UM Kielce - Rewitalizacja Śródmieścia - Więzienie Kieleckie

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11669
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 16 czerwca 2011, o 13:38

Ale to wiadome od gdzies dwoch lat :wink:

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 16 czerwca 2011, o 13:57

O ile nie jestem zbytnim fanem nowego muru zbudowanego od strony ul. Zamkowej (najlepiej dla mnie cały kompleks wyglądał w okresie przejściowym tzn. po wyburzeniu XIX-wiecznych dobudówek i przed zbudowaniem nowego muru - widać było wtedy świetnie zaprojektowaną XVIII-wieczną przestrzeń, bo oryginalnie w XVIII wieku kompleks stajni i wozowni miał kształt otwartej "podkowy") to przeszklone "kraty" z widocznymi żeliwnymi balustradami schodów robią na mnie duże wrażenie. To kawałek naprawdę fajnej architektury!
Świetnie też wyszła zrekonstruowana brama do parku.

Ogólnie baaardzo się cieszę z tej inwestycji (równiez z dokupienia przez miasto reszty obiektów powięziennych) - warto pamiętać, że W. Lubawski, gdy był jeszcze wojewodą potulował głośno wyburzenie dawnego więzienia jako mało wartościowego, gdzie nie warto pakować pieniędzy w remont. Chciał by wybudowano tam nowy hotel. Przyznacie, przez te lata zaszła wyjątkowo pozytywna ewolucja poglądów!
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
Adasiek CK
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1141
Rejestracja: 4 stycznia 2008, o 03:03
Lokalizacja: Kielce <-> Warszawa

Post autor: Adasiek CK » 16 czerwca 2011, o 14:17

Mnie zastanawia inna rzecz; mianowicie z google maps wynika, że koło więzienia stoją dwa budynki obok siebie (koło bramy), miasto kupiło jeden. To co z drugim? Chyba że chodzi o oba...
<klawy tekścik w tym miejscu>

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 16 czerwca 2011, o 14:25

Raczej tak - pierwszy był niegdyś domem starosty biskupiego (potem wielokrotnie przebudowywany). Ten drugi mniejszy, na który zwróciłeś uwagę jest znacznie ciekawszy - w XVIII wieku była tu kuźnia. Z tego co wiem w znacznym stopniu zachował się w stanie pierwotnym.
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3938
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 19 czerwca 2011, o 13:56

Prace przy remoncie zespołu powięziennego w Kielcach na finiszu

- Zgodnie z planem, 30 czerwca remont zostanie zakończony - zapowiada Bernard Oziębło, dyrektor Wydziału Inwestycji kieleckiego magistratu. Zobacz galerię zdjęć Po dwóch latach, mimo wielu niespodzianek, jakie trafiają się w starych budynkach, udało się doprowadzić projekt do końca. Trwa brukowanie placu wokół budynków, które pomieszczą Centrum Designu i Ośrodek Myśli Patriotycznej. - Planujemy jeszcze wybrukowanie dojścia do miejsca straceń, upamiętnienie go tablicą i wykonanie kolejnej furty, która umożliwi przejście od strony parku nie tylko przez bramę - dodaje dyrektor.

Miastu udało się też sfinalizować rozmowy z Pracowniami Konserwacji Budynków, do których należał budynek na wzgórzu. Kupiono go za prawie 3,5 miliona złotych. Miasto było jedynym chętnym, który stanął do przetargu.

W budynkach, gdzie mieściły się dom starosty i kuźnia, będzie się znajdować zaplecze dla Centrum Designu, mają tam nocować goście odwiedzający i współpracujący z placówką. Sprawa przystosowania pomieszczeń jest jednak odległa. Miasto dysponuje decyzją lokalizacyjną, ale zlecenie dokumentacji to sprawa przyszłego roku.

:arrow: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /992379453

Awatar użytkownika
Adasiek CK
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1141
Rejestracja: 4 stycznia 2008, o 03:03
Lokalizacja: Kielce <-> Warszawa

Post autor: Adasiek CK » 19 czerwca 2011, o 19:08

Właśnie oglądałem zdjęcia, obiekt prezentuje się rewelacyjnie :)

Obrazek

Obrazek

Czy elementy tych schodów są oryginalne (poręcze, stopnie) ? Czy może są to współczesne kopie? Jak myślicie?
<klawy tekścik w tym miejscu>

Awatar użytkownika
ZappeR
Posty: 67
Rejestracja: 16 lutego 2011, o 23:38
Lokalizacja: Kielce / Lublin

Post autor: ZappeR » 19 czerwca 2011, o 19:25

Wydaje mi się, że są to kopie... Ale ogólnie naprawdę świetnie to wygląda.
http://www.mobilestage.in - aktualności, recenzje, relacje ze świata Android, Windows Phone, iOS i innych
http://www.media-machine.pl - tworzenie stron www, grafika, pozycjonowanie.

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3938
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 5 lipca 2011, o 20:18

Zakończono remont "Wzgórza Zamkowego"

Firma Skanska oddała do odbioru budynki powięzienne przy ulicy Zamkowej. Ma tam się mieścić kompleks "Wzgórze Zamkowe", w którym znajdą się Ośrodek Myśli Patriotycznej i Centrum Designu Kielce. - Jestem zadowolony z tych prac, technicznie obiekt został zrobiony bardzo dobrze - mówi Janusz Knap, dyrektor placówki.

Odbiór budynku może potrwać nawet dwa miesiące, gdyż pomieszczenia będzie teraz trzeba zaadaptować do działań praktycznych. Jak deklaruje Knap, mają to być jednak drobne poprawki. Część budynku, w którym znajdzie się Centrum Designu, lada moment zacznie być wyposażana w meble i maszyny. Zaś pomieszczenia w Ośrodku Myśli Patriotycznej znajdują się na razie w stanie surowym. Projektem ich adaptacji zajmuje się architekt i rzeźbiarz Mirosław Nizio, współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego. Ostateczną wersję projektu ma przedstawić do końca września. - Znajdą się w nim unikatowe rozwiązania, których jeszcze nikt w Polsce nie stosował - obiecuje Janusz Knap, jednak nie chce zdradzać szczegółów.

Szefem Centrum Designu będzie kielecki artysta Marek Cecuła. Nie ma jeszcze decyzji w sprawie funkcji dyrektora Ośrodka Myśli Patriotycznej. Całe "Wzgórze Zamkowe" ma zostać otwarte dla turystów wiosną przyszłego roku.

:arrow: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... ecia_.html

maciej
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 534
Rejestracja: 28 sierpnia 2006, o 17:41
Lokalizacja: Kielce

Post autor: maciej » 14 lipca 2011, o 22:46

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Gandalf
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 703
Rejestracja: 29 lipca 2006, o 21:11
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Gandalf » 27 lipca 2011, o 22:52

Hostel artystyczny i centrum mody przy Zamkowej
ziem
27.07.2011 aktualizacja: 2011-07-27 19:46


Miasto chce uruchomić hostel dla artystów i ważnych gości odwiedzających powstające centrum designu przy ul. Zamkowej i inne instytucje kulturalne.


Miasto kupiło za 3,5 mln zł od Pracowni Konserwacji Zabytków dwa budynki sąsiadujące z kompleksem więziennym przy ul. Zamkowej. Wczoraj prezydent Wojciech Lubawski ujawnił, co tam będzie. W większym ma być hostel artystyczny dla ważnych gości odwiedzających centrum designu powstające przy ul. Zamkowej i inne instytucje kulturalne. Pokoje i wyposażenie mają mieć wysoki standard.

W drugim budynku znajdzie się miejsce dla instytucji, artystów i firm związanych z modą. - A na dole być może jakiś butik z kawiarnią i wyjściem na park. Zobaczymy, co powiedzą fachowcy - stwierdził Lubawski.

Zdaniem prezydenta zagospodarowanie tych budynków jest konieczne. - Teraz są brzydkie, zrujnowane, dyskwalifikują tę całą przestrzeń ulicy Zamkowej - mówi.

Remonty mają się zacząć w przyszłym roku. Do tego czasu pozostaną dotychczasowi użytkownicy, aby pomieszczenia były dalej ogrzewane.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... kowej.html

Awatar użytkownika
Tomasso
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 587
Rejestracja: 13 kwietnia 2006, o 17:47
Lokalizacja: Kielce - Sieje
Kontakt:

Post autor: Tomasso » 28 lipca 2011, o 09:46

Powinni też przy okazji pomysleć o poprawieniu tego muru na końcu ulicy bo postawiony jest z kilku różnych materiałów i wygląda okropnie.

TomanoMo
Posty: 357
Rejestracja: 8 listopada 2010, o 12:10
Lokalizacja: Kielce

Post autor: TomanoMo » 3 sierpnia 2011, o 07:13

Wzgórze Zamkowe po remoncie. Otwarcie na wiosnę

Wystawy i pracownie designerskie, ekspozycje historyczne i aleja pamięci osób zamordowanych w kieleckim więzieniu - to tylko niektóre atrakcje szykowane na kieleckim Wzgórzu Zamkowym. We wtorek zakończono odbiór techniczny pomieszczeń.


Kompleks składający się z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Centrum Designu Kielce, ma powierzchnię ponad 2500 m kw. - Patrząc na pomieszczenia jestem bardzo zadowolony. Pamiętam, gdy to wszystko było jeszcze w stanie surowym - mówił Marek Cecuła, kierujący C.D.K. Marek Maciągowski, który ma nadzorować pracę ośrodka zaznaczał, że będzie on miał funkcję nie tylko wystawienniczą, ale przede wszystkim edukacyjną. - Chcemy stawiać szczególny nacisk na ludzi związanych z Kielcami, którzy walczyli o Polskę - mówił. Szefem kompleksu jest Janusz Knap.

Na dziedzińcu wzgórza stanie pomnik księdza Józefa Pawłowskiego, w latach 1936-1939 rektora kieleckiego Seminarium Duchownego, który zginął w Oświęcimiu. Planowane jest także stworzenie alei pamięci osób zamordowanych w więzieniu przy ul. Zamkowej.

Budynki remontowała firma Skanska. Otwarcie instytucji wiosną przyszłego roku.
Zdjęcia: http://kielce.gazeta.pl/kielce/51,35255 ... 9.html?i=0

Źródło: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... ECIA_.html

Zakończono remont zabytkowych budynków byłego więzienia

Zakończył się remont powięziennych, zabytkowych budynków przy ulicy Zamkowej w Kielcach. W tym miejscu wiosną 2012 r. rozpocznie działalność nowoczesny ośrodek wzornictwa Design Centrum Kielce oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.


Obie placówki będą funkcjonowały w ramach nowo powołanej przez władze Kielc instytucji - "Wzgórze Zamkowe". We wtorek wykonawca prac - firma Skanska - oficjalnie zakończyła trwający od jesieni 2009 r. remont i przekazała obiekt inwestorowi, gminie Kielce.

Remont zespołu XVII-wiecznych obiektów, w których od czasów carskich do powojennych znajdowało się więzienie, obejmował m.in. przebudowę na potrzeby nowych placówek trzech budynków, wyburzenie trzech kolejnych oraz budowę muru od strony ul. Zamkowej. Zrekonstruowano budynek bramny, który umożliwi przejście od Parku Miejskiego do pałacu biskupów krakowskich. Remont poprzedziły badania archeologiczne.

Design Centrum Kielce tworzy artysta plastyk, twórca ceramiki i rzeźb Marek Cecuła. W skrzydle wschodnim znajdą się galerie współczesnej sztuki użytkowej i sale wystawowe, a w części południowej pracownie ceramiczne. Misją Design Centrum Kielce jest stworzenie kreatywnej przestrzeni bez ograniczeń narodowych, kulturowych i społecznych, skupiającej twórców wszystkich odmian designu.

Według Cecuły, ulica Zamkowa, przy której znajduje się m.in. Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej i Dom Środowisk Twórczych, a w pobliskim pałacu biskupów krakowskich mieści się Muzeum Narodowe, ma stać się kieleckim Montmartrem, przyciągającym turystów zainteresowanych kulturą.

Design Centrum będzie miejscem rozwoju dla studentów i przyciągnie designerów z zagranicy. W zakresie rozwoju wzornictwa w Kielcach i regionie świętokrzyskim, współpracę zadeklarowały władze miasta i Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego oraz Targi Kielce.

Projektantem wnętrz Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej jest architekt i rzeźbiarz Mirosław Nizio, którego studio zrealizowało projekt ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

Szef instytucji dr Marek Maciągowski podkreślił, że obiekt nie będzie typowym muzeum z ekspozycją historyczną, ale ośrodkiem edukacyjnym. "Chętni będą mogli zapoznać się z wkładem mieszkańców Kielc i okolic w walkę o niepodległość czy prawa obywatelskie, dzięki zgromadzonym tu materiałom. Korzystanie z zasobów ośrodka będą ułatwiały nowoczesne urządzenia multimedialne" - dodał.

Prace nad aranżacją wnętrz budynków potrwają do kwietnia 2012 r. Inwestycja kosztująca ok. 14,5 mln zł, realizowana jest w ramach pierwszego etapu Rewitalizacji Zabytkowego Śródmieścia Kielc. Jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
Źródło: http://wyborcza.pl/1,91446,10050146,Kie ... ylego.html

Awatar użytkownika
michal_ck
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 2682
Rejestracja: 18 stycznia 2007, o 00:20
Lokalizacja: Kielce-Dąbrowa

Post autor: michal_ck » 18 września 2011, o 15:58

Przy Design Centru Kielce rusza nowa galeria "W Bramie". Organizatorzy zapraszają do współpracy artystów, designerów i twórców rękodzieła artystycznego.
Obrazek
Design Centrum Kielce tworzy długofalowy program promowania dorobku artystycznego projektantów i twórców rękodzieła artystycznego z Kielc i województwa świętokrzyskiego.

Zapraszamy do współpracy projektantów, studentów i wszystkie kreatywne osoby profesjonalnie ale również amatorsko zajmujące się projektowaniem niezależnie od wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wieku.

Naszym celem jest rozpoznanie, skupienie i integracja kieleckiego środowiska twórców zajmujących się szeroko pojętym designem i rękodziełem oraz promocja ich działań, wspieranie, inicjowanie projektów z zakresu rękodzieło – design oraz dopingowanie do dalszej twórczości.

Program promocji obejmuje organizację cyklicznych wystaw (Galeria Brama),
przeglądów twórczości oraz warsztatów tematycznych dotyczących projektowania i technik rękodzielniczych w zakresie ceramiki, witrażu, grafiki, tkaniny, biżuterii oraz innych, w tym również ginących, zawodów (wikliniarstwo, kowalstwo artystyczne, metaloplastyka, hafciarstwo, i inne).

Działalność programu związana jest ściśle z działalnością Bazy Zbożowej, Instytutu Sztuk Pięknych UJK w Kielcach, prywatnymi pracowniami projektowymi i rękodzielniczymi
oraz indywidualnymi projektantami i twórcami z regionu świętokrzyskiego.
W galerii prezentowane będą m.in. projekty powstałe podczas kooperacji rzemieślników
ze studentami wzornictwa.

Doboru i selekcji prac na wystawy dokonuje zespół kuratorski DCK, który będzie brać pod uwagę indywidualny, niepowtarzalny charakter prac, różnorodność pomysłów oraz inwencję twórczą.

Zadaniem programu jest również tworzenie bazy danych rodzimych projektantów i zespołów projektowych oraz uzdolnionych artystycznie osób różnych profesji związanych z projektowaniem
i rękodziełem.

Program będzie szeroko reklamowany w mediach.

Zachęcamy do działania i serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Edyta Cieloch email: edyta.cieloch@dckkielce.com www.designcentrumkielce.com

źródło: http://www.wici.info/News,rekodzielo_w_ ... 13038.html
1. Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej SKI
2. Koordynator ds. zieleni miejskiej
3. Koordynator ds. zagospodarowania os. Dąbrowa II

Krystian
Posty: 129
Rejestracja: 28 czerwca 2006, o 14:52
Lokalizacja: Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Krystian » 25 października 2011, o 14:23

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3938
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Post autor: Sirek1 » 22 czerwca 2012, o 17:41

Groziło zawaleniem, dziś jest super ośrodkiem. Jak wygląda Wzgórze Zamkowe?

To duże wydarzenie. Dziś swoją działalność oficjalnie rozpoczyna Wzgórze Zamkowe, pod którego egidą będą działać Design Centrum Kielce i Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

- To bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich kielczan. Po tylu latach wreszcie ktoś zajął się dawnym więzieniem - mówi Lech Maciejewski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Miejsce Pamięci Narodowej - Więzienie Kieleckie 1939-1956. Otwarto je w sierpniu 1995 roku w budynku po dawnym więzieni przy ulicy Zamkowej w Kielcach. To była 50. rocznica brawurowej akcji odbicia więźniów UB i NKWD przez oddziały dowodzone przez Antoniego Hedę "Szarego".

Szybko jednak muzeum stało się niechcianym dzieckiem. Trwało tylko dzięki stowarzyszeniu. Pod koniec 2005 roku miasto przejęło budynki przy Zamkowej. Zamknięto wtedy muzeum, by przeprowadzić generalny remont.

Otwarcie muzeum w 1995 roku to była inicjatywa kieleckiego oddziału "Gazety Wyborczej" i ówczesnego redaktora naczelnego Bogdana Białka, który obecnie kieruje magazynem psychologicznym "Charaktery". - Przed otwarciem, ale i później zabiegaliśmy o jego utrzymanie, ale władze miasta z żadnej z opcji politycznych się tym nie interesowało. Dyżury w muzeum pełnili starsi, schorowani ludzie. Utrzymywanie tego wszystkiego w takiej postaci nie miało większego sensu - wspomina Białek. Sam też łożył pieniądze na jego utrzymanie. - Gdyby nie my, to tego obiektu nie było. Wymieniliśmy belki stropowe, które były przegniłe. To groziło zawaleniem, dziś byłoby ruiną - zaznacza Białek. I podkreśla, że najważniejszymi osobami, które walczyły przed laty o muzeum byli, oprócz niego, Lech Maciejewski i Henryk Pawelec.

Dodaje, że dopiero obecny prezydent Kielc Wojciech Lubawski zainteresował się tymi budynkami.

Dziś obiekt zachwyca kolażem nowoczesności z tradycją. Na ogromnej przestrzeni znajdują się dwie instytucje - Design Centrum Kielce i Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. I choć dopiero dzisiaj Wzgórze Zamkowe zostanie oficjalnie otwarte, to już od kilku miesięcy odbywają się różne wydarzenia. DCK przewodzi Marek Cecuła. Organizuje designerskie wystawy, warsztaty i spotkania. W tej placówce kielczanie mieli już okazję między innymi stworzyć efektowne, designerskie zegary czy wziąć udział w akcji przyoblekania miejskich pomników w wydziergane na drutach szaliki czy czapki. OMPiO z kolei ma charakter wystawowo -edukacyjny - odbywać się tam będą spotkania z uczniami, wystawy czy konkursy o tematyce historycznej.

- Czy już możemy odetchnąć? Nie, odetchniemy w poniedziałek po trzydniowej inauguracji - mówi zadowolony Janusz Knap, dyrektor Wzgórza Zamkowego. Zapowiada, że pełnego rozpędu placówka nabierze we wrześniu, gdy co tydzień odbywać się tam będą wydarzenia nie tylko rangi lokalnej. - Teraz idą wakacje, ale nie znaczy to, że Wzgórze będzie zamknięte, codziennie będzie można nas odwiedzać za darmo. A potem jeszcze nie wiadomo, czy wstęp będzie płatny - to zależy od prezydenta Lubawskiego - twierdzi dyrektor Knap.

Wzgórze Zamkowe będzie w wakacje otwarte codziennie od 10 do 18.

OTWARCIE WZGÓRZA ZAMKOWEGO

Inauguracja działalności Wzgórza Zamkowego potrwa aż trzy dni. Dziś o 17 na oficjalnej uroczystości zjawią się artyści, lokalni politycy i zarządcy instytucji. Sobota będzie dniem rozmów. W OMPiO na panelach dyskusyjnych "Czy jest miejsce na patriotyzm w zjednoczonej Europie?" i "Aktywny obywatel - patriota XXI w." wezmą udział między innymi dziennikarz TVN Grzegorz Miecugow, Henryk Wujec i prof. Ryszard Bugaj. W DCK pokazane zostaną trzy wystawy, a wykład da między innymi znany designer Giulio Cappellini. W niedzielę każdy chętny będzie mógł zwiedzić placówki od godziny 10 do 17.

:arrow: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35254, ... __Jak.html

ODPOWIEDZ