Pomniki w Kielcach

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
kamilkw
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1458
Rejestracja: 25 czerwca 2007, o 09:48
Lokalizacja: Morawica/Kielce

Pomniki w Kielcach

Post autor: kamilkw » 27 sierpnia 2009, o 11:19

Jeśli jest jakiś podobny temat to proszę o przeniesienie.

Obrazek
Kielce będą miały nowy pomnik. Tym razem z inicjatywą jego wybudowania wystąpił Klub Inteligencji Katolickiej

- Robimy to na prośbę ludzi – mówi Małgorzata Sołtysiak. – To oni chcą by biskup Czesław Kaczmarek miał swój pomnik w Kielcach.

Pomysł wzniesienia pomnika biskupa spodobał się w kurii, która już wyraziła zgodę na zbiórkę pieniędzy w parafiach i na jego lokalizację.

- Pomnik stanie na placu katedralnym, obok krzyża misyjnego – wyjaśnia Sołtysiak. Jego autorem będzie wybitny rzeźbiarz prof. Stanisław Słonina. Profesor otrzymał książkę opisująca losy biskupa i jest pod ogromnym jej wrażeniem, jeszcze nie sprecyzował jaka będzie forma tego pomnika. Ten pomysł dopiero się rodzi.

Według wstępnych szacunków pomnik maksymalnie ma kosztować 80 tys. zł a złożą się parafianie. – Jeśli nie uzyskamy potrzebnej sumy w kieleckich kościołach będziemy kwestować w całej diecezji. Puszki, do których można wrzucać datki pojawią się w połowie września.

Wczoraj minęła 46 rocznica śmierci biskupa, który był postacią kontrowersyjną, zarzucano mu uległość wobec okupanta w czasie II wojny światowej oraz brak reakcji na mnożące się po wojnie incydenty antysemickie. W 1951 roku został aresztowany i oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA oraz Stolicy Apostolskiej, faszyzację życia społecznego, nielegalny handel walutami oraz kolaborację. Torturowany w areszcie śledczym MBP, we wrześniu 1953 w trakcie procesu pokazowego przyznał się do zarzucanych mu czynów. Skazano go na 12 lat, ale po 4 zwolniono ze względu na stan zdrowia. Wkrótce oczyszczono z zarzutów. Zmarł 26 sierpnia 1963 roku na kolejny zawał serca. W Kielcach ma swą ulicę.

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /666660810

Szkoda, że w naszym mieście nie ma do czegoś innego takiego zapału jak do pomników...
pletwa

pk5
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1436
Rejestracja: 18 lutego 2008, o 17:30

Post autor: pk5 » 27 sierpnia 2009, o 13:11

taaa, ludzie chcą 8)

Awatar użytkownika
michal_ck
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2682
Rejestracja: 18 stycznia 2007, o 00:20
Lokalizacja: Kielce-Dąbrowa

Post autor: michal_ck » 27 sierpnia 2009, o 15:49

Zawsze ludzie chcą... Tak najlepiej powiedzieć.

Policzmy pomniki w Kielcach. Wypiszcie wszystkie pomniki a potem zrobimy listę. Przeliczymy ile pomników jest na 1 km 2 i ile przypada na 1 mieszkańca.

pk5
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1436
Rejestracja: 18 lutego 2008, o 17:30

Post autor: pk5 » 27 sierpnia 2009, o 15:56

Lepiej nie bo wyjdzie ze przypada 50 pomników na mieszkańca 8)

na pocieszenie: taka pomnikomania nie ejst tylko w kielcach ogólnie w Polsce. Ale w CK szczególnie widac;) I tez patronomania. Wszędzie ulice patronalne, szkoły, nadają partonów za zycia..itd 8)

Awatar użytkownika
YogiCK
Posty: 96
Rejestracja: 17 listopada 2007, o 17:12
Lokalizacja: Kielce / Warszawa

Post autor: YogiCK » 29 sierpnia 2009, o 18:13

W zeszłym roku był organizowany konkurs na stronę internetową prezentującą "miejsca pamięci narodowej w Kielcach". Brałem w nim udział, rejon przydzielony mi ze względu na miejsce zamieszkania to Kielce po wschodniej stronie Silnicy. I w sumie wyszło mi około 100 wszelakich tablic pamiątkowych, pomników i innych obiektów które mają kogoś lub coś upamiętnić. Trochę się tego zebrało, nie ?? W dodatku pozostaje reszta miasta, no i nie ma gwarancji że nie pominąłem przypadkiem jakiegoś obiektu.

pk5
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1436
Rejestracja: 18 lutego 2008, o 17:30

Post autor: pk5 » 29 sierpnia 2009, o 18:23

mnie już nic nie zdziwi w tym temacie. Oto Polska 8)

Awatar użytkownika
michal_ck
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2682
Rejestracja: 18 stycznia 2007, o 00:20
Lokalizacja: Kielce-Dąbrowa

Post autor: michal_ck » 29 sierpnia 2009, o 23:02

Oprowadzałem gościa z Lublina po mieście i nic mu nie mówiąc o "pomnikowych Kielcach", sam z siebie powiedział, że Kielce są miastem pomników. Ja się tylko uśmiechnąłem... :-) No comment.

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 24 listopada 2009, o 17:32

Obrazek

Wysocki, Kołakowski i Czapski w kieleckiej Alei Sław

Rosyjski poeta, pieśniarz i kompozytor Włodzimierz Wysocki, filozof Leszek Kołakowski i artysta malarz Józef Czapski, to postaci, których popiersia pojawią się w przyszłym roku w kieleckiej Alei Sław.

więcej

redoxygene
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 781
Rejestracja: 22 czerwca 2008, o 20:36

Post autor: redoxygene » 24 listopada 2009, o 18:44

baux pisze:Rosyjski poeta, pieśniarz i kompozytor Włodzimierz Wysocki
Widze, ze Instytut Filologii Rosyjskiej UJK doprowadzil do tego, co marzylo sie jego niektorym wykladowcom :P

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 8 grudnia 2009, o 10:44

Obrazek

Zawiązał się Honorowy Komitet Budowy Pomnika Henryka Sienkiewicza

Zgodnie z zapowiedziami wiceprezydenta Kielc Czesława Gruszewskiego powołano Honorowy Komitet Budowy Pomnika Henryka Sienkiewicza. Kilkanaście osób, wśród nich kieleccy rzeźbiarze, plastycy i muzealnicy, wypowiedzą się na temat ostatecznego kształtu pomnika, który stanąć ma w Kielcach w czerwcu przyszłego roku.

Jego prezentacja ma uświetnić przyszłoroczne obchody Święta Kielc. Autorem projektu pomnika jest prof. Gustaw Zemła. Powstaje on w pracowni profesora i w Bieniewie niedaleko Błonia, pod Warszawą. W czwartek członkowie Komitetu udadzą się tam, by obejrzeć projekt w skali 1:1.

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 9 grudnia 2009, o 23:08

Obrazek

Marilyn Monroe w Alei Sław

W piątek w kieleckiej Alei Sław stanie popiersie legendy kina Marilyn Monroe. Jak mówi autor rzeźby Tomasz Łukaszczyk będzie się ono wyróżniać zarówno kolorem obelisku jak i rzeźby.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski mówi, że decyzja o wyróżnieniu amerykańskiej aktorki była konsultowana ze światem artystycznym i wszyscy, na czele z profesorem Gustawem Zemłą wyrazili na to zgodę.

W pierwszym kwartale przyszłego roku na skwerze Szarych Szeregów w Kielcach pojawią się trzy kolejne popiersia - rosyjskiego poety, pieśniarza i kompozytora Włodzimierza Wysockiego, filozofa Leszka Kołakowskiego i artysty malarza Józefa Czapskiego.

Awatar użytkownika
Nowak
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1647
Rejestracja: 29 maja 2006, o 20:09
Lokalizacja: Kraków / Kielce

Post autor: Nowak » 12 grudnia 2009, o 09:55

Obrazek

Sienkiewicz na "Sienkiewkę”! Tak będzie wyglądał pomnik, który stanie na głównej ulicy Kielc. Co o nim sądzisz?

:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /450182006

maciej
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 534
Rejestracja: 28 sierpnia 2006, o 17:41
Lokalizacja: Kielce

Post autor: maciej » 4 stycznia 2010, o 11:34

Obrazek
Poszukiwania miejsca na pomnik Piłsudskiego
Marcin Sztandera
2010-01-04

Gdzie powinien stanąć pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego? Na takie pytanie musi odpowiedzieć konserwator zabytków. Pod uwagę są brane dwie kontrowersyjne lokalizacje - plac Wolności i Wzgórze Zamkowe za placem Artystów.
To inicjatywa utworzonego w 2008 roku Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. - Chcemy doprowadzić do realizacji jeszcze przedwojennej idei - mówi Jan Główka, wiceprezes komitetu, a na co dzień dyrektor Muzeum Historii Kielc.

Komitet, na czele którego stoi sekretarz miasta Janusz Koza, złożył w ratuszu wniosek o wydanie warunków zabudowy. - To miałby być pomnik konny - mówi Andrzej Kędra, dyrektor wydziału architektury i urbanistyki. Wyjaśnia, że urząd poprosił o opinię konserwatora zabytków. - Jest ona kluczowa. We wniosku wskazano jako potencjalną lokalizację skwer na Wzgórzu Zamkowym, w bezpośrednim sąsiedztwie placu Artystów. Wiem, że potem ten wniosek był przez zainteresowanych uzupełniany - dodaje Kędra.

Ostatecznie pod uwagę są brane dwie lokalizacje: Wzgórze Zamkowe i plac Wolności. - Opinia jeszcze nie jest gotowa, przygotuję ją po Nowym Roku - zapowiedział w ubiegłym tygodniu Janusz Cedro, wojewódzki konserwator zabytków. Nie zdradził, jak będzie brzmiała, ale nie ukrywał, że obie lokalizacje mają swoich zwolenników. - Moim zdaniem jest potrzebna głębsza dyskusja na ten temat - podkreślił Cedro.

On sam jest zwolennikiem ustawienia pomnika na placu Wolności. Argumentuje, że na Wzgórzu Zamkowym jest nadmiar elementów małej architektury, w tym także innych pomników. - Trudno też mówić, że ten pomnik będzie jakąś dominantą, bo obok jest Pałac Biskupów Krakowskich. W dodatku samo wzgórze zostałoby przysłonięte przez pomnik - mówi Cedro.

Zdaniem konserwatora znacznie lepszą lokalizacją wydaje się ustawienie pomnika na placu Wolności, na schodach od strony ul. Głowackiego. - Pomnik stałby w osi pomiędzy katedrą a gmachem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, w miejscu, gdzie po śmierci marszałka odprawiono mszę żałobną. W tym otoczeniu miałby odpowiednią oprawę i mocno symboliczne znaczenie. Poza tym, patrząc czysto praktycznie, byłoby miejsce na organizację różnego rodzaju imprez - twierdzi Cedro.

Wiadomo, że również sami członkowie Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka nie są do końca zgodni, gdzie powinien on stanąć. - Nie zdradzę, której lokalizacji jestem zwolennikiem. Ale większość członków opowiedziała się za okolicami placu Artystów. Trzeba jednak pamiętać o całym kontekście tego otoczenia. Wydaje się ono bardziej naturalne, z wyjątkiem muru zamkowego. Z kolei dla placu Wolności jest już przygotowywana koncepcja zagospodarowania, która o pomniku nic nie wspomina - mówi Główka. Chodzi o koncepcję zakładającą stworzenie przestrzeni przyjaznej dzieciom. Ma być podziemny parking pod całą płytą placu, a na niej scena z widownią, tor i basen dla modeli oraz tzw. strefa spokoju. To wszystko ma otaczać fontanna.

- Uważam, że to wstyd, że pomnika jeszcze nie ma, skoro związki naszego miasta z marszałkiem Piłsudskim były tak wyraźne. Ale obie lokalizacje budzą emocje i moim zdaniem powinni zdecydować kielczanie - mówi Michał Daranowski, miejski urzędnik i członek komitetu budowy. Nie ukrywa, że jemu osobiście podoba się jeszcze inna lokalizacja. - Na zakończeniu alei Legionów, w rejonie ul. Husarskiej. Miejsca jest tam dosyć, a byłby to logiczny ciąg. Przecież na drugim końcu alei Legionów stoi "czwórka", czyli pomnik żołnierzy Piłsudskiego - argumentuje.

Źródło: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... kiego.html

Boss
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1165
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 21:21
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Boss » 4 stycznia 2010, o 13:14

kolejny pomnik... sam już nie wiem czy śmiać się czy płakać.
pisałem już o tym że na placu artystów i wzgórzu mamy wszystkiego po trochu. mamy dzika, jakieś kolumienki i co jakiś czas wystawy z eksponatami rzeźbami itp, Kościuszkę, "kwiatową dziewczynkę" i 2 albo i 3 pomniki od ulicy Staszica a teraz będzie Piłsudski na kasztance
ręce opadają...
po przeczytaniu artykułu nasuwa mi się tylko myśl jakim cudem Cedro piastuje to stanowisko.
z trojga złego już wole plac wolności. a co do alei legionów to trudno mi się ustosunkować do tej lokalizacji. teoretycznie też mógłby i tam stać ale to trzeba zobaczyć koncepcje aranżacje otoczenia itp.

ps. czekam na zmianę władzy która zamiast stawiać wreszcie zacznie usuwać ten badziew pozostawiony przez poprzedników
CK|PL|EU

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 4 stycznia 2010, o 14:53

A ja nie mam nic przeciwko kolejnym pomnikom.
Pomysł z placem Wolności skojarzył mi się z placem Bellecour w Lyonie.

Obrazek

Aleja Legionów też dobra lokalizacja.

ODPOWIEDZ