Przebudowa dworca PKP

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
Adasiek CK
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1141
Rejestracja: 4 stycznia 2008, o 03:03
Lokalizacja: Kielce <-> Warszawa

Post autor: Adasiek CK » 5 stycznia 2008, o 17:04

193 pisze:dla mnie jest to dosc oczywiste.

a do kolegi w mundurze:
nie dziwi mnie, ze na studiach historycznych nie szanuje sie rzeczy stosunkowo mlodych.
tak sie sklada, ze ja takze jestem studentem, z tym ze architektury. Doskonale wiem co to jest powojenne dziedzictwo kulturowe i wiele osob madrzejszych ode mnie i od Ciebie takze to wie.

nie boje sie, ze zburzysz mi dworzec ale ze chcialbys to zrobic bez znajomosci projektu nowego. zaklaasz a priori ze nowe jest lepsze od starego.
Po pierwsze: mam szacunek do rzeczy nowych jak i do starych (nie znasz mnie więc mi tego nie zarzucaj ) dla starych szczególnie, ale od nowych wymagam funkcjonalności, estetyki i oryganalności. Nasz dworzec nie ma w mojej opinii tych cech. Czemu nie płaczesz z powodu wyburzenia poprzedniego dworca? to na jego miejscu stoi ten "toster".

tu go masz:

Obrazek


Po drugie. Nie chce go burzyc zanim nie będzie planu nowego, to chyba oczywiste.
<klawy tekścik w tym miejscu>

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 5 stycznia 2008, o 17:49

Moim zdaniem nazywanie obecnego dworca dziedzictwem kulturowym to lekka przesada :?
To okreslenie juz bardziej pasowalo by do poprzedniego dworca.
Podejrzewam jednak, ze gdyby poprzedni dworzec przetrwal do dzis, bylby zapuszczony i troszke prowincjonalny. Napewno nie bylby w takim stanie jak np. Krakowski.
Nie uwazam ze obecny budynek dworca PKP jest tragiczny, ale trzeba isc z postepem czasu.

BTW
http://pl.wikipedia.org/wiki/Berlin-Lic ... _kolejowy)

Cienizna :?

Awatar użytkownika
CKfan
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 4200
Rejestracja: 20 grudnia 2005, o 20:56
Lokalizacja: Kielce os. Jagiellońskie

Post autor: CKfan » 5 stycznia 2008, o 17:55

ice pisze:Moim zdaniem nazywanie obecnego dworca dziedzictwem kulturowym to lekka przesada :?
To okreslenie juz bardziej pasowalo by do poprzedniego dworca.
Podejrzewam jednak, ze gdyby poprzedni dworzec przetrwal do dzis, bylby zapuszczony i troszke prowincjonalny. Napewno nie bylby w takim stanie jak np. Krakowski.
Na szczęście nie ma już starego dworca, bo pewnie odezwaliby się "obrońcy zabytków" i nie pozwoliliby go zburzyć. A tak, to przynajmniej z tym nie będzie problemów.
Sorry, takiego mamy prezydenta...

Awatar użytkownika
cm
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1665
Rejestracja: 19 stycznia 2007, o 14:22
Lokalizacja: Sienkiewicza - centrum świata ;-)

Post autor: cm » 5 stycznia 2008, o 17:58

B@rteK pisze:"obrońcy zabytków"
Pierwszy bym stanął w jego obronie - musieliby najpierw mnie wyburzyć :twisted:

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Post autor: Tomek » 5 stycznia 2008, o 18:43

cm pisze:
B@rteK pisze:"obrońcy zabytków"
Pierwszy bym stanął w jego obronie - musieliby najpierw mnie wyburzyć :twisted:
Ostały się za to wieże te od przejścia nadziemnego z czasów starego dworca. Ja bym bardzo chciał aby chociaż jedną z nich zostawić. Aby nawet była wewnątrz hali (jakoś to rozwiązać architektonicznie). I by w niej i jej sąsiedztwie urządzić wystawę "historia kolei na Kielecczyźnie". Coś tego typu mi się marzy, choć nie liczę na to...

Obrazek

Limp
Posty: 286
Rejestracja: 19 października 2007, o 21:02
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Limp » 5 stycznia 2008, o 19:21

Czy wogóle jest już gdzieś projekt nowego dworca??
Limp

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5738
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Post autor: ice » 5 stycznia 2008, o 19:46

Raczej nowy dworzec narazie jest w planach ale teoretycznie nie wizualnie ;)

Limp
Posty: 286
Rejestracja: 19 października 2007, o 21:02
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Limp » 5 stycznia 2008, o 20:09

A jeszcze tak sobie myślę czy nowy dworzec jest tak naprawdę potrzebny? Moim zdaniem nie mamy się czego wtydzić i czy nie lepiej zainwestować w jakiś inny obiekt?
Limp

Awatar użytkownika
Adasiek CK
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1141
Rejestracja: 4 stycznia 2008, o 03:03
Lokalizacja: Kielce <-> Warszawa

Post autor: Adasiek CK » 5 stycznia 2008, o 21:07

B@rteK pisze: Na szczęście nie ma już starego dworca, bo pewnie odezwaliby się "obrońcy zabytków" i nie pozwoliliby go zburzyć. A tak, to przynajmniej z tym nie będzie problemów.
Oby sie nie znaleźli obrońcy TEGO współczesnego dworca. Co do starego, to był OK i gdyby stał do dziś myslę, że jakis zdolny architekt umiałby go w jakiś sposów "połaczyć" z np galerią handlową.
<klawy tekścik w tym miejscu>

Awatar użytkownika
193
Posty: 154
Rejestracja: 2 stycznia 2008, o 11:39
Lokalizacja: Kielce Biesak, Warszawa
Kontakt:

Post autor: 193 » 5 stycznia 2008, o 21:39

sorry, czy my rozmawiamy o dworcu czy galerii handlowej?

dzieki za to zdjecie starego dworca, byl super i bardzo zaluje ze go juz nie ma. tym bardziej ciesze sie ze ostal sie przynajmniej ten troche nowszy.

wiezyczki tez sa urocze i nie wyobrazam sobie ich wyburzenia. ani zamkniecia wewnatrz jakiejs hali. zreszta to nierealne bo obecnie trend jest taki ze dworce sa coraz mniejsze i wystepuje raczej problem jak zagospodarowac przestrzen dworcow starych.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... tation.jpg
w dreznie stacje juz zagospodarowali, zreszta jest ona bardzo ciekawa bo jest jedoczesnie czolowa i przelotowa

http://www.stazionecentrale.org/

w mediolanie dwiorzec jest tak ogromny ze teraz sie wzieli za zagospodarowywanie jego pustych przestrzeni

nasz natomiast nie jest zbyt wielki ale i tak totalnie niezagospodarowany. cale pietro do niczego nie sluzy. moze by najpierws sie za to zabrac a dopiero potem myslec o nowym dworcu[/img]

Awatar użytkownika
Adasiek CK
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1141
Rejestracja: 4 stycznia 2008, o 03:03
Lokalizacja: Kielce <-> Warszawa

Re: Przebudowa dworca PKP

Post autor: Adasiek CK » 5 stycznia 2008, o 21:50

Autor pisze:Obrazek
Władze Kielc chcą przejąć dworzec PKP

Obrazek Anna Roży 07-12-2005

Władze Kielc chcą przejąć od PKP dworzec kolejowy. - Ten budynek nie przystaje do wymogów współczesnego świata, a uporządkowanie tego rejonu będzie ukoronowaniem remontu ulicy Sienkiewicza - mówi prezydent Kielc Wojciech Lubawski. I planuje wybudować w tym miejscu centrum handlowe.

Prezydent chce przejąć lub kupić od PKP budynek dworca. Zapowiada, że rozmowy rozpocznie wkrótce.

- Po przejęciu dworca nie ograniczylibyśmy się do pomalowania ścian. Chcielibyśmy praktycznie wybudować go od nowa - zapowiada prezydent Lubawski. - Zdaję sobie sprawę, że nie da się tego zrobić w ciągu roku albo dwóch. Potrzeba na to przynajmniej dziesięciu lat. Ale to miejsce na to zasługuje. Wkrótce zakończy się remont ulicy Sienkiewicza . Dobrze byłoby, żeby ta część miasta też zaczęła odzyskiwać blask - dodaje.

Prezydent Kielc chce wziąć przykład z Krakowa - w stolicy Małopolski przy dworcu kolejowym powstaje gigantyczne centrum handlowe. - Nie wykluczam, że i u nas w takim miejscu mogłoby powstać centrum handlowo-usługowe. Powinien być tu też parking - uważa prezydent Lubawski. Liczy również na to, że znajdzie się firma, która będzie chciał w tym miejscu zainwestować.

Przedstawiciele Dworców Kolejowych w Polskich Kolejach Państwowych mówią, że mogą rozpocząć rozmowy z miastem na ten temat, ale potrwają one długo. - Podanie zawsze można złożyć. Dopiero jak się z nim zapoznamy, będziemy mogli powiedzieć coś więcej. Ale już dziś jestem przekonany, że ewentualne przejęcie tego terenu nie będzie przebiegało szybko - mówi Waldemar Grzyb, dyrektor oddziału Dworców Kolejowych w Polskich Kolejach Państwowych. Podkreślił, że PKP również poszukuje przedsiębiorców, którzy zdecydowaliby się zainwestować w obiekty kolejowe. Ale dworca w Kielcach na razie na tej liście nie ma.
przeczytaj to sobie 193

Według mnie gdyby powstało cos w stylu Warszawa Wileńska byłoby super
<klawy tekścik w tym miejscu>

Awatar użytkownika
RZ
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3623
Rejestracja: 29 marca 2006, o 20:48

Post autor: RZ » 5 stycznia 2008, o 22:07

Obecny dworzec powstał właśnie z powodu braku poszanowania dziedzictwa kulturowego.
Dodam, że stary dworzec na początku wyglądał jeszcze fajniej (w czasie I wojny światowej był zbombardowany, po czym odbudowano go w troszkę innej wersji). Zobaczcie wersję pierwotną, XIX-wieczną:

http://www.plus.kielce.pl/pocztowki/p/06.jpg
Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość (Michał Anioł)

Awatar użytkownika
Tomek
Ranga: Inspektor nadzoru ;)
Posty: 1002
Rejestracja: 13 marca 2006, o 16:12
Lokalizacja: Kielce / Bytom

Post autor: Tomek » 5 stycznia 2008, o 22:19

Sporo starych zdjęć dworca jest u nas na forum w dziale - Historia (niektóre linki wygasły)

Troche więcej można zobaczyć tu:
http://www.kielce.vel.pl/dworzeckolejowy/index.html

Awatar użytkownika
Grzegorz
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 3006
Rejestracja: 31 maja 2006, o 17:10

Post autor: Grzegorz » 6 stycznia 2008, o 01:02

Od tego czasu się bardzo dużo zmieniło, na przykład to, że w Polsce będzie Euro 2012 a Kielce kandydują do miana ośrodka przygotowawczego dla jednej z drużyn piłkarskich.

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11713
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Post autor: Autor » 6 stycznia 2008, o 19:06

Trzymajcie sie prosze tematu. Historii zostal poswiecony inny dzial. W temacie sie nic nowego dzieje, wiec proponuje zainteresowanym przejrzec to, co dotychczas bylo napisane.

ODPOWIEDZ