UM Kielce - Rewitalizacja Śródmieścia - Więzienie Kieleckie

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

UM Kielce - Rewitalizacja Śródmieścia - Więzienie Kieleckie

Post autor: Autor » 27 lutego 2006, o 15:13

Muzeum Historyczne w budynku więzienia

2006-02-27

Muzeum Historyczne Miasta Kielce powstanie w budynku dawnego więzienia. Znajdzie się tam również ośrodek edukacji. Placówka będzie pełnić fukcję edukacyjno - wychowawczą dla uczniów liceum i gimnazjum. Czeka ją także renowacja.
"W tej chwili przystępujemy do projektu technicznego. Mamy nadzieję, że w tym roku uda się zrobić dach na tych budynkach. Potrzebne są do tego dokumenty. Dach po uzgodnieniach z konserwatorem musi być z blachy miedzianej, nie może być inny materiał. Warto zrobić to dobrze, a nie zmieniać tego, co pare lat."
Powiedział prezydent Wojciech Lubawski. W budynku powstanie także ośrodek wzornictwa przemysłowego.

Źródło: Radio Fama

-----------------------------------------------------------

W Kielcach powstają dwie nowe placówki muzealne

24-02-2006, 09:08:32

[...]
W tym roku rozpocznie się także remont budynku byłego kieleckiego więzienia na Zamkowej, gdzie mieścić się będzie ośrodek edukacji, będący częścią Muzeum Historycznego Miasta Kielce. Jak dodał wiceprezydent - będzie on wzorowany na Muzeum Powstania Warszawskiego a jego głównym celem jest wychowanie patrioczne młodego pokolenia. Miejsce to ma być poświęcone głównie czynowi niepodległościowemu mieszkańców Kielc i kielecczyzny. Władze miasta zamierzają sfinansować jego powstanie ze środkow Unii Europejskiej.

Źródło: www.um.kielce.pl
Ostatnio zmieniony 5 lutego 2010, o 15:03 przez Autor, łącznie zmieniany 1 raz.

maju
Posty: 205
Rejestracja: 10 stycznia 2006, o 18:08
Lokalizacja: Kielce-KSM,Warszawa-StaraPraga
Kontakt:

jestem za

Post autor: maju » 27 lutego 2006, o 22:17

jezeli mialoby to byc projekt na miare Muzeum Powstania Warszawskiego jestem obiema rekami i nogami za...chociaz chcialbym ,żeby znalazło tam miejsco coś jeszcze...to spory obiekt jest. Zapewne troche to potrwa, zwłaszcza załatwianie funduszy Unijnych..

Awatar użytkownika
cochi
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1533
Rejestracja: 21 grudnia 2005, o 16:09
Lokalizacja: Kielce, Warszawa

Post autor: cochi » 27 lutego 2006, o 22:22

wazna jest teraz promocja tych nowych miesc zeby potencjalny odbiorca (turysta) mogl tam trafic. Przydalby sie jakis szlak (taki jak np. w Krakowie) oraz dobre oznaczenia (bardzo podobaja mi sie rozwiaznia oznaczen warszawskich) oraz jakies duze mapy pogladowe w Srodmiesciu
cochi

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 28 lutego 2006, o 11:08

Obrazek

Więzienie na galerie, warsztaty i muzeumwiadomość z dnia 2006-02-28

Budynek dawnego więzienia przy ulicy Zamkowej w Kielcach przestanie straszyć wyglądem i zionąć pustką. Gmach zostanie wyremontowany, powstanie w nim galeria i warsztaty dla artystów oraz rozbudowane Muzeum Pamięci Narodowej.

- Być może jeszcze w tym roku weźmiemy się za remont, choć to optymistyczna wersja - informuje Sławomir Nowiński, dyrektor Wydziału Realizacji Inwestycji Urzędu Miasta w Kielcach. - Na przeprowadzenie remontu i adaptacje dawnego więzienia do nowego sposobu wykorzystania potrzeba nam około roku, choć dopiero po powstaniu projektu będzie wiadomo co trzeba tam wykonać i za ile pieniędzy. Konieczna będzie ekspertyza stropów i prawdopodobnie ich wzmocnienie.
Dawne więzienie składa się z trzech budynków i kilku przybudówek. - Po adaptacji powstanie w nich Galeria Sztuki Współczesnej (w części wschodniej, w głębi podwórka), Warsztaty Rękodzieła Artystycznego (w skrzydle południowym) oraz zachowane Muzeum Pamięci Narodowej - informuje dyrektor. - Wszelkie zmiany w wyglądzie gmachu muszą być uzgodnione z wojewódzkim konserwatorem zabytków i chcemy zmienić jak najmniej. Zaplanowana tam działalność będzie pasowała do surowego charakteru gmachu.
Pierwsze ustalenia z wojewódzkim konserwatorem zabytków już zapadły. - Ulica Zamkowa kojarzy jest kielczanom jednoznaczne i konieczne jest zachowanie jej charakteru historycznego i emocjonalnego. Z badań przeprowadzonych kilka lat temu wynika, że kielczanie chcą tego. Na pewno muszą pozostać zewnętrzne elementy budynku świadczące o byłym więzieniu oraz zachowane miejsca straceń informuje Janusz Cedro, wojewódzki konserwator zabytków. Ustalono już wygląd dachu. Pokrycie będzie z blachy miedzianej, która szybko pokrywa się patyną i najlepiej będzie pasowała do takiego gmachu.
Janusz Cedro dodaje, że już niedługo zostanie wmurowana tablica upamiętniająca mord 18 więźniów dokonany przez hitlerowców 9 września 1939 roku. W tej części ulicy Zamkowej (od strony siedziby Radia "Plus") zostanie zachowany oryginalny bruk z krwią pomordowanych, którzy zginęli pod kołami wozu.

W gmachu dawnego więzienia można znaleźć fragmenty budowli z XVII wieku, drewnianych budynków folwarcznych, które stanowiły zaplecze gospodarcze pałacu biskupów. W XVIII wieku na miejscu drewnianej stajni postawiono murowaną. W XIX wieku władze rosyjskie przebudowały ją na więzienie, które było powiększane jeszcze w XX wieku. W 1945 roku NKWD przetrzymywał żołnierzy Armii Krajowej i kielecką inteligencję. Ostatni więźniowie opuścili budynek w 1980 roku. Od tego czasu gmach nie był używany z wyjątkiem kilku pomieszczeń, w których znajduje się Muzeum Pamięci Narodowej poświęcone więźniom z lat 1939-1956.

Autor: Agata KOWALCZYK
Ostatnio zmieniony 13 marca 2007, o 23:37 przez Autor, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 4 marca 2006, o 23:45

ice pisze:Ulica muzeów, wystaw i kafejek

Centrum Zamkowa
Do końca tego roku ulica Zamkowa zmieni swój charakter - w budynkach dawnego wiezienia powstanie centrum edukacyjne, a obok w mniej zabytkowej części galeria sztuki użytkowej.

Porządki w zaniedbanych budynkach rozpoczną się już niedługo.

Planowane jest odsłonięcie wewnętrznego dziedzińca dawnego więzienia z lat 1939-1956, wyburzenie powojennych dobudówek w całym ciągu budynków i remont w tych częściach, które nie stracą swojego historycznego charakteru. Na pewno nietknięte pozostaną cele więzienne Muzeum Pamięci Narodowej i miejsca, w których przed laty ginęli kielczanie.

- Całość na pewno czeka remont, ale chcemy zachowania w salach wystawowych tynków z napisami wyrzeźbionymi przez więźniów. Nie będzie za to litości dla szpetnych dobudówek do budynku i jego mniej zabytkowej części. Najszybciej powinien zacząć się remont dachu, który zgodnie z sugestią konserwatora zabytków chcemy pokryć miedzianą blachą, taką samą jak ta na Domu Praczki - zapowiada prezydent Andrzej Sygut.

W wyremontowanych pomieszczeniach znajdzie swoją siedzibę specjalne centrum edukacyjne, w którym wszystkie dzieci z Kielc i okolic będą miały przynajmniej jedną lekcję w roku. Program obejmie wszystkich gimnazjalistów i licealistów. Pedagodzy już pracują na konspektami zajęć, które dostosowane do wieku i tworzące całość, będą uczyły młodzież o zrywach niepodległościowych Polaków i kielczan - od obozu Langiewicza po prawie współczesne czasy, kiedy nasz kraj był pod znacznymi wpływami Związku Radzieckiego.

- Takie lekcje młodzież na pewno zapamięta o wiele lepiej niż normalne odbywające się w szkole. Dlatego chcemy, żeby przez kolejne sześć lat każdy uczeń przychodził na zajęcia - mówi A. Sygut.

Obok, w zajmowanej obecnie przez firmy i stowarzyszenia części budynku, znajdzie się miejsce na galerię współczesnej sztuki użytkowej. Prace będą w niej nie tylko wystawiane, ale również sprzedawane. Tym samym cała ulica Zamkowa nabierze wystawienniczo- muzealnego charakteru.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 6 marca 2006, o 18:50

Obrazek

Dokument o kieleckim więzieniu na ul. Zamkowej

2006-03-06

Ekipa Redakcji Form Dokumentalnych TVP S.A. gości w Kielcach. Podczas trzydniowego pobytu realizowane są zdjęcia do filmu pt. "...Rozdziobią nas kruki i wrony..." w reżyserii Mirosławy Sikorskiej. Dokument będzie opowiadał historię więzienia przy ul. Zamkowej w Kielcach. Jego scenariusz powstał w oparciu o archiwa udostępnione przez kielecki oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Archiwum Miejskiego. Dziś wieczorem realizowane będą m.in. sceny odbicia polskich żołnierzy z kieleckiego więzienia. Tamte wydarzenia wspominał ówczesny dowódca oddziału, który przeprowadził akcję gen. Antoni Heda, ps. "Szary".

-------
Link: http://www.um.kielce.pl/biuro_prasowe/a ... rt142.html

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 7 marca 2006, o 23:25

Obrazek
Powstaje film o historii kieleckiego więzienia

Obrazek Marcin Sztandera, 06-03-2006

Wczoraj na ulicy Zamkowej ekipa Telewizja Polska kręciła zdjęcia z udziałem kielczan.

- Dla mnie to taki upragniony i wychodzony film. Nareszcie mogę go zrobić - mówi Mira Sikorska, reżyser. Urodziła się w Kielcach, teraz pracuje w TVP. Produkcja będzie pierwszym tak dużym filmem dokumentalnym o kieleckim więzieniu. Wczoraj rozpoczęły się zdjęcia w kompleksie budynków przy ulicy Zamkowej

Film pod roboczym tytułem "Rozdziobią nas kruki i wrony..." przygotowuje Redakcja Form Dokumentalnych TVP przy wsparciu finansowym urzędu miasta. Opowiada o historii istniejącego w tym miejscu przez blisko wiek więzienia. - Zawsze w drodze do liceum Żeromskiego przechodziłam koło tego budynku. Obserwowałam, jak się zmieniał. Niezwykle mnie to fascynowało i trochę przerażało - wspomina Sikorska. - Podczas niemal każdej mojej wizyty u rodziny w Kielcach pojawiał się jego temat. W końcu zaczęłam szperać w archiwum miejskim i skontaktowałam się z IPN, który bardzo mi pomógł w gromadzeniu materiału - dodaje.

W efekcie żmudnej kilkuletniej pracy powstał scenariusz opowiadający historię więzienia i pokazujący najważniejsze wydarzenia w jego dziejach.

Wczoraj przez kilka godzin generał Antoni Heda ps. "Szary" opowiadał o dowodzonej przez siebie akcji rozbicia więzienia w sierpniu 1945 roku. I chociaż w środku starego budynku było bardzo zimno, a ujęcia trzeba było powtarzać, nie tracił dobrego nastroju. - Nie jest tak źle - żartował. - Trzeba mówić o tej historii, póki jeszcze żyjemy - dodawał. Na miejsce dotarli też inni uczestnicy pamiętnej akcji, m.in. Henryk Czech ps. "Śmigły" oraz sędzia Andrzej Jankowski z IPN. Po południu kręcono sceny na dziedzińcu zasypanym śniegiem. Statyści w pasiakach wyprowadzali generała Hedę z więzienia i szli trasą ucieczki sprzed 61 lat. - To nie jest inscenizacja odbicia więźniów, do którego doszło w sierpniu, ale sposób na pokazanie gmachu i ludzi - wyjaśniała Mira Sikorska. Podkreśliła, że ta akcja to nie jedyne ciekawe wydarzenie w dziejach więzienia. Na wtorek zaplanowano kręcenie relacji o buntach więźniów, do jakich dochodziło w latach 20-lecia międzywojennego. - Widać, że więzienie w Kielcach budzi emocje. Wielu pozytywnych bohaterów odmówiło wzięcia udziału w filmie. Nie chcą wracać do tych wspomnień - mówi Sikorska.

Filmowcy będą na Zamkowej do środy. Film ma być gotowy pod koniec czerwca. Obejrzymy go najprawdopodobniej w telewizyjnej Jedynce.

Więzienie przy ul. Zamkowej
Powstało w latach 1826-1828 w dawnych stajniach biskupich i funkcjonowało do lat 70. ubiegłego wieku. Najtragiczniejsze były jednak lata 1939-1956. We wrześniu 1939 roku Niemcy zorganizowali tam punkt zborny dla polskich jeńców. 9 września sprowokowali masakrę i zastrzelili 19 jeńców, a kolejnych 40 ranili. W styczniu 1945 roku przez parę tygodni więzieniem dysponowało NKWD, które osadziło tu aresztowanych Polaków, m.in. sędziów i prokuratorów. Potem, do 1956 roku, więzieniem zarządzały władze Bezpieczeństwa Publicznego. Osadzano w więzieniu wielu więźniów politycznych, wśród nich i takich, którzy walczyli przeciwko Niemcom w szeregach organizacji niekomunistycznych - AK, NSZ. W 1995 roku w gmachu otwarto Muzeum Pamięci Narodowej, a obecnie pojawił się pomysł utworzenia w części budynku Instytutu Sztuki Użytkowej.

j'k
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 858
Rejestracja: 18 listopada 2005, o 17:36

Post autor: j'k » 6 kwietnia 2006, o 12:49

Zwożą żwir na Zamkową, równają i utwardzają podbudowę pod bruk

(nie znalazłem wątku więc tu pozwoliłem sobie wkleić)

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 19 lipca 2006, o 01:05

Galeria design'u ma powstać w Kielcach
18-07-2006

Wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa, Warszawy i Katowic gościli w Kielcach. Tematem spotkania z prezydentem Wojciechem Lubawskim był pomysł adaptacji budynku zespołu powięziennego na funkcje muzealno - dydaktyczne, wystawiennicze i artystyczne.
Miasto przygotowuje program zagospodarowania budynku przy ulicy Zamkowej. Ma tam powstać "Galeria designu współczesnego". Goście z ASP zwiedzili obiekty. „Byli zauroczeni miastem, opinie były bardzo pozytywne"- powiedział prezydent Wojciech Lubawski w rozmowie z Radiem Kielce. Dodał, że design, który łączy sztukę z przedsiębiorczością daje Kielcom szanse zaistnienia w kraju.

Źródło: Radio Kielce
---------------------------------------------------------------------------------

Artyści w byłym więzieniu

Władze Kielc pracują nad utworzeniem w mieście „Galerii designu współczesnego”. Galeria ma się mieścić w budynku byłego więzienia przy ulicy Zamkowej. Nad koncepcją adaptacji zespołu powięziennego na funkcje muzealno-dydaktyczne, wystawiennicze i artystyczne pracują wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych, m.in. z Krakowa, Warszawy i Katowic, którzy dziś wspólnie z prezydentem Lubawskim zwiedzili budynek przyszłej Galerii.

Źródło: Radio Plus

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 19 lipca 2006, o 10:10

Obrazek

Wzory z kielc pójdą w świat?
19-07-2006

Dziesięciu wykładowców Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Warszawie i Katowicach przez dwa dni przebywało w Kielcach. Zapoznali się oni z pomysłem stworzenia w budynku po byłym więzieniu przy ulicy Zamkowej galerii designu współczesnego.

Wśród osób, które przebywały w Kielcach byli między innymi profesor Marian Oslislo, rektor ASP w Katowicach, Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP, Ewa Gołębiowska, dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie oraz wykładowcy z poszczególnych uczelni zajmujący się wzornictwem i projektowaniem form przemysłowych. - Nasi goście uznali, że to dobry pomysł i ma ogromne szanse powodzenia - mówi prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Prezydent między sztuką i biznesem
A na czym polega pomysł utworzenia galerii designu współczesnego? - Wczoraj pojawiła się jeszcze inna nazwa - fabryka designu, zaproponowali ją artyści. Świetnie odpowiada naszej koncepcji, bo o tworzenie wzorów dla przemysłu nam przede wszystkim chodzi - tłumaczy prezydent Lubawski.
Podkreśla, że taka inwestycja otwiera ogromne możliwości zarówno przed plastykami, projektantami, jak i producentami. - Będziemy kojarzyć ich z sobą i zachęcać do współpracy. Chodzi o to, by producenci chętnie wprowadzali nowe wzory i nie bali się odważnych rozwiązań. A pole do działania jest szerokie, chociażby ceramika, ubrania, meble. Możliwości są praktycznie nieograniczone, bo atrakcyjne, niepowtarzalne wzory są coraz bardzie poszukiwane - podkreśla prezydent.
Całość ma się mieścić w budynku zespołu powięziennego przy ulicy Zamkowej. - Wszystko będzie się składało z trzech części: wystawienniczej, gdzie nowe wzory będą pokazywane, biurowej, która jest niezbędna i umożliwi współpracę plastyków z producentami oraz warsztatów - wyjaśnia. Na początek chodzi przede wszystkim o twórców z regionu. - Ale z czasem planujemy wyjść na cały kraj - dodaje.

Jedno centrum to za mało. Będzie też drugie
Zapowiada też utworzenie centrum wychowania patriotycznego, gdzie młodzież pozna historię od powstania styczniowego aż do czasów „Solidarności”: - Biorąc pod uwagę miejsce, w którym wszystko powstanie oraz tradycje patriotyczne regionu świętokrzyskiego, stworzenie takiego centrum jest uzasadnione. Dodatkowo obiekt przy ul. Zamkowej zostanie otwarty na pałac biskupi, dzięki czemu ta część miasta stanie się niezwykle atrakcyjnym i pięknym miejscem.
Prezydent zapowiada, że przebudowa obiektu to kwestia może nawet dwóch lat. Ale efekty będą już w przyszłym roku. - Pracujemy nad programem przedsięwzięcia.

Maciej BANACHOWSKI , banachowski@echodnia.eu

:arrow: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/?cat=10&id=32503
Ostatnio zmieniony 13 marca 2007, o 23:38 przez Autor, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3940
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 12 sierpnia 2006, o 22:14

Obrazek
Lekcje w dawnym więzieniu UB

To nietypowy pomysł władz miasta, kuratorium oświaty i historyków. Zajęcia wychowania patriotycznego w celach dawnego kieleckiego więzienia, rozpoczną się w październiku.
Lekcje wychowania patriotycznego mają być historyczną podróżą po Kielcach i regionie świętokrzyskim. Wędrówka rozpoczyna się w 1794 roku, w chwili wybuchu Powstania Kościuszkowskiego, a skończy na wydarzeniach w Poznaniu z 1956 roku.
Lekcje będą prowadzone w dawnym więzieniu Urzędu Bezpieczeństwa w Kielcach, gdzie 61 lat temu żołnierze AK odbili ponad 700 więźniów. Ponad stu stronicowy scenariusz zajęć opracowali kieleccy historycy. Każda lekcja ma wyglądać inaczej. Lekcje są przygotowywane dla szóstoklasistów, uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
piotrekp
:arrow: http://ww2.tvp.pl/1496,20060811381055.strona

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 13 sierpnia 2006, o 22:58

Obrazek
Pilotażowe lekcje historii w muzeum

Obrazek Anna Roży, 14-08-2006

- Chcemy, żeby kieleccy uczniowie byli patriotami, żeby byli przywiązani do swojej małej ojczyzny - mówi Andrzej Sygut, zastępca prezydenta. Pierwsze pilotażowe lekcje historii poza klasą lekcyjną zostaną przeprowadzone w październiku.

Jak zapowiadaliśmy, trwają przygotowania do prowadzenia tzw. żywych lekcji historii. Po przedstawieniu pomysłu w grudniu ubiegłego roku nauczyciele historii Krzysztof Stanisławski, Dariusz Świtalski, Sławomir Jóźwik oraz Przemysław Witek rozpoczęli przygotowywanie konspektów. Kilka z nich jest już gotowych. Trafiły na biurko prezydenta, pracowników kieleckiego IPN oraz posła Przemysława Gosiewskiego, który mocno zaangażował się w projekt. Pierwsze pilotażowe lekcje historii zostaną przeprowadzone w październiku.

- Chcielibyśmy, żeby lekcje były przeprowadzane w muzeum, ale również w terenie. Jeden z konspektów lekcji mówi o powstaniu kościuszkowskim, taką lekcję można by rozpocząć od odwiedzenia miejsc związanych z powstaniem. Konspekty, które przygotowaliśmy, dotyczą lat 1794-1956. Są związane z poszczególnymi salami, a te z określonymi wydarzeniami historycznymi - mówi Krzysztof Stanisławski.

Organizujący interaktywne lekcje chcą, żeby uczniowie, którzy odwiedzą muzeum, mogli obejrzeć prezentacje, posłuchać wykładu, a z muzeum wyjść z ulotką lub kserokopią jakiegoś historycznego dokumentu.

- Docelowym miejscem, w którym lekcje będą prowadzone, jest kompleks więzienny przy ul. Zamkowej. Na razie trwają prace nad przygotowaniem koncepcji zagospodarowania pomieszczeń. Pieniądze na gruntowny remont oraz zagospodarowanie obiektu mają pochodzić z Unii Europejskiej. Projekt przygotowują już pracownicy wydziału projektów strukturalnych - mówi Andrzej Sygut, zastępca prezydenta.

Z muzealnych lekcji historii mieliby korzystać uczniowie wszystkich szkół. Muzeum Kielc, któremu podlegać będzie placówka, chce, żeby do odwiedzin placówki namawiał również kurator.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 31 sierpnia 2006, o 07:20

Obrazek

Więzienie ożyje
31-06-2006

KIELCE. Już niedługo budynki więzienia na zamkowym wzgórzu w Kielcach zaczną tętnić życiem. Kosztem 11 milionów złotych powstanie tu muzeum czynu patriotycznego, warsztaty ceramiki i centrum sztuki i przedsiębiorczości.
Przez ponad 20 lat dawne więzienie położone w centrum Kielc było jak strup. Wycieczki odwiedzające pałac biskupów, tłumy gości Domu Środowisk Twórczych, spacerujący po parku mogli podziwiać odrapane mury, pordzewiałe druty i wieżyczki strażników. Widok przygnębiający, ale władzom brakowało pomysłu i pieniędzy, by to miejsce zmienić. Wydaje się, że tę niemoc przerwie prezydent Wojciech Lubawski. Zaproponował on, by w budynkach więzienia umieścić muzeum czynu patriotycznego wzorowane na muzeum powstania warszawskiego. - Tamta formuła się sprawdza, naszpikowane elektroniką przyciąga tłumy, naprawdę uczy historii i patriotyzmu - mówi z entuzjazmem wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut.

Autentyczne i poruszające
Właśnie obejmujący stanowisko dyrektor Muzeum Historii Miasta Kielc, dr Jan Główka (nowa placówka będzie jego oddziałem), także popiera ten pomysł. - To nie będzie ta skala co w Warszawie, ale zespół nauczycieli i uczniów pomoże opracować jak najbardziej interesującą i współgrającą z programem szkolnym wystawę. Zakres: od powstania styczniowego po lata 50. XX wieku.
Dyrektor Główka jak najszybciej chce uruchomić wolontariuszy - młodych ludzi, którzy nagrywać będą wspomnienia byłych partyzantów, mieszkańców Kielc, którzy pamiętają okupację i trudne, powojenne czasy. - Musimy się spieszyć, bo tych ludzi jest coraz mniej, a ich osobiste wspomnienia mają ogromną siłę. Nic i nikt nie uczy lepiej historii, jak żywy człowiek. Ten skarb musimy ocalić, szkoda, że tak późno się za to bierzemy - przyznaje dyrektor i zaprasza wszystkich do współpracy.

Artysta z Nowego Jorku
Pawilonem obok zawładnie sztuka. Korzystając z tego, że do Kielc powrócił z Nowego Jorku Marek Cecuła, artysta eramik, cieszący się międzynarodowym uznaniem, stworzone zostaną warsztaty rękodzieła artystycznego. Głównie ceramiki artystycznej i kameralnych form witrażowych. Planuje się, że w zajęciach będą mogły brać udział osoby niepełnosprawne, ale ma to być oferta dla każdego - szkól, osób indywidualnych czy całych rodzin. Przykład innych miast pokazuje, że takie pomysły cieszą się ogromnym wzięciem.
A jeśli już o innych miastach mowa. Wzór Cieszyna i jego zamku sztuki i przedsiębiorczości sprawił, iż w Kielcach, w kolejnym budynku zostanie utworzone centrum sztuki i przedsiębiorczości. Będzie tu prezentowane wzornictwo przemysłowe, w końcu plastyczne kierunki istnieją na dwóch kieleckich uczelniach (Akademia Świętokrzyska i Wyższa Szkoła Handlowa), mamy swoich plastyków, rzecz w tym, by artystom ułatwić kontakt z biznesem i temu ma służyć centrum. Będzie ono też współpracować z uczelniami z Polski - wstępne rozmowy z akademiami sztuk pięknych władze Kielc mają już za sobą.

Wyburzyć i odbudować
Udostępnienie zespołu powięziennego wiąże się nie tylko z modernizacją i przebudową wnętrz. Najmniej ingerencji czeka budynek muzeum, gdzie pozostaną autentyczne cele. Inaczej będzie wyglądało otoczenie. - Architekt Artur Hajdarowicz zaproponował wyburzenie muru z pomieszczeniami gospodarczymi, który odgradza dziedziniec więzienia od ulicy Zamkowej. Dzięki temu otworzy się widok na pałac - podkreśla. Znikną też obrzydliwe więzienne łaźnie. Postawiono je na dawnym budynku bramnym, jego fragmenty odkryto. Brama zostanie zrekonstruowana i będzie prowadzić do parku. - Dzięki temu odtworzymy dawny ciąg spacerowy: z parku, przez wzgórze na plac Panny Marii i dalej do Rynku - cieszy się architekt i snuje wizje rozwoju tej części miasta. Ulice Duża i Mała obrastają kafejkami, sklepami wabiącymi turystów, a kielczanie spacerują tym starym, najstarszym w Kielcach traktem, bawiąc się i wydając pieniądze.
Żeby jednak ta perspektywa się ziściła potrzeba 11.350 tys. zł. Pieniądze na modernizację zamkowego wzgórza Kielce chcą zdobyć z Unii Europejskiej. Projekt bardzo się spodobał w Ministerstwie Kultury i ma duże szanse na dofinansowanie. - Pierwszy krok za nami - mówi dyrektor Artur Sobolewski z Wydział Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta. - Mamy studium wykonalności i właśnie przekazuję dokumenty do Wydziału Kultury, by ten poprowadził projekt dalej.

Fragment całości
Modernizacja zespołu powięziennego jest fragmentem planu rewitalizacji śródmieścia Kielc. Już jest gotowy plan modernizacji kieleckiego Rynku przywracający mu dawną funkcję. Wiąże się to z zamknięciem ruchu samochodowego, likwidacją fontanny itd.
Zmienić się powinien także plac Panny Marii. By przywrócić mu dawny kształt trzeba zlikwidować zieleń (plac w przeszłości był brukowany). - O zmianach przed pałacem biskupów krakowskich na razie nie mówimy - dodaje Artur Hajdarowicz. - Chociaż jego wygląd nie ma nic wspólnego z barokową budowlą, dla kielczan jest ikoną. Nie chcą słyszeć o likwidacji świerków i gazonów i trzeba to uszanować. Jeśli za 10-20 lat, kiedy traktem spacerowym od Rynku do parku naprawdę będą podążały tłumy, trawniki mogą zacząć przeszkadzać i wtedy będzie można mówić o przebudowie. Dzisiaj jest za wcześnie.

Historia zespołu powięziennego
W pierwszej połowie XVIII wieku z inicjatywy biskupa Feliksa Szaniawskiego na zapleczu pałacu wzniesiono stajnię i wozownie na planie podkowy. Jeden z pawilonów przylegał do murów otaczających kompleks zamkowego wzgórza. Później wybudowano dom starosty i kuźnię (obecne budynki Pracowni Konserwacji Zabytków). Za czasów Księstwa Warszawskiego mieściły się w nich sąd i więzienie. W połowie XIX wieku władze rosyjskie rozbudowały pawilony i cały zespół zamieniły na więzienie. Po powstaniu styczniowym osadzono tu przywódców: Mariana Langiewicza, generała Józefa Hauke-Bosaka, Dionizego Czachowskiego. Po odzyskaniu niepodległości władze zamieniły więzienie na kryminalne. W czasie wojny Niemcy urządzili tu obóz jeniecki, a potem obóz karny, przez który przeszło ponad 16 tys. osób. Więźniowie byli torturowani i zabijani. Po wojnie budynki przejęła NKWD i Urząd Bezpieczeństwa. Na Zamkowej znowu więziono, torturowano i mordowano.
W sierpniu 1945 roku miała miejsce brawurowa akcja kapitana Antoniego Hedy „Szarego”, który uwolnił ponad 700 osób - głównie żołnierzy AK.
Więzienie funkcjonowało do 1980 roku, kiedy to przeniesiono je do nowych budynków przy ul. Zagnańskiej.
Dwa budynki (starosty i kuźnię) wyremontowały Pracownie Konserwacji Zabytków, miasto stara się o ich przejęcie. W 1995 roku w pawilonie zachodnim otwarto Muzeum Historii Więzienia Kieleckiego 1939-56.

Cenne obiekty obok
Muzeum Narodowe - pałac biskupów krakowskich z ogrodem.
Dom Praczki z mieszczącą się w nim Galerią Współczesnej Sztuki Sakralnej.
Dworek Laszczyków - ekspozycja Muzeum Wsi Kieleckiej,
Muzeum Diecezjalne przy ul. Jana Pawła II.

Lidia CICHOCKA, cichocka@echodnia.eu

:arrow: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/? ... 1&id=34706
Ostatnio zmieniony 13 marca 2007, o 23:38 przez Autor, łącznie zmieniany 1 raz.

seba_ck
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1231
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, o 14:01
Lokalizacja: KIELCE

Post autor: seba_ck » 28 grudnia 2006, o 18:20

Z Urząd Miasta Kielce:

Konkurs na Zamkową 2006-12-28

Urząd Miasta Kielce ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej adaptacji zespołu obiektów powięziennych przy ul. Zamkowej w Kielcach na Muzeum Pamięci Narodowej, Galerię Współczesnej Sztuki Użytkowej i Warsztaty Rękodzieła Artystycznego.
Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 17 stycznia 2007 r., natomiast prace konkursowe można nadsyłać do 7 marca 2007 r. Autor najlepszej pracy otrzyma nagrodę w wysokości 15 000 zł i zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie pełnej dokumentacji projektowej.

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3006
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10

Post autor: Grzegorz » 29 grudnia 2006, o 00:52

Nie wiecie może kiedy ma być w telewizji ten film o kieleckim więzieniu?

ODPOWIEDZ