Wieści z kieleckich uczelni

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

darek
Posty: 334
Rejestracja: 7 października 2005, o 10:42
Lokalizacja: z Polski

Post autor: darek » 29 czerwca 2010, o 17:04

Teraz trzeba także zacząć myśleć o tworzeniu kierunków typowo uniwersyteckich takich jak wydział prawa i administracji,wydział ekonomii no i oczywiście wydział lekarski,powstają nowoczesne oddziały/kardiochirurgia ,neurochirurgia,jest niezła onkologia,za chwilę zaczną budować nowy szpital dziecięcy na Czarnowie.Czas wybudować patomorfologię,anatomię prawidłową,reszta kierunków funkcjonuje już w ramach UJK.Specjalistów z dziedziny biologii, chemii,biochemii,fizyki,fizjologii nie brakuje,pytanie do władz uczelni,czy te kierunki brane są pod uwagę w najbliższym czasie.Nie wyobrażam sobie UJK bez tych wydziałów.

maklog
Posty: 186
Rejestracja: 14 maja 2008, o 13:05
Lokalizacja: Kielce

Post autor: maklog » 29 czerwca 2010, o 19:02

Przepraszam ale nie masz pojęcia ile potrzeba pieniędzy na otwarcie takich kierunków. Mogę się założyć że ze 50mln by nie starczyło. Inne miasta mają takie kierunki bo ich uniwersytety rozwijają się dziesiątki lat. Moim zdaniem za 10lat może będziemy jako miasto mieli wydział lekarski i prawa. Poza tym w miastach takich jak Kraków, Warszawa, Łódź oraz Lublin są takie kierunki. A w Kielcach raczej nie jest potrzebne jeszcze. Nie wyobrażam sobie żeby w najbliższym czasie powstały studia lekarskie, zbyt dużo kasy trzeba zainwestować. No chyba że jakimś cudem znajdą się pieniądze w co wątpię. Bo władze wolą dawać na kościółki z drewna zamiast inwestować te pieniądze w edukację. Co do prawa jeżeli nie będzie woli samych prawników w Kielcach to nie ma szans na cokolwiek. Taka jest rzeczywistość.

Awatar użytkownika
MeehoweCK
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3317
Rejestracja: 25 września 2005, o 17:41
Lokalizacja: Warszawa / Kielce
Kontakt:

Post autor: MeehoweCK » 29 czerwca 2010, o 19:37

Jeśli studenci prawa czy medycyny z Kielc mają prezentować taki poziom jaki większość studentów kieleckich prezentuje obecnie, to ja wolę by te kierunki na razie nie powstawały. To byłoby w dalszej perspektywie niebezpieczne dla zdrowia i polskiego wymiaru sprawiedliwości. Najpierw trzeba znaleźć jakiś sposób, aby chociaż część najzdolniejszych zostawała w Kielcach, żeby kieleckie uczelnie nie były przytułkami dla tych, którzy się nie dostają na UJ czy UW. Ja myślę nad tym sposobem od trzech lat, ale jeszcze nie wymyśliłem. Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś mądry.
Ambicja to coś co prowadzi ludzkość do postępu, a ludzi do depresji

darek
Posty: 334
Rejestracja: 7 października 2005, o 10:42
Lokalizacja: z Polski

Post autor: darek » 29 czerwca 2010, o 19:50

Wiesz może wg Ciebie nie mam pojecia,ale w moim 50 letnim życiu już coś niecoś słyszałem i trochę widziałem i kiedyś istniał w Kielcach na początku lat 80 tych Intstytut Medycyny Klinicznej z bazą ok.10 Klinik i zakładów teoretycznych i został niestety decyzją komitetu uczelnianego PZPR AM w Krakowie zlikwidowany bo jeszcze chwila i powstałaby AM w Kielcach/tak to się wtedy rozwijało dynamicznie/.Dało się 25 lat temu?Dało się .A teraz nie można?Jest przede wszystkim uniwersytet w Kielcach i lepsza baza szpitalna .Pozyskanie pracowników naukowych to nie problem,gdyż na każdej AM/teraz Uniwersytetach medycznych jest ich w nadmiarze/.Na temat zasad działania uczelni medycznych mam trochę pojęcie,bo sam ją konczyłem i na niej pracowałem,a jesli o medycynę chodzi/jestem lekarzem/to kierunki można jak najbardziej rozwijać w oparciu o bazę szpitalną Kielc,a poza tym,wiele nauk podstawowych już w Kielcach istnieje w oparciu o UJK,jest porządne Centrum Onkologii.Więc po prostu trzeba iść śladem np.Olsztyna ,gdzie w ciągu kilku lat utworzyli na bazie istniejacej uczelni uniwersyteckiej i szpitali olsztyńskich wydział lekarski.Można?Można.Oczywiscie trudniej jest stworzyc medycynę,gdzie trzeba bazy laboratoryjnej,szpitalnej ,samodzielnych pracowników,ale to jest do przejścia,trzeba tylko stworzyc im tu w Kielcach warunki.Prawo jako dziedzina humanistyczna to przedewszystkim kadra i o nią trzeba zabiegac.Myślę,że włądze UJK są tego świadome i w ciagu najbliższych lat bedziemy świadkami powstawania w Kielcach kierunków o jakich młodzież kielecka i nie tylko ,mogła kiedyś tylko pomarzyc.

darek
Posty: 334
Rejestracja: 7 października 2005, o 10:42
Lokalizacja: z Polski

Post autor: darek » 29 czerwca 2010, o 19:53

Poza tym niech nadal najzdolniejsza młodzież wyjeżdża z Kielc studiując medycynę i prawo i kierunki niosiągalne w Kielcach i nigdy tu nie wraca.A za 25 lat zaorajmy Kielce.

Awatar użytkownika
michal_ck
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2682
Rejestracja: 18 stycznia 2007, o 00:20
Lokalizacja: Kielce-Dąbrowa

Post autor: michal_ck » 29 czerwca 2010, o 20:13

Ja skończyłem Wydział Prawa i Administracji i jakoś wróciłem tutaj, gdzie moje miejsce. Jak się chce to się da...
1. Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej SKI
2. Koordynator ds. zieleni miejskiej
3. Koordynator ds. zagospodarowania os. Dąbrowa II

darek
Posty: 334
Rejestracja: 7 października 2005, o 10:42
Lokalizacja: z Polski

Post autor: darek » 29 czerwca 2010, o 21:12

Jak ja kończyłem studia 25 lat temu, były inne uwarunkowania,to była jeszcze komuna.Poza tym tu w Lublinie założyłem rodzinę i już tak zostało.Ale chyba większość z Was jeszcze wtedy była dziećmi i tych czasów po prostu nie pamięta.Ale nadal kibicuję Kielcom i cieszy mnie wszystko co popycha to miasto do przodu.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11653
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 29 czerwca 2010, o 21:44

Medycyna i prawo to na tyle oblegane kierunki, ze uda sie sciagnac zdolnych rowniez z innych miast.

Wrocmy do inwestycji.

maklog
Posty: 186
Rejestracja: 14 maja 2008, o 13:05
Lokalizacja: Kielce

Post autor: maklog » 29 czerwca 2010, o 21:48

Zgadzam się że można otworzyć wydział lekarski tylko na to potrzeba potężnych pieniędzy. A same szpitale nie wykształca studentów bo mają inne priorytety. Na studentów nie mają czasu. Do tego potrzeba wybudować kilka nowych budynków. Zatrudnić kilkudziesięciu nauczycieli akademickich którzy robiliby tylko to. Wyposażyć laboratoria i to dobrze bo w dziadowskich warunkach lepiej nie tworzyć żadnych studiów. Bo to strata pieniędzy i czasu. Trzeba nawiązać współprace międzynarodową to teraz jest bardzo ważne. Bo w Polsce mało się prowadzi badań a czym chcemy leczyć, starymi metodami? A na to potrzeba potężnych pieniędzy naprawdę potężnych. Choć w perspektywie czasu jak Uniwersytet pospłaca długi wybuduje co ma wybudować możliwe będzie zdobycie pieniędzy na kierunki lekarskie. Aha i jak Pan Darek sam napisał musi być wola polityczna. A tej niestety ostatnio w rządzie dla Kielc nie ma wiadomo zresztą dlaczego. Bastion SLD i PiSu to PO się nie szarpnie. Ba polityka zrównoważanego rozwoju też jakby ma się dalece od teorii naszego rządu. Choć wiadomo że nie ma to w ogóle poparcia w rzeczywistości. Bo co jak co ale Kieleckie szpitale cały czas się rozbudowują a zainwestowane pieniądze nie są marnowane. Może nie jest idealnie ale od średniej krajowej na pewno nie odbiegamy.

Awatar użytkownika
koubah
Posty: 121
Rejestracja: 6 września 2006, o 22:39
Lokalizacja: Kielce

Post autor: koubah » 29 czerwca 2010, o 21:53

Są od jakiegoś czasu całkiem REALNE plany utworzenia w Kielcach wydziału lekarskiego. Myślę, że nie jest to nawet kwestia dekady.

maklog
Posty: 186
Rejestracja: 14 maja 2008, o 13:05
Lokalizacja: Kielce

Post autor: maklog » 29 czerwca 2010, o 22:03

Akurat tego nie słyszałem. Choć słyszałem że Czarnów żeby kształcić lekarzy musiał się dogadać z AM w Krakowie. Gdyby lekarze z SCO Czarnowa i pomniejszych szpitali nauczali w Kielcach żaków myślę że byłoby całkiem OK. Ale kupa wody w Silnicy upłynie zanim to będzie choć bardzo chciałbym się mylić bardzo.

msz1
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 910
Rejestracja: 26 stycznia 2006, o 22:13
Lokalizacja: Kielce

Post autor: msz1 » 30 czerwca 2010, o 08:42

W Olsztynie otworzyli niedawno wydział lekarski i komentarze na jakimś forum były podobnie smętne jak tu, ale fakty są takie że UWM zaczyna kształcić lekarzy i napewno z roku na rok poziom tego wydziału będzie coraz wyższy. Z tego co wiem to jeszcze 4 miastach wojewódzkich nie ma kierunków lekarskich: w Rzeszowie, Kielcach, Z. Górze i Opolu. Według mnie najwyższa już pora, aby wyłamać się z tej czwórki.

darek
Posty: 334
Rejestracja: 7 października 2005, o 10:42
Lokalizacja: z Polski

Post autor: darek » 30 czerwca 2010, o 19:30

Przecież właśnie o tym wspominalem.Olsztyn nie miał żadnych tradycji w kształceniu lekarzy,a od 2 lat to robi.Na co czekać?Kielce maja już jakieś tradycje,w początkach lat 80 tych studenci IV,V,VI roku odbywali w kielcach zajecia kliniczne.

Awatar użytkownika
michal_ck
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2682
Rejestracja: 18 stycznia 2007, o 00:20
Lokalizacja: Kielce-Dąbrowa

Post autor: michal_ck » 1 lipca 2010, o 00:10

plus bogate zaplecze medyczne :)
1. Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej SKI
2. Koordynator ds. zieleni miejskiej
3. Koordynator ds. zagospodarowania os. Dąbrowa II

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11653
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 12 sierpnia 2010, o 13:58

Kolejne środki unijne na rozwój Uniwersytetu

Kolejne dwa projekty "PROGRES - Program rozwoju: Gospodarka-Edukacja-Sukces" (11 miejsce w rankingu, 107,5/140 pkt) oraz "Edukacja dla rynku pracy" (7 miejsce w rankingu, 119,5/140 pkt)o łącznej wartości 18,9 mln.zł zostały rekomendowane do dofinansowania przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Departament Wdrożeń i Innowacji w ramach Poddziałania 4.1.1 Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

W ramach projektów utworzonych zostanie 6 nowych kierunków studiów: biotechnologia, wzornictwo, filologia angielska w języku angielskim, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, fizyka techniczna, zdrowie publiczne, 8 nowych specjalności m.in. chemia kosmetyczna, administracja gospodarki komunalnej i finansów publicznych, ekonomika hotelarstwa i obsługa ruchu turystycznego, grafika projektowa i reklama, translatoryka, specjalność redakcyjno wydawnicza. Studenci otrzymają pakiet szkoleń i doradztwa ekspertów z zakresu przygotowania do wejścia na rynek pracy. Rozszerzona zostanie współpraca uczelni z pracodawcami w zakresie wzmocnienia praktycznych elementów nauczania – studenci będą mogli odbywać dodatkowe praktyki śródroczne i wakacyjne staże zawodowe, pracodawcy-praktycy zawodu zaangażowani zostaną w realizację dodatkowych modułów zajęć dydaktycznych. Kadra dydaktyczna nowotworzonych kierunków i specjalności będzie miała możliwość podniesienia swoich kompetencji w trakcie zaplanowanych w projekcie wizyt studyjnych oraz staży naukowych w wiodących krajowych i zagranicznych ośrodkach naukowych. Realizacja w/w działań zaplanowana została do 2014 roku.

ODPOWIEDZ