Bezrobocie w Kielcach i w województwie

Moderatorzy: Autor, sueno, Daniel, Sirek1

hey
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1441
Rejestracja: 24 kwietnia 2006, o 13:47

Bezrobocie w Kielcach i w województwie

Post autor: hey » 10 listopada 2007, o 09:45

Wątek na temat bezrobocia oraz nowych miejsc pracy w naszym mieście. Co zrobić aby stopę bezrobocia obniżyć? Jak uaktywnić bezrobotnych? Czy walczyć z szarą strefą poprzez częste kontrole legalności zatrudnienia?

Statystyki za wrzesień:

Wrzesien 2007

Wroclaw 5.5%
Bydgoszcz 6.5%
Torun 7.1 %
Lublin 8.9%
Gorzow 6.9%
Zielona Gora 7.9%
Łódź 9.4%
Krakow 4.3%
Warszawa 3.4%
Opole 6.0
Rzeszow 7.4%
Bialystok 8.5%
Gdansk 4.3%
Gdynia 3.4%
Sopot 3.1%
Katowice 3.8%
Kielce 10.2 %
Olsztyn 4.8%
Poznan 3.4%
Szczecin 8.1%Czyli mamy najwyższe bezrobocie spośród miast wojewódzkich...Co zrobić,żeby to zmienić?

hey
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1441
Rejestracja: 24 kwietnia 2006, o 13:47

Post autor: hey » 10 listopada 2007, o 09:52

Kto pierwszy przed urzędem, ten lepszy
Tak jest od jesieni w Powiatowym Urzędzie Pracy przy ulicy Kolberga w Kielcach. Ludzie koczują tu godzinami, żeby się dostać.


Godzina 7.05. Ostatni ludzie z tej kolejki tego dnia już się nie zarejestrują. Interesantów jest o tej porze roku najwięcej, bo do młodych z wojskowej rezerwy dołączają pracownicy dla których kończy się robota na budowach i w rolnictwie. (M. Łuczyński)

- Przyszłam skoro świt, o godzinie 5.30, a było już pięć osób - mówi dziewczyna, która siedzi na ławce przed wejściem do Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach. Ostatnio są tu tłumy, wielu osobom nie udaje się zarejestrować, odchodzą z kwitkiem.

O godzinie 7.05 numerków do rejestracji już nie ma. Zwykle w tym urzędzie najwyżej 100 osób dziennie ma szansę załatwić swoją sprawę.

- Byliśmy tu o godzinie 6.30 i było już ponad sześćdziesiąt osób - mówi jeden z oczekujących na swoją kolej. - O godzinie 7.05 już skończyły się numerki. Kolega przyjechał już drugi raz, inny trzeci raz, są bez szans. Żenada. Ktoś ma jechać kupę kilometrów, taki kawał drogi i się nie dostać? Kto mi zwróci koszty tego wszystkiego?!

OBSŁUGA SIĘ PRZEDŁUŻA

Oczekujący są zdania, że urząd nie umie sobie poradzić ze swymi podstawowymi zadaniami.
- Moim zdaniem praca jest tu źle zorganizowana w porównaniu z miastem, w którym mieszkałam wcześniej - komentuje dziewczyna spotkana przy wejściu. - Kwestionariusze powinno się wypełniać przed wejściem do okienka, a nie dopiero po, bo cała procedura trwa dłużej.Wtóruje jej pani rozwiązująca krzyżówkę: - Musiałam wstać o godzinie 5, byłam tu o 6.20 - mówi. Dostała numer 49. - Zostawiłam dziecko w domu. Powinno być więcej pracowników, żeby to szybciej szło. Siedzi się przecież tyle godzin. Próbuję się dostać trzeci raz. Za pierwszym razem nie było numerków, wczoraj też, a dzisiaj się udało. Osoby, które się nie dostały, powinny następnego dnia dostać pierwsze numerki - sugeruje.

Potwierdzają to pozostali. - Można zwiększyć liczbę okienek, żeby więcej pań przyjmowało, a zmniejszyć dokumenty potrzebne do zarejestrowania. Przecież każdy siedzi przed okienkiem najmniej pół godziny - dodaje straszy pan, który wystał miejsce w kolejce dla córki.

NIE MOGĄ ROBIĆ BŁĘDÓW

Z rejestracją w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kielcach od dawna były problemy. Zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Zdzisław Kowalski wyjaśnia:
- Możemy obsłużyć tyle osób, ile możemy. Pierwszych siedemdziesiąt osób ma stuprocentową pewność, że zostanie przyjęte. Zwykle rejestrujemy około stu dziennie. Obsługujemy je w sześciu okienkach. Pracownicy mają przerwy śniadaniowe, przysługują im przerwy od pracy przed monitorem komputera. Kto jak kto, ale mu musimy respektować prawo pracy. A to, że obsługa idzie wolno? Interesanci są różni, czasem ich sytuacja życiowa jest taka, że mają całą teczkę dokumentów wymagających sprawdzenia. Rejestracja trwa długo, bo dane osobowe są bardzo ważne, wykorzystywane później przez instytucje takie jak choćby Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nie możemy robić błędów.

Zdzisław Kowalski tłumaczy także tłok w rejestracji powrotem wojskowej rezerwy i pracowników sezonowych z budów i z rolnictwa. - Zawsze jesienią mamy taki wysyp - mówi. - W drugiej dekadzie listopada będzie spokojniej.
W Urzędzie Pracy działa komputerowy system rejestrowania klientów. - Będziemy się starać go modernizować - kontynuuje Zdzisław Kowalski. - Żeby przyspieszyć obsługę klientów. Chcemy wprowadzić informację telebimową i ulepszyć rejestrację przez Internet.

Echo Dnia

voodoo
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1221
Rejestracja: 5 września 2006, o 12:28
Lokalizacja: Kielce/Ślichowice

Post autor: voodoo » 10 listopada 2007, o 09:53

Przyciągać jak najlepiej inwestorów do Kielc ale nie do budowy biurowców tylko ZAKŁADÓW PRACY :!: Ale to już od miasta zależy...

hey
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1441
Rejestracja: 24 kwietnia 2006, o 13:47

Post autor: hey » 10 listopada 2007, o 10:16

U nas większość miejsc pracy powstaje w handlu.Czekam na realizację następujących inwestycji,które przyniosą sporo nowych miejsc pracy:

1.Lotnisko
2.SSE Morawica
3.SSE Piekoszów (100 ha)
4.Kielecki Inkubator Technologiczny
5.Inkubator w Podzamczu
6.Galeria IX wieków
7.rozbudowa Galerii Echo
8.planowane centrum handlowe przy obwodnicy plus obiekty logistyczne
9.centrum handlowe w Dyminach
10.rozbudowa Piekarni po Telegrafem (50 miejsc pracy miało powstać)
11.supermarkety planowane na Ślichowicach plus Dom i Ogród przy pasażu
12.nowa Katarzyna
13.wzgórze Karscha (hotel,restauracja,pływalnia)
14.Sienkiewicza 8 (dom handlowy)
15.hala Paderewskiego
16.Galeria Dworzec
17.hotel IBIS

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Re: Bezrobocie w Kielcach

Post autor: sueno » 10 listopada 2007, o 10:52

hey pisze:Czyli mamy najwyższe bezrobocie spośród miast wojewódzkich...Co zrobić,żeby to zmienić?
To jest ujawnione bezrobocie osób które zarejestrowały się w Urzędzie Pracy. Ci którzy tego nie zrobili nie figurują w statystykach. Dodatkowo dochodzą jeszcze osoby które utraciły status bezrobotnego z różnych przyczyn (głownie dlatego że nie odnotowali się).

Przede wszystkim na stronie urzędu powinny być oferty pracy z całego województwa. Ktoś kto szuka pracy przez internet nie zna wszystkich stron na których są zamieszczane ogłoszenia. Można to rozwiązać na 2 sposoby:
1) albo zatrudnić osobę do szukania ogłoszeń i zamieszczania ich
2) albo ustawowo nakazać informowanie PUP o poszukiwaniu pracowników (raczej nie przejdzie bo ludzie nie lubią "nakazów" ale miałoby to swoje plusy bo wszystko byłoby w jednym miejscu i pracodawcy mieli by większą liczbę kandydatów więc może jednak nie jest to głupi pomysł).

Generalnie wg. mnie "ustawowy" obowiązek zamieszczania ogłoszeń o pracę powinny mieć wszystkie urzędy i instytucje gdzie pojawia się pieniądz publiczny. Aktualnie zamieszczają takie ogłoszenia na własnych stronach internetowych i są one nieczytelne. Żeby znaleźć jakieś ogłoszenie trzeba przejrzeć strony wszystkich urzędów i niejednokrotnie otwierać dodatkowe pliki bo nie ma zamieszczonej treści ogłoszenia na stronie a w pliku którego nazwa tez niewiele mówi.

Poza tym w naszym województwie organizowanych jest spora liczba kursów doszkalających pracowników i znów historia się powtarza. Wiedzę o nich maja osoby albo związane z firmami szkoleniowymi, albo osoby czytające prasę (czasem ogłoszenia o kursach pojawiają się), albo osoby które mają czas i możliwości wyszukiwania ogłoszeń o kursach na dziesiątkach stron firm szkoleniowych.
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

hey
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1441
Rejestracja: 24 kwietnia 2006, o 13:47

Post autor: hey » 10 listopada 2007, o 13:33

Stopa bezrobocia w Kielcach na poziomie 10,2% to około 11 tysięcy osób.
Bezrobocie w województwie świętokrzyskim za wrzesień to 14,9%, czyli 82,4 tysiące osób.

Bardzo by się przydała inwestycja typu fabryka opon Apollo Tyres (2500 pracowników)...

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3000
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10
Lokalizacja: Mokotów

Post autor: Grzegorz » 11 listopada 2007, o 00:36

Za kilka lat bezrobocie na pewno spadnie - szykuje się naprawdę sporo inwestycji, po których ukończeniu będą nowe miejsca pracy!

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 11 listopada 2007, o 01:40

Tak się retorycznie spytam...

Czy naszą dyskusję czyta ktoś decyzyjny, czy tak sobie pierdolimy od rzeczy.... Generalnie czy jest sens rozpisywania się na ten temat....
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
Wizard
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1035
Rejestracja: 16 stycznia 2007, o 22:49
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Wizard » 11 listopada 2007, o 03:34

Wątek jest bardzo dobry. Życie w mieście zależy przede wszystkim od pracy, a co za tym idzie pieniędzy a nie od koloru, czy rodzaju elewacji...
Kielce zajęły w niedawnych rankingach dół tabeli jeżeli chodzi o jakość życia i ostatnie ( lub jedno wyżej ) miejsce w kategorii rynek pracy.
Te problemy powinny być pierwszorzędnym zadaniem naszych władz.
Every dream has a price

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3000
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10
Lokalizacja: Mokotów

Post autor: Grzegorz » 11 listopada 2007, o 11:31

sueno pisze:Tak się retorycznie spytam...

Czy naszą dyskusję czyta ktoś decyzyjny, czy tak sobie pierdolimy od rzeczy.... Generalnie czy jest sens rozpisywania się na ten temat....
Internet jest powszechnie dostępnym źródłem informacji. Nigdy nie wiemy kto zagląda do tego forum i się pewnie nie dowiemy ;-) Może nawet prezydent ma ustawione to forum jako stronę startową ;-) :-)

Limp
Posty: 286
Rejestracja: 19 października 2007, o 21:02
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Limp » 11 listopada 2007, o 11:33

Zwróćcie tylko uwagę na to, że wiele osób pracuje ale gdzie? Na czarno! A to czemu bo często mają możliwość zostać zarejestrowani ale im to się nie opłaca aby im ZUS zabierał kase, aby podatki płacili itd. Zostaną stworzone nowe miejsca pracy i prawidłowo ale niech ta praca będzie na jakimś poziomie...
Limp

Awatar użytkownika
kamilkw
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1458
Rejestracja: 25 czerwca 2007, o 09:48
Lokalizacja: Morawica/Kielce

Post autor: kamilkw » 28 listopada 2007, o 18:28

Bezrobocie w województwie za miesiąc Październik.


ŚWIĘTOKRZYSKIE... 14,6
Buski...................... 8,5
Jędrzejowski............ 11,7
Kazimierski............. 10,7
Kielecki................... 19,5
Konecki.................. 23,0
Opatowski............... 16,6
Ostrowiecki............. 19,0
Pińczowski.............. 9,1
Sandomierski.......... 11,9
Skarżyski................ 25,2
Starachowicki.......... 14,4
Staszowski.............. 11,5
Włoszczowski.......... 14,4
M. Kielce............ 9,7

W końcu w Kielcach bezrobocie spadło poniżej 10% :D
pletwa

Awatar użytkownika
Daniel
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2750
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:35
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Daniel » 28 listopada 2007, o 19:47

Aż mi się chce bluzgać jak to czytam :evil:
Obrazek

Awatar użytkownika
Michel2
Posty: 383
Rejestracja: 20 marca 2006, o 10:21
Lokalizacja: Ziemia Swietokrzyska :*
Kontakt:

Post autor: Michel2 » 28 listopada 2007, o 20:58

kamilkw pisze:Bezrobocie w województwie za miesiąc Październik.


ŚWIĘTOKRZYSKIE... 14,6
Buski...................... 8,5
Jędrzejowski............ 11,7
Kazimierski............. 10,7
Kielecki................... 19,5
Konecki.................. 23,0
Opatowski............... 16,6
Ostrowiecki............. 19,0
Pińczowski.............. 9,1
Sandomierski.......... 11,9
Skarżyski................ 25,2
Starachowicki.......... 14,4
Staszowski.............. 11,5
Włoszczowski.......... 14,4
M. Kielce............ 9,7

W końcu w Kielcach bezrobocie spadło poniżej 10% :D


A na co chcesz tak bluzgac :?:

A co do stopy bezrobocia w powiatach to mysle ze niskie stopy w poludniowych rolniczych powiatach to zasluga tego ze masa osob po prostu zarejestrowala posiadanie gospodarstwa rolnego.
www.nowiny.com.pl - serwis internetowy gminy Sitkówka-Nowiny
Kocham Świętokrzyskie :* :)

Awatar użytkownika
Daniel
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2750
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:35
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Daniel » 28 listopada 2007, o 21:33

Michel2 pisze:A na co chcesz tak bluzgać :?:
Bo chciałbym się zarejestrować i popsuć statystyki, a nie mogę, bo mam umowę zlecenie, z której mam zerowy dochód.
Bo studentom po inżynierii produkcji nie przysługują praktyki skoro w międzyczasie np. składali długopisy, toć to przecież produkcja więc doświadczenie już mają :!:
Obrazek

ODPOWIEDZ