Estetyka przestrzeni miejskiej

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Estetyka przestrzeni miejskiej

Post autor: baux » 17 lutego 2011, o 13:17

Obrazek

Kieleccy radni zajmą się szpecącymi reklamami i szyldami

Radni z komisji kultury, turystyki i promocji miasta chcą zająć się wyglądem szyldów i reklam, które pojawiają się na kieleckich ulicach. Radny Jarosław Machnicki podkreśla, że mieszkańcy oczekują, aby centrum miasta wyglądało perfekcyjnie. Tymczasem patrząc na reklamy i szyldy trudno nie odnieść wrażenia, że szpecą ulice.

Zdaniem radnego, reklamy są wykonane w sposób chaotyczny i mało estetyczny. Dlatego należałoby się zastanowić nad tym, czy radni nie powinni przygotować prawa lokalnego w tej sprawie. Prawo to miałoby w sposób bardzo dokładny określać wygląd szyldów i reklam.

Przewodnicząca komisji kultury Alicja Obara informuje, że radni na pewno zajmą się tą sprawą.

Alicja Obara podkreśliła jednak, że powinna znaleźć się osoba, która zajmowałaby się estetyka ulic.

Awatar użytkownika
andrzeej
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1786
Rejestracja: 12 maja 2009, o 12:34
Lokalizacja: KOM

Post autor: andrzeej » 17 lutego 2011, o 13:59

No i słusznie. Wzorem do naśladowania mogłyby być szyldy na budynku Becher Platinum.

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 17 lutego 2011, o 14:50

I to jest dobry temat na przeprowadzenie konsultacji społecznych. Życzę p. Machnickiemu determinacji, ale obawiam się, że sami radni "prochu nie wymyślą" i inicjatywa może się skończyć jak zwykle. Oby tak się nie stało - forumowicze KI służą pomocą :)
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 17 lutego 2011, o 14:53

Przeslalem dzisiaj do trzech radnych dokument z Bydgoszczy.

jasiek
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 508
Rejestracja: 21 maja 2006, o 23:10

Post autor: jasiek » 17 lutego 2011, o 21:28

Temat u radnych powraca, a i tak w koncu nic z tym nie robia.
Wlasnie ostatnio widzialem na Becherze Platinum napisy i tak sie zastanawiam jak dlugo bedzie tak ladnie. Zmieni sie wlasciciel trzeba bedzie zmienic napisy, jestem prawie pewien, ze zaraz wyjdzie inny kolor czy czcionka. Juz na Leonarda w Becherze Red mialo byc ladnie. I bylo, moze przez pol roku. Teraz kazdy umieszcza reklamy jak chce.

Awatar użytkownika
MadMike
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1127
Rejestracja: 2 kwietnia 2007, o 13:09
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

Post autor: MadMike » 22 lutego 2011, o 00:47

Autor pisze:Przeslalem dzisiaj do trzech radnych dokument z Bydgoszczy.
A czy można ten dokument tutaj wkleić albo podać link??

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 22 lutego 2011, o 03:02

Estetyka i lad przestrzenny miasta Bydgoszczy
:arrow: http://www.mpu.bydgoszcz.pl/pliki/Estet ... oszczy.pdf

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 22 lutego 2011, o 09:51

Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 22 lutego 2011, o 12:33

Jeśli w Bydgoszczy to wszystko zaczęło hulać to mam wrażenie, że zarówno pod względem organizacji i koordynacji służb podległych prezydentowi jak i świadomości urzędników Kielce są o lata świetlne do tyłu :(

Dużo pracy przed SKI

Parę cytatów:

"-eksponowanie charakterystycznych i prestiżowych dla miasta obiektów architektonicznych, zabytków, sylwet pierzei, szczególnie wartościowych zespołów zabudowy oraz dbałość o ich dobry stan techniczny i atrakcyjną ekspozycję przestrzenną."

"na obszarze Starego Miasta objętego strefą ‘A’ ochrony konserwatorskiej wszelkie przekształcenia jak również dalszy rozwój odbywać się powinien z zachowaniem zabytkowego układu przestrzennego. Budynki poddawane rewaloryzacji jak i nowo realizowana zabudowa powinna nawiązywać do historycznej kompozycji urbanistycznej w zakresie skali i charakteru architektonicznego zabudowy, wskazane zachowanie lub odtworzenia detalu elewacyjnego, odzwierciedlenie historycznych podziałów geodezyjnych, wielkości otworów okiennych, kształtu dachów, tradycyjnej kolorystyki itp."

"-uzyskania reprezentacyjnego, właściwego dla funkcji wyglądu głównych tras komunikacyjno-handlowych poprzez wymianę nawierzchni, wprowadzenie elementów małej architektury, stylowego oświetlenia",

"- rewaloryzacji zabudowy, w tym całych kwartałów lub zespołów zabudowy polegającej na wprowadzaniu zabudowy plombowej, remontowaniu zabudowy znajdującej się w złym stanie technicznym, obejmującej także likwidację istniejących substandardów architektonicznych i wprowadzenie do wnętrz kwartałów zieleni, elementów codziennej rekreacji mieszkańców, realizację pasaży handlowych,"

blokowiska
"modernizacja istniejącej zabudowy wielkopłytowej wraz z podniesieniem standardów estetycznych elewacji budynków i położeniem nacisku na zróżnicowanie architektoniczne i estetyczne poszczególnych zespołów zabudowy"

"ograniczenie lokalizacji wolnostojących garaży i obiektów gospodarczych, wypełniających dotąd nie zagospodarowane przestrzenie,"

inne części miasta
"ograniczenie konfliktów wynikających z koegzystencji funkcji mieszkaniowych i towarzyszących funkcji usługowo-rzemieślniczych i produkcyjnych poprzez stopniową eliminację funkcji powodujących określone uciążliwości dla środowiska i mieszkańców."

"ujednolicenie charakteru zabudowy mieszkaniowej poprzez określenie standardu architektonicznego zabudowy w zakresie wysokości zabudowy, kształtu i nachylenia dachów, wykorzystywanych materiałów wykończeniowych,"

"poprawa estetyki obiektów gospodarczych, garażowych, rzemieślniczych,"

tereny zielone
"wymagana lokalizacja obiektów o dużej wartości estetycznej i architektonicznej, wkomponowanych w otaczający krajobraz, konieczne jest szczegółowe określenie standardów architektonicznych zabudowy w zakresie wysokości zabudowy, kształtu i nachylenia dachu, kolorystyki i użytych materiałów wykończeniowych."

tereny przemysłowe
"wskazane przeprowadzenie modernizacji i remontów istniejących obiektów oraz podniesienie standardów architektonicznych zabudowy, której forma przestrzenna i kolorystyka powinna umożliwiać identyfikację obiektu ale i zharmonizowanie z otoczeniem."

mała architektura
"Mała architektura jest niezbędnym elementem w kształtowaniu przestrzeni miejskiej, wpływającym na charakter i wizerunek ulic, placów, parków, wnętrz urbanistycznych. Za pomocą posadzki, schodów, oświetlenia lub innych elementów eksponuje się ważne miejsca w mieście (place, pomniki, budynki o wartoci historycznej, itp.), podkreśla ciągi komunikacji, rozdziela wnętrza przestrzeni prywatnej od miejsc publicznych, tworzy atmosferę wnętrz i przestrzeni."

"Dążenie do osiągnięcia ładu przestrzennego i możliwie najwyższych standardów estetycznych wszystkich elementów składających się na zagospodarowanie terenów miejskich jest uwzględniane w polityce przestrzennej
miasta i na każdym z etapów planowania czy realizacji inwestycji."


'Rozwój przestrzenny jaki dokonuje się w dobie przekształceń społecznogospodarczych wiąże się z gwałtownym rozwojem inwestycyjnym, który w sytuacji braku szczegółowych uregulowań planistycznych negatywnie wpływa na ład i harmonię przestrzeni naszego miasta. Jeżeli plan formułuje ustalenia tylko bardzo ogólne, bardzo elastycznie i liberalnie, ograniczając zapisy ustale niemal wyłącznie do określenia przeznaczenia terenów - a taka sytuacja dotyczy obszarów miejskich, na których obowiązywał lub nadal obowiązuje miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego, czy znaczna część planów uchwalonych przed 1994 rokiem, to efekt legalnych – niesprzecznych i zgodnych z planem działań realizacyjnych mogą być w dużym stopniu nieprzewidywalne.
Częstym zjawiskiem jest wówczas dopuszczanie zagospodarowania tymczasowego na terenach najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie np. śródmiejskich. Tymczasowa lokalizacja obiektów np. handlowych na krótki, określony decyzją administracyjną czas, na placach albo na nie zagospodarowanych nieużytkach miejskich, tworzy chaotyczny obraz Bydgoszczy, ponieważ czasowość wpływa na rażąco niski standard przestrzenny tych obiektów. Chaos przestrzenny jaki te obiekty wprowadzają w krajobrazie miasta nie zmniejsza się bynajmniej w miarę poprawy standardu architektonicznego kiosków i pawilonów. Nawet najbardziej estetyczny kiosk lub zespół pawilonów zlokalizowanych w przypadkowym miejscu, w sposób nie przemyślany, wpływa wyłącznie na degradację przestrzeni, a nie podniesienie jej jakości. '
'Reasumując: im dokładniejszy plan, bardziej szczegółowe ustalenia, tym bardziej precyzyjna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, nie pozostawiająca żadnych wątpliwości co do sposobu i funkcji zagospodarowania."

"Planowanie urbanistyczne, tworzenie ładu przestrzennego - jest sztuką wizualną tworzoną przez specjalistów, takich jak : urbaniści, architekci, konserwatorzy zabytków, projektanci wzornictwa, rzeźbiarze, graficy, artyści, malarze. Koniecznym jest dążenie do współpracy wszystkich jednostek projektowych i organów samorządowych, aby w procesach projektowych były uwzględniane w odpowiednich proporcjach wszystkie kierunki sztuki.
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
MadMike
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1127
Rejestracja: 2 kwietnia 2007, o 13:09
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

Post autor: MadMike » 22 lutego 2011, o 20:27

Cóż... Szkoda tylko, że cała dyskusja rozpoczyna się, gdy jest już za późno by uratować kielecki rynek od kompletnego chaosu (sąsiadujące zabytkowe kamienice kryte dachówką i ocynkowaną blachą) i kiczu (cały plac św. Tekli)... No i ten nieszczęsny chaos w oświetleniu ulicznym...

Najistotniejszymi dla mnie kwestiami są:

-Wpływ konserwatora i architektów miejskich na rozwiązania i kolorystykę elewacji i dachów budynków w rejonie rewitalizacji.

-Systematyczne ujednolicenie małej architektury i oświetlenia w całym rejonie rewitalizacji. Do tego likwidacja WC na pl. Św Tekli plus likwidacja blaszanych kiosków lub ich wymiana na nawiązujące do historycznej zabudowy, w całości drewniane, kryte gontem (i to nie bitumicznym).

-Podział miejsc w obszarze śródmieścia na kilka-kilkanaście rejonów, w których preferowana będzie jedna z trzech funkcji:
-usługowe (banki, agencje, salony firm telekomunikacyjnych)
-handlowe
-kulturalno-rozrywkowo-rekreacyjne (księgarnie, galerie sztuki, muzea, restauracje i puby)

-Konieczność opracowania mechanizmu zatwierdzania w UM projektów reklam, szyldów i witryn w centrum miasta. Usankcjonowanie granicznych wymiarów i preferowanych miejsc lokalizacji reklam. Dobrze byłoby też w jakiś sposób zachęcić właścicieli i najemców do stosowania estetycznych neonów.

Ważne, aby w UM zatrudniani byli zdolni, młodzi absolwenci ASP, Wzornictwa, Architektury i Urbanistyki i to wcale nie na zasadzie wyzysku w postaci głodowego stażu, tylko na etat.

Boss
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1165
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 21:21
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Boss » 22 lutego 2011, o 20:48

MadMike pisze: -Podział miejsc w obszarze śródmieścia na kilka-kilkanaście rejonów, w których preferowana będzie jedna z trzech funkcji:
-usługowe (banki, agencje, salony firm telekomunikacyjnych)
-handlowe
-kulturalno-rozrywkowo-rekreacyjne (księgarnie, galerie sztuki, muzea, restauracje i puby)
z tym się raczej nie mogę zgodzić. taki zabieg spowoduje wymarcie jednej części śródmieści w dzień a drugiej części w nocy. zdecydowanie preferuje "miszmasz". na zachodzie (zwłaszcza w stanach) tym sposobem całe dzielnice przemysłowe/komercyjne wymierają i nie jest tam za ciekawie wieczorami... pomimo że w dzień wydaje się tętniącą życiem oazą.

chociaż z drugiej strony trudno porównywać kielecka starówkę z aglomeracjami miejskimi gdzie istnieją np "dzielnice czerwonych latarni".
Kielecka starówka jest zbyt mała żeby wprowadzać taki moim zdaniem sztuczny podział. życie i tak to weryfikuje samo - mamy ul Wesołą która stała się wieczorami/w nocy naprawdę wesołą nie dlatego że ktoś tak wymyślił i zapisał w odpowiednim dokumencie. a na drugiej szali mamy też "bankową" yy tzn Sienkiewicza która stała się ulicą niestety?/stety? o innym charakterze.
CK|PL|EU

Awatar użytkownika
Masmix
Posty: 403
Rejestracja: 21 września 2008, o 10:51
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Masmix » 22 lutego 2011, o 20:58

Pełna zgoda szefie.

Awatar użytkownika
MadMike
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1127
Rejestracja: 2 kwietnia 2007, o 13:09
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

Post autor: MadMike » 22 lutego 2011, o 22:17

Centrum miasta raczej nie ma szans świecić pustakami w środku dnia... Chodzi raczej o ożywienie miasta nocą. Poza tym całkowita segregacja funkcji to mrzonka, a rozchodzi się o pewną tendencję.

Mam na myśli preferencyjne podejście do pewnych podmiotów, tak by rynek nie skończył z samymi salonami telekomów i bankami jak w Ostrowcu (bo niestety w kwestiach życia nocnego i turystyki, bliżej nam do Ostrowca, niż do Krakowa, nie mówiąc już o zachodnich metropoliach).... Funkcje usługowe powinno się ulokować w rejonach dworzec PKP-Paderewskiego, oraz w okolicach nowo projektowanej zabudowy IX Wieków-Piotrkowska- Silniczna- Warszawska, a także w kilku innych (może na południe od Placu Wolności?).

Rejon Rynku, Św. Leonarda do KCK, Małej i Dużej w kierunku Katedry i centralna część Sienkiewicza powinny być wolne od tego typu działalności i skupić się na rozrywce i kulturze... Kluczową kwestią jest centralna lokalizacja tego typu funkcji względem pozostałych i względem głównych miejsc parkingowych (KCK-Plac Konstytucji), która spowoduje że argumenty Bossa stracą uzasadnienie. Tym bardziej, że dzienny ruch pieszy na trasie Warszawska-Sienkiewicza niebagatelnie się powiększy dzięki Galerii Korona.

Awatar użytkownika
Michał
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1258
Rejestracja: 29 grudnia 2005, o 01:09

Post autor: Michał » 13 marca 2011, o 18:22

Nie wiem gdzie to wkleić, może ktoś znajdzie lepsze miejsce na ten artykuł, ale zachęcam do przeczytania:
Na czym zależy kupcom z głównej łódzkiej ulicy? Raczej nie na utargu. Kiedy większość łodzian wybiera się na zakupy, przedsiębiorcy z ul. Piotrkowskiej wolą solidarnie naganiać klientów galeriom handlowym
http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35136,9246 ... tnych.html

Sytuacja podobna jak w Kielcach.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 12 czerwca 2011, o 14:44

Nie wiem, czy to pasuje do tego tematu, ale mam taka uwage. Miasto wybudowalo szalet miejski przy Wojska Polskiego. Pieknoscia nie grzeszy, szczegolnie psuje go brzydki daszek. Tutaj przeprowadzono wielomiesieczna procedure, tj. projekt, wykonawca, a nie mozna korzystac z w miare przyjemnych gotowcow, np. takich jak robi Budotechnika?

Obrazek

Produkty Budotechniki:

Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ