RUDERY - wyburzenia, rozbiórki

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 11 marca 2009, o 21:41

Nie będzie podwyżek czynszu w mieszkaniach MZB
Artykuł dodany: 2009-03-10 14:58:47, ostatnia aktualizacja: 2009-03-10 20:50:37

(...)Z mapy miasta mają zniknąć budynki przy Warszawskiej 20, przedszkola przy Kapitulnej, oficyny przy Silnicznej 11., a także obiekty, które nakazał rozebrać nadzór budowlany: przy 1- go Maja 54 i 132 oraz Nowym Świecie 46.

źródło: http://www.radio.kielce.pl/page,,Nie-be ... b6fde.html
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Hokky
Posty: 157
Rejestracja: 10 listopada 2007, o 17:58

Post autor: Hokky » 16 marca 2009, o 12:29

Kot pisze:W nawiązaniu do dyskusji i artykułu powyżej - spacerkiem po planach wyburzeń:
Nowy Świat 46:
Obrazek
Działka wystawiona przez miasto na sprzedaz. Dlaczego miasto nie chce tego najpierw wyburzyc?
Kto to kupi?, dzilka ma ok 6m szerokości, co na tej dzialce mozna postawic?

Hokky
Posty: 157
Rejestracja: 10 listopada 2007, o 17:58

Post autor: Hokky » 16 marca 2009, o 12:47

sueno pisze:
Hokky pisze:ludzie...
odpisujecie nie na ten watek co potrzeba...
Zagórze Dworksie to nie centrum Kielc gdzie stoi budynek przedszkola o ktorym piszecie...
prosze o interwencje admina ;-)
ciao :)
RZ pisze:fakt - odpisałem z rozpędu :) Trzebaby przenieść
no tak... info o Dworku zniknelo, moj temat usunieto, a nigdzie indziej wzmianki znalezc nie moge :/
pkp koledzy :/
a ktos jakis czas temu pisal o Dworku Styki z Krakowsiej Rogatki - ze dworkow pozostalo w Polsce jak na lekarstwo, i wiekszosc cenne, a tu olewac temat wlasnie wyburzanego dworku :/
pkp po raz kolejny, oj nieladnie :(

edit:
przepraszam, znalazlem :)
tak czy inaczej chyba interwencji nie bylo :(

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 583
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Post autor: Tomasso » 3 kwietnia 2009, o 14:09

Ginący świat - drewniany domek z gankiem na ul. Targowej
Obrazek

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5698
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 3 kwietnia 2009, o 14:51

Niech ten świat ginie jak najszybciej :!:

Hokky
Posty: 157
Rejestracja: 10 listopada 2007, o 17:58

Post autor: Hokky » 3 kwietnia 2009, o 16:49

Tomasso pisze:Ginący świat - drewniany domek z gankiem na ul. Targowej
Obrazek
kto jest właścicielem?

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 4 kwietnia 2009, o 15:08

Zburz sobie zabytek za 500 zł. Legalnie
Aleksandra Hac
Obrazek

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie zniszczenia willi Bluma i Monitza - nie uznała jej za zabytek chroniony prawem. Po tej decyzji zagrożonych jest ponad 1200 budynków wpisanych do gminnej ewidencji.

Modernistyczna willa zniknęła z krajobrazu Łodzi w styczniu w niecałą godzinę. Wyburzanie rozpoczęło się tuż po zmroku. Po kilkudziesięciu minutach z budynku, który miał zostać wpisany do rejestru zabytków, została tylko sterta gruzu.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez właściciela, a prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zniszczenia zabytku. Teraz umorzyła je.

- Prokurator uznał, że budynek nie jest zabytkiem, ponieważ nie zostało zakończone postępowanie wpisania go do rejestru, i w momencie wyburzenia nie podlegał ochronie. Miał ją do końca 2003 roku, kiedy obowiązywał w Łodzi plan zagospodarowania przestrzennego - mówi Monika Zduńczyk-Nowak, szefowa Prokuratury Rejonowej Łódź-Śródmieście.

Właścicielem nieruchomości przy ul. Wigury 30 jest łódzki deweloper Marek Mirek. - Nie rozebrałem kamienicy z powodu mojego widzimisię, ale z powodu zagrożenia. Gdybym jej nie wyburzył, to komuś na głowę zleciałby strop i ja bym za to odpowiadał - mówił "Gazecie".

Mirek powoływał się na prawo budowlane. - Jeśli jest zagrożenie dla życia, to można rozebrać budynek przed wydaniem zgody - argumentował. Jednak Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dopatrzył się złamania prawa i ukarał Mirka mandatem za samowolę budowlaną. Zgodnie z prawem kara mogła wynieść maksymalnie 500 zł. Po decyzji prokuratury to jedyna kara, jaką właściciel nieruchomości poniesie za jej wyburzenie.

Rozstrzygnięcie z końca marca oznacza, że zagrożone są wszystkie zabytki z gminnej ewidencji, których właściciele chcą się pozbyć. Aby rozebrać taki budynek legalnie, muszą dostać zgodę Urzędu Miasta Łodzi. Jeśli zniszczą go bez pozwolenia, grozi im najwyżej taka kara jak Mirkowi.

W łódzkiej ewidencji zabytków są 1454 budynki i zespoły budynków. Z nich w ogólnopolskim rejestrze figuruje tylko 230. 1224 zabytki nie mają prawnej ochrony!

- Skandal! To się w głowie nie mieści! Konserwator zabytków podjął decyzję o wpisaniu willi do rejestru, opierając się na decyzji Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków. Na jakiej podstawie prokuratura uznała, że budynek zabytkiem nie jest? - denerwuje się Jakub Polewski, społeczny opiekun zabytków.

Od decyzji prokuratury nie można się odwołać.

Ochronę zabytkom z gminnej ewidencji może dać plan zagospodarowania przestrzennego, zmiana ustawy o ochronie i opiece nad zabytkami lub wpisanie ich do rejestru. Najkrótszą procedurą jest ostatnia z opcji, ale i tak zajmuje to kilka miesięcy. I nie każdy z obiektów z ewidencji zasługuje na wpis do ogólnopolskiego rejestru.

Ratunkiem dla łódzkich zabytków jest jedynie utworzenie na terenie miasta parku kulturowego. Może to zrobić rada miejska. Już raz Rafał Reszpondek z PO próbował to zrobić, ale jego koledzy nie poparli wniosku. Tym razem może być inaczej. - Sprawa jest pilna. Będę namawiał kolegów i koleżanki z klubu do poparcia pomysłu utworzenia parku. Spieraliśmy się w przeszłości w podobnej sprawie, ale dotyczyło to innej, konkretnej inwestycji. Myślę, że tym razem uda się szybko zadziałać, jeśli tylko będzie dobra wola i współpraca z prezydentem - mówi Krzysztof Piątkowski, radny Prawa i Sprawiedliwości, który stara się o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO najważniejszych łódzkich zabytków.

- Projekt uchwały można przyjąć na każdej sesji, najbliższa już 15 kwietnia. Na początku przyszłego tygodnia będę chciał się spotkać z szefami wszystkich klubów radnych i przekonać ich do tego pomysłu. Trzeba tylko przedyskutować, jaki obszar należy objąć parkiem, oraz ustalić formę i zakres ochrony. Sytuacja jest dramatyczna, zaraz znajdziemy się w sytuacji, kiedy nie będzie czego chronić - mówi Reszpondek.

Przy ostatniej próbie utworzenia w Łodzi parku kulturowego prezydent był jednym z największych tego przeciwników. Tym razem władze miasta deklarują współpracę. - Rozważymy kwestię utworzenia parku kulturowego - mówi Kajus Augustyniak, rzecznik prezydenta.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... alnie.html
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 4 kwietnia 2009, o 15:15

I tekst sprzed 98 lat (Przegląd Techniczny)... Warto przeczytać, daje do myślenia:

Obrazek
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
sueno
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4907
Rejestracja: 31 maja 2006, o 21:56
Lokalizacja: Świat czerwonego smoka
Kontakt:

Post autor: sueno » 5 kwietnia 2009, o 19:47

Obrazek
Ostatni rok przedszkola przy Kapitulnej
Joanna Gergont
2009-04-05, ostatnia aktualizacja 2009-04-05 19:44

Budynek przy ulicy Kapitulnej, w której mieści się przedszkole, zostanie rozebrany. Miejski Zarząd Budynków już szykuje dokumentację. Do końca roku zamierza rozebrać około 6-8 ruder.

Na pierwszy ogień poszedł dom przy ulicy 1 Maja 132, już zakończono jego wyburzanie. A w kolejce czekają następne. Najważniejszy przy ulicy Kapitulnej, gdzie mieści się Przedszkole Samorządowe nr 13. - Przygotowujemy dokumentację, myślę, że po zakończeniu roku szkolnego będziemy mogli rozpocząć prace - mówi Krzysztof Miernik, zastępca dyrektora MZB.

Ponieważ budynek był miejscem kaźni, władze miasta zdecydowały, że jego piwnice, gdzie NKWD trzymało i torturowało więźniów, zostaną zachowane i powstanie tam miejsce pamięci. Natomiast przedszkolaki z Kapitulnej znajdą miejsce w remontowanej kamienicy przy ulicy Karczówkowskiej.

Kolejny do wyburzenia jest mały biurowiec przy ul. Piotrkowskiej. Dawniej mieściły się tam niektóre z wydziałów ZUS-u. Teraz służy on jako zaplecze dla ekip budowlanych pracujących przy budowie parkingu wielopoziomowego i modernizacji Domu Związków Zawodowych. Budynek zostanie rozebrany, gdy te inwestycje się skończą. W tej okolicy MZB zaplanował jeszcze wyburzenie oficyny przy ulicy Silnicznej 11.

Z powodu budowy węzła Żelazna z ulicy 1 Maja zniknie kamienica nr 63 (obok kościoła Świętego Krzyża) i Żelaznej 9 (na zapleczu dworca PKS). - Z tej pierwszej już wykwaterowani zostali mieszkańcy, teraz do czasu rozbiórki zamurowujemy okna, żeby wandale nie dewastowali budynku - podkreśla wicedyrektor Miernik.

W planach na ten rok jest jeszcze parterowa kamienica przy ul. Nowy Świat. I, jeśli się uda, blok położony między dwiema jezdniami ulicy Warszawskiej. - Składa się on z dwóch części. Jedna jest komunalna, druga należy do prywatnych właścicieli. Trwają z nimi negocjacje ale jest ich zgoda na takie rozwiązanie - tłumaczy Miernik. Z ulicy Warszawskiej trzeba wykwaterować 12 rodzin. Miasto szykuje dla nich miejsca m.in. w mieszkaniach przy ulicy Podklasztornej, gdzie powstaje blok komunalny, oraz na 1 Maja, gdzie w blokach deweloperskich chce wykupić kilka lokali.

Trwa też rozbiórka, chociaż nie prowadzi jej MZB, kamieniczki przy ul. Śniadeckich (obok komendy policji). Rudera od lat stanowiła zagrożenie. - Była w naszym zarządzie. Kilka lat temu ustaliliśmy jej właścicieli, a Ci ją sprzedali. I obecny właściciel zajął się wreszcie wyburzeniem - informuje Miernik.

Źródło: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... ulnej.html
Najlepsza gra w sieci: http://www.reddragon.pl

"Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi" - autor znany :D

Pavlo
Posty: 57
Rejestracja: 4 października 2007, o 13:53
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: Pavlo » 5 kwietnia 2009, o 22:21

sueno pisze: Kolejny do wyburzenia jest mały biurowiec przy ul. Piotrkowskiej. Dawniej mieściły się tam niektóre z wydziałów ZUS-u. Teraz służy on jako zaplecze dla ekip budowlanych pracujących przy budowie parkingu wielopoziomowego i modernizacji Domu Związków Zawodowych. Budynek zostanie rozebrany, gdy te inwestycje się skończą.
nareszcie zniknie ten budynek i powstanie fajna przestrzeń.

Awatar użytkownika
MadMike
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1127
Rejestracja: 2 kwietnia 2007, o 13:09
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

Post autor: MadMike » 5 kwietnia 2009, o 22:30

Hokky pisze:kto jest właścicielem?
Sz.P. Spuszczel Pospolity i Kołatek Domowy :lol:

Szczerze, to nawet nie wiem w którym to jest miejscu.

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 583
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Post autor: Tomasso » 8 kwietnia 2009, o 12:41

Z cyklu "Ginący swiat" - okolice 1 Maja i tyły dworca PKS - wszystko do wyburzenia
Obrazek
Obrazek

baux
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1203
Rejestracja: 1 kwietnia 2008, o 19:21
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy Centrum a Kadzielnią...

Post autor: baux » 8 kwietnia 2009, o 12:49

Ładny drewniany dom, gdyby był w dobrym stanie możnaby go przenieść w inne miejsce.

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 8 kwietnia 2009, o 12:55

Drewniane domy znam (pisaliśmy już o nich w innym wątku), ale ta willa umknęła dotąd mojej uwadze. Niezła "sklejanka" - ciekawy międzywojenny modernizm nadbudowany nad "tradycyjnym" parterowym domem!
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
michal_ck
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2682
Rejestracja: 18 stycznia 2007, o 00:20
Lokalizacja: Kielce-Dąbrowa

Post autor: michal_ck » 8 kwietnia 2009, o 21:17

Może Tokarnia się nim zainteresuje? Może jakieś pisemko?
1. Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej SKI
2. Koordynator ds. zieleni miejskiej
3. Koordynator ds. zagospodarowania os. Dąbrowa II

ODPOWIEDZ