulice Witosa, Kryształowa, park imienia Adolfa Dygasińskiego, ścieżka rowerowa i place zabaw w dolinie Silnicy czy reprezentacyjny plac Najświętszej Marii Panny. Chwasty rosnące przy IX Wieków Kielc mają ponad metr wysokości. To tylko część interwencji z ostatnich dni.

"ZIELEŃ" DOSTAŁA WSZYSTKO

Od tego roku jedyną firmą zajmującą się pielęgnacją terenów zielonych w Kielcach jest firma Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych. Radni przyjęli uchwałę, która zobowiązuje miasto do zlecania takich usług tej miejskiej spółce. Wcześniej ogłaszano przetargi osobne na pielęgnacje parków, skwerów, czy zielni w pasach drogowych. W ostatnich latach "zieleń" ich nie wygrywała, bo inne firmy były tańsze. Czy taka zmiana jest korzystna dla miasta i mieszkańców, czy tylko dla spółki, która nie radzi sobie z nawałem prac?

Zapytani przez nas urzędnicy, odpowiadający za zieleń w mieście bardzo niechętnie i zdawkowo mówią o fatalnym stanie terenów zielonych.

- Pierwsze koszenie trawników powinno się zakończyć do 31 maja, a nadal trwa. Termin został przesunięty o dwa tygodnie - mówi Zbigniew Czekaj, zastępca dyrektora w Miejskim Zarządzie Dróg w Kielcach.

Rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg, Jarosław Skrzydło dodaje, że prace zaczęły się w podobnym terminie co w ubiegłych sezonach ale trwają dłużej z powodu opadów deszczu.

– Mokrej trawy się nie kosi, a w maju często padało. Wystarczy kilka dni przerwy, a trawa w tym czasie rośnie i trudno nadrobić opóźnienie. Ulice, które już były koszone w tym sezonie są ponowie zarośnięte, a inne czekają w kolejce na pierwsze cięcie.
Dwutygodniowe opóźnienie jest w koszeniu trawy i sadzeniu kwiatów także na skwerach i w parkach. – Prace zostały zlecone w odpowiednim terminie, ale nie wykonano ich. Możemy naliczyć karę, ale "zieleń" jest miejską spółką i skąd weźmie na nią pieniądze – informuje Ryszard Muciek, dyrektor Wydziału Zarządzania Usługami Komunalnymi w kieleckim ratuszu.

- Znamy sytuację, rozmawiamy z zarządem Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i pracujemy nad rozwiązaniem. Nie wykluczam, że zatrudniono za mało ludzi, aby sprostać nawałowi prac – przyznaje zastępca prezydenta Kielc Czesław Gruszewski.

NIE ZGADZAJĄ SIĘ Z ZARZUTAMI

Prezes spółki odpiera zarzuty. - Trawę kosimy zgodnie ze zleceniami. Na niektórych ulicach robimy to już drugi raz w tym sezonie, na przykład na Leszczyńskiej cięcie był 20 maja i w ostatni poniedziałek. Jak można mówić o spóźnieniu, skoro trwa już drugie koszenie. W piątek zaczęliśmy sadzić kwiaty, codziennie około 1500 sztuk i wkrótce będzie je widać w mieście. Przy zieleni pracuje ponad 100 osób, z tego 45 dodatkowo zatrudnionych na szczyt sezonu. Przy takim nawale prac nawet 600 pracowników nie dałoby rady. Sprzętu także nam nie brakuje. Inne miasta jak Lublin czy Rzeszów wyglądają ładniej, ale tam przeznacza się więcej pieniędzy na utrzymanie zieleni – wyjaśnia Michał Miszczyk, prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach.

Rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg zaprzecza, że trawa przy ulicach jest koszona po raz drugi. – Nic takiego nie ma miejsca, nie wydawaliśmy takiego zlecenia. Drugie koszenie jest prowadzone wyłącznie na kilku rondach, które trzeba przygotować pod sadzenie kwiatów. W poniedziałek odebraliśmy interwencję z ulicy Leszczyńskiej, gdzie trawa zasłania widoczność i na pewno nie była tam koszona w maju. Pracę na tej ulicy zaczęto dopiero w ten poniedziałek – wyjaśnia.

BĘDZIE ZIELONO I KOLOROWO

Prezydent Kielc, Wojciech Lubawski usprawiedliwia "zieleń" i zapewnia, że wkrótce miasto będzie wyglądało ładniej.

– Trzeba im dać więcej czasu niż zwykle. Wraz z połączeniem Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych zmienił się system zarządzania zielenią w mieście. Wymaga dotarcia się i małych poprawek, i wkrótce będzie dobrze. To prawda, że pieniędzy na zieleń jest coraz mniej, musimy oszczędzać na wszystkim. A obie spółki połączono, także dlatego, aby koszty utrzymania były niższe.
Optymistyczne jest to, że do 21 czerwca trawa ma być wykoszona a kwiaty posadzone... jeśli pogoda pozwoli.

LINK

Awatar użytkownika
jaromlody
Posty: 482
Rejestracja: 25 grudnia 2008, o 11:34
Lokalizacja: Kielce

Re: Co się dzieje z utrzymaniem zieleni w Kielcach?

Post autor: jaromlody » 11 czerwca 2014, o 18:40

co roku są z tym problemy w parku dygasińskiego trawa ma w niektórych miejscach ponad 1,5 metra

Awatar użytkownika
Nowak
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1647
Rejestracja: 29 maja 2006, o 20:09
Lokalizacja: Kraków / Kielce

Re: Co się dzieje z utrzymaniem zieleni w Kielcach?

Post autor: Nowak » 25 czerwca 2014, o 20:30

Koszenie traw zbyt drogie? Sprawdzą to urzędnicy

Miejscy urzędnicy rozpoczęli audyt w Rejonowym Przedsiębiorstwie Zieleni i Usług Komunalnych. Sprawdzają jak wydawane są publiczne pieniądze. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta spółce mogą być powierzone bez przetargu zadania własne gminy. Tak jest w przypadku koszenia traw przy drogach.

Wątpliwości dotyczące kosztów tych prac ma radny Robert Siejka. Jego zdaniem miasto płaci za wiele za te usługę. Już przekazało na ten cel 400 tysięcy złotych, a jutro ma być głosowana poprawka do budżetu o przekazaniu kolejnych 300 tysięcy, tym razem na utrzymanie terenów zielonych na osiedlach.

Z wyliczeń radnego wynika, że za koszenie traw przy drogach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad płaci od 6 do 8 groszy za metr kwadratowy. Tymczasem Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych robi to w cenie od 33 – 40 groszy. Audyt w Rejonowym Przedsiębiorstwie Zieleni i Usług Komunalnych potrwa do połowy lipca.
:arrow: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-24133

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11641
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Re: Co się dzieje z utrzymaniem zieleni w Kielcach?

Post autor: Autor » 26 czerwca 2014, o 12:37

Radni mogli trochę pomyśleć w chwili podjęcia decyzji o utworzeniu monopolu.

Awatar użytkownika
AR
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5704
Rejestracja: 15 listopada 2005, o 19:01
Lokalizacja: QKI
Kontakt:

Re: Co się dzieje z utrzymaniem zieleni w Kielcach?

Post autor: AR » 12 sierpnia 2015, o 20:27

Takim sprzętem RPZ jeździ po chodnikach, kosząc trawnik.
Wcześniej traktor przejechał częściowo po nowo ułożonym chodniku przy przystanku.
Obrazek
Wszystkim się podoba, a tobie się nie podoba

ODPOWIEDZ