Teatr Lalki i Aktora Kubuś - Nowa siedziba Zamkowa 1

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Teatr Lalki i Aktora Kubuś - Nowa siedziba Zamkowa 1

Post autor: Sirek1 » 21 października 2013, o 07:47

Teatr Kubuś na Wzgórzu Zamkowym? Minister kultury chce pomóc

Kielecki Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" ma wreszcie realną szansę na nową siedzibę. Z pomocą przychodzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które daje pieniądze na adaptację opuszczonych budynków. Miasto znalazło taki na Wzgórzu Zamkowym
Samorządowcy spotkali się niedawno z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim. - Nasz przedstawiciel usłyszał deklarację pana ministra, że są środki na modernizację obiektów dla instytucji kultury - opowiada wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut. Warunek był jeden: samorząd musi wybrać opuszczoną kamienicę, halę, pustostan czy fabrykę. Resort zamierza przekazać na remont nawet 85 proc. środków. - Niedługo potem zapytano nas, czy bylibyśmy zainteresowani takim wsparciem. Odpowiedzieliśmy, że oczywiście tak - dodaje.

I właśnie z tego programu Kielce chcą pozyskać pieniądze na modernizację nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". Od lat mieści się on w kamienicy przy ul. Dużej, ale warunki są tam fatalne. Nie można go też remontować, bo nie należy do miasta. A kupno kamienicy utrudniają skomplikowane sprawy właścicielskie.

O nową siedzibę szefostwo Kubusia walczy już od kilku lat. - Teraz pomyśleliśmy, że warto skorzystać z propozycji ministerstwa - mówi Sygut.

Miasto wskazało na opuszczony budynek na Wzgórzu Zamkowym. Urzędnicy ratusza wstępnie wyliczyli, że na modernizację z ministerstwa potrzebne byłoby około 20 mln zł. Resztę - kilka milionów, -trzeba byłoby dołożyć z miejskiej kasy.

- Wiem, że na razie to tylko pomysł, ale moi pracownicy przyjęli tę wiadomość entuzjastycznie. Wszystko przemawia za tym, żebyśmy dostali tę dotację. Nasz teatr naprawdę jest w złym stanie technicznym - podkreśla Robert Drobniuch, dyrektor Kubusia.

Szefowa miejskiej komisji kultury Alicja Obara zaznacza, że wielu kielczan czeka na tę decyzję. - Od 15 lat jestem radną i odkąd pamiętam, mówiło się, że trzeba pomyśleć o nowej siedzibie. Dwa lata temu sprawa została nagłośniona, odbyło się wiele spotkań. Problemem interesowało się wielu kielczan - mówi Obara.

Uważa, że proponowana przez miasto lokalizacja teatru jest idealna. - Są tam już inne instytucje kultury, a poza tym to ogromna szansa dla Kielc. Ministerstwo zapewnia przecież duże dofinansowanie - podkreśla.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy resort kultury podejmie ostateczną decyzję w sprawie finansowania. - Nie czekając na oficjalne rozstrzygnięcie, rozpoczęliśmy już pewne przygotowania. Staramy się o pozwolenie na budowę - informuje wiceprezydent Sygut.

Jeśli ministerstwo przyzna pieniądze, ogłoszony zostanie konkurs na koncepcję nowej siedziby teatru. Miasto woli to rozwiązanie zamiast przetargu, w którym decydującym elementem jest cena. - To niebezpieczne w przypadku instytucji kultury, a my chcemy ładnie rozwiązać ten pomysł architektonicznie. A to z pewnością będzie wymagało twórczego podejścia - podkreśla Sygut

Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255, ... z2iKv27aMz

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Re: Teatr Lalki i Aktora Kubuś - Nowa siedziba Zamkowa 1

Post autor: Sirek1 » 21 marca 2014, o 07:59

"Kubuś" przeniesie się na Zamkową

Władze Kielc znalazły nowe miejsce dla Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". Instytucja miałaby się przenieść z budynku przy ul. Dużej, do pomieszczeń po Pracowniach Konserwacji Zabytków przy ul. Zamkowej.

Na przeprowadzkę trzeba jednak poczekać, bo potrzebne są pieniądze na adaptację obiektu.

Fundusze mogą w dużej mierze pochodzić z Ministerstwa Kultury. Resort zablokował wprawdzie finansowanie nowych przedsięwzięć, ale ma pieniądze na wsparcie istniejących i tutaj idealnie wpasowuje się pomysł zmiany siedziby teatru - twierdzi zastępca prezydenta Kielc Andrzej Sygut. - Wszystko wskazuje na to, że w połowie 2015 roku Minister Kultury ogłosi konkurs na dofinansowanie tego typu inwestycji. Warunkiem dopuszczenia do takiego procesu będzie posiadanie dokumentacji i pozwolenia na budowę - dodał wiceprezydent.

Pracownicy Teatru Lalki i Aktora "Kubuś”, od lat czekają na zmianę lokalu. Jak przyznaje Joanna Kowalska - zastępca dyrektora, dałoby to możliwości rozwoju. - Bardzo zależy nam na dwóch scenach - małej i dużej, jak to ma miejsce w każdym przyzwoitym teatrze. Zdajemy sobie jednak sprawę, że są to budynki zabytkowe i to wymagać będzie dużej ostrożności - dodała.

To nie jedyny pomysł na wzbogacenie oferty kulturalnej w tej części miasta. Władze Kielc planują też kupno budynku dawnego spichlerza przy ul. Zamkowej, od jego obecnego właściciela - spółki Polski Tytoń.

Budynek od wielu miesięcy stoi pusty, a mogłyby się w nim mieścić stragany producentów pamiątek, rękodzielników i artystów, którzy mogliby na miejscu wytwarzać i sprzedawać swoje produkty - wyjaśnia Janusz Knap, dyrektor Wzgórza Zamkowego.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, instytucje kultury generowałyby przychody, a na tym najbardziej zależy pomysłodawcom zmian w tym miejscu.

:arrow: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-21507

Awatar użytkownika
Sirek1
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3934
Rejestracja: 4 maja 2006, o 20:37

Re: Teatr Lalki i Aktora Kubuś - Nowa siedziba Zamkowa 1

Post autor: Sirek1 » 28 listopada 2014, o 12:57

Teatr Kubuś na Zamkowej?

Kielecki Urząd Miasta będzie zabiegał o unijne pieniądze na remont budynków przy ul. Zamkowej, w których ma się mieścić Teatr Lalki i Aktora "Kubuś".

Plany zakładają zaadaptowanie dwóch budynków po Pracowni Konserwacji Zabytków. Dzięki temu, miasto rozwiąże problem obecnej siedziby teatru przy ul. Dużej. Budynek nie spełnia wymogów przeciwpożarowych, ani sanitarnych. Nie można zrobić tam większego remontu, bo kamienica nie jest własnością miasta. Niemożliwe okazało się też jej odkupienie.

Zniszczony budynek przy ul. Zamkowej trzeba będzie odnowić, dobudować scenę i zaplecze- wyjaśnia wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut. Projekt ma szansę na dofinansowanie unijne. Wynika to z faktu, że najbliższych latach będą preferowane projekty, które zakładają adaptację starych, historycznych pomieszczeń na potrzeby działalności kulturalnej.

W nowej siedzibie teatru, według założeń mają być dwie sceny- opisuje dyrektor "Kubusia" Robert Drobniuch. Nowa siedziba oznacza dużo lepsze warunki dla widzów i większe możliwości inscenizacyjne. Widownia dużej sceny ma mieć dwieście miejsc, a mała około stu.

Urząd Miasta rozpoczął prace nad projektem inwestycji. Dokumenty powinny być gotowe do połowy przyszłego roku. Wtedy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma ogłosić konkurs na dofinansowanie prac. Jeśli plan adaptacji budynku przy dla potrzeb Teatru zostanie zaakceptowany, inwestycja może zostać w 80% sfinansowana z pieniędzy unijnych.

:arrow: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-28167

ODPOWIEDZ