Muzeum Historii Kielc (Miasta Kielc) - ul. Św. Leonarda

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Sz.J.
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1113
Rejestracja: 22 września 2005, o 18:14
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Sz.J. » 9 lutego 2008, o 22:33

Byłem i muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczony!
Chronologiczny układ wystaw i super eksponaty akcentujące najważniejsze wydarzenia z historii miasta.

Zaskoczyło mnie kilka zdjęć, myślałem, że już wszystko widziałem. :) (rozbiórka cerkwi, łażnia żydowska czy efekty bombardowania miasta...)
Ciekawe multimedia: wejście Rosjan do Kielc czy porażające z kieleckiego getta i pogromu.

Do tego ciekawe wystawy czasowe i będzie dobrze.

Choć jak na sobotę frekwencja Kielczan nie była zbyt wielka. :(

Awatar użytkownika
Jarek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1118
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 22:35
Lokalizacja: Kielce - Bocianek

Post autor: Jarek » 9 lutego 2008, o 22:36

Sz.J. pisze: Choć jak na sobotę frekwencja Kielczan nie była zbyt wielka. :(
Ja też dziś byłem ok. 12. i kilka pań się kręciło. Podobni jak Sz.J. także bardzo podoba mi się muzeum. Jedyne co możnaby zmienić, to ścianki multimedialne, jak dla mnie zbyt głośno nastawione i jedna dźwięki się trochę mieszają.
Kielce - tu jest moje miejsce, tu jest mój dom.

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 10 lutego 2008, o 15:30

Wreszcie się wybrałem Moje spostrzeżenia: przyjemne miejsce, w zasadzie jest to namiastka tego, co chciałbym zobaczyć w takim muzeum (powiedziałbym, że jak na wersję "demo" to bardzo OK. :D ). Faktycznie niektóre okresy historii miasta potraktowano baaardzo pobieżnie, częściowo zapewne z braku eksponatów (zwłaszcza średniowiecze). Może mogłoby być więcej planasz (wizualizacji, planów?). Okres największego rozwoju miasta, czyli druga połowa XX wieku reprezentowana przez zaledwie parę fotografii. No ale od czegoś trzeba zacząć. Myślę, że w przyszłości będzie lepiej.

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 10 lutego 2008, o 15:49

cm pisze:Wreszcie się wybrałem Moje spostrzeżenia: przyjemne miejsce, w zasadzie jest to namiastka tego, co chciałbym zobaczyć w takim muzeum (powiedziałbym, że jak na wersję "demo" to bardzo OK. :D ). Faktycznie niektóre okresy historii miasta potraktowano baaardzo pobieżnie, częściowo zapewne z braku eksponatów (zwłaszcza średniowiecze). Może mogłoby być więcej planasz (wizualizacji, planów?). Okres największego rozwoju miasta, czyli druga połowa XX wieku reprezentowana przez zaledwie parę fotografii. No ale od czegoś trzeba zacząć. Myślę, że w przyszłości będzie lepiej.
Też wreszcie się dzisiaj wybrałem :) Faktycznie - określenie "demo" nieźle tutaj pasuje. Wyszedłem z muzeum z małym mętlikiem w głowie - plusy mieszają mi się minusami (aczkolwiek plusy przeważają). Jak na razie mam problem z wyrobieniem sobie zdania :)
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
pawel_ŚLV
Posty: 300
Rejestracja: 14 marca 2008, o 22:44
Lokalizacja: Kielce\Skarżysko
Kontakt:

Post autor: pawel_ŚLV » 20 marca 2008, o 15:34

Bylem już dwa razy bo za pierwszym razem za późno za przyszedłem i nie zdążyłem przeczytać wszystkich informacji związanych z eksponatami. Jestem dumny że urodziłem się w Kielcach, nawet nie sądziłem że mamy tak bogatą i ciekawą historie. Naprawdę warto odwiedzić muzeum.
Waleczne Serce Korona Kielce

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 28 stycznia 2009, o 20:16

Podsumowanie działalności Muzeum Historii Kielc
Artykuł dodany: 2009-01-28 18:56:14, ostatnia aktualizacja: 2009-01-28 19:23:10

Mija rok od otwarcia dla zwiedzających Muzeum Historii Kielc. Placówka została powołana do życia 1 września 2006 roku. Mieści się w XIX-wiecznej kamienicy przy ulicy Leonarda. Prawie 80% zgromadzonych zbiorów muzealnych pochodzi od mieszkańców Kielc, którzy przekazują placówce swoje pamiątki na własność, albo w depozyt.
Dyrektor Muzeum Historii Kielc- Jan Główka mówi, że w ubiegłym roku udało się zdobyć 577 obiektów, a prawie tysiąc przyjęto w depozyt.
Najcenniejsze pod względem historycznym eksponaty, takie jak Księga, czy Pieczęć Rady Miejskiej z końca XVIII wieku wypożyczone są z kieleckiego Muzeum Narodowego.
Oprócz wystawy stałej, muzeum prowadzi szereg dodatkowych działań. Organizowane są wystawy czasowe, koncerty, warsztaty. Placówka prowadzi też działalność edukacyjną i wydawniczą.
Najważniejsze planowane na ten rok przedsięwzięcia, to monograficzna wystawa, zmarłej w 2005 roku Jadwigi Trzcińskiej, a pod koniec roku ekspozycja z okazji 80-tej rocznicy otwarcia wodociągów w Kielcach.
Od lutego do grudnia 2008 roku Muzeum Historii Kielc odwiedziło ponad 15 tysięcy osób.

źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,Podsum ... 7eb2a.html
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 1 lutego 2009, o 13:24

To już rok Muzeum Historii Kielc


Dziś pierwszą rocznicę otwarcia obchodzi Muzeum Historii Kielc. Placówka mieszcząca się przy ulicy Leonarda otwarta jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków.
Każdy kto dziś do godziny 16-stej odwiedzi placówkę otrzyma drobny upominek. Zwiedzającym wręczane będą plakaty, foldery i plany Kielc- wylicza Paweł Wolańczyk, asystent w muzeum. Co można zobaczyć w placówce przy Leonarda?
Jan Główka - dyrektor muzeum mówi, że największym sukcesem jest to, że tak szybko udało się otworzyć placówkę.
Dyrektor Główka zwrócił uwagę na to, ze muzeum prowadzi także działalność oświatową. W ciągu roku placówkę odwiedziło ponad 15 tysięcy osób.

W Muzeum historii Kielc zwiedzający mogą poznać dzieje miasta. Na ekspozycji jest min. odtworzona chata pierwszych mieszkańców osady, pamiątki po biskupach krakowskich który znacznie przyczynili się do rozwoju Kielc, dokumenty i pieczęci miejskie, mundury żołnierzy stacjonujących w garnizonie oraz broń i sztandary oddziałów powstańczych, którzy w czasie zaborów i drugiej wojny światowej walczyły o niepodległość ojczyzny.

Wiele eksponatów to rodzinne pamiątki przyniesiony przez kielczan.

http://www.radio.kielce.pl/page,,To-juz ... 2e94c.html

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 9 lutego 2009, o 18:40

Ciekawe propozycje Muzeum Historii Kielc
2009-02-09

Jutro o godz.17.30 placówka zaprasza na otwarcie nowej wystawy czasowej pt. "Przypominanie - Sybiracy. Malarstwo Ottona Grynkiewicza". W trakcie wernisażu odbędzie się koncert Małgorzaty Biesagi pt. "Czar Polesia". 11 lutego o godz.17.00 odbędzie się prelekcja Marka Jończyka z kieleckiej delegatury IPN pt. " Represje komunistyczne na przykładzie rodziny Hedów".

14 lutego o godz. 10.30 na kolejne spotkanie zaprasza Muzealny Klub Historyczny "Nad Silnicą". Tematem będzie "Harcerstwo w Kielcach - cz.II od 1939r." O godz. 12.00 w ramach "Soboty muzealnej" odbędzie się spotkanie z Ottonem Grynkiewiczem - artystą malarzem i sybirakiem. Na wszystkie imprezy wstęp wolny.

http://www.um.kielce.pl/pl/biuro_prasow ... t2435.html

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 19 lutego 2009, o 16:03

Kręcą cię Kielce?

Jeśli tak, nakręć 1-minutowy film o mieście i weź udział w konkursie organizowanym przez Muzeum Historii Kielc i Ośrodek Kultury "Ziemowit", które czekają na zgłoszenia do 29 maja br.


W konkursie pod nazwą "Moje miasto mnie kręci, ja kręcę moje miasto" mogą wziąć udział filmowcy - amatorzy, którzy zrealizują film dowolną techniką elektroniczną, na przykład, kamerą video, aparatem fotograficznym, czy telefonem komórkowym. Prace konkursowe w formacie DVD, nagrane na płycie kompaktowej, można składać w sekretariacie konkursu w Muzeum Historii Kielc ul. Św. Leonarda 4, 25-303 Kielce, tel. 340 55 22 lub 340 55 26. Do konkursu zostaną zakwalifikowane prace dostarczone do muzeum do piątku 29 maja 2009 r. do godz. 15. Laureaci otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez organizatorów, a zwycięskie filmy będą prezentowane w czasie obchodów Święta Kielc.

http://www.wrota-swietokrzyskie.pl/c/po ... TANCE_6cAE

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 9 marca 2009, o 19:47

Powojenne Kielce na fotografiach kielczan


Drugą wystawę oraz publikację „Kielczanie z albumów rodzinnych” przygotowuje Muzeum Historii Kielc. Tym razem na ekspozycji mają być zaprezentowane zdjęcia miasta i jego mieszkańców , wykonane po II wojnie światowej do połowy la 70. XX wieku.
„To wzbudzenie zainteresowania i szacunku dla fotografii, która nie ma jeszcze stu lat, nie jest jeszcze pożółkła, ale przecież zapisuje świat, którego już nie ma, jest tak samo ważne, jak zrobienie z tego wystawy czy kolejnego albumu” – mówi Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc.
Wszyscy którzy chcą udostępnić na wystawę swoje fotografie mogą przynosić zdjęcia do siedziby Muzeum Historii Kielc. Fotografie zostaną zwrócone właścicielom po zakończeniu wystawy. Otwarcie ekspozycji planowane jest na rok 2010.

http://www.plus.kielce.pl/www/index.php ... &op=3#nius

Awatar użytkownika
Adasiek CK
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1141
Rejestracja: 4 stycznia 2008, o 03:03
Lokalizacja: Kielce <-> Warszawa

Post autor: Adasiek CK » 4 kwietnia 2010, o 22:43

Nowa wystawa w Muzeum Historii Kielc

Pierwsza w Polsce gitara elektryczna, "wieczne muchołapki", amortyzatory do szelek, a także cenne znaleziska archeologiczne z naszego regionu, to niektóre z przedmiotów, jakie będzie można obejrzeć na otwieranej w przyszłym tygodniu wystawie w Muzeum Historii Kielc.

Będzie to zaledwie ułamek zbiorów, które liczą 9 tysięcy eksponatów i zostały przekazane do Muzeum Narodowego w Kielcach przez Jerzego i Eugenię Fijałkowskich, ale za to zaprezentowane zostaną te najciekawsze przedmioty. Jak mówi Marcin Kolasa z działu dokumentacji muzeum - największe zainteresowanie wzbudzą z pewnością wynalazki, na przykład "Szelki na całe życie", których innowacyjność polegała na wszyciu w płótno gumowych amortyzatorów. Inny ciekawy, opatentowany w latach 30-tych XX wieku wynalazek- to konserwy w słojach wykonanych ze szklanych butelek. Jak dodaje Marcin Kolasa na wystawie zostanie pokazany także stary warsztat fotograficzny z powiększalnikiem, służący do wywoływania zdjęć, czy domowy warsztat do obróbki kamieni szlachetnych.

Oprócz tych eksponatów będą prezentowane rzadkie okazy kamieni, pochodzące z nieistniejących już kopalń, a także kolekcje wyrobów rzemiosła ludowego z kielecczyzny.

Wystawę "Rodziny kieleckie. Fijałkowscy" Muzeum Historii Kielc współorganizuje z Muzeum Narodowym, a będzie ją można oglądać od 9 kwietnia do końca czerwca.

http://www.radio.kielce.pl/page,,Nowa-w ... 35e6b.html


Nowe eksponaty w muzeum historii Kielc.

Stała wystawa w Muzeum Historii Kielc wzbogaciła się o dotychczas nie prezentowane, nowe eksponaty pochodzące z kościoła na Karczówce i z Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.

Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc informuje, że są to wartościowe przedmioty silnie związane z Kielcami. Do najcenniejszych należą srebrne naczynia liturgiczne. Jeden z nich, XVII-wieczny kielich na komunikanty, posiada inskrypcję opowiadająca o tym, że znalazł się on w klasztorze tuż po jego oblężeniu i zniszczeniu przez Szwedów.

Jak dodaje Krzysztof Myśliński zostały pożyczone także XVIII-wieczne szaty liturgiczne. Na jednej z nich widnieje herb biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego, który na początku XVII wieku wzniósł klasztor na Karczówce. Obok niego eksponowana jest zdobiona, zielona dalmatyka noszona przez diakonów.

Ponadto na wystawie znajduje się rękopis i dwa mszały rzymskie z XVIII wieku, z aksamitnymi oprawami i okuciami ze srebra.

Natomiast w pomieszczeniu poświęconemu historii współczesnej można zobaczyć sutannę i płaszcz biskupi, które należały do księdza Czesław Kaczmarka, a także dwa medale upamiętniające biskupów kieleckich Jana Jaroszewicza i Stanisława Szymeckiego. Eksponaty zostały wypożyczone Muzeum Historii Kielc przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach i ojców Pallotynów z kościoła na Karczówce na najbliższe dwa lata.

Paweł Kocańda

http://www.radio.kielce.pl/page,,Nowe-e ... d16fe.html
<klawy tekścik w tym miejscu>

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 27 stycznia 2012, o 20:39

Wirtualne Muzeum Historii Kielc

Muzeum Historii Kielc jest pierwszą kielecką placówkę kulturalną, którą można zwiedzać nie wychodząc z domu. Jak poinformował nas Jan Główka, dyrektor instytucji, podczas wirtualnego spaceru obejrzeć można m.in. stałą wystawę „Z dziejów Kielc”.

Ekspozycję można zobaczyć, po kliknięciu zakładki „Wirtualny spacer" na stronie muzeum.
W 2011. roku, placówkę odwiedziło 20 tysięcy osób. Dyrektor Jan Główka ma nadzieję, że dzięki nowym rozwiązaniom, placówka w tym roku przyciągnie jeszcze większą liczbę zwiedzających. Jak mówi, dziś każde muzeum, które chce zdobywać widownię powinno iść z duchem czasu i poprzez różne formy zachęcać do odwiedzin.
W najbliższym czasie, wirtualny spacer będzie też możliwy w Muzeum Narodowym w Kielcach. Obecnie trwają prace nad udoskonaleniem strony internetowej tej placówki

:arrow: http://www.radio.kielce.pl/page,,Wirtua ... 9155f.html

ODPOWIEDZ