Przebudowa dworca PKP

Moderatorzy: Nowak, Autor, sueno, Daniel, Sirek1

Awatar użytkownika
jaromlody
Posty: 482
Rejestracja: 25 grudnia 2008, o 11:34
Lokalizacja: Kielce

Re: Przebudowa dworca PKP

Post autor: jaromlody » 6 stycznia 2015, o 20:32

wygląda lepiej niż stary ale do Kielc taki nie pasuje :P

dannn...
Posty: 83
Rejestracja: 30 lipca 2013, o 20:38
Lokalizacja: Kraków/ Kielce

Re: Przebudowa dworca PKP

Post autor: dannn... » 8 stycznia 2015, o 08:17

Też uważam że wygląda lepiej niż stary ale nawet po remoncie dworzec nie będzie miał takie jak jego poprzednik

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5696
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Re: Przebudowa dworca PKP

Post autor: ice » 10 lutego 2015, o 13:00

Nowe oznakowanie i WiFi na dworcu PKP w Kielcach

W tunelu kieleckiego dworca PKP montowane jest nowoczesne oznakowanie, które wciąż nie wskazuje w którą stronę kierować się do centrum miasta? Nowością jest też uruchomienie na dworcu WiFi- bezpłatnego, bezprzewodowego dostępu do internetu.

Wymiana oznakowania trwa od kilku dni. Na niebieskim tle nowych tablic są białe napisy (w języku polskim i angielskim) oraz znaki graficzne - piktogramy informujące o tym, co jest na dworcu kolejowym: gdzie są kasy biletowe, posterunek SOK, schody, WC. Znikły tablice z określeniem "hala dworcowa" a w zamian pojawiły się napisy "dworzec kolejowy - railway station". Z kolei na białej części nowych tablic niebieską czcionką zaznaczono to, co jest poza obiektem PKP, w tym nazwy sąsiednich ulic i piktogramy kierujące np. na pocztę, do postoju taksówek, przystanków autobusowych. Duże, osobne tablice informują o kierunkach połączeń kolejowych z poszczególnych peronów oraz prezentują układ sąsiadujących z dworcem ulic i obiektów.

- Polskie Linie Kolejowe stopniowo ujednolicają stałe oznaczenia w swoich obiektach zgodnie z wytycznymi Międzynarodowego Związku Kolei UIC - powiedział nam Maciej Dutkiewicz z biura prasowego PKP.

W nowoczesnym oznakowaniu brakuje jednak krótkiego słowa CENTRUM, choć jest na nie miejsce. Wyobraźmy sobie bowiem dylematy podróżnych. którzy wysiadają z pociągu w obcym mieście i nie wiedzą, która z ulic podanych na tablicach informacyjnych prowadzi do centrum miasta. U nas bardzo często można spotkać podróżnych, którzy z tunelu dworca taszczą walizki po schodach na ulicę Mielczarskiego. A tam rozglądają się ze zdziwieniem i są rozczarowani, że tak wyglądają Kielce. Od wielu lat domagamy się na tablicach informacyjnych dworca tego jednego, krótkiego słowa CENTRUM ze strzałką w kierunku ul. Sienkiewicza. Cytowany wyżej Maciej Dutkiewicz z biura prasowego PKP nie potrafił wczoraj odnieść się do tego problemu.

Pytaliśmy też o dwie duże ściany hali dworcowej, gdzie kiedyś były bardzo praktyczne, czytelne rozkłady odjazdów/przyjazdów. Od kilku miesięcy ściany te są puste, a rozkładów jazdy trzeba szukać na małych plakatach w gablotach. Pytaliśmy również o nieczynny od kilku lat zegar świetlny na dachu dworca. Niestety zespół prasowy PKP - bo tylko on może udzielać informacji - nie zna problemów kieleckiego dworca i musi mieć czas na zapoznanie się z nimi, przeanalizowanie ich i odpowiedź. Zatem do tematu jeszcze powrócimy.


WiFi na dworcu

Na kieleckim dworcu PKP uruchomiono WiFi- bezpłatny, bezprzewodowy dostępu do internetu. Po uzyskaniu połączenia automatycznie wyświetla się strona PKP m.in. z rozkładem jazdy pociągów. Można jednak wpisać dowolny inny adres internetowy, aby przeglądać interesujące nas strony np. portalu Echa Dnia. Tym samym znika ostatnia duża biała plama na kieleckiej mapie zasięgu WiFi. Rok temu uruchomiono w Kielcach ponad 20 punktów dostępu sieci Wi-Fi tzw. hotspotów m.in. na Rynku. placach Artystów, Konstytucji, Wolności., Marii Panny, w urzędach i placówkach kultury.

http://kielce.naszemiasto.pl/artykul/no ... id,tm.html

dannn...
Posty: 83
Rejestracja: 30 lipca 2013, o 20:38
Lokalizacja: Kraków/ Kielce

Re: Przebudowa dworca PKP

Post autor: dannn... » 10 lutego 2015, o 14:49

Krok w dobrym kierunku, oznakowanie poprawi choć odrobinę odbiór wizualny dworca, natomiast Wi-Fi jest to standard... czekam z niecierpliwością na kolejne zmiany

rzeczownik
Posty: 357
Rejestracja: 12 sierpnia 2008, o 19:50

Re: Przebudowa dworca PKP

Post autor: rzeczownik » 10 lutego 2015, o 22:27

Dodam, że WiFi działa też na peronach, co mnie pozytywnie zaskoczyło, gdy oczekiwałem w wagonie na odjazd pociągu.

480
Posty: 28
Rejestracja: 17 sierpnia 2014, o 09:33
Lokalizacja: Bilcza/Morawica

Re: Przebudowa dworca PKP

Post autor: 480 » 26 lutego 2015, o 11:08

Podczas gdy miasta o podobnej wielkości jak Kielce,doświadczają "krynicy obfitości" za pomocą kasy z budżetu centralnego,u nas natomiast,nawet po zdeklarowaniu o partycypacji w kosztach przez miasto,inwestycja dworca gł.rodzi się w nieakceptowalnych bólach i nie może ruszyć z miejsca.Karwasz twarz,życia braknie zanim dzisiejsze pokolenie średniolatków,zauważy że coś w tych Kielcach dzieje się konkretnego.Jak to było w sławetnym wystąpieniu M.Sołowowa o umieraniu Kielc-m.in."potrzeba nam dostępu do szybkiej kolei"?No ale też trzeba by w nią wsiadać na cywilizowanym dworcu,tak mi się wydaje...
http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... 47939.html

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5696
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Re: Przebudowa dworca PKP

Post autor: ice » 31 maja 2015, o 23:26

Bliżej przebudowy kieleckiego dworca kolejowego

Samorząd Kielc podpisał porozumienie z ze spółkami PKP na opracowanie studium wykonalności inwestycji.

- To na razie bardzo wstępny dokument, bo mówi o porozumieniu miasta i spółek kolejowych w sprawie ogłoszenia przetargu na wykonanie studium wykonalności. Liczymy jednak, że to dopiero początek - mówi Tadeusz Sayor, wiceprezydent Kielc.

Jak informowała "Wyborcza", projekt porozumienia o współpracy przy przebudowie dworca i jego otoczenia był gotowy w sierpniu zeszłego roku. Plan zakłada m.in., że nad peronami powstanie parking na 350-400 miejsc, przebudowany zostanie obecny dworzec i przeniesie się tam wydział komunikacji oraz Zarząd Transportu Miejskiego. Generalny remont czeka także plac Niepodległości.

- Porozumienie w ogólnych zarysach nie zmieniło się. Liderem są spółki kolejowe, bo to głównie ich teren. Miasto będzie odpowiadało za przebudowę placu Niepodległości, dojazdu do ul. Mielczarskiego i połączenie z dworcem autobusowym - tłumaczy wiceprezydent Sayor. Inwestycja ma być sfinansowana ze środków unijnych na lata 2014-2020.

Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262, ... z3bl2lhuiF

sabotage
Posty: 42
Rejestracja: 28 czerwca 2007, o 08:45

Re: Przebudowa dworca PKP

Post autor: sabotage » 25 lipca 2015, o 20:37

Może ktoś wrzucić ostateczną wersję która będzie realizowana? Na pierwszej stronie nie ma nic, w google wyrzuciło mi kilka koncepcji... a w linkach powyżej szukam i nie trafiłem.
Wszedłem na blog "kolejowe Kielce". Autor pisze że jest to dobra architektura lat 70 i warto byłoby ją odnowić. Zgadzam się, że powstałby kawałek ładnej przestrzeni, gdyby zainwestować trochę grosza. Ale, przynajmniej dla mnie, odbudowa tego przedwojennego byłaby na pierwszym miejscu.
Tu zdjęcie z rzeczonego bloga:
Obrazek
Przejrzałem dyskusję na temat remontu z ostatnich stron. Szczerze, to czarno widzę... Jeżeli oni chcą dobudować kondygnację, jak dobrze zrozumiałem, w hali dworcowej? Będzie to całkowite zmasakrowanie tego budynku. Mam nadzieję że ubiegłoroczne poruszenie było tylko w związku z wyborami. ; )
Ostatnio zmieniony 4 sierpnia 2015, o 12:24 przez sabotage, łącznie zmieniany 8 razy.

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5696
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Re: Przebudowa dworca PKP

Post autor: ice » 26 lipca 2015, o 07:14

To projekt w Olsztynie.

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5696
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Re: Przebudowa dworca PKP

Post autor: ice » 9 października 2018, o 09:47

Wyborcza Kielce pisze:Zaskakujący problem z przebudową dworca PKP. Gdzie powinien być skwer? [WIZUALIZACJE]

Miasto ogłasza konsultacje społeczne w sprawie wyglądu placu przed kieleckim dworcem kolejowym. To element przygotowań do jego przebudowy. - Pojawił się trudny do rozwiązania dylemat - słyszymy w ratuszu. Chodzi o lokalizację skweru i drogi.


O przebudowie dworca kolejowego i jego otoczenia mówi się od lat. Wydaje się jednak, że wreszcie jest szansa na inwestycję. Miasto porozumiało się bowiem z kolejarzami, a ci w lipcu zapowiedzieli, że jeszcze w tym roku ma być ogłoszony przetarg na wykonanie projektu przebudowy.
– Sama realizacja inwestycji jest wstępnie planowana na 2020 rok – informowała Katarzyna Grzduk z biura prasowego PKP SA.

Plac przed dworcem ma być przyjazny

Artur Hajdorowicz, dyrektor wydziału rozwoju i rewitalizacji miasta, tłumaczy, że ponieważ powstać ma parking nad torami, to jest szansa, żeby plac Niepodległości wreszcie przestał być tylko parkingiem.
– Zamierzamy go ukształtować jako wysokiej jakości przestrzeń publiczną, przyjazną dla ludzi, wyposażoną w zieleń, małą architekturę i budującą pozytywny wizerunek miasta. O tym, jak szczegółowo będzie wyglądał plac, zdecyduje ogłoszony niebawem konkurs urbanistyczno-architektoniczny – zapowiada Hajdorowicz.

Mają jednak dylemat

Podczas tych prac natrafiono jednak na „trudny do rozwiązania dylemat”.
– Mówiąc najprościej, polega on na schematycznej decyzji: czy przestrzeń reprezentacyjną placu związać bezpośrednio z budynkiem dworca, czy też połączyć ją w jedną całość ze strefą przystanków przy ulicy Żelaznej. Konsekwencją tej decyzji będzie lokalizacja pasma dojazdowego dla ruchu kołowego pod dworzec – wyjaśnia urzędnik.
Tłumaczy, że oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.
– Oceny profesjonalistów są podzielone i co więcej, zwolennicy obu rozwiązań upierają się przy swoim. Dlatego zdecydowaliśmy się, chociaż wcześniej tego nie planowaliśmy, na konsultacje społeczne. Chcemy poznać zdanie mieszkańców i podróżnych – dodaje Hajdorowicz.

Na razie pewny jest tylko pomnik

Urzędnicy zdecydowali się na przygotowanie wizualizacji obu schematycznych organizacji przestrzeni i ogłoszenie konsultacji za pośrednictwem strony idea.kielce.eu. Rozpoczną się one we wtorek 9 października i potrwają miesiąc.
– Proszę nie zwracać uwagi na szczegółowe rozwiązania projektowe, bo to tylko przykładowe aranżacje. Docelowe rozwiązania określi wizja konkursowa. Bardzo zależy nam jednak na głosach w sprawie schematu organizacji przestrzeni. Teraz pewnikiem jest jedynie umieszczenie istniejącego pomnika na przedłużeniu osi ulicy Sienkiewicza – mówi Artur Hajdorowicz.

http://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,4726 ... inien.html
Ja mam rozwiązanie dylematu. Na całym placu zrobić skwer!!!
A to moja przyjazna wizja. W lewym dolnym rogu widać sygnalizację świetlną. To naziemne przejście dla pieszych w ciągu ul. Sienkiewicza i w pobliżu nowego przystanku na Żelaznej, pod Barem Mlecznym.
;)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 9 października 2018, o 10:30 przez ice, łącznie zmieniany 2 razy.

j'k
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 797
Rejestracja: 18 listopada 2005, o 17:36

Re: Przebudowa dworca PKP

Post autor: j'k » 9 października 2018, o 10:23


Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5696
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Re: Przebudowa dworca PKP

Post autor: ice » 9 października 2018, o 10:34

Ale po co tam te miejsca parkingowe skoro ma być parking nad peronami.
Zrobić ewentualnie postój TAXI, Kiss and Ride i to wszystko.
Z dwojga złego, to chyba Wariant A wydaje się bardziej przyjazny dla podróżujących koleją.

j'k
Ranga: Kierownik budowy ;)
Posty: 797
Rejestracja: 18 listopada 2005, o 17:36

Re: Przebudowa dworca PKP

Post autor: j'k » 9 października 2018, o 10:48

Z doświadczenia, jak ktoś przyjedzie pociągiem i go odbieram z peronu, to trochę to trwa (choćby przez opóźnienie ogłaszane na bieżąco na peronie). Fakt, że można będzie zaparkować na "płycie parkingowej nad", ale wygodniej jest przed Dworcem lub na Mielczarskiego.
Ciekawi mnie czy "płyta nad" będzie płatna....

Awatar użytkownika
Autor
Site Admin
Posty: 11633
Rejestracja: 21 września 2005, o 14:05
Lokalizacja: Bilbało!
Kontakt:

Re: Przebudowa dworca PKP

Post autor: Autor » 9 października 2018, o 11:02

Ale spokojnie można tych kilka miejsc wyznaczyć od strony poczty i Apolloplastu.

Awatar użytkownika
ice
Ranga: Dyrektor budowy ;)
Posty: 5696
Rejestracja: 15 maja 2006, o 09:24
Lokalizacja: Kielce

Re: Przebudowa dworca PKP

Post autor: ice » 9 października 2018, o 19:18

Podejrzewam, że się nie da :twisted:
We Wrocławiu mają przechlapane, bo nie mogą teraz jak człowiek, podjechać samochodem pod sam dworzec. ;)
Kiedyś to było... :twisted:

Obrazek

ODPOWIEDZ