Wieści z kieleckich uczelni

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Petras
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 910
Rejestracja: 7 grudnia 2007, o 16:41
Lokalizacja: Kielce ŚLV

Post autor: Petras » 20 października 2011, o 18:48

Eee tam, więcej stanowisk jest już, termin do 28X. Choć ja na ten przykład stałem od 5.05 rano :P Było i TVP Kielce, a jak, ale chyba zrezygnowali z materiału, bo zamiast obsmarować przed kamerą dziekanat to ktoś go wybronił, a jak potem wchodzili do dziekanatu drzwiami dla zaocznych i operatorowi klamka w ręku została to zwątpili... I kto ku uczelnię demoluje!? :D
"Rzecznik MZD zapowiada, że mimo protestów inwestycja zostanie zrealizowana."

Aphex1
Posty: 189
Rejestracja: 4 września 2011, o 18:55
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Aphex1 » 24 października 2011, o 17:56

Co za rekrutacja. Młodzi uwierzyli w Politechnikę

Politechnika Świętokrzyska może być zadowolona z tegorocznej rekrutacji. Na studiach dziennych uczy się tam już 10 tys. studentów, a liczba zaocznych w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła blisko dwukrotnie.

- Rekrutacja zakończyła się pełnym sukcesem - ogłosił w poniedziałek Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej podsumowując wyniki tegorocznego naboru.

O 10 procent wzrosła liczba kandydatów przyjętych na studia dzienne. W tym roku na uczelni rozpocznie naukę 2246 maturzystów. - Już rok temu mieliśmy najwyższy względny przyrost liczby studentów w Polsce. Jest szansa, że teraz powtórzymy ten wyczyn - mówi Adamczak. W sumie na Politechnice studiuje już 10 tys. osób.

Jeszcze większym zainteresowaniem niż przed rokiem cieszyły się studia zaoczne, na które przyjęto aż 1054 kandydatów. To o 90 proc. więcej niż w roku akademickim 2010/2011.

- To ewenement w skali całego kraju. Wszędzie liczba studentów niestacjonarnych spada, a u nas znacząco wzrosła. Liczyliśmy, że będzie ich więcej o ok. 30 proc., a tu taki wynik. Sam nie potrafię sobie wytłumaczyć takiego skoku - komentuje rektor.

Dodaje, że tak duża liczba studentów zaocznych na pewno pozytywnie wpłynie na sytuację finansową uczelni.

Na Politechnice Świętokrzyskiej studiuje również więcej kobiet niż przed rokiem. Ich odsetek przekracza już 40 proc. - To skutek akcji "Dziewczyny na politechniki", którą zorganizowaliśmy już kolejny rok z rzędu - twierdzi Adamczak.

Aż 80 proc. nowoprzyjętych na studia, to mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. - Zwłaszcza młodzież z Kielc uwierzyła w Politechnikę. Z liceum "Słowackiego" ponad połowa maturzystów wybrała naszą uczelnię - mówi rektor.

Więcej... http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... z1bieWMo8V

ColinCk
Posty: 45
Rejestracja: 13 sierpnia 2011, o 09:58

Post autor: ColinCk » 28 października 2011, o 10:33

Jako absolwent UJK, wiedzący na co dzień miernotę wśród "kadry" mam duże obawy że za kilka lat na rynek wyleje się duża grupa lekarzy z którymi nie do końca chcielibyśmy mieć do czynienia :D

Za to budynek bardzo pozytywny.

darek
Posty: 331
Rejestracja: 7 października 2005, o 10:42
Lokalizacja: z Polski

Post autor: darek » 28 października 2011, o 13:52

Bez zaciągu" świeżej krwii" nie ma mowy o powstaniu medycyny,owszem,są pewne specjalnosci,które już funkcjonują na UJK,które na pierwszych latach medycyny mogłyby już nauczać/biochemia,biologia z parazytologią,biofizyka,fizjologia.Natomiast inne trzeba stworzyć od podstaw i tu niestety trzeba ściągnąć fachowców z innych ośrodków co ostatecznie może nie być takie trudne,gdyż na starych uczelniach jest często nadmiar samodzielnych pracowników naukowych i taka możliwość awansu w Kielcach jest na pewno szansą życiową.Wszyscy wiemy jakie skostniałe uklady panują na polskich uczelniach,gdzie wielu młodych samodzielnych naukowców nie może sie przebić gdyż starzy blokują-i tu jest szansa.Reszta to budynki i wyposażenie.Na tej bazie ,która obecnie funkcjonuje w Kielcach to można szkolić pielegniarki i fizjoterapeutów i to na poziomie licencjackim.
Mnie osobiście widzi sie niewielki wydział lekarski +stomatologia,kiedyś może farmacja i tyle,no i oczywiscie wydzial pielęgniarstwa.

KamilCK
Posty: 166
Rejestracja: 16 listopada 2006, o 14:55
Lokalizacja: Kielce-Śródmieście

Post autor: KamilCK » 29 października 2011, o 13:30

W tym miesiącu dwóch wykładowców z UJK dostało nominacje profesorskie w belwederze. Są to :
ekspert Narodowego Centrum Nauki - profesor doktor habilitowany Marek Jóźwiak, kierownik Katedry Ochrony i Kształtowania Środowiska a równocześnie wiceprezes Kieleckiego Towarzystwa Naukowego, wiceprezydent Europejskiego Instytutu Kształcenia Podyplomowego i zarazem kierownik Stacji Bazowej Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego.

Oraz: profesor doktor habilitowany Stanisław Wiech

Jak widać kadra UJK też idzie do przodu razem z postępami w infrastrukturze naukowej. 2 tytuły profesorskie w jeden miesiąc tylko pogratulować.

Awatar użytkownika
rj
Posty: 50
Rejestracja: 11 stycznia 2009, o 14:47
Lokalizacja: Radom/Kraków
Kontakt:

Post autor: rj » 11 stycznia 2012, o 21:38

Nie wiem czy to dobre miejsce na tą informację - jeśli wypadałoby wkleić gdzie indziej to proszę moderatorów o pomoc. W kazdym razie serdecznie wszystkich zapraszam :)

Obrazek

KamilCK
Posty: 166
Rejestracja: 16 listopada 2006, o 14:55
Lokalizacja: Kielce-Śródmieście

Post autor: KamilCK » 12 stycznia 2012, o 06:52

rj pisze:Nie wiem czy to dobre miejsce na tą informację - jeśli wypadałoby wkleić gdzie indziej to proszę moderatorów o pomoc. W kazdym razie serdecznie wszystkich zapraszam :)
To będzie Twój referat rj?
Z pewnością się wybiorę.

Awatar użytkownika
rj
Posty: 50
Rejestracja: 11 stycznia 2009, o 14:47
Lokalizacja: Radom/Kraków
Kontakt:

Post autor: rj » 12 stycznia 2012, o 21:15

KamilCK pisze:To będzie Twój referat rj?
Z pewnością się wybiorę.
zatem do zobaczenia :)

Awatar użytkownika
vincent
Posty: 378
Rejestracja: 19 kwietnia 2007, o 13:02
Lokalizacja: Bilcza

Post autor: vincent » 25 stycznia 2012, o 08:18

Otwarcie Centrum Edukacji Artystycznej

Dziś o godz. 11.00 odbędzie się uroczystość otwarcia Uniwersyteckiego Centrum Edukacji Artystycznej w Kielcach (CEART). Obiekt znajduje się za budynkiem głównym Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego UJK przy ul. Krakowskiej 11. W CEART powstała reprezentacyjna aula i dwie mniejsze sale wykładowe z pomieszczeniami pomocniczymi (m.in. reżyserka, nowoczesne studio audio-video) dostosowanymi dla osób niepełnosprawnych. Inwestycja posiada nowoczesne zaplecze techniczno - dydaktyczne wraz z multimedialnym wyposażeniem, w tym infrastrukturą i instalacjami w najnowszej technologii cyfrowej (HD). Centrum ma służyć zarówno studentom kierunków artystycznych i pedagogicznych jak i wszystkim mieszkańcom regionu. Powstanie obiektu ma na celu przede wszystkim poprawę warunków i jakości kształcenia poprzez zagwarantowanie studentom dostępu do wysokiej jakości bazy lokalowej i pomocy dydaktycznych oraz usług edukacyjnych na poziomie europejskim.

Projekt współfinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.

http://www.um.kielce.pl/pl/biuro_prasow ... t5606.html

I jeszcze główna "Rzeczpospolitej"

Więcej Kultury w Kielcach

W Kielcach otwarto Centrum Edukacji Artystycznej (CEART). Placówka powstała w ramach rozbudowy Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

Obiekt ma służyć uczelni, a także oferować propozycje kulturalne miastu i regionowi.

To kolejna - po otwarciu szkoły muzycznej i Międzynarodowego Centrum Kultur, czyli siedziby Filharmonii Świętokrzyskiej - znacząca inwestycja w dziedzinie kultury, oddana w Kielcach w ostatnich miesiącach dzięki pomocy unijnej - podkreślił podczas uroczystości otwarcia placówki marszałek województwa Adam Jarubas.

W budynku CEART - o powierzchni użytkowej ponad 1,1 tys. metrów kw. - urządzono m.in. reprezentacyjną aulę mogącą pomieścić 300 osób oraz dwie mniejsze, 100-osobowe sale seminaryjne z pomieszczeniami pomocniczymi (reżyserka, studio audio-video), dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obiekt wyposażono w nowoczesne zaplecze techniczno-dydaktyczne z urządzeniami multimedialnymi oraz infrastrukturą i instalacjami w technologii cyfrowej (HD).

Rektor uczelni prof. Regina Renz powiedziała, że nowoczesne wyposażenie CEART powinno przyczynić się do podniesienia na wyższy poziom jakości kształcenia studentów kierunków artystycznych i pedagogicznych.

Zgodnie z planami uczelni, dla mieszkańców Kielc i województwa przewiduje się organizowanie w placówce otwartych spotkań o tematyce kulturalnej - konferencji, sympozjów, pokazów performance, koncertów, recitali i innych form aktywności artystycznej. Na środową inaugurację studenci i wykładowcy zaprezentowali program muzyczny oraz wystawę rzeźb i mozaik.

CEART stanął przy starym budynku dydaktycznym uczelni, poza nowoczesnym campusem powstającym przy ul. Świętokrzyskiej. Budowa placówki trwała półtora roku i kosztowała 10 mln zł. W 60 proc. sfinansował ją Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, a resztę dołożyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach zainwestuje do końca 2013 roku w rozwój bazy dydaktyczno-naukowej 287 mln zł przyznanych z funduszy pomocowych Unii Europejskiej.

http://www.rp.pl/artykul/9131,797858-CE ... lcach.html
Ostatnio zmieniony 25 stycznia 2012, o 16:54 przez vincent, łącznie zmieniany 2 razy.
Żółć i czerwień w naszych sercach aż po życia kres!!!

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 25 stycznia 2012, o 08:32

Z tej inwestycji bardzo się cieszę, tylko od początku zastanawiam się dlaczego Instytut Sztuk Pięknych jest w zupełnie innej części miasta.
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
piter84
Posty: 112
Rejestracja: 5 grudnia 2007, o 13:43

Post autor: piter84 » 26 stycznia 2012, o 23:45

A czy Instytut Edukacji Muzycznej przenosi się z Mickiewicza na Krakowską?

jasiek
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 508
Rejestracja: 21 maja 2006, o 23:10

Post autor: jasiek » 27 stycznia 2012, o 08:43

Z tego co mi wiadomo to tak.

Awatar użytkownika
MeehoweCK
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3317
Rejestracja: 25 września 2005, o 17:41
Lokalizacja: Warszawa / Kielce
Kontakt:

Post autor: MeehoweCK » 2 lutego 2012, o 16:02

Jakiś czas temu jadąc komunikacją miejską w Warszawie, usłyszałem w ścisku rozmowę dwóch facetów (ok. 30-35 lat):
- To gdzie teraz pracujesz?
- W Kielcach
- To tam jest uniwersytet?
- No jest...
- I jak?
- Baza... super, naprawdę świetna. Ale poziom taki, że gdyby to ode mnie zależało, to bym zlikwidował.

KamilCK
Posty: 166
Rejestracja: 16 listopada 2006, o 14:55
Lokalizacja: Kielce-Śródmieście

Post autor: KamilCK » 2 lutego 2012, o 16:20

MeehoweCK pisze:Jakiś czas temu jadąc komunikacją miejską w Warszawie, usłyszałem w ścisku rozmowę dwóch facetów (ok. 30-35 lat):
- To gdzie teraz pracujesz?
- W Kielcach
- To tam jest uniwersytet?
- No jest...
- I jak?
- Baza... super, naprawdę świetna. Ale poziom taki, że gdyby to ode mnie zależało, to bym zlikwidował.
Radzę sceptyczne się odnosić do takich pogawędek, choć na pewno może być w tym ziarnko prawdy. Prawda jest taka, że prawdopodobnie chodzi tu o poziom studentów, który w wielu przypadkach pozostawia trochę do życzenia. Nie chcę tutaj nikogo obrażać ale idealnym przykładem mogą być tutaj studenci ochrony środowiska. Z kolei zupełnie odmienną postawę prezentują np. studenci biotechnologii czy chemii gdzie na prawdę poziom jest wysoki.
Zresztą jak to mówią nie od razu Kraków zbudowano, małymi kroczkami cały czas do przodu idzie ta kielecka nauka. Politechnika w tym roku rekordowa rekrutacja czyli o czymś to świadczy :wink:

Awatar użytkownika
kowalskijohn
Posty: 117
Rejestracja: 7 czerwca 2006, o 09:08

Post autor: kowalskijohn » 29 lutego 2012, o 18:30

Stara informacja ale chyba jej jeszcze tu nie było:

---------------------------------------------------------
Obrazek

WIEŚCI Z UCZELNI
28 stycznia 2012 - 13:00


Medycyna na uniwersytecie w Kielcach za trzy lata

Coraz bliżej do kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Władze uczelni zapowiadały kiedyś rok 2013 – teraz wskazują na październik 2015.

W tym tygodniu zapadła bardzo ważna decyzja w tej sprawie. Zarząd województwa postanowił o przekazaniu 30 milionów złotych na projekt związany z powstaniem wydziału lekarskiego. Ta decyzja sprawiła, że postawiony został kolejny krok do powstania w Kielcach kierunku lekarskiego, czyli popularnej "medycyny”.

Na razie na wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego kształcą się pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci i ratownicy medyczni.

NOWY BUDYNEK

Do powstania tego kierunku potrzebne są przede wszystkim: odpowiednia kadra i budynek. Część wykładowców przyszłej medycyny pracuje już na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Większy problem jest z budynkiem, bo obecna siedziba wydziału przy Alei IX Wieków Kielc w żadnym stopniu nie spełnia wymagań kierunku lekarskiego.

– Potrzebne są do tego dobre warunki, głównie laboratoryjne – mówi profesor Jacek Semaniak, prorektor uniwersytetu do spraw ogólnych. Nowy budynek dla potrzeb wydziału lekarskiego miałby stanąć pomiędzy Aleją IX Wieków Kielc a ulicą Radiową. Na powierzchni siedmiu tysięcy metrów kwadratowych mieścić będą się sale wykładowe i laboratoria. Znajdzie w nim miejsce Zakład Anatomii Prawidłowej.

CENTRUM REHABILITACJI

Na tym jednak nie koniec. W projekcie o nazwie "MEDREH”, który uczelnia złożyła do Urzędu Marszałkowskiego jest także mowa o Centrum Rehabilitacji Sportowej. Obiekt o powierzchni 3,5 tysiąca metrów kwadratowych powstanie przy ulicy Świętokrzyskiej, w istniejącym już kompleksie Uniwersytetu. Będzie tam sala gimnastyczna i nowoczesne zaplecze fizjoterapeutyczno – rehabilitacyjne. – Chcemy wykorzystać fakt, że Kielce to silny ośrodek sportowy mający obecnie cztery drużyny ekstraklasowe – mówi profesor Jacek Semaniak.

ZNAJDĄ PIENIĄDZE

Koszt obydwu tych inwestycji to 46 milionów złotych. Z tego wynika, że do jego realizacji jest jeszcze potrzebne 16 milionów złotych, tak zwanego "wkładu własnego” uczelni. – Liczymy tu na środki własne, między innymi ze sprzedaży budynków (Uniwersytet sprzedał ostatnio budynek przy ulicy Chęcińskiej – red.), a także na wsparcie ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego – mówi profesor Jacek Semaniak.

KIEDY PIERWSZY ROK?

Wreszcie rzecz, która najbardziej interesuje uczniów i ich rodziców: kiedy ruszy medycyna w Kielcach? Pierwsze zapowiedzi profesor Reginy Renz, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego mówiły, że stanie się to już w 2013 roku. Dziś już wiemy, że ta data jest nieaktualna. – Powstanie budynków i kadra naukowa to jedno. Potrzebna jest jeszcze zgoda ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego na jego finansowanie, które jest drogie. Do tego jeszcze zgoda ministerstwa zdrowia, bo jest to kierunek limitowany – mówi prorektor Jacek Semaniak.

Prognozy są jednak dobre, bo popyt na lekarzy i opiekę medyczną będzie stale rósł w starzejącej się populacji Polaków. Szczegółowe kalendarium dojścia do medycyny w Kielcach przedstawiamy obok. Wynika z niego, że szansę na studia lekarskie mają obecni gimnazjaliści. Na razie absolwenci naszych szkół muszą wyjeżdżać na studia medyczne do Krakowa, Lublina czy Warszawy.


Piotr BURDA burda@echodnia.eu

:arrow: Echo dnia
--
To mówiłem ja...
Kowalski John

ODPOWIEDZ